Hardware: Novint Falcon – nová dimenze ovládání her

Jako první herní web u nás vám přinášíme test revolučního 3D ovladače, který do her přináší nový rozměr díky prostorovému force-feedbacku.

Firma Novint Technologies v nedávné době přivedla na trh první 3D polohovací zařízení dostupné široké hráčské veřejnosti. Jmenuje se Falcon a jako první herní ovladač na světě umožňuje hráčům vnímat hry tak, jak se jim o tom dosud ani nesnilo. Princip tohoto ovladače je založen na třech motorcích, které ovládají pohyb tří ramen. Prostřednictvím vyměnitelných úchytů hráč tato ramena ovládá ve všech směrech. Jak nahoru, dolů, do stran, tak dopředu a dozadu. Navíc jsou všechna ramena schopná produkovat odezvu, která z hraní her činí zcela nový zážitek.

falcon_01.JPG

Doposud jsme hry ovládali všemožnými gamepady, joysticky a bezdrátovými ovladači snímajícími pohyb 2D. To vše ovšem bez jakékoliv odezvy. Pokud nepočítám force-feedback u volantů a gamepadů, pak zde nic podobného nebylo. Na rozdíl od těchto 2D polohovacích zařízení je ovšem Falcon schopný generovat pohyb v 3D prostoru. Díky motorkům uvnitř dokáže tento pohyb usměrnit a ovlivnit jeho sílu tak, jak to situace ve hře vyžaduje. Při hraní basketbalu tak hráč skutečně cítí váhu míče, vnímá náraz baseballové pálky při odpalu nebo dokonce cítí povrch určité textury. V ukázkovém programu firmy Novint jsme si mohli doslova ošahat několik rozdílných textur na kouli. Hladká koule klouže, pohlazení hrbolaté koule vám zacvičí se zápěstím, gumová koule dokáže klást odpor a gelová koule zase simuluje měkkost materiálu. Díky motorkům snímajícím pohyb tisíckrát za minutu jsou veškeré pohyby plynulé a bez prodlevy.

falcon_02.JPG

Možnosti tohoto zařízení jsou částečně limitované rozsahem chapadel. Jakmile hráč dosáhne okraje zařízení, dojde k nepřetržitému pohybu v daném směru. Dobře je ovšem vyřešeno odstupňování rychlosti rotace v závislosti na vychýlení ovladače od středu. Stejně to funguje také u joysticků. Pro hraní 3D akcí je sice tento způsob ovládání z počátku nepřirozený, ale po pár dnech si zvyknete. Je potřeba si vybudovat svalovou paměť. Ovládání tímto ovladačem je poměrně fyzicky náročné ve srovnání s myší. Je potřeba hrát s podepřenou rukou a mít ji ve vodorovné poloze. Jakmile hrajete s ohnutým zápěstím, dostaví se jeho bolest už po půl hodince. V opačném případě je možné hrát klidně i několik hodin. Přesto se ale zapotíte určitě víc, než když hrajete s myší.

falcon_03.JPG

Kromě hraní několika hříček typu ping-pong, baseball, basketbal, golf a dalších je Novint Falcon zajímavý především podporou některých vysokorozpočtových AAA her. Vůbec prvním podporujícím titulem, respektive kompilací, je The Orange Box obsahující Half-Life 2, HL2: Episode One, HL2: Episode Two, Portal a Team Fortress 2. K těmto hrám není nutné instalovatovladač (kromě HL2). Dále nativně novint_logo.jpgpodporuje Falcona akční hit Left 4 Dead. Nově přibyla podpora pro Battlefield 2 a Counter-Strike: Source. Z dalších podporovaných her zmíním ještě Doom 3, F.E.A.R., Crysis či sérii Penumbra. Tyto hry vyžadují instalaci speciálních ovladačů.

Budoucnost Falcona závisí na podpoře ze strany výrobců her. Přislíbena je podpora několika významných titulů v čele s World of Warcraft, Madden NFL 08, Battlefield 2142, Gothic 3, Mass Effect, Kane & Lynch či Second Life. Zároveň se chystá univerzální ovladač pro základní podporu všech her a systémové rozhraní. Limity se nekladou ani samotným výměnným úchytům, které mohou mít libovolný tvar. Něco se šušká také o podpoře pro závodní hry. Z Falconu by se tak snadno mohl stát nejrealističtější volant všech dob. S force-feedbackem do všech směrů není těžké si to představit. Už vidím ty nadšené reakce hráčů, když to s nimi při nárazu do zdi doslova škubne dopředu. Exkluzivní dojmy z používání Novint Falcon uvidíte ve videu a na konci vás čeká také výsledný verdikt tohoto zařízení. Přeji příjemné pokoukání.

VIDEO: 2229 'Novint Falcon - test ovladače'

Video ve vyšším rozlišení naleznete zde.

P.S. Omluvte prosím nízkou kvalitu zvuku na pozadí a některé ruchy, které jsou způsobené opravovanou kamerou.

Homepage produktu: http://home.novint.com/

Diskuze (33) Další článek: Venezuela zbrojí proti násilným hrám

Témata článku: , , , , , , , , , , ,DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60fps a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony
Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

** Deníky polárníků jsou plné neuvěřitelných příběhů ze života Inuitů ** Některé tvrdí, že dokážou vyrobit ostrý nůž ze zmrzlých exkrementů ** Američtí antropologové to ověřili experimentem

Jaroslav Petr
Archeologie
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2

Aktuality

18:10 | Na PlayStationu 5 si můžete zdarma vyzkoušet demo akční adventury Forspoken od tvůrců Final Fantasy XV. Hra pak 24. ledna vyjde vedle PS5 i na PC. 
15:36 | Začátkem příštího roku vyjde pokračování prvoválečné příběhovky Valiant Hearts. Tentokrát si ho zahrajeme jen na mobilech v rámci předplatného služby Netflix. 
13:15 | Bandai Namco oznamuje herní adaptaci mangy The Sand Land. Jejím autorem je Akira Torijama, kterého můžete znát jako stvořitele univerza Dragon Ball. 
12:54 | Among Us dnes přivítá nový herní mód v rámci updatu zdarma. V Hide & Seek budete hrát na schovávanou s krvelačným monstrem. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách