Grim Fandango Remastered: vstávání z hrobu (recenze)

Doba herní archeologii přeje, takže z mrtvých mohla vstát i 17 let stará adventura o...mrtvých. Jak příhodné.

Grim Fandango vyšlo původně v roce 1998. V době, kdy žánr klasických adventur byl na sklonku své popularity. Poslední hra Tima Schafera v Lucas Arts byla zároveň pro studio první adventurou ve 3D, navíc v porovnání s hrami jako Sam & Max, či Monkey Island i výrazně dospělejší.

Není divu, že kritici hru silně inspirovanou noir filmy jako Casablanca a Maltézský sokol, provoněnou architekturou art deco a aztéckou kulturou, milovali. A není divu, že komerčně Grim Fandango propadlo. Naštěstí se zázraky občas dějí a jak fanoušci, tak nováčci mají možnost si kultovní dílko zahrát v remasterované podobě.

Jmenuje se Manny Calavera

Grim Fandango za těch takřka 17 let od vydání neztratilo nic ze svého stylu, příběhu a postav. Hlavní hrdina, Manuel „Manny“ Calavera je cestovním agentem. Na tom by nebylo nic divného, kdyby Manny nebyl mrtvý a svoje služby nenabízel s kosou v ruce čerstvě zesnulým v podsvětí. Údělem každé nově příchozí duše je dostat se do Devátého Podsvětí a jak se tam dopraví, záleží jen na chování nebožtíka za života – pokud konal dobré skutky, může získat lístek na luxusní vlak Devátý expres, kterým cesta zabere jen čtyři minuty.

No, a pokud se nechoval čestně? Vyfasuje špacírku a čekají jej čtyři strastiplné roky putování po svých. Cestovní agenti profitují hlavně z prémiových zákazníků, jenže z nějakého důvodu Manny dostává jen lumpy a ty nejlepší vyzobává jeho kolega Domino. A pochopitelně to náš hrdina nehodlá nechat tak, čím začíná největší dobrodružství v jeho životě. Tedy spíš životě po životě.

Grim Fandango 01.jpgGrim Fandango 02.jpgGrim Fandango 03.jpg

Pokud jste nikdy Grim Fandango nehráli, nechci vás ochuzovat o to nejlepší, takže víc z příběhu prozrazovat nebudu. Nicméně se připravte na exkurzi do naprosto bizarního světa, kde narazíte na kočičí závody, ohnivé bobry, tajné agenty, ale i démony rychlosti (doslova) a salonní trockisty. Tim Schafer v Grim Fandangu brilantně žongluje s inspirací z reálného světa a noir filmů, kterou doplňuje o naprosto fantaskní scény a nápady.

Grim Fandango 13.jpgGrim Fandango 14.jpgGrim Fandango 15.jpg

Netradiční svět je navíc plný zajímavých a propracovaných postav s brilantně napsanými dialogy. Grim Fandangu nechybí smysl pro humor, ale jde obvykle spíš o inteligentní satiru, než ujetost stylu Day of the Tentacle. Grim Fandango je prostě radost sledovat, číst a poslouchat. O něco horšího je už to s hraním.

Tápání mezi mrtvými

Zatímco příběhem Grim Fandango prakticky nezestárlo, o herní části se to už tak říct úplně nedá. Moderní adventury často nabízejí možnost zobrazení aktivních objektů na obrazovce, obvykle nechybí ani systém nápověd. Grim Fandango nemá ani jedno.

Grim Fandango 10.jpgGrim Fandango 11.jpgGrim Fandango 12.jpg

Místo toho má spoustu herních lokací a poměrně pravidelně nejasné zadání toho, co vlastně máte dělat. Moc tomu nepřidá ani systém ovládání, kdy hrdinu ovládáte ve stylu third person her a aktivní místa jsou naznačena tím, že k nim Manny natočí hlavu. Asi si dokážete představit, co se stane, když je víc aktivních míst vedle sebe.

Herně prostě Grim Fandango dokáže dost často potrápit. Hádanky nejsou (obvykle) nelogické a s trochou trpělivosti na řešení přijdete, nicméně v tomto ohledu je vidět, že se adventury dokázaly posunout. Naštěstí v dnešní době není problém najít návod, takže se dá frustrace ze záseku výrazně zmírnit.

Zahraj to znovu, Manny?

I když tvůrci v remasterované verzi nepřinesli systém nápovědy, nabízí určité zlehčení v podobě nového stylu ovládání. Pohyb hrdiny se dá přepnout z originálního stylu na nový, který bere v potaz polohu postavy vzhledem ke kameře – v původní hře se Manny ovládal jako tank. Na Vitě (hrál jsem PS 4 a PS Vita verzi) najdete v nastavení dokonce možnost dotykového ovládání.

Grim Fandango 04.jpgGrim Fandango 05.jpgGrim Fandango 06.jpg

Vylepšení se dočkala vizuální stránka hry, ovšem pouze poměrně kosmetického. Původní předrenderovaná pozadí zůstala, změnily se jen 3D modely postav. Vyšší rozlišení vylepšuje nový systém nasvětlení, nicméně ve výsledku mezi novou a původní verzí není až tak razantní rozdíl, jako v případě třeba Monkey Island Special Edition. Ostatně se můžete přesvědčit sami, protože se dá kdykoliv přepínat mezi verzemi.

Grim Fandango 07.jpgGrim Fandango 08.jpgGrim Fandango 09.jpg

Větší radost už spíš udělá soundtrack nově nahraný symfonickým orchestrem. Brilantním doplněním se stal komentář tvůrců, který dává vhlédnout pod pokličku vývoje. Naopak nepotěší občasné chybky – během hraní se mi dvakrát špatně spustily skripty, což znamenalo návrat k uložené pozici. Vzhledem k tomu, že hra nemá auto save, to v prvním případě znamenalo ztrátu asi dvou hodin hraní. Na Vitě dokonce párkrát hra spadla.

Dostupné pro: PS4
Žánr: Adventury | 3D adventura
Výrobce: Double Fine | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. ledna 2015
  • Brilantní příběh
  • Zajímavé postavy
  • Fascinující svět
  • Skvělá hudba a dabing
  • Technické chyby
  • Občas frustrující

Navzdory tomu musím Grim Fandango rozhodně jen doporučit, protože se jedná o naprostý klenot adventurního žánru. Ten se sice za ty roky posunul, nicméně hlavní středobod stále představuje příběh a v tomto ohledu Grim Fandango vysoce ční nad svojí konkurencí.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
10 českých her, které úspěšně prorazily i do zahraničí

10 českých her, které úspěšně prorazil…

Ačkoli se nemůžeme měřit s většími zeměmi, pár skvělých her od nás se do světa podívalo. Pojďme se podívat na ty největší šťastlivce.

6.  9.  2017 | | 12 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve slevové akci digitální distribuce

GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku her na PC? Green Man Gaming má pro vás parádní slevy!

13.  9.  2017 |