Hardware: Novint Falcon – nová dimenze ovládání her

Jako první herní web u nás vám přinášíme test revolučního 3D ovladače, který do her přináší nový rozměr díky prostorovému force-feedbacku.

Firma Novint Technologies v nedávné době přivedla na trh první 3D polohovací zařízení dostupné široké hráčské veřejnosti. Jmenuje se Falcon a jako první herní ovladač na světě umožňuje hráčům vnímat hry tak, jak se jim o tom dosud ani nesnilo. Princip tohoto ovladače je založen na třech motorcích, které ovládají pohyb tří ramen. Prostřednictvím vyměnitelných úchytů hráč tato ramena ovládá ve všech směrech. Jak nahoru, dolů, do stran, tak dopředu a dozadu. Navíc jsou všechna ramena schopná produkovat odezvu, která z hraní her činí zcela nový zážitek.

falcon_01.JPG

Doposud jsme hry ovládali všemožnými gamepady, joysticky a bezdrátovými ovladači snímajícími pohyb 2D. To vše ovšem bez jakékoliv odezvy. Pokud nepočítám force-feedback u volantů a gamepadů, pak zde nic podobného nebylo. Na rozdíl od těchto 2D polohovacích zařízení je ovšem Falcon schopný generovat pohyb v 3D prostoru. Díky motorkům uvnitř dokáže tento pohyb usměrnit a ovlivnit jeho sílu tak, jak to situace ve hře vyžaduje. Při hraní basketbalu tak hráč skutečně cítí váhu míče, vnímá náraz baseballové pálky při odpalu nebo dokonce cítí povrch určité textury. V ukázkovém programu firmy Novint jsme si mohli doslova ošahat několik rozdílných textur na kouli. Hladká koule klouže, pohlazení hrbolaté koule vám zacvičí se zápěstím, gumová koule dokáže klást odpor a gelová koule zase simuluje měkkost materiálu. Díky motorkům snímajícím pohyb tisíckrát za minutu jsou veškeré pohyby plynulé a bez prodlevy.

falcon_02.JPG

Možnosti tohoto zařízení jsou částečně limitované rozsahem chapadel. Jakmile hráč dosáhne okraje zařízení, dojde k nepřetržitému pohybu v daném směru. Dobře je ovšem vyřešeno odstupňování rychlosti rotace v závislosti na vychýlení ovladače od středu. Stejně to funguje také u joysticků. Pro hraní 3D akcí je sice tento způsob ovládání z počátku nepřirozený, ale po pár dnech si zvyknete. Je potřeba si vybudovat svalovou paměť. Ovládání tímto ovladačem je poměrně fyzicky náročné ve srovnání s myší. Je potřeba hrát s podepřenou rukou a mít ji ve vodorovné poloze. Jakmile hrajete s ohnutým zápěstím, dostaví se jeho bolest už po půl hodince. V opačném případě je možné hrát klidně i několik hodin. Přesto se ale zapotíte určitě víc, než když hrajete s myší.

falcon_03.JPG

Kromě hraní několika hříček typu ping-pong, baseball, basketbal, golf a dalších je Novint Falcon zajímavý především podporou některých vysokorozpočtových AAA her. Vůbec prvním podporujícím titulem, respektive kompilací, je The Orange Box obsahující Half-Life 2, HL2: Episode One, HL2: Episode Two, Portal a Team Fortress 2. K těmto hrám není nutné instalovatovladač (kromě HL2). Dále nativně novint_logo.jpgpodporuje Falcona akční hit Left 4 Dead. Nově přibyla podpora pro Battlefield 2 a Counter-Strike: Source. Z dalších podporovaných her zmíním ještě Doom 3, F.E.A.R., Crysis či sérii Penumbra. Tyto hry vyžadují instalaci speciálních ovladačů.

Budoucnost Falcona závisí na podpoře ze strany výrobců her. Přislíbena je podpora několika významných titulů v čele s World of Warcraft, Madden NFL 08, Battlefield 2142, Gothic 3, Mass Effect, Kane & Lynch či Second Life. Zároveň se chystá univerzální ovladač pro základní podporu všech her a systémové rozhraní. Limity se nekladou ani samotným výměnným úchytům, které mohou mít libovolný tvar. Něco se šušká také o podpoře pro závodní hry. Z Falconu by se tak snadno mohl stát nejrealističtější volant všech dob. S force-feedbackem do všech směrů není těžké si to představit. Už vidím ty nadšené reakce hráčů, když to s nimi při nárazu do zdi doslova škubne dopředu. Exkluzivní dojmy z používání Novint Falcon uvidíte ve videu a na konci vás čeká také výsledný verdikt tohoto zařízení. Přeji příjemné pokoukání.

VIDEO: 2229 'Novint Falcon - test ovladače'

Video ve vyšším rozlišení naleznete zde.

P.S. Omluvte prosím nízkou kvalitu zvuku na pozadí a některé ruchy, které jsou způsobené opravovanou kamerou.

Homepage produktu: http://home.novint.com/


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze