Hardware: Joystick Saitek Aviator – jasná páka pro Xbox 360

Leteckých pák pro PC existuje celá řádka, ale co když chce nějakou konzolista? Máme pro něj tip, Aviator. Zda za to stojí se dočtete v testu.

Leteckých her pro konzole není zrovna přehršel, ale několik zajímavých kousků se najde, ať už třeba Ace Combat 6 či Tom Clancy’s HAWX. Bohužel každý, kdo by chtěl si podobnou hru lépe užít s pořádnou leteckou pákou, měl smůlu. Jistě, k Ace Combat 6 se prodával kvalitní HOTAS systém od Hori, ovšem dostupný byl pouze pro Severní Ameriku a Japonsko (navíc v omezeném počtu 10 000 kusů).

Firma Saitek si podobné díry na trhu všimla a nabízí všem vzdušné akce chtivým fandům joystick Saitek Aviator, který je certifikovaný i pro Xbox 360.

Joystick na první pohled zaujme střízlivým a líbivým designem v military stylu

Vzhledem k tomu, že vychází z původní verze pro PC, bez problémů funguje i na počítačích, ale my se zaměříme na jeho konzolové využití. Joystick na první pohled zaujme střízlivým a líbivým designem v military stylu, což je na Saitek, který vsázel na poněkud excentrické hi-tec návrhy, lehce překvapivé.

saitek 02.jpg

Každopádně Aviator vypadá jednoduše, ale dobře. Z masivní čtvercové základny (na spodní straně nenajdete žádné přísavky, ale to vůbec nevadí, joystick drží na stole stabilně) roste tvarově velmi jednoduchá páka, která není ergonomicky nikterak zásadně tvarována. Má to svůj smysl – joystick mohou bez problému používat i leváci.

Bez prodlužovačky ani ránu

Ke spodku páky si přišroubujete plastovou podpěru hrany, ovšem v tomto bodě jsem lehce zmatený. Vzhledem k tomu, že podpěra je symetrická a nedá se nijak výškově korigovat, nechápu, proč se musí přišroubovat zvlášť. Navíc výšková upravitelnost by se hodila, zrovna v mém případě jsem měl lehké problémy pohodlně dosáhnout na kloboučkový přepínač. A hrát dlouhodobě bez podepřené ruky není zrovna komfortní záležitost.

saitek 04.jpgsaitek 05.jpg

Pokud odhlédneme od designu, všimneme si dalšího výrazného prvku – USB kabelu. Přesně tak, Aviator není bezdrátový, jak by se na moderní ovládač pro konzole slušelo, ale aspoň jej nemusíte krmit bateriemi. Víc než samotná přítomnost kabelu mi vadí délka – cca 1,5 metru je bez problémů u PC, ale hraní na konzolích se provozuje většinou na televizích s vysokou úhlopříčkou, takže vás v takovém případě nemine nákup prodlužovačky. Mimochodem, i když mě to při prvním pohledu na USB kabel napadlo, joystick v sobě nemá žádné motorky pro zpětnou odezvu. Ovšem tomu trochu napovídá i cenová hladina a poznáte to okamžitě, když si joystick potěžkáte – je velmi lehký.

Všechna páčky a tlačítka

Přesuneme se na ovládací prvky, které odpovídají všem tlačítkům a páčkám z ovladače pro Xbox 360. Na základně v zadní části dominuje posuvná páčka pro korekci plynu. I když je zdvojená, nedá se odděleně pohybovat jednotlivými pákami (to lze pouze na Aviatoru pro PC). V žádné z leteckých her na konzoli stejně nelze separátně ovládat motory, takže to není zásadní problém. Větší tuhost pohybu mi vyhovovala, těžko říct, zda vydrží i po dlouhodobějším hraní.

saitek 07.jpg

Čelní strana základny poskytuje místo hned pro šestici tlačítek (Start, Back, levý a pravý bumper a levé a pravé tlačítko na analogových páčkách), které doplňuje klasické Xbox Guide tlačítko včetně světelné indikace pozice ovladače (hráč 1, hráč 2…) a kloboučkový přepínač suplující směrový kříž. Už jen z umístění tlačítek naproti plynu je jasné, že pokud budete ovládat páku a plyn, na přední panel jednoduše bez přehmátnutí nedosáhnete. Rozložení není tedy ideální, což v průběhu hraní čas od času pocítíte.

saitek 03.jpgsaitek 08.jpg

Na čelné straně najdete i zdířku pro konektor headsetu, ale pouze pro novější typ končící samotným jackem. Starší variantu s plastovým nástavcem do joysticku nezapojíte.

Všechna základní akční tlačítka najdete na vrcholu samotné páky. Přední spoušť představuje tlačítko A, zbylou trojici najdete rozesetu pod druhým kloboučkovým přepínačem, který supluje pravou analogovou páčku. Tlačítko B (většinou vypouští rakety) je zcela správně a logicky umístěno uprostřed, po levici má tlačítko X ukryté pod frajerskou bezpečnostní klapkou, Y najdete vpravo. Všechna tlačítka jsou pouze digitální, poměrně nahlas cvakají a pocit z nich není zrovna luxusní, ovšem fungují perfektně, což je hlavní.

Do vzduchu s Aviatorem

Poslední prvek, na který jsem málem zapomněl, najdete na pravé straně základny. Jde o přepínač módů, který mění funkci tlačítek podle hry. Ty podporuje Aviator na Xboxu 360 celkem 4:

•    Blazing Angels
•    Blazing Angels 2
•    Ace Combat 6
•    Tom Clancy’s HAWX

Pocit a zážitek z létání se odlišuje dle jednotlivé hry, ale obecně mi neseděla příliš tuhá pružina udržující páku na středu. Možná za to může i příliš nízko posazená podložka hrany dlaně, ale při dlouhodobějším hraní (mluvíme o hodinách) mě začala z pilotování poměrně bolet ruka. Ovšem to je asi hodně specifická záležitost. Na druhou stranu mi perfektně vyhovovala tuhost otáčení páky v ose Z - v rozsahu patnácti stupňů lze rotovat pákou vlevo a vpravo, čímž ovládáte směrovky letounu.

Pocit z létání na joysticku je neskonale věrohodnější než nabízí klasický Xboxový joypad

U her Blazing Angels se dá páce vytknout trochu nešťastné rozložení tlačítek. Plyn se totiž ve hře koriguje na pravém analogu, takže pro jeho přesunutí na plynovou páku musíte přepnout joystick do módu dva. Jenž hned v tutoriálu musíte „natočit“ motor rotací pravého analogu, což znamená přepnout zase do módu 1. Otravné, ale až tak by to nevadilo.

saitek 10.jpg saitek 06.jpg

Jenže pokud ve hře skočíte do menu, akční tlačítka na páce přestanou fungovat a přesunou se na klobouček na základně joysticku. A to už je postavené na hlavu. V průběhu mise tak bez problémů střílíte spouští na páce (což je tlačítko A), ovšem pokud budete chtít něco upravit v menu, potvrzovací tlačítko (na klasickém joypadu opět A) už najednou není na páce, ale na kloboučku dole. Zvláštní. Dá se to na to zvyknout, ale proč to výrobci takhle udělali mi zůstává záhadou.

saitek 09.jpgsaitek 11.jpg

 Název: Saitek Aviator
 Výrobce: Saitek
 Distributor v ČR: Computron
 Cena: 1250 Kč

V Ace Combat 6 a hlavně HAWX vše funguje naprosto perfektně. V Ace Combat by páka potřebovala k mé spokojenosti trochu poladit citlivost, ale HAWX je pro Aviatora jako stvořený. Pocit z létání na joysticku je neskonale věrohodnější než nabízí klasický Xboxový joypad. Pokud hodláte věnovat leteckým hrám na Xboxu 360 více času, rozhodně stojí o Saiteku zauvažovat. Jistě, nabízí celou řádku kompromisů, ale výsledek stojí za to. Navíc, pokud přemýšlíte o nějaké páce, moc na výběr kromě Aviatoru (nebo jak se v leetu píše AV8R) není.

Poznámka: Aviator existuje i pro PS3, ale ten bych nedoporučoval, protože kromě nevýhod zmíněných u X360 verze mu chybí tlačítka L1 a R1 a hlavně má japonské rozložení – tedy na spoušti je kolečko a nikoliv křížek. A nemít na spoušti kanóny je o půlku zábavy méně, ne?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce