Hardware: Novint Falcon – nová dimenze ovládání her

Jako první herní web u nás vám přinášíme test revolučního 3D ovladače, který do her přináší nový rozměr díky prostorovému force-feedbacku.

Firma Novint Technologies v nedávné době přivedla na trh první 3D polohovací zařízení dostupné široké hráčské veřejnosti. Jmenuje se Falcon a jako první herní ovladač na světě umožňuje hráčům vnímat hry tak, jak se jim o tom dosud ani nesnilo. Princip tohoto ovladače je založen na třech motorcích, které ovládají pohyb tří ramen. Prostřednictvím vyměnitelných úchytů hráč tato ramena ovládá ve všech směrech. Jak nahoru, dolů, do stran, tak dopředu a dozadu. Navíc jsou všechna ramena schopná produkovat odezvu, která z hraní her činí zcela nový zážitek.

falcon_01.JPG

Doposud jsme hry ovládali všemožnými gamepady, joysticky a bezdrátovými ovladači snímajícími pohyb 2D. To vše ovšem bez jakékoliv odezvy. Pokud nepočítám force-feedback u volantů a gamepadů, pak zde nic podobného nebylo. Na rozdíl od těchto 2D polohovacích zařízení je ovšem Falcon schopný generovat pohyb v 3D prostoru. Díky motorkům uvnitř dokáže tento pohyb usměrnit a ovlivnit jeho sílu tak, jak to situace ve hře vyžaduje. Při hraní basketbalu tak hráč skutečně cítí váhu míče, vnímá náraz baseballové pálky při odpalu nebo dokonce cítí povrch určité textury. V ukázkovém programu firmy Novint jsme si mohli doslova ošahat několik rozdílných textur na kouli. Hladká koule klouže, pohlazení hrbolaté koule vám zacvičí se zápěstím, gumová koule dokáže klást odpor a gelová koule zase simuluje měkkost materiálu. Díky motorkům snímajícím pohyb tisíckrát za minutu jsou veškeré pohyby plynulé a bez prodlevy.

falcon_02.JPG

Možnosti tohoto zařízení jsou částečně limitované rozsahem chapadel. Jakmile hráč dosáhne okraje zařízení, dojde k nepřetržitému pohybu v daném směru. Dobře je ovšem vyřešeno odstupňování rychlosti rotace v závislosti na vychýlení ovladače od středu. Stejně to funguje také u joysticků. Pro hraní 3D akcí je sice tento způsob ovládání z počátku nepřirozený, ale po pár dnech si zvyknete. Je potřeba si vybudovat svalovou paměť. Ovládání tímto ovladačem je poměrně fyzicky náročné ve srovnání s myší. Je potřeba hrát s podepřenou rukou a mít ji ve vodorovné poloze. Jakmile hrajete s ohnutým zápěstím, dostaví se jeho bolest už po půl hodince. V opačném případě je možné hrát klidně i několik hodin. Přesto se ale zapotíte určitě víc, než když hrajete s myší.

falcon_03.JPG

Kromě hraní několika hříček typu ping-pong, baseball, basketbal, golf a dalších je Novint Falcon zajímavý především podporou některých vysokorozpočtových AAA her. Vůbec prvním podporujícím titulem, respektive kompilací, je The Orange Box obsahující Half-Life 2, HL2: Episode One, HL2: Episode Two, Portal a Team Fortress 2. K těmto hrám není nutné instalovatovladač (kromě HL2). Dále nativně novint_logo.jpgpodporuje Falcona akční hit Left 4 Dead. Nově přibyla podpora pro Battlefield 2 a Counter-Strike: Source. Z dalších podporovaných her zmíním ještě Doom 3, F.E.A.R., Crysis či sérii Penumbra. Tyto hry vyžadují instalaci speciálních ovladačů.

Budoucnost Falcona závisí na podpoře ze strany výrobců her. Přislíbena je podpora několika významných titulů v čele s World of Warcraft, Madden NFL 08, Battlefield 2142, Gothic 3, Mass Effect, Kane & Lynch či Second Life. Zároveň se chystá univerzální ovladač pro základní podporu všech her a systémové rozhraní. Limity se nekladou ani samotným výměnným úchytům, které mohou mít libovolný tvar. Něco se šušká také o podpoře pro závodní hry. Z Falconu by se tak snadno mohl stát nejrealističtější volant všech dob. S force-feedbackem do všech směrů není těžké si to představit. Už vidím ty nadšené reakce hráčů, když to s nimi při nárazu do zdi doslova škubne dopředu. Exkluzivní dojmy z používání Novint Falcon uvidíte ve videu a na konci vás čeká také výsledný verdikt tohoto zařízení. Přeji příjemné pokoukání.

VIDEO: 2229 'Novint Falcon - test ovladače'

Video ve vyšším rozlišení naleznete zde.

P.S. Omluvte prosím nízkou kvalitu zvuku na pozadí a některé ruchy, které jsou způsobené opravovanou kamerou.

Homepage produktu: http://home.novint.com/


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A