Ground Control 2 – naděje umírá poslední

Globalizace a jednotná vláda, to vše ve společném zájmu lidstva? Choutkám po sjednocení vesmíru pod nadvládou společného impéria neunikl ani svět hry Ground Control 2. Jen poslední hrstky po svobodě toužících partizánů srdnatě vzdorují nepřátelským uchvatitelům. Blíží se však velké finále – a s ním také konec jejich boje. Dokážete nepříznivou situaci zvrátit?
Ground Control 2 – naděje umírá poslední

Lidé jsou nepoučitelní a neustále touží po moci, o čemž se v blízké budoucnosti přesvědčí celý známý vesmír - tedy alespoň podle scénáristů příběhu hry Ground Control 2. Celé universum je již takřka sjednocené pod Terranským impériem a jen velmi málo planet nadále úspěšně vzdoruje globalizačním choutkám. Ty se sdružují pod Northern Star Alliance, tedy NSA, která tvoří protipól Terranskému impériu. Svůj boj ale výrazně prohrává, až celá situace dojde tak daleko, že NSA již nemá kam ustoupit – zbývá jim jediná planeta – Morning Star, na níž se sdružují všichni po svobodě toužící lidé. Přes veškerou snahu a odpor to však se zachováním vlastní identity nevypadá zrovna růžově. Nejenže NSA trpí nedostatkem zásob způsobeným blokádou, ale navíc musí stále znovu vzdorovat útokům, jimž obranné štíty sotva vzdorují. Chystá se drtivý útok a jedinou nadějí NSA se zdá být stará legenda ukrytá kdesi v troskách antického chrámu. Na misi, která má skončit jejím nalezením a odehnáním okupantů, je vyslán perspektivní poručík Jacob Angelus s visáží a chováním správného drsňáka.

  

Procházka malebnou bažinou * Industriální zóna * Mocné samostříly

Dvojka v názvu hry jistě v každém evokuje skutečnost, že jde o pokračování. A my musíme jedině přitakat. Jedná se o druhý díl velice zajímavé realtime strategie Ground Control, kterou jsme měli možnost ozkoušet již v roce 2000. Mnoho magazínů neváhalo a označilo počin švédských Massive Development strategií roku. Přestože by se o tomto rozhodnutí dalo dlouze diskutovat a není vůbec jisté, zda bychom se dobrali závěru, musíme konstatovat, že Ground Control byl povedenou hrou - a to říkáme s odstupem dlouhých čtyř let, kdy se na nás již chystá pokračování, jehož výše zmíněný příběh relativně plynule navazuje na předchozí trampoty těchto dvou frakcí. Předem ale musíme říci, že nepůjde o klasické „datadiskové“ pokračování, tedy mírné změny grafiky a posílení stran misí, ale o regulérní část série, která v případě opětovného úspěchu tohoto kousku jistě neřekne své poslední slovo.

Za svobodu!

Základním kamenem každé strategie jsou bojující strany, jejichž počet se tentokrát zdánlivě vyšplhal na dvě. Ale je tomu ještě trochu jinak. Ve hře bychom totiž měli narazit na jakousi tajemnou a dosud ne zcela odhalenou rasu, kterou si autoři nechávají jako překvapení až do plné verze. Nemá cenu spekulovat, ale podle toho co víme, jí nebudeme moci využít formou regulérní kampaně, které jsou připraveny jen pro NSA a Terranské impérium - její výrazné zapojení do zjevně propracovaného příběhu však čekat můžeme. A jak to tak u podobných případů většinou bývá, budeme neznámé rasy moci využít v multiplayeru, potažmo skirmishi. Taktická hloubka se tak v těchto oblastech ještě více prohloubí a položme si ruku na srdce – u akčních, tedy realtimových strategií se v poslední době klade vskutku obří důraz na multiplayer. Hře by se tak zřejmě stalo osudným, pokud by na hru konkurence nepřistoupila. Nebo si snad myslíte, že by tituly Warcraft 3, Age of Mythology či Command and Conquer: Generals dosáhly takové popularity, kdyby se nemohly pyšnit kvalitním síťovým kódem? Odpovím za vás: těžko, a především proto se vcelku slušně diferenciované tři strany konfliktu hodí více než kdy jindy.

  

Osamělý tank v ruinách města * Pro změnu jedno vznášedlo * Tak tady už si moc nezašpásujem

Nepůjde tedy o žádný Starcraft, kde pro tři rasy nebyl snad ani jediný styčný bod, ale můžeme se těšit na odlišnou techniku i taktiku boje. Nemůžeme mluvit za třetí rasu, o níž je hovořeno, jakoby nebyla lidského původu, čímž pádem se ještě můžeme dočkat pořádných odlišností. Jisté však je, že NSA se vzhledem k nedostatku prostředků bude spoléhat především na zkušené a protřelé bojovníky, kteří se svým terranským protějškům nebudou moci rovnat počty, ale vše plně vynahradí znásobenou silou. V případě NSA se můžeme do jisté míry těšit i na partyzánský způsob boje, zatímco Terrané si vychutnávají vymoženosti moderní techniky v podobě mocných tanků či mateřských lodí. S těmito monstry, které tentokrát budeme moci i ovládat, přichází jeden z hlavních taktických prvků - tito pomocníci suplují výstavbu základny přivážením nových jednotek, které si však nejdříve budeme muset zasloužit dobytím zadaných pozic nebo splněním postranního úkolu, na něž by měl být kladen větší důraz než doposud. Jednotky by měly získávat zkušenosti, což nebude platit jen o určitých hrdinech, ale paušálně o všech svěřencích. Jistý počet silnějších a zkušenějších jednotek si budete moci vzít do dalších misí.

Bez základny

Ano, jak už jsme naznačili v minulém odstavci, Ground Control 2 patří k té novátorské skupině strategií, které se vzdaly zavedeného konceptu budování základny a do jisté míry tak předem eliminovaly tuny slabších jednotek. Tentokrát se bude hrát na taktičtější souboje, při nichž se nedá ztratit v desítkách titěrných vojáků, kteří mají jako jednotlivci stejně pramalý význam, ale důraz bude kladen na využívání každé dostupné zbraně a jen jejich dokonalou synchronizací můžeme armádu dovést k vítězství. Nebývalý důraz kladou autoři na využívání nejrůznějších vyvýšenin, jež při bojích pomohou nebo například na vytváření kráterů silnějšími zbraněmi. Co se týče umělé inteligence, můžeme se údajně začít třást před její dokonalostí, jelikož díky nepřehnaným množstvím vojáků bude možné propočítávat kroky každé jednotky mnohem efektivněji a eliminovat tak případné zkraty či logické kolapsy.

  

Neuvěřitelné zatmění slunce * Grafika bude vskutku detailní * Červená se line záře…

Po grafické stránce půjde doslova o novou generaci strategií, jelikož modely vojáků a strojů se mohou směle podívat do očí obvykle mnohem detailnějším akčním hrám. Rovněž efekty se zdají být na té nejlepší úrovni, takže i ty nejvýkonnější grafické akcelerátory dostanou zabrat. Ale ani majitelé slabších strojů nemusí věšet hlavy, protože flexibilní snížení detailů poskytne dostatečný framerate i jim. Velká pozornost má být věnována i autorům nejrůznějších modifikací, kteří dostanou mocné editory i s přehlednými postupy vytváření zcela nových variací hry. Ground Control 2 se mi tak jeví jako jedna z nejnadějnějších realtime strategií, které podobnými tituly pomalu, ale jistě vstupují do dalšího období evoluce. Zda bude tou exkluzivní vstupenkou právě pokračování Ground Control, zjistíme až někdy v létě tohoto roku. Do té doby se kochejte skvělými screenshoty.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze