Half-Life pro PS2 – konec PC monopolu

Po světě se prodalo přes dva milióny kopií této úžasné hry, což je pro platformu PC skutečně velký úspěch. Hovoří se o jedné z deseti nejlepších her všech dob (IGN) a vůbec nejlepší 3D akci. Teď se tento titul řítí vstříc toužebně vyhlížejícím miliónům majitelů konzolí a vypadá o tolik lépe, že se nejspíš obrátí role a závidět budou PC hráči.
Half-Life pro PS2 – konec PC monopolu
Po světě se prodalo přes dva milióny kopií této úžasné hry, což je pro platformu PC skutečně velký úspěch. Hovoří se o jedné z deseti nejlepších her všech dob (IGN) a vůbec nejlepší 3D akci. Teď se tento titul řítí vstříc toužebně vyhlížejícím miliónům majitelů konzolí a vypadá o tolik lépe, že se nejspíš obrátí role a závidět budou PC hráči.

Proč se v roce 1998 povedlo Half-Life to, co se mu povedlo? Jmenovitě porazit na hlavu všechny ostatní konkurenční 3D akční hry a vydobýt si takovou přízeň hráčů i kritiky?

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Nuže kromě skutečně kvalitního technického zpracování (ještě dnes, po třech letech, grafika Half-Life neurazí žádného z náročnějších majitelů PC) to byla především originální a bezprecedentní filmová atmosféra celé hry, která vás velice přesvědčivě za využití „předprogramovaných“ událostí přímo v herním světě okolo vás uvrhla do role bezvýznamného pomocníka v tajných vládních laboratořích, které se zabývají zkoumáním „neidentifikovaných“ jevů. Při jednom pokusu, zahrnujícím poněkud nestabilní vzorek, dojde k protržení jemného přediva prostorových dimenzí a základnu za doprovodu děsivých efektů infiltrují životní formy, jaké si nikdo nedokázal představit ani v těch nejdivočejších nočních můrách (možná jen H. R. Giger). Nejprve se tak střetnete s mozkožravými kraby, poté s „čistícími“ vojenským jednotkami vlastní vlády a ve finále s hrozbou pro celé lidstvo.

Bylo by nefér také neuvést, že za svoji popularitu vděčí Half-Life perfektní hratelnosti, která nekolísá po celých osm hodin čisté hry a nabízí absolutně atmosférické akční vyžití, po kterém tolik hráčů zoufale prahne už od dob Dooma.

Nyní tedy Half-Life přichází na konzole, jmenovitě PS2. Podle slov autorů konverze, kterými je tým Gearbox, zodpovědný za první datadisk k tomuto titulu (Opposing Force), je důvodem jednoznačná technická nadřazenost PS2 nad ostatními současnými herními platformami (myšleno v rámci konzolí). Proto neuvidí Half-Life Nintendo 64 a podle nejnovějších zpráv byla zrušena i verze pro DreamCast.

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Kromě zmíněného datadisku OF, který vás postaví do role vojáka „čističe“, o kterém byla řeč, bude PS2 verze HL obsahovat také zbrusu nový datadisk Blue Shift, v němž budete hrát za strážného z inkriminovaného laboratorního komplexu Black Mesa. Samozřejmostí je nový design zbraní, postav a některých textur, úpravy v herních mapách a několik multiplayerových módů. Také tu bude podpora USB klávesnice a myši, nicméně je slibováno maximálně optimalizované ovládání pomocí Dual Shocku 2.

Hlavní předností PS2 Half-Life bude (kromě prosté skutečnosti, že hra vyjde) jeho lepší vzhled oproti PC předloze. Své v tomto případě způsobuje především stáří hry, avšak bylo by nefér „černé skříňce“ nepřiznat některé její milé schopnosti a dovednosti. Jak si můžete všimnout na obrázcích, dramatickou změnu prodělají především světelné efekty, jinak přibude také poněkud realističtější kouř a především postavy budou mít mnohem více polygonů, což umožní jejich podstatně realističtější (v případě lidí) a působivější (v případě těch ostatních) vzhled. Také přibude sledování objektů očima u okolních postav a mnohem rozsáhlejší výbava pohybů včetně mimiky obličeje, která by měla zahrnovat výrazy pro různé emoce (není mi tak docela jasné, co kromě děsu bude ve tvářích lidí bojujících s příšerami z jiné dimenze zapotřebí).

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Hra vyjde pravděpodobně na DVD, podle vyjádření Gearboxu bude místo na médiu smysluplně využito, takže můžeme zřejmě čekat poněkud větší množství map, než je v podobných případech obvyklé. Také se plánuje zbrusu nový režim kooperativní hry dvou hráčů.

Celkově to vypadá, že jedna z nejlepších her všech dob získá nová pole k dobývání za takové podpory tvůrců, že zkrátka nemůže prohrát. Nezbývá než doufat, že se povede totéž co s legendárním Doomem, v jehož případě je mladší verze pro PlayStation lepší, než ta původní z PC.

Uvidíme letos v srpnu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A