GTA IV: Tipy a triky

Pomůžeme vám ovládnout Liberty City v našem GTA speciálu, dnes z něj přinášíme malou ochutnávku tipů a triků.
Seznam kapitol
 1. Pěkně do pohybu
 2. Zraněný bude potrestán

Vyšplhat se s Niko Bellicem až na vrchní příčky kriminálního žebříčku v Liberty City není žádná legrace. Mezi místní mafií se pro kulku nejde daleko a to tu je ještě vždy snaživý policejní sbor. Proto určitě uvítáte nášup našich rad, tipů a triků doplněný o cheaty, průvodce randěním či easter eggy pro pobavení. Prostě a jednoduše, nastudujte pečlivě následující stránky a Liberty City vám bude říkat pane!

 

Na vlastních nohou

Niko je mnohem obratnější než v předchozích dílech GTA. Některé mise se dají zvládnout snadněji, když na místo určení vyšplháte zadem, než byste se měli prostřílet hutnou obranou hlavním vchodem. Sledujte animované sekvence, často obsahují důmyslně skrytou nápovědu.

Doupě speciál – vše o GTA

 

Žádný fanoušek série Grand Theft Auto by neměl minout Doupě Speciál. Co nabízí? Průvodce ke GTA IV, tipy, triky, zajímavosti, atraktivní DVD přílohu a spoustu dalšího! Při příležitosti vydání hry na PC znovu v prodeji. Ostatně, text dnešního článku v něm najdete také, doplněný o spoustu dalších informací.

Hlavní hrdina sice dokáže držením tlačítka pro běh klusat a sprintovat ťukáním do něj, ale docela brzy mu dojde dech. Pokud už utíkáte po svých, snažte se mít mezi sebou a pronásledovateli vždy nějakou překážku. Přehoupnutí se přes zábradlí nejen vypadá elegantně, ale navíc vás oddálí od dotírajících kulek.

To auto je moje!

Kradení aut není tak jednoduché, jak bývalo. Musíte rozbít okénko zaparkovaného vozu a zkratovat zapalování, než vozidlo nastartuje. Můžete držet levou nebo pravou spoušť, abyste proces urychlili, ale je pohodlnější najít auto s klíčky. Dívejte se po lidech nakládajících zavazadla nebo tankujících benzín.

01.jpg02.jpg

Na obsazená auta se jde mnohem lépe s pistolí v ruce: Niko jen rozkáže původnímu řidiči vystoupit s jeho hlavou v zaměřovači. Pokud pouze ukážete na řidiče holou rukou, je vysoká šance, že bude výzvu ignorovat a pokusí se ujet. Je skvělé se na to dívat, ale rovněž vhodné se takovému loupežnickému fiasku vyhnout, když se potřebujete rychle dostat za volant specifického vozidla.

Nezapomínejte, že policie je vždy jen na doslech mobilního telefonu daleko. Vyťukejte 911 kdykoliv, pokud potřebujete rychlé auto nebo si jen projet policejní databázi v něm ukrytou. Budete se sice muset vypořádat s vlastními policisty, ale pokud je hned nezabijete, stojí to pouze jednu hvězdu na stupnici pozornosti poldů.

Website.jpg

Neváhejte za volantem policejního vozu používat sirény (stisknutím analogové páčky). Okolní provoz přesně podle pravidel silničního provozu vám ostatní řidiči uhnou. Jedinou nevýhodou policejního přibližovala tak zůstává nemožnost jej přebarvit a zbavit se pronásledování.

Za volantem obezřetně

Nový fyzikální systém pozměnil řízení vozidel a nejeden hráč tak zůstal po pár vteřinách s nevěřícným výrazem na tváři a autem vklíněným pod svodidla. Mějte proto alespoň prvních pár hodin prst na plynu obezřetný. Do zatáček používejte klasickou brzdu, ruční pouze decentně a s rozmyslem.

07.jpg08.jpg

Vyzkoušejte více aut. Každé vozidlo se chová trochu jinak, jedno je neotáčivé, druhé přetáčivé, další zastaví na pětníku, ale jiné zase má brzdnou dráhu skoro pomalu půl kilometru. Před velkou částí pronásledovacích misí máte možnost si zvolit vlastní dopravní prostředek, nelitujte času a vyberte si to pro vás nejlepší. Následující honička se tak velmi snadno může z pekla proměnit na nedělní jízdu na piknik.

03.jpg04.jpg

Dejte šanci motorkám, Niko je na nich pravda trochu zranitelnější, ale po troše tréninku se vám jejich mrštnost odvděčí. Jízdou po středovém pruhu se stanete opravdovým dravcem silničního provozu.

Vytrvejte v závěsu

Většina honiček v Grand Theft Auto IV je nyní benevolentnější. Chvíli trvá, než se vám cíl nenávratně ztratí z dohledu, takže nezoufejte ani po drobnější nehodě. Cíl je vždy znázorněn na mapě, navíc stisknutí m tlačítka (B či kolečko) kamera ukáže jeho přibližnou pozici. Pronásledované vozidlo často nakonec někde zastaví, zpomalí či se kousek vrátí, takže vytrvejte a nebudete litovat.

Nově lze při střílení za jízdy i mířit pravou páčkou, takže toho využijte. Na rovinkách se zavěste za cíl a smeťte jej dávkou kulek. Vyplatí se mířit na pneumatiky či na řidiče.

05.jpg06.jpg

Auta toho vydrží víc, ovšem jakmile začnou hořet, je na čase vystoupit. Klidně vyskočte i za jízdy. Ještě elegantnějším způsobem vystupování pro frajery je napálit čelně do překážky a nechat se katapultovat předním sklem.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce
Výrobce: Rockstar North | Webové stránky hry
 • Živoucí město
 • Realističtější herní principy
 • Ďábelsky dlouhá hrací doba
 • Hlavní hrdina a postavy
 • Mobilní telefon
 • A spousta dalších detailů
 • Slabší grafika
 • Výpadky AI
 • A spousta dalších detailů
 • Neoptimalizace
 • Krvavé hardwarové nároky
Související články
 1. Recenze: Grand Theft Auto IV – nenasytný žrout PC
 2. Co bude obsahovat GTA IV patch?
 3. GTA 4 DLC i v krabicové verzi?
 4. GTA IV bude chráněno Secu ROMem
 5. Recenze: Grand Theft Auto IV - na velikosti nezáleží
 6. Preview: Saints Row 2 – takoví normální gangstaz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

včera | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

15.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová mobilní hra

Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová…

Jam City chystá mobilní hru Harry Potter: Hogwarts Mystery. Vyrovná se však verzi od Niantic?

14.  12.  2017 | | 6 N/A