Guild Wars 2 - čekání na Godota (preview)

U spousty hráčů MMO slýchám jen, že čekají na Guild Wars 2. A po ukázce z rukou tvůrců se vůbec nedivím. Guild Wars 2 vypadají po čertech dobře.

I když už uplynul nějaký čas od GamesCom, stále jsem se plně nevzpamatoval z nákladu, co NCsoft připravil. O Wildstar bude pojednávat jiný článek, ale Guild Wars 2 rozhodně nezůstaly za čerstvě ohlášenou peckou pozadu. Veřejná prezentace, ukázka za zavřenými dveřmi i rozhovor s tvůrci znamená celou řadu zajímavých informací.

VIDEO: 4696 'Guild Wars 2 - Engineer'

Jednou z příjemných věcí, která zůstává stále při starém, je možnost hraní bez jakýchkoliv poplatků po nákupu hry. Jakmile jednou zaplatíte za krabici, nebude vás měsíčně nikdo otravovat, můžete hrát, dokud servery vydrží. Tvůrci se však nevyjádřili, zda nechtějí přinést i nějaké možnosti získávat za reálné peníze obsah do hry, je tak docela možné, že různé estetické vychytávky bude možno koupit tvrdou reálnou měnou.

S chutí na draka

Na druhou stranu je vidět, že tvůrci se vůbec nebrání rozsáhlým změnám v systému - namísto původních, výrazně instancovaných, lokací pro jednoho hráče se většinu hry budete pohybovat ve stejné linii, jako ostatní hráči.

Souboje jsou velkolepé a bez týmové spolupráce se neobejdete

To má za následek hromadu zajímavých věcí, jako třeba možnost přijít doprostřed příběhově důležitého souboje, zatímco s protivníkem bojuje jiná skupina. Nic vám přitom nebude bránit v tom, abyste se přidali, stačí uklovat byť jen jediné procento z celkového objemu životů onoho bosse a získáte plné odměny.

Guild Wars 2 04.jpgGuild Wars 2 05.jpg

A že o velké nepřátele nebude vůbec nouze. Třeba za kočkovitou rasu Charrů a jejich Železnou legii budete hned zpočátku bojovat v ruinách Ascalonu. Král Adelbern se totiž rozhodl za cenu životů svých lidí zastavit postup Charrů, takže v Guild Wars 2 naleznete v důvěrně známém prostředí pouze spousty duchů, včetně krále samého. A co jsem viděl, tak souboj s ním je opravdu velkolepý a bez týmové spolupráce se neobejdete.

VIDEO: 4697 'Guild Wars 2 - Guardian'

Podobně je tomu i na jiných místech, byl nám ukázán i boj s menším drakem (pod pojmem menší si představte jen dvacetinásobek výšky člověka), kdy jedna část hráčů musí samozřejmě útočit na draka, zatímco další skupina se věnuje ničení kostěných zdí, co kolem sebe vyvolává. Jednou za čas totiž milý drak zvedne vlny a náraz do zdí není zrovna příjemný. Přitom se ale další část hráčů stará o chapadla vyrůstající ze země a to jsem se ještě nezmínil o nutnosti chránit paprskomety, které jednou za čas mohou draka paralyzovat, pokud je nezničí drakovi pohůnci.

Guild Wars bez Guild Wars? Není možná

Jistou zajímavostí pak je i variabilita jednotlivých povolání. Je jasné, že těžko se bude hledat dostatek léčitelů a podobné verbeže, když se jednou za čas s úžasnou filmovou sekvencí z vln vynoří výše zmíněný drak, takže tvůrci úplně zahodili podobné potřeby. Léčit umí v podstatě každý, dokonce i bojovník může v klidu podle zbraně měnit svoji specializaci z tanka, přes melee dps až po ranged dps, aniž by jakákoliv z osmi tříd ztratila svůj punc originality.

Guild Wars 2 02.jpgGuild Wars 2 03.jpg

Navíc s každou zbraní se vám budou schopnosti otevírat postupně. Dostanete novou pušku pro vašeho inženýra, zpočátku umíte jen lépe vystřelit, o chvilku později se přidá možnost vystřelit síť, abyste nakonec dokázali se přitáhnout k protivníkovi, vystřelit silnou střelu nablízko a následně další dovedností odskočit do bezpečné vzdálenosti. Přitom získání všech dovedností není nijak na dlouho, ale jedná se o příjemné zpestření.

Guild Wars 2 08.jpg

Jak se tvůrci rozpovídali o PvE části hry, tak o PvP části toho až tak moc neřekli. Představili důležitou myšlenku persistentních bojišť, kdy si sice budete moct vybrat klasické čekání na jednu bitvu, ale jako hlavní zdroj zábavy mají sloužit místa, kde se boj odehrává neustále.

 Příznivci PvP tak nemusejí k PvE ani přičichnout, pokud nebudou sami chtít

Klidně třeba na kola, ale jakmile se do bojiště jednou připojíte (bez čekání), můžete hrát až do omrzení bez nutnosti čekat v jakýchkoliv frontách.

Guild Wars 2 06.jpgGuild Wars 2 07.jpg

Přitom se klasicky bude bojovat v rozlehlých prostředích, nyní navíc i zničitelných, nebo jinak upravitelných. Na co jiného by jinak mohly v městské zástavbě být katapulty, které si můžete obsadit? Podobně, jako tomu bylo v předchozí hře, se do PvP budete vrhat s úplně jinými postavami, rovnou na maximální úrovni a s možností používat speciální PvP výbavu. Příznivci PvP tak nemusejí k PvE ani přičichnout, pokud nebudou sami chtít.

VIDEO: 4698 'Guild Wars 2 - Necromancer'

To samozřejmě není zdaleka vše, co jsme se o Guild Wars 2 dozvěděli, tým specializovaných techniků pracuje dnem i nocí na natočeném materiálu jak z prezentací, tak i z rozhovorů, které vám v brzké době přineseme. Fanoušci MMORPG se rozhodně mají stále na co těšit, Guild Wars 2 vypadají více než slibně.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | MMORPG
Výrobce: ArenaNet | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 28.8. 2012
 • Důraz na příběh a hrdinu
 • Dynamické události
 • Jednoduchá spoupráce
 • Zajímavé profese
 • Kouzelné prostředí
 • Občasné bugy
 • Nedotažené možosti
Související články
 1. Guild Wars 2 - představení povolání (zoom)
 2. Dojmy: Guild Wars 2 – WoW dostává zásah
 3. V Guild Wars 2 se seznámíte s mrtvými
 4. Video: Guild Wars 2
 5. Představení Guild Wars 2 profese Ranger
 6. Galerie: Guild Wars 2

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A