Half-Life pro PS2 – konec PC monopolu

Po světě se prodalo přes dva milióny kopií této úžasné hry, což je pro platformu PC skutečně velký úspěch. Hovoří se o jedné z deseti nejlepších her všech dob (IGN) a vůbec nejlepší 3D akci. Teď se tento titul řítí vstříc toužebně vyhlížejícím miliónům majitelů konzolí a vypadá o tolik lépe, že se nejspíš obrátí role a závidět budou PC hráči.
Half-Life pro PS2 – konec PC monopolu
Po světě se prodalo přes dva milióny kopií této úžasné hry, což je pro platformu PC skutečně velký úspěch. Hovoří se o jedné z deseti nejlepších her všech dob (IGN) a vůbec nejlepší 3D akci. Teď se tento titul řítí vstříc toužebně vyhlížejícím miliónům majitelů konzolí a vypadá o tolik lépe, že se nejspíš obrátí role a závidět budou PC hráči.

Proč se v roce 1998 povedlo Half-Life to, co se mu povedlo? Jmenovitě porazit na hlavu všechny ostatní konkurenční 3D akční hry a vydobýt si takovou přízeň hráčů i kritiky?

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Nuže kromě skutečně kvalitního technického zpracování (ještě dnes, po třech letech, grafika Half-Life neurazí žádného z náročnějších majitelů PC) to byla především originální a bezprecedentní filmová atmosféra celé hry, která vás velice přesvědčivě za využití „předprogramovaných“ událostí přímo v herním světě okolo vás uvrhla do role bezvýznamného pomocníka v tajných vládních laboratořích, které se zabývají zkoumáním „neidentifikovaných“ jevů. Při jednom pokusu, zahrnujícím poněkud nestabilní vzorek, dojde k protržení jemného přediva prostorových dimenzí a základnu za doprovodu děsivých efektů infiltrují životní formy, jaké si nikdo nedokázal představit ani v těch nejdivočejších nočních můrách (možná jen H. R. Giger). Nejprve se tak střetnete s mozkožravými kraby, poté s „čistícími“ vojenským jednotkami vlastní vlády a ve finále s hrozbou pro celé lidstvo.

Bylo by nefér také neuvést, že za svoji popularitu vděčí Half-Life perfektní hratelnosti, která nekolísá po celých osm hodin čisté hry a nabízí absolutně atmosférické akční vyžití, po kterém tolik hráčů zoufale prahne už od dob Dooma.

Nyní tedy Half-Life přichází na konzole, jmenovitě PS2. Podle slov autorů konverze, kterými je tým Gearbox, zodpovědný za první datadisk k tomuto titulu (Opposing Force), je důvodem jednoznačná technická nadřazenost PS2 nad ostatními současnými herními platformami (myšleno v rámci konzolí). Proto neuvidí Half-Life Nintendo 64 a podle nejnovějších zpráv byla zrušena i verze pro DreamCast.

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Kromě zmíněného datadisku OF, který vás postaví do role vojáka „čističe“, o kterém byla řeč, bude PS2 verze HL obsahovat také zbrusu nový datadisk Blue Shift, v němž budete hrát za strážného z inkriminovaného laboratorního komplexu Black Mesa. Samozřejmostí je nový design zbraní, postav a některých textur, úpravy v herních mapách a několik multiplayerových módů. Také tu bude podpora USB klávesnice a myši, nicméně je slibováno maximálně optimalizované ovládání pomocí Dual Shocku 2.

Hlavní předností PS2 Half-Life bude (kromě prosté skutečnosti, že hra vyjde) jeho lepší vzhled oproti PC předloze. Své v tomto případě způsobuje především stáří hry, avšak bylo by nefér „černé skříňce“ nepřiznat některé její milé schopnosti a dovednosti. Jak si můžete všimnout na obrázcích, dramatickou změnu prodělají především světelné efekty, jinak přibude také poněkud realističtější kouř a především postavy budou mít mnohem více polygonů, což umožní jejich podstatně realističtější (v případě lidí) a působivější (v případě těch ostatních) vzhled. Také přibude sledování objektů očima u okolních postav a mnohem rozsáhlejší výbava pohybů včetně mimiky obličeje, která by měla zahrnovat výrazy pro různé emoce (není mi tak docela jasné, co kromě děsu bude ve tvářích lidí bojujících s příšerami z jiné dimenze zapotřebí).

Half-Life pro PS2Half-Life pro PS2

Hra vyjde pravděpodobně na DVD, podle vyjádření Gearboxu bude místo na médiu smysluplně využito, takže můžeme zřejmě čekat poněkud větší množství map, než je v podobných případech obvyklé. Také se plánuje zbrusu nový režim kooperativní hry dvou hráčů.

Celkově to vypadá, že jedna z nejlepších her všech dob získá nová pole k dobývání za takové podpory tvůrců, že zkrátka nemůže prohrát. Nezbývá než doufat, že se povede totéž co s legendárním Doomem, v jehož případě je mladší verze pro PlayStation lepší, než ta původní z PC.

Uvidíme letos v srpnu.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry