Hardware: procesor na 2 GHz a další novinky

Vývoj hardware a informačních technologií jde stále kupředu nezadržitelným tempem. Pokud bychom měli psát o všech novinkách v tomto odvětví, nestačilo by nám na to celé vydání jednoho Doupěte. Jako každé pondělí, je tu i dnes Petr Broža s přehledem nejvýznamnějších a nejdůležitějších událostí v oboru informačních technologií.
Hardware: procesor na 2 GHz a další novinky
Vývoj hardware a informačních technologií jde stále kupředu nezadržitelným tempem. Pokud bychom měli psát o všech novinkách v tomto odvětví, nestačilo by nám na to celé vydání jednoho Doupěte. Jako každé pondělí, je tu i dnes Petr Broža s přehledem nejvýznamnějších a nejdůležitějších událostí v oboru informačních technologií.

Krátce:
  • Stejně jako ASUS i Gigabyte začal vyrábět základní desky s čipsetem i815EP. Konkrétně jde o modely GA-6OX and 6OXE. Budou podporovat procesory s jádrem Coppermine, maximálně 512 MB paměti, 133MHz sběrnici a zvukovku. Obě budou vybaveny technologií Dual BIOS.
  • DDR paměti zrychlují. Micron oznámil vývoj pamětí PC2600, které poběží na 334 MHz, dostupné budou v polovině příštího roku. Zatím však nebyl oznámen žádný čipset, který tyto paměti bude podporovat.
  • Podle všech indicií se 3dfx vrací pouze k výrobě čip, nikoliv celých karet, tedy tak, jak to dělala dříve. Příkladem budiž prodej technologie Voodoo5 6000, tedy 4 čipů VSA-100, společnosti Quantum 3D.
  • Na Comdexu předvedla společnost AMD procesor Athlon na 1,5 GHz. Intel šel se svým Pentiem 4 dokonce na 2 GHz. Oba procesory mají podobný výkon, AMD je však o hodně levnější. Co si asi koupíte vy?
  • V roce 2002 přejdou procesory AMD Athlon a Duron na 0,13mikronovou technologii. Zvláštní je, že v té době budou konkurovat procesoru Pentium 4 s novým jádrem, zatímco tyto procesory budou mít jádro staré téměř tři roky. Zatím však Pentium 4 svým výkonem příliš nepřesvědčil, takže snad to bude společnosti AMD stačit.
  • Intel musel uspíšit příchod čipsetu i815EP pod nátlakem výrobců základních desek. První desky tak budou dostupné už v prosinci.
  • Nový čip jižního mostu Intel ICH3, který bude podporovat USB 2.0, bude míst poloviny příštího roku uveden až začátek roku 2002. To ovšem neznamená, že do té doby nebudou žádné desky s USB 2.0; řadiče s USB 2.0 a Ultra ATA/100 budou na trhu už letos.
  • nVidia uvedla nový grafický čip pro notebooky – GeForce2 Go. Vlastnosti jsou téměř stejné jako u GF2 MX, ovšem jádro je o něco pomalejší. Napětí čipu bude podle požadovaného výkonu mezi 1,09 a 2,8 V – při nižší zátěži bude napájení, a tím i spotřeba, nižší.
  • ATI Radeon VE, který měl podle ATI soupeřit s GeForce2 MX, výkonu MX nedosahuje. Podle některých zdrojů je výkonem podobný spíše Matrox G450 a bude stejně jako tato karta určen pro kancelářské a grafické aplikace.

Pentiu III štěstí příliš nepokvete
Protože Intel hodlá příští rok tlačit převážně procesor Pentium 4, bude procesor Tualatin (inovovaný procesor Pentium III) spíše v pozadí. Vyrábět se bude 0,13mikronovou technologií, místo původně plánovaných 512 kB sekundární vyrovnávací paměti bude mít jen 256 kB a bude pro něj určen revize B čipsetu i815E. Poběží jen na 133MHz frekvenci sběrnice, takže pro něj nebude určen žádný DDR čipset, alespoň ne od Intelu. První Tualatin 1,26 GHz přijde na svět v třetím čtvrtletí příštího roku. Intel počítá s tím, že Tualatin nahradí Celeron a Pentium 4 postupně Pentium III.

VIA předvedla svůj procesor Mathew
VIA na Comdexu předvedla svůj nový procesor Mathew na 600 MHz, který měl být konkurencí pro procesor Intel Timna (jeho uvedení bylo Intelem zrušeno). Mathew v sobě integruje procesor (jádro Winchip C5B), severní most čipsetu Apollo Pro 133A a grafický čip S3 Savage 4. Zjednodušeně řečeno, na desku se tím pádem jen přidá jižní most a je to; deska je na světě. Stejně jako ostatní procesory VIA i tento by měl mít nízkou spotřebu.

nVidia Crush – informace o novém čipsetu
O tom, že nVidia připravuje svůj vlastní čipset, jsme na Doupěti už psali. Severní most bude obsahovat grafické jádro, řadič pamětí, který bude podporovat paměti PC1600/PC2100/PC2600 DDR SDRAM a bude se vyrábět ve dvou verzích. Ta levnější bude mít 64bitovou paměťovou sběrnici, dražší pak logicky 128bitovou sběrnici. Grafické jádor Crushe bude založeno na čipu GeForce2 MX, čipset však bude pro případný upgrade podporovat externí slot AGP 4x. Je také možném, že grafické jádro bude založeno na čipu NV17, jeho specifikace však zatím nejsou známy.

Jižní most čipsetu Crush, MCP-1, už byl oznámen dříve a je osazen do herní konzole Microsoft X-Box. Spojení mezi mosty je provedeno směrnicí LDT, kterou uvedla společnost AMD. Sběrnice má průchodnost 800 MB/s, což o poznání více než u čipsetu i440BX (133 MB/s); řadič PCI bude integrován přímo v tomto čipu. MCP-1 bude podporovat pět slotů PCI, rozhraní Ultra ATA/100, dva porty USB, Ethernet 10/100 MB/s a zvukovku AC 97. V budoucnosti pak bude MCP-1 umět také USB 2.0. Crush pro procesory Athlon a Duron je oznámen již na tento měsíc. První výrobci desek budou Asus, ABIT, MSI, Gigabyte a Acer.

Cyrix 4 v detailech
Už jsem psal, že Cyrix III dosáhne v druhém čtvrtletí frekvence 1,2 GHz. Mezitím VIA pracuje na dalším procesoru, Cyrix 4 s novým jádrem Winchip C5X, který začne na 1 GHz. Vyrábět se bude 0,15mikronovou technologií, L1 cache bude mít velikost 128 kB a instrukce 3Dnow! budou zaměněny za SSE. Změny však nebudou jen kosmetické, Cyrix 4 bude prvním procesorem VIA, který bude umět zpracovávat instrukce mimo pořadí. Velikost jádra bude stejně jako u Cyrixu III malá, jen 52 čtverečních mm; pro srovnání Athlon má nějakých 120. Protože VIA nasadí velmi nízkou cenu, mohl by být Cyrix 4 podstatně úspěšnější než jeho předchůdce, který se zatím příliš neujal.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A