Grand Theft Auto 3 dokázalo natolik nadchnout herní vývojáře, že této nadmíru zábavné hře přiřkli titul „hra roku 2001“. Jenže toto ocenění získala verze pro PS2. O PC verzi se zprvu jen nesměle šuškalo, ale dnes už můžeme s jistotou říct, že 24. května se dočkáme. Autoři se podle vlastních slov soustředili na to, aby PC verze byla minimálně stejně zábavná jako pro PS2, a tak to vypadá že se zase jednou na PC objeví pořádná BOMBA!
První díl GTA způsobil v herním světě malou revoluci. V té době nebylo příliš zvykem, aby hlavním hrdinou byl nepolepšitelný kriminálník. Když už taková hra vznikla, většinou se netěšila příliš velké oblibě široké veřejnosti, jenže GTA se stalo doslova masovou zábavou. Ať už to bylo originálním námětem, nelinearitou či spoustě různých činností, které jste ve hře mohli dělat. GTA ve své době připoutalo k monitoru tisíce a tisíce hráčů.
Města
Liberty City a jeho části – než budete páchat zločiny v nějakém městě, je dobré jej alespoň trošku znát. Proto vám v předstihu přinášíme stručný popis všech tří čtvrtí, které budou ve hře k dispozici. Dobře studujte, za měsíc TO začne! V závorce je uvedena opravdová čtvrť v NY, která byla při vytváření částí v GTA3 jejím vzorem.
Portland (Brooklyn) – chudá, průmyslová čtvrť plná špíny. V Portlandu se vyskytuje největší počet bezdomovců a zlodějů na metr čtvereční. Tomu také odpovídá celková skladba obyvatel – milionářské vily zde nehledejte. Auta, která se zde pohybují mají svá nejlepší léta za sebou, jedinou výjimku tvoří vozový park místních dobře prosperujících gangů.
Staunton Island (Manhattan) – Staunton tvoří centrum Liberty City. Nachází se zde množství mrakodrapů, které jsou sídlem velkých společností. Tradiční skladbu obyvatelstva tvoří bankovní úředníci, právníci a další byznysmeni. Pracuje se zde od rána do večera a nikdo nemá na nic čas.
Shoreside Vale (New Jersey) – tak tady žije „horních deset tisíc“ Liberty City. Najdete zde zejména luxusní vily a domky místní smetánky a také velké letiště. Smetánka má samozřejmě spoustu peněz, a tak si fandové rychlých kol v nabídce místních vozů určitě vyberou. Každá věc má svou špatnou stránku, v případě Shoreside Vale jsou to nepříjemné kartely, které ovládají většinu dění v oblasti. |
Že nevíte, co je GTA? Představte si město, ale nebuďte troškaři – vezměte si třeba New York. Máte? Přidejte pár desítek tisíc lidí, kteří se producírují po chodnících. Nesmíte také zapomenout na lidi ukryté v autech, které pro změnu okupují silnice. Nejedná o žádný organizovaný pohyb, každičký človíček má své vlastní problémy a starosti a tudíž i svou vlastní trasu, a tak GTA připomíná chování obyvatel opravdových měst. No a teď do tohoto fungujícího města vložte sebe. Sám na chodníku – co si počnete? Právě v tom je největší plus GTA - dělejte si, co chcete. Choďte po ulicích a sbírejte různé zajímavé bonusy. Nebo se vydejte na silnici a vyhoďte nějakého řidiče z auta a ujeďte mu před nosem. Můžete jen tak chodit a střílet z kulometu na všechny strany, ovšem musíte počítat s tím, že policie v GTA nikdy nespí. Jednomu policajtovi možná utečete, ale až na vás vystartuje celá armáda, nemáte šanci. No a až vás všechno tohle omrzí, necháte se najmout jedním z nepřátelských gangů, který už vás nějak zaměstná. Dostanete za úkol získat policejní vůz a dovézt ho na určené místo, unést policejního šéfa nebo třeba osvobodit zajaté členy gangu. Pokud úkol nesplníte, nic se neděje – možná se na vás gang naštve, ale život jde dál a vy klidně můžete přestoupit ke konkurenci nebo se vrátit k poklidnému životu samotáře. Krédo tvůrců hry by mohlo znít „my vám dáme svět a vy se hlavně dobře bavte.“


Třetí díl GTA bude postaven na stejných základech jako jeho předchůdci. Na první pohled největší změnou je přechod do 3D. První dva díly jste sledovali z ptačí perspektivy, což sice nedalo vyniknout schopnostem vaší grafické karty, na druhou stranu byla hra přehledná. Každopádně dnes už se s tímto pohledem rozloučili i programátoři z Rockstar Games, a tak se můžeme těšit na klasickou grafiku ve stylu Drivera nebo připravované Mafie. Ač byla grafika verze pro PS2 na velmi dobré úrovni (a i když se na mě budou mnozí konzolisté zlobit), PC verze na tom je ještě o něco lépe. Engine zůstal zachován, jen přibyly různé drobné detaily a horních deset tisíc si bude moci nastavit hodně vysoké rozlišení. Zároveň autoři použili více barev, takže všechny objekty jsou ostřejší a vůbec vypadají reálněji. I přes množství grafických efektů by si měli zahrát GTA 3 opravdu všichni. Minimální konfigurace má být jen procesor 450 MHz, 96 MB RAM a 16MB 3D grafická karta.
Zbraně
- úder rukou, nohou a kolenem
- baseballová pálka
- granát
- molotovův koktejl
- pistole
- Uzi
- brokovnice
- AK-47
- raketomet
- odstřelovačka
- M-16
- plamenomet
|
S grafikou úzce souvisí i další efekty, které GTA 3 nabízí. V prvé řadě je to variabilní počasí – jednou bude jasno, pak se přižene nějaký ten mráček a začne pršet. Jindy může třeba celý den zuřit pravá bouřka. Zajímavě zní rovněž střídání dne a noci, kdy platí rovnice „den v GTA = 30 minut reálného času“. Tím si autoři udělali prostor pro úkoly, ve kterých bude hrát čas důležitou roli např. „přijeď k bance PŘESNĚ o půlnoci – ani o sekundu dřív či později“ nebo „zákazník se s tebou setká v pět hodin na náměstí“ – když přijedete později, může být víc naštvaný anebo tam už vůbec nebude.
Vozový park GTA 3 je dostatečně rozsáhlý. Projedete se v starých kraksnách stejně jako v nejlepších sporťácích, přitom na drahá auta narazíte logicky jen v bohatších čtvrtích. Každý automobil je možné zdemolovat a změna se projeví nejen graficky ale také jeho zhoršeným ovládáním. Často se také musíte zvednout ze svého vyhřátého sedátka a vydat se do města po svých. Na některá místa se zase dostanete jen pomocí hromadné dopravy a autoři chystají rovněž i mise spojené s řízením lodí.


Hra se bude odehrávat ve fiktivním městě Liberty City, slovo fiktivní asi není úplně přesné – ne náhodou se docela podobá New Yorku. Město je rozděleno na tři obrovské části - Portland, Staunton Island a Shoreside Vale. Každá čtvrť má svůj osobitý vzhled, vlastní strukturu a také své kriminální skupiny, které ji ovládají. Jednotlivé čtvrti spojují mosty, které se vám zpřístupní jen tehdy, pokud splníte dostatečný počet úkolů v předchozí oblasti. Vtip je v tom, že přejezdem mostu neztratíte možnost jezdit do původních oblastí, takže se klidně můžete vrátit na stará známá místa a zkusit splnit úkoly, která vám předtím dělaly potíže.
Historie GTA
Grand Theft Auto – vše začalo úplně nevinně – stačilo zvednout zvonící telefon a najednou jste se dostali do víru akce. Přes veřejné budky jste plnili úkoly anonymního zadavatele. Vždy po obdržení úkolu se objevila spásná žlutá šipka, která vám vydatně pomáhala v orientaci. Hra obsahovala tři města – Liberty City (podobně jako GTA3), San Andreas (San Francisco) a Vice City. Poprvé se také objevil populární mód Kill Frenzy.
GTA: London 1969 – datadisk ke GTA vás přenesl do Londýna před třiceti lety. Pro našince tím vznikl paradoxně velký problém – jezdilo se vlevo a na to si jen tak někdo rychle nezvykne. Potěšující bylo kompletní zpracování hlavní města Velké Británie se všemi historickými památkami (Big Ben atd.). A aby těch Angličanů nebylo dost, vaším hlavním cílem bylo ukrást královské klenoty.
GTA 2 – zlepšení se dočkala grafika, která však zůstala věrná 2D zobrazení. Hráč se dostal do města rozděleného na tři části a v každé se střetávali tři konkurenční gangy. Hráč si mohl vybrat, pro kterou bandu bude pracovat, ale v průběhu hry mohl klidně mezi gangy přestupovat. Vše bylo založeno na principu respektu (úcty), kterou hráč u jednotlivých skupin měl. Pokud jste vyvraždili půlku ruských mafiánů, rozhodně vás jejich šéf neměl rád, ale určitě jste zapůsobili na konkurenční gangy. Čím větší respekt jste u dané bandy měli, tím těžší a lépe ohodnocené úkoly jste vzápětí dostali. |
Nikdo vás ale do plnění úkolů nutit nebude. Jak je dobrým zvykem série GTA, budete se moci jen tak poflakovat po městě a vyhazovat řidiče z jejich aut a dělat další výtržnosti, jenže jednou narazíte. Lidi nejsou jen obětní beránci, které vám hra servíruje na stříbrném podnosu. Sice existuje typ lidí, kterým stačí ukázat pistoli a oni vás poslušně pustí do svého vozu a ještě vám podrží dveře, stejně tak se v GTA vyskytují lidé, kteří se ve stejné situaci slušně řečenou naštvou a vytáhnou se na vás svým Kalašnikovem.
Dosti důležitou roli hraje ovládání hry. Z předchozích dílů jsme byli zvyklý na jednoduché ovládání pomocí šipek a tří tlačítek pro akce, jenže to s příchodem 3D asi nebude možné udržet. Navíc je tu odzkoušené ovládání z PS2 verze, takže se každý hráč bude moci rozhodnout. Buď vsadí pouze na klávesnici či gamepad a tím i na výhody s tím spojené – automatické zaměřování apod. nebo si ponechá klasické ovládání po vzoru akčních her (v jedné ruce klávesnice, v druhé myš), ale bude muset mířit sám. Na druhou stranu bude moci myší jednoduše natáčet kamerou a nastavit si pohled, který mu nejvíce vyhovuje.
GTA nabídne dostatek vybití i pro sadisty. K dispozici je oblíbený mód Kill Frenzy, ve kterým musíte za určitý časový limit zmasakrovat určený počet osob. Nemůže chybět ani tolik oblíbený tank, se kterým si jako v předchozích dílech užijete spoustu legrace. To už je sice trochu drsnější druh zábavy, ale na druhou stranu je potřeba objektivně přiznat, že hra se ve většině států smí prodávat pouze osobám starším 18 let a v Austrálii byla dokonce zakázána (údajně kvůli zobrazení prostitutek). Autoři ale současně pracují i na „osekané“ verzi, která snad projde ostražitou kontrolu státních cenzorů.


Perličkou na závěr je kladný vztah autorů k hudbě a hlavně formátu MP3. Díky tomu si budete moci v každém autě naladit program jedné z mnoha rádiových stanic. Jedna bude zaměřena na rock, jiná na jazz a další třeba klasickou hudbu. Pro opravdové masochisty je k dispozici debatní program. No a až vás všechny omrzí, pustíte si svou vlastní hudbu, kterou máte ve formátu MP3 na svém harddisku. GTA 3 také podporuje prostorový zvuk, a tak poznáte z které strany přijíždí policejní vůz se zapnutou sirénou nebo přelet policejní helikoptéry (k úplnému vychutnání je ale potřeba pořádná zvukovka!)
Osobně jsem spíše konzervativnější a tudíž se mi přechod GTA do 3D příliš nelíbí. Hlavní myšlenku série GTA vidím hlavně v jednoduchosti a přehlednosti, kterou popravdě řečeno trojrozměrné prostředí nenabízí. Jenže několik milionů kopií prodaných na PS2, mnoho dalších ocenění (hra roku pro PS2, hra roku bez ohledu na platformu) a nekritické nadšení, které se projevuje na Internetu na každém kroku, dokazují, že chlapíci z Rockstar Game vědí co dělají. Sami se o tom budeme moci přesvědčit zhruba za měsíc. Vydání hry je stanoveno na 21. května v USA a 24. stejného měsíce ve Velké Británii. Oficiální distributor v ČR, společnost Cenega zatím o přesném datu mlčí, avšak vypadá to, že se díky kompletní české lokalizaci prodej u nás trochu pozdrží.
- Nápadité úkoly
- Příběh hraje významnější roli
- Dlouhá životnost
- Výborný fyzikální model
- Vylepšení umělé inteligence
- Nabídka rádií, stylová hudba
- Parádní grafika a vše, co k ní patří
- Geniální dabing, humorné poznámky
- Některé mise, jejichž splnění je díky konverzi hůře proveditelné
- Absence multiplayeru
- Čas od času podivně se chovající kamera