Hardware: výrobci procesorů mění plány

Soyo má další dávku nových desek, Intel mění plány s čipsetem Almador, AMD posunuje uvedení nových procesorů, Samsung začíná prodávat paměti DDR SDRAM, VIA brzy bude mít svůj Cyrix III na 1,2 GHz a další. Hardware jak má být v pravidelném pondělním seriálu ze světa tištěných spojů a mikronů.
Hardware: výrobci procesorů mění plány
Soyo má další dávku nových desek, Intel mění plány s čipsetem Almador, AMD posunuje uvedení nových procesorů, Samsung začíná prodávat paměti DDR SDRAM, VIA brzy bude mít svůj Cyrix III na 1,2 GHz a další. Hardware jak má být v pravidelném pondělním seriálu ze světa tištěných spojů a mikronů.
Nové desky Soyo

Stejně jako ostatní výrobci základní desek chrlí i Soyou na trh nové produkty jeden za druhý,. Na konci listopadu začne Soyo prodávat čtyři základní desky s novým jižním mostem (část čipsetu, tzv. South Bridge) VIA 686B, který podporuje standard Ultra ATA/100:

Deska Velikost Čipset Platforma AGP PCI ISA DIMM
SY-K7VTA-B ATX VIA KT133 Socket A 1 5 1 3
SY-7VCA-B ATX VIA Apollo Pro 133A Socket 370 1 5 1 3
SY-7VBA133-B ATX VIA Apollo Pro 133A Socket 370 1 5 2 3
SY-7VMA-B ATX VIA PM 133 Socke t370 1 5 1 3

Základní desky SY-K7VTA, SY-7VCA, SY-7VBA133 a SY-7VMA (bez „B“) se starším čipem VIA 686A se budou doprodávat do konce ledna roku 2001.

Kromě těchto destiček začne Soyo koncem ledna prodávat desku s SY-7VPA266 s čipsetem VIA Apollo Pro 266 pro platformu Socket 370, tedy pro procesory Intelu a VIA Cyrix. Deska samozřejmě bude podporovat paměti DDR SDRAM (3 sloty), deska bude čip jižního mostu VT8233, který je vylepšením osvědčeného VIA 686B. Bude podporovat dva kanály Ultra ATA/100 channels, 4 porty USB, zvukovku AC97, APIC, APM, modem a monitoring hardwaru. Deska bude mít 5 slotů PCI a jeden AGP.

Samsung prodává paměti DDR SDRAM

Samsung začal s prodejem pamětí DDR SDRAM dříve, než se původně očekávalo. Nejprve se budou moduly prodávat především do výkonných serverů a pracovních stanic, do běžného spotřebitelského sektoru zamíří o něco později. Záleží zejména na tom, jak se bude vyvíjet cena a od jaké hranice ji budou obyčejní uživatelé akceptovat.

VIA uvede Cyrix III na 1,2 GHz

VIS udělala pár změn ve výrobním plánu procesoru Cyrix III. Od doby, kdy VIA přešla na výrobní technologii 0,15 mikronů, která zmenšila velikost jádra procesoru a snížila vyzařování tepla, není pro VIA problém zvýšit frekvenci procesoru na poměrně vysoké hodnoty. A to je také důvod, pro VIA tak často mění plány. Dalším důvodem je frekvenční „díra“ mezi procesorem Pentium III 1,13 GHz a Pentium 4 1,3 GHz (bude uveden brzy po modelech 1,4 a 1,5 GHz). A právě tuto díru VIA vyplní procesorem Cyrix III na 1,2 GHz. To je velmi zajímavá úvaha – bohužel Cyrix III je nejen pomalejší než Pentium III na stejné frekvenci, ale dokonce i než Celeron. Takže Cyrix III na 1,2 GHz bude spíše marketingovým tahem – sice vyplní onu díru, ale nepřinese kýžený výkon.

Čipset mění plány s Almadorem

Intel se rozhodl neuvést na trh čipset Almador pro nový procesor Tualatin (Pentium III vyrobené technologií 0,13 mikronu). Intel místo toho upraví stávající čipsety i815E a i815EP tak, aby Tualatin podporovaly. Důvod? Almador je totiž velmi podobný čipsetu i815E. Pro podporu Tualatinu se v zásadě pouze zvýší frekvence na 200 MHz (double pumped). Navíc zpočátku nebude upravený čipset podporovat DDR SDRAM, podporu Intel slibuje o něco později. Právě z těchto důvodů Almador zmizel na čas z plánů – Intel však nezamítl, že by se do nich později opět nevrátil. Jednoduše to znamená, že se Alamador zalčenil do rodiny čipsetů i815.

Nejbližší plány AMD

Stejně jako všichni ostatní výrobci procesorů, ani AMD se nedrží svých původních plánů. Změny jsou následující:
  • AMD Athlon 1,5 GHz bude vypuštěn až ve druhém čtvrtletí, i když AMD původně slíbila, že se objeví ještě koncem tohoto roku.
  • Vypuštění serverového čipsetu AMD 760MP bylo odloženo na polovinu příštího roku.
  • Procesor Mustang bude uveden ještě letos na konci roku. Ve stejném čase by se měl objevit také nový procesor Clawhammer, který by měl mít úplně jiné jádro než stávající procesory AMD. Je také možné, že Mustang nebude nakonec vypuštěn vůbec.
  • Procesor Thunderbird bude zaměněn za procesor Palomino někdy na konci první čtvrtletí příštího roku.
  • Morgan, nástupce Duronu, bude vypuštěn pravděpodobně až koncem druhého čtvrtletí roku 2001.
Je patrné, že AMD postupně posunula uvedení všech nových procesorů na pozdější data. Oficiálně se neví se proč, ale určitě to není způsobeno problémy ve výrobě. Důvody jsou spíše marketingové. AMD tvrdí, že Athlon 1,2 GHz je v některých aplikacích rychlejší než Pentium 4 na 1,5 GHz – tomu rád věřím. A to je také důvod, proč AMD nikam nespěchá. Dalším důvodem je frekvence sběrnice 200 MHz. Na této frekvenci mohou procesory pracovat maximálně s frekvencí 1250 MHz – další zvyšování je možné pouze zvýšením pracovní frekvence FSB na 266 MHz. Čipset AMD 760, který tuto frekvenci podporuje, bude až koncem roku a možná ještě později a čipset VIA Apollo KT133A stále není dostupný v žádné základní desce. AMD tedy prostě zatím nemá desku, která by uměla 266MHz frekvenci sběrnice; to zejména je důvod, proč chce AMD s novými frekvenci procesoru Athlon ještě chvíli vyčkat.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |