Guitar Hero: On Tour – kvílející kytary

Chcete si udržet grif v hraní na kytaru i na cestách, nebo vás tento nástroj láká, ale nemáte na něj peníze a hlavně sluch? Je tu Guitar Hero na NDS.
Seznam kapitol
  1. Až do přetrhnutí struny
  2. Od neuměletela k umělci

Chuť něco tvořit a být v tom dobrý, chuť pobavit druhé lidi, dělat svého koníčka a ještě za to dostat zaplaceno. Tento sen vynesl na vrchol spoustu hudebníků a ještě větší spoustu jich zadupal do země, když víceméně dětský sen skončil se základní uměleckou školou, či školní kapelou, jež se po pár letech rozpadla aniž by o ní někdo pořádně věděl. Takový je život a přirozená selekce. Ale co dělat, když by vás možná i to hraní na kytaru bavilo, akorát holt postrádáte sluch, peníze, trpělivost nebo přinejhorším všechno najednou?

 

guitarheroontour_art2.jpg

Odpověď nabízí série Guitar Hero. Na libovolnou konzoli si již drahnou dobu můžete zakoupit některý z dokončených dílů a hrát na precizně provedenou plastovou kytaru. Fenomén již zasáhl snad všechny modernější konzole, ale doposud se vyhýbal jednomu velmi důležitému segmentu trhu – handheldům. Největší zábranou byl asi fakt, že dodávat k několikacentimetrovému přístroji kytaru se může jevit jako krajně nepraktické. A pak nejspíše přišel ten spásný nápad, využít dotykového displaye Nintenda DS.

guitarheroontour_05.jpg guitarheroontour_06.jpg

Samozřejmě se nedá hrát jen s jeho využitím, daleko přirozenější je na něj pouze drnkat. Ještě je však třeba někde splašit důležitá čtyři tlačítka, jež budou simulovat stisknutí dané struny.  A tak společně se hrou nedostáváte plastikovou kytaru, ale jednoduchý nástavec (nazývaný Guitar Grip), který zasunete do slotu pro hry na GameBoy.

Společně se hrou nedostáváte plastikovou kytaru, ale jednoduchý nástavec Guitar Grip

U krabičky a dodávaného příslušenství ke Guitar Hero ještě chvíli zůstanu. Ještě jsem to asi nikdy neudělal, ale neodolám a pochválím skutečně velké množství nadstandardního obsahu – počínaje trsátkovým stylusem, zmíněnou imitací kytarové hlavy pokračuje přes nálepky a konče pěkně vyvedenou krabici.

První tóny

Rozdíl oproti jiným balením je obrovský, a přesto si hra dokáže zachovat cenu, za níž jsou podávany ostatní tituly. Po zakoupení si pak stačí navléct NDS s Guitar Grip na ruku, vzít si trsátko a ponořit se do rockových klasik. Ostřílení veteráni, kteří již měli tu čest s některým předchozím dílem série se budou cítit jako doma, ostatním doporučuji si nejdříve projet tutoriál. Ne, že by bylo tak nepochopitelné, že máte zmáčknout tlačítko dané barvy a ve správný moment udeřit do strun, ale pokročilejší techniky hraní si již nějaké to vysvětlení zaslouží.

guitarheroontour_07.jpg guitarheroontour_08.jpg

Já osobně, člověk sérií nepolíbený a osoba, jež postrádá hudební sluch jsem si po tutoriálu příliš nevěřil a zkusil tak zprvu jen lehkou obtížnost.

Hra mě naučila, jak se správně hraje

Po vytvoření profilu, vybrání si postavy drsného rockera jménem Axel Steel a prvních dvou odehraných písních mé sebevědomí vzrostlo. Všechno totiž šlo docela jednoduše, hrálo se mi lehce a ani jsem neminul žádnou notu. Povzbuzen úspěchem jsem se vrhnul na střední obtížnost.


Tip: Doporučuji dělat si přestávky mezi jednotlivými písničkami, pokud chcete nějak významně vylepšit svůj rekord – únava je zlá.


Potvrdila se mi jedna věc – nemám až tak šikovné prsty a nemám, doopravdy nemám téměř žádný hudební sluch. Sice jsem písněmi jakž takž prolézal, ale když jsem viděl skóre, jakého dosáhl náš všemocný šéfredaktor, mohl jsem jít jen do kouta na hanbu. Mé třetinové výkony nebyly zrovna krásné a přestože mě hra bavila, v určitých chvílích do mě pomalinku vstupovala skepse a já se děsil každé nové písničky. Měl jsem strach, že se zábava změní spíše v trápení.

Sólové vystoupení

guitarheroontour_11.jpgObava se ke konci hry začínala naplňovat a já si pro uklidnění vyzkoušel jednu z písniček, jež jsem měl tu čest zahrát si úplně na začátku. Jaký byl můj údiv, když jsem zjistil, že ji zvládám naprosto s přehledem a pokud udělám nějakou tu chybku, je to spíše vinou nepozornosti. Dalo by se říct, že mě hra naučila, jak se správně hraje a rychle přechmatává, což mě nebývale potěšilo.

Nevím, jak by mi průprava pomocí Guitar Hero pomohla, kdybych se snažil hrát na opravdovou kytaru, ale fakt, že jsem se dokázal zlepšit a ani jsem si toho v podstatě nevšiml vidím jako obrovské plus. U které jiné hry se vám něco podobného stane?


Tip: V kariéře se snažte zahrát hlavně tóny, které jsou označeny symbolem hvězdičky, dobijí váš ukazatel hvězdy, při jehož aktivaci získáváte až osminásobek bodů.

Navíc jsem se u všeho toho zlepšování opravdu bavil a většina opravdu těžkých pasáží šla bez problémů trošičku zkazit. Autoři evidentně vědí, jak hráče motivovat a zároveň nedovolit, aby se do hry dostal tolik nenáviděný stres.

Související články
  1. Guitar Hero World Tour – takhle vypadá next-gen muzika

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

včera | |107 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |13 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré hodinky pro hráče počítačových her

Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré …

Nevoní vám Samsung ani Apple? Razer představil své vlastní chytré hodinky.

6.  1.  2022 | |1 N/A
Michal Maliarov
RazerHardware
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle