Hafík – logická hra s psíkem

Nejvíce zastoupenými žánry v oblasti freeware her jsou bezesporu akční nebo logické hry. My tu dnes konkrétně máme zástupce z druhé jmenované oblasti - logických her. Tak jako všude, i u nás vznikají tyto hry a jednou z nich je i Hafík, hra inspirovaná slavným Boulder Dashem. Máte-li v oblibě tyto hry, čtěte dále.
Hafík – logická hra s psíkem
Nejvíce zastoupenými žánry v oblasti freeware her jsou bezesporu akční nebo logické hry. My tu dnes konkrétně máme zástupce z druhé jmenované oblasti - logických her. Tak jako všude, i u nás vznikají tyto hry a jednou z nich je i Hafík, hra inspirovaná slavným Boulder Dashem. Máte-li v oblibě tyto hry, čtěte dále.

Hra jménem Hafík prošla od prvopočátečního nápadu docela dlouhým vývojem do fáze, v níž se nachází dnes. Za její tvorbou stojí autor jménem Marek Mojzík, který o ní tvrdí, že se jedná o nejpřesnější klon staré známé hry Boulder Dash. Já, který hrál všechny podobné hry tohoto typu (Supaplex, Boulder Rush apod.), jsem měl tu možnost se o tom přesvědčit a musím mu dát z pravdu.

HafíkHafík

První, co vás po spuštění hry zaujme, je atypické menu, jež je stylizováno do tvaru psí tlapky. Zde máme také přístup ke všem základním volbám jako je nová hra, nápověda, výběr jazyka atd. Začnete-li hrát, dostanete na výběr jednu z cca. 10 komnat a každá z nich obsahuje další velkou spoustu levelů. Stačí se pouze podepsat, abyste později mohli pokračovat v rozehraných komnatách a nemuseli je procházet od úplného začátku. Poté vám nuž nic nebrání v tom, abyste se mohli oddat bezstarostnému hraní.

V každém levelu máte Hafíka, hlavní postavu celé hry, i když slůvko postava není asi na místě, protože jde, jak jste jistě vytušili, o psa. A vaším úkolem je ho navádět pomocí šipek kurzorů tak, aby v dané úrovni nalezl daný počet drahokamů, jež mu otevřou cestu dále. Ale pozor, není to vůbec snadné. Po cestě na něj číhá spousta nástrah, například valící se kameny, mouchy, světlušky, rostoucí zdi a jiné podobné věci, jež mu mohou uškodit. Proto musíte velmi logicky postupovat a pohybovat některými věcmi tak, abyste dokončili úroveň s co největším počtem drahokamů v co nejkratším čase, protože na konci každé z nich budete bodově ohodnoceni právě za tyto aspekty. Možná poprvé když si hru spustíte, nepochopíte, co máte dělat, ale nebuďte smutní, ve hře je velmi obsáhlá nápověda, v níž je vše obsáhle popsáno (popis ovládání, historie hry apod.).

HafíkHafík

Technické zpracování bývá u logických her velice jednoduché a nejinak je tomu i u Hafíka. Nicméně i přesto má grafika své kouzlo a nikdo by jí nemohl nic vytknout – k tomuto stylu hry se naprosto hodí. Zvuky jsou na tom obdobně, je jich opravdu málo, hudba zde není žádná. Na závěr vás odkážu na domovskou stránku, kde se dají najít nové levely, které můžete mj. vytvořit i vy pomocí přiloženého editoru a zaslat je autorovi, také tam lze nalézt různé soutěže, prostě vše, co se týká této zábavné hry.

Homepage: htttp://www.hafik.zde.cz.

Download (1,3 MB) zde; VypalCD zde. Hra vyžaduje knihovny pro Visual Basic (0,9 MB) zde.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A