Half-Life: Blue Shift - třetí strana konfliktu v Black Mesa

Jedna z nejpopulárnějších akčních her se dočkala pokračování – tentokrát si zahrajete za ochranku vědeckého komplexu Black Mesa a budete hromadně zachraňovat vědce, kteří si to vůbec nezaslouží a jejichž prospěšnost pro lidstvo je více než sporná… A pochopitelně se budete snažit v tom všem chaosu přežít sám. Bohužel to nezabere moc času.
Half-Life: Blue Shift - třetí strana konfliktu v Black Mesa
Minimum: Pentium 266 MHz, 32 MB RAM, Windows, 300 MB HDD
Doporučeno: Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, 8 MB 3D karta
Multiplayer: ano
3D: ano
Výrobce: Valve
Distributor: Sierra On-Line

Jedna z nejpopulárnějších akčních her se dočkala pokračování – tentokrát si zahrajete za ochranku vědeckého komplexu Black Mesa a budete hromadně zachraňovat vědce, kteří si to vůbec nezaslouží a jejichž prospěšnost pro lidstvo je více než sporná… A pochopitelně se budete snažit v tom všem chaosu přežít sám. Bohužel to nezabere moc času.

Akce jménem Half-Life patří již dlouhou dobu mezi modly 3D zábavy na PC, a nutno říci – oprávněně. První díl vnesl do zatuchlých vod stále stejných klonů velice osvěžující změny a díky své modifikovatelnosti umožnil řadu nových a dosud nevídaných věcí. Na prvním místě pak i add-ony, či mody, které, naprogramovány skoro kýmkoliv, prodloužily hratelnost téměř do nekonečna, protože dovolily celkem snadno překopat a přepsat snad vše, co v HL bylo. Objevily se tak nové světy a mnohdy i zcela nové a originální koncepty hry běžící jako nadstavba HL. A právě to je důvod, proč Half-Life neklesá nijak výrazně v žebříčku popularity po celou dobu své dlouhé existence. Přidáme-li ještě multiplayer mody jako Counter-Strike či Vampire (atmosférický, žel nedoceněný) pak není co řešit.

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Když byl pak oznámen „třetí“ díl vlna nadšení neznala mezí. Vždyť předchozí add-on Opposing Force příjemně překvapil a ukázal, že Valve „umí“. Chronologicky řazeno již teď můžete prožít stejnou akci v komplexu Black Mesa z pohledu všech tří zúčastněných stran – Civilisty, příslušníka zvláštních jednotek a dnes konečně i jako člen ochranky. Řekli byste – co víc si pařan může přát? Mluvíme-li o prvních dvou dílech, pak řekneme – NIC. Ovšem u Blue Shift je situace „poněkud“ jiná. Podívejme se na to.

Shrneme-li moji zkušenost s BS, řekneme asi tolik – netrpělivě jsem vsunul CD do mechaniky, rychle nainstaloval a začal hrát. Nejprve tutorial – po zkušenosti s OF již vím, že se asi mnohé změnilo. Po chvíli nevěřícně zjišťuji, že trénink je identický jako v prvním Half-Lifu, no nic. Vrhám se do hry. Všímám si kosmetických změn grafiky a začínám se dobře bavit. Některé vychytávky jsou vážně originální a já si libuji v řešení ošemetných situací. Po dvou hodinách jsem velice překvapen, že můj arzenál stále čítá jen několik málo zbraní, které navíc znám z prvního dílu. Divné. Beru to jako předzvěst ještě hodně dlouhé pařby – stavím na kafe. Už uplynulo dvě a půl hodiny od spuštění a dostávám se na známý svět vetřelců – čekám, kam se podívám dál, protože tohle už tu přeci bylo. Vracím se zpátky do Black Mesa a zase nacházím nové zajímavé triky a postupy. Do arzenálu přibyly granáty, nic nového, ale potěší. Tři hodiny a dvacet šest minut – sleduji závěrečné titulky a vzteky buším do klávesnice – Blue Shift dohrán dříve, než jsem dopil kafe. To už není divné, to je hrozné!

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Předchozí odstavec postrádal obšírnost a věty byly krátké a řazeny tak, aby jakžtakž držely pohromadě, ale nebojte se, nejedná se o tvůrčí krizi, nýbrž jsem se snažil ukázat vám „rozmanitost“ a „délku“ Blue Shiftu.

Na Blue Shift se těšilo poměrně dost lidí a, proč si to nepřiznat, i já jsem podlehl mánii „Hurááá, bude to bomba!!!“. Nadšení mi vydrželo po skoro celou dobu hraní, ale závěr mne doslova přimrazil do židle. Vezmeme to po pořádku.

Co je nového?
Nový je hlavně příběh, a nutno dodat - zase se povedl. Jako člen ochranky tak bojujete jednak s potvorami z jiné dimenze a druhak s „úklidovým“ komandem rychlého zpopelnění (URNA). Nebudu ale prozrazovat zbytek zápletky, abych vás neochudil o jednu z mála zajímavých věcí ve hře.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • je to Half-Life
  • nová grafika
  • vylepšený engine a HDP
  • originální prvky
  • obsahuje Opposing Force
  • KRÁTKÉ!!!
  • staré zbraně
  • stupidita vědců
  • žádná výrazně nová monstra
  • skoro stejné jako původní HL

Co se ještě změnilo hodně? Grafika. Engine byl upraven a tak získal detailnější textury a propracovanější modely (někde byl počet polygonu skoro zdvojnásoben!). A aby se to nepletlo za nedostatek, tak i rychlost vzrostla (Celeron@400MHz 1024x728 průměrně 40 fps). To samo o sobě by bylo dostačující, ale na CD je i tzv. High Definition Pack, který po nainstalování přidá ještě více detailů hlavně charakterům a zbraním (obrázky byly nasnímány s tímto updatem, takže se zbraně jeví jako jiné, i když se jedná o staré známé…). Hlavní výhodou tohoto patche je možnost nainstalovat jej i do předchozích dvou verzí. Ale asi nejde o specialitu BS a HDP se někde povaluje po Internetu :-).

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Další zajímavou věcí můžeme nazvat neobvyklé nápady, které tvoří náplň misí. Autoři se vyřádili vskutku báječně a tak budete ovládat přepravníky, po kterých si pak zaskáčete, pokusíte se dobíjet baterie a nebo třeba způsobovat exploze ve vodě. Ale co je asi nejlepší a co mne nejvíc překvapilo a pobavilo? Představte si situaci – dveře obložené plastickou trhavinou, detonátor a kablík. Jenže je tu problém – kablík je poškozen, chybí asi tak 40cm, takže po spuštění exploze jen neškodně zaprská elektrika na konci přerušeného vedení. Co teď? Naštěstí nedaleko stojí barel a železo je vodivé! Stačí jen dotlačit barel na místo chybějícího vedení. Abrakadabra – výbuch je tu… Šikovné. A realistické.

Tohle vše příjemně naladí, takže je třeba přejít studenou sprchu…

Rozčarování
Teď už se bude jen kritizovat. Největší nedostatek jinak slušné hry je patrně její délka a snadnost. Přeci jen, dohrát 3D akci za méně než 4 hodiny už se mi dlouho nepodařilo. Oproti předchozím dílům vysloveně ubohé. Druhá podstatná výtka se bude týkat zbraní. Za celou dobu hry jsem potkal pouze: páčidlo, pistoli, revolver, brokovnici, armádní speciál, granáty, jednu dálkově odpalitelnou nálož a bazuku. Toť vše. Nic víc nečekejte. Nové zbraně se vlastně nekonají a nějaká závratná vylepšení už vůbec ne. No a dál – teď už moc záporů nebude, jen nelze nezmínit absolutní stupiditu vědců, které ochraňujete/zachraňujete. Jedna část mise je postavena na doprovodu vědce až do laboratoře. Vyčistíte cestu a pak se zoufale snažíte toho inteligenta navigovat. Dokud vám svítí lampička, tak jde celkem ochotně (i když občas mu rupne v bedně jen tak), ovšem ve chvíli, kdy zhasnete (nebo mu utečete z dosahu, což není těžké, protože se pohybuje rychlostí závodní želvy. Důstojně…) se bělokabátník otočí a uteče snad kilometr zpátky na svoje stanoviště. Závodění je krásná věc (jak jsem odměnil jeho snahu je vidět na obrázku).

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Half-Life Blue ShiftHalf-Life Blue Shift

Suma sumárum
Ačkoliv by se zdálo, že odstavec o chybách byl kratší než pochvaly, nedá se nic změnit na poměrně špatném hodnocení. Ne že by BS byla špatná hra, to ne, ale je pekelně KRÁTKÁ a jednoduchá. Navíc neobsahuje mnoho nových nápadů – nemluvě o zbraních, natož nestvůrách. Nepomůže ani to, že na CD je jako bonus kompletní Opposing Force a HDP. Nepomůže. Od Half-Life se zkrátka očekává víc a Blue Shift nesahá některým modům (které jsou navíc šířeny zdarma) ani po kotníky. Ze sentimentu ale zvednu celkové skóre o jeden bod.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 7/10
Nemáte-li ve své sbírce Opposing Force, pak zakupte tento mod kvůli nim.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA