Hardware: PSP go - stylový krok do neznáma

Otestovali jsme novou verzi handheldu PSP go. Jaká je herní novinka, která bouří diskuzi už od svého odhalení? Diskutabilní, to bezesporu.

První dojmy mohou klamat. Zase jednou jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži u nejnovější verze přesnost herní konzole od Sony – PSP go. Přiznám, že po prosáknutí prvních fotografií přístroje kdysi před letošní E3 jsem nové verzi PSP absolutně nevěřil, ale stačilo jej pár dnů nosit po kapsách a musím své stanovisko poněkud přehodnotit. I když pořád mi celá řádka rozhodnutí nejde do hlavy. Ovšem od začátku.

 

 

Menší a lehčí

Abyste pochopili kouzlo PSP go, musíte jej mít v aspoň na chvíli v rukách. Díky malým rozměrům (128 x 70 x 16,5 mm) a nízké váze (160 gramů – skoro o polovinu lehčí než PSP 3000) se konečně jedná o skutečně přenosné zařízení, které díky poměrně střízlivému designu stavícím na lesklém plastu vypadá (aspoň zavřené) docela sexy.

PSP go 001.jpg PSP go 002.jpg

Redukci si mohli tvůrci dovolit díky třem zásadním prvkům – změna konstrukce, zmenšení displeje a odebrání UMD mechaniky. PSP go má nově velmi čistou čelní stranu, protože většina ovládacích prvků se přestěhovala na výsuvnou část. 

Abyste pochopili kouzlo PSP go, musíte jej mít v aspoň na chvíli v rukách

Jmenovitě jde o směrový kříž, analogovou páčku (stále je jen jedna), akční tlačítka a dvojice tlačítek Start, Select. Mimochodem, právě design výsuvné části mi na prvních fotkách přišel obludný, po čase si člověk ale zvykne. Navíc to může být pouze subjektivní.

PSP go 003.jpg PSP go 004.jpg

Všechna tlačítka (i analog) se o něco zmenšila, mají menší zdvih a páčka je nově vedle šípek, místo pod nimi, ale na ovládání to nemá žádný negativní vliv. Osobně se mi dokonce rozložení u go líbí o něco víc než původních verzí, protože tam byla levá šipka a kolečko až příliš u kraje. Příliš spokojený nejsem s tlačítky L a R na horní straně přístroje, které jsou na můj vkus až příliš měkká. Nevadilo mi to ani tak při hraní jako při používání PSP go jako přehrávače – až moc často sem si náhodou přehodil skladbu.

PSP go 005.jpg PSP go 006.jpg

Můžou za to i tlačítka na korekci hlasitosti, jež spolu s regulací jasu displeje a vypnutím zvuku najdete nově na horní straně přístroje, právě mezi tlačítky L a R – pokud se snažíte poslepu zesílit zvuk, čas od času prostě do L či R ťuknete. Co se týče zbylých ovládacích prvků, najdete tlačítko Home (od dob PSP 3000 s logem Playstationu) na čelní straně vedle displeje a posuvné slidery pro vypnutí wi-fi a přístroje jsou na straně levé respektive pravé. 

PSP go 010.jpg PSP go 011.jpg

Vypínací slider opět kombinuje i možnost vypnutí tlačítek, což mi nepřijde zrovna jako šťastné řešení, protože jsem si nejednou vypnul celé PSP místo aktivace tlačítek. Nemluvě o tom, že s  funkčností slideru mám negativní zkušenosti od dob původního PSP.

Nekompatibilní s PSP

Na levé straně kromě slideru na zapínání wi-fi je i slot na paměťovou kartu, ovšem nově nahradila zatím používané Memory Stick Pro varianta Micro (M2). Karta ze starého PSP vám tedy bude k ničemu. Ostatně jako další příslušenství k PSP, tedy bez určité maličkosti. Mini USB a napájecí konektory se totiž sjednotily do jednoho proprietárního konektoru, který najdete na spodní straně přístroje hned vedle klasického jacka na sluchátka.

PSP go 008.jpg PSP go 009.jpg

Starou nabíječku tedy nevyužijete, stejně jako vám nebude stačit obyčejný mini USB kabel na nahrání věcí, nemluvě o nutnosti si pořídit nové kabely, pokud byste video výstup chtěli pustit na televizi (což PSP umí už od verze 2000). A co se týče příslušenství jako je například foťák či GPS, k dispozici bude nová redukce, která ovšem kompaktní rozměry go trochu přifoukne. Však se podívejte na obrázky.

psp-go-access-official-2.jpgpsp-go-access-official-1.jpg

Bez přímého porovnání s minulými modely si toho nejspíš nevšimnete, ale úhlopříčka displeje u go se zmenšila ze cca 11 na 9,6 centimetrů, přitom rozlišení zůstalo stejné. Nijak zásadně to nevadí, spíš naopak – grafika her mi díky tomu přišla o něco hezčí. Nezanedbatelný vliv na to má i kvalita displeje, který je opravdu výborný. Barvy jsou jasnější a čistější, přičemž jsem si nevšiml otravného prokládání jako u displeje PSP 3000. Sledování filmů je na PSP go lahůdka a žádných šmouh či artefaktů spojovaných s předešlými verzemi jsem si nevšiml. Problém opět představuje přímé slunce na displeji, ale s tím žádný klasický LCD bojovat nijak nemůže, ovšem proč to nezmínit.

Bez mechaniky, ale s pamětí

Pokud se podíváme dovnitř PSP, změn podstatně moc nenajdeme. Procesor má údajně frekvenci 480 MHz, ale je podtaktovaný na standardních 333 MHz a nijak se zatím nemluví, že by se měly vytvářet náročnější hry pouze pro PSP go. Zásadnější změnou je přítomnost Bluetooth (což je super) pro připojení bezdrátových sluchátek, Dualshocku 3 atd. a tolikrát propírané vyměnění UMD mechaniky za interní flash paměť o velikosti 16 GB (pro uživatele je tedy dostupných 14 GB).

PSP go 014.jpg PSP go 015.jpg

Hry tak do přístroje dostanete pouze díky službě Playstation Network (dá se na ni připojit i na počítači pomocí programu Media Go, či na PS3). Na nějaké převádění her z UMD už Sony definitivně rezignovala a nějaké tři hry zdarma jsou rozhodně slabou náplastí.

PSP go 019.jpgPSP go 018.jpg

Na jednu stranu je super nemuset s sebou tahat balík UMD a mít všechny hry pěkně uvnitř PSP, na druhou stranu jsou tu i háčky. V první řadě na PSP v současnosti rozhodně nenajdete všechny zatím vyšlé PSP hry a navíc za nehmotné downloady zaplatíte paradoxně víc než za klasickou krabičku s manuálem a UMD.

Cenová politika je celkově důvod, proč o koupi PSP go zapochybovat

Sony se totiž snaží nenaštvat prodejce a doporučené ceny obou variant drží na stejné hladině. Jenže v rámci konkurenčních bojů se v obchodech často setkáte s cenami nižšími, než je doporučená. Nemluvě o tom, že download nemůžete prodat do bazaru.

Připlatíte si

Ostatně cenová politika je celkově důvod, proč o koupi PSP go zapochybovat. Doporučená cena 6 490 Kč je opravdu přepálená. Rozhodně pro majitele starších verzí. Kompaktnost PSP go je sice úžasná, zpracování až na těch pár detailů precizní a opravdu jsem si za těch pár dnů na něj zvykl. Jenže platit plnou cenu jako kdysi za moje první PSP a přitom nemít ani možnost si zahrát svoje staré hry? To by se mi moc nechtělo.

PSP minis a Media Go

S příchodem PSP go se objevily na PSN i nové hříčky jménem minis. V podstatě jde o mále casual hry za nízkou cenu, které mají konkurovat podobným věcem pro iPhone, iTouch. Což vlastně potvrzuje i to, že pár z minis jsou předělané právě z App Store. Bohužel cenová politika je opět vyšší, takže za stejnou hru na PSP zaplatíte skoro o polovinu víc než na iPhone. Minis se pohybují na úrovní 100 až 200 Kč a zatím jich najdete na PSN přes deset, přičemž do konce roku by počet měl nabobtnat až na 50.


V krabici s PSP go narazíte i na DVD, na kterém se ukrývá program Media Go pro počítače. Jde v podstatě o variantu na iTunes, kde můžete nakupovat přes PSN, spravovat svoji knihovnu multimedií a her a propojit ji se svým PSP (nemusí to být jen go) či podobným zařízením od Sony. Manipulace s Media Go je jednoduchá a intuitivní, rozhraní přehledné. Bohužel výhrady mám k samotnému PSN, které není rozhodně dokonalé – hlavně by to chtělo minimálně screenshoty u všech her, ideálně i demo či trial, jako je to zvykem na Xboxu 360 u Arcade her.

media 01.pngmedia 04.png
 
media 05.pngmedia 06.png

Pokud ovšem žádné PSP nemáte a o nějakém podobném herně/multimediálním zařízení přemýšlíte, mohlo by být PSP go přesně to pravé. Na hry klasické ovládací prvky svojí přesností hravě překonají mobilní zařízení jako je třeba iPhone, co se týče multimedií, jsou zhruba na podobné úrovni – PSP zvládá pouštět hudbu v MP3 či WMA, prohlížet fotky, sledovat videa v MP4, má internetové rádio a dokonce můžete přes něj i pomocí  Skype volat (PSP go má v sobě zabudovaný nově mikrofon). Do které skupiny se zařadíte, je na vás.

Diskuze (33) Další článek: Video: Divoký západ v Lead & Gold

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,