Hardware: začátek září z rychlíku

Nové desky, procesory, grafické karty. I za pouhých pár týdnů se toho poslední dobou stává tolik, jak před pár lety za celý rok. Proto Doupě přichází opět s krátkým přehledem.
Nové desky, procesory, grafické karty. I za pouhých pár týdnů se toho poslední dobou stává tolik, jak před pár lety za celý rok. Proto Doupě přichází opět s krátkým přehledem.Společnost Creative Labs ukončuje výrobu karet Annihilator a Annihilator Pro s čipy nVidia GeForce 256 a GeForce 256 DDR. Zároveň uvádí do nabídky karty s čipy GeForce 2 MX jak pro sběrnici AGP, tak PCI a GeForce 2 Ultra – ta bude jen pro AGP a bude mít paměti taktované na 460 MHz.

Soltek vyrobil redukci pro patici Socket A do Slotu A, i když podle AMD oba typy patic nejsou kompatibilní, a tudíž by redukci nemělo být možné zkonstruovat. Jak je patrné, redukce existuje a můžete ji použít na deskách s čipsety AMD 750 a VIA KX 133. Zda bude redukce dostupná i v ČR zatím není známo.

Jeden z uznávanějších výrobců základních desek ABIT brzy uvede model VH6-RAID. Deska bude stejně jako předchůdce VH6 osazena čipsetem VIA Apollo Pro 133A, bude podporovat rozhraní ATA/100 RAID a procesory v patici FC-PGA.

Tchajwanským výrobcům základních desek už nedominuje ASUS, ale společnosti Gigabyte, Micro-Star (MSI) a Elite Group. Jen takový Gigabyte prodal v srpnu 1 milion desek, z čehož bylo 35 procent pro OEM partnery.

Do konce roku zaplaví trh novými deskami společnost Iwill. Desky budou osazovány zejména novými čipsety od ALi (Acer Laboratories), které podporují paměti DDR SDRAM 266 MHz. Žádný čipset Intelu zde nekonfiguruje, desky Iwill tedy v žádném případě nejsou pro příznivce Intelu.

Za velkou louží se začínají prodávat paměti DDR SDRAM. Jsou dražší zhruba o 15 – 20 procent než moduly o stejné velikosti standardu PC133 (klasické DIMM). Propustnost (rychlost) však jde nahoru dvojnásobně, ceny jsou tedy více než příznivé. Konkrétně za 64 MB PC2100 (266 MHz) zaplatíte 90 dolarů.

Novinku, disk Barracuda ATA III, nabízí od začátku září společnost Seagate. Stejně jako u Barracudy II má disk 7 200 otáček a 2 MB vyrovnávací paměti, zvýšena byla maximální přenosová rychlost na 500 MB/s (buffered) a odolnost proti nárazům na 350 G. Nabízené kapacity jdou až do 40 GB.

Matrox konečně uvolnil novou grafickou kartu s čipem G450. Karta podporuje dva nezávislé monitory a je určena pro profesionální grafické stanice. Díky úspornější výrobě (0,18mikronová technologie) je levnější než předchůdce, G400. Výkon však nevzrostl, zůstává na stejné hladině.

3dfx, kdysi přední producent grafických akcelerátorů, je dnes ve finančních problémech. To je také důvod, proč tato firma kromě výroby karet s vlastními čipy (Voodoo3, VSA-100) začala s prodejem čipů dalším výrobcům karet. Není však jisté, zda to společnost postaví na nohy.

AMD přidává do řady procesorů Duron další, 750MHz verzi. Jeho cena je velmi příznivá – je podstatně levnější a přitom výkonnější než 700MHz Celeron. Nelze se pak divit, že AMD získává stále větší podíl na trhu.

Desky MSI v novém kabátě
Společnost MSI inovuje svoji základní desku pro procesory AMD Athlon a Duron, K7T Pro rev. 2. Deska bude mít rozhraní Ultra ATA/100 a možnost měnit frekvenci sběrnice přímo z Windows. Novinkami v nabídce pak bude deska MS-6341 s čipsetem AMD 760 a řadičem SCSI Ultra 160, a MS-6366 s čipsetem VIA Apollo Pro 266. Obě podporují 266MHz sběrnici pro procesor AMD Mustang, paměti DDR SDRAM a Ultra ATA/100. Vylepšen má být i populární BX Master s čipsetem Intel BX, kterému přibude řadič Ultra ATA/100.

22 desek od ASUSu
ASUS zveřejnil přehled základních desek, které vyrobí v nejbližší době. Nechybí ani kousky pro nové procesory Intelu: Timna, Pentium 4 a Tualatin (0,13mikronové Pentium III). Samozřejmostí je neustávající podpora Pentia III/Celeronu a Athlonu/Duronu. Celkem bylo uvedeno 22 modelů a zastoupeny jsou snad všechny dostupné i teprve uváděné čipsety, takže vybrat by si měl každý. Zajímavou novinkou je, že ASUS upouští od podpory pamětí RDRAM, i když by jejich ceny měly jít příští rok dolů, a nahrazuje je pamětmi DDR SDRAM.

Voodoo5 6000 konečně v reálu
Na výstavě ECTS byla předvedena grafická karta 3dfx Voodoo5 6000. Má externí napájení blízko výstupu na monitor (tedy nikoliv z počítačového zdroje tak, jak Voodoo5 5500), 166MHz paměti a v obchodech by měla být co nevidět. Z testů výkonu, které byly na výstavě provedeny, je patrný velmi silný potenciál – hratelné rozlišení 1024 x 768 v 32bitové hloubce při zapnutém vyhlazování (FSAA). Zde je velmi dobrým soupeřem pro dosavadního krále, GeForce 2 Ultra; pokud bude dobrá cena, bude karta zajímavou nabídkou pro ty, co lpí na špičkové kvalitě obrazu. Samozřejmostí je velmi silný procesor; karta totiž nepodporuje hardwarové T&L.

Nové procesory od AMD
Do konce roku uvede AMD tři nové procesory pro všechny segmenty trhu – Mustang pro servery, Palomino pro pracovní stanice a notebooky a Morgan pro levné systémy a notebooky. Procesory Palomino a Morgan mají konečně nahradit v noteboocích zastaralé K6-2+ a K6-III. Jak Palomino, tak Mustang budou jako první procesory od AMD podporovat multiprocesing – Palomino dva a Mustang i několik desítek; čipová sada AMD 770 pro tento procesor totiž bude moci k čipu severního mostu připojit nejen dva procesory Mustang, ale také další čtyři stejné čipy severního mostu, z nichž ke každému lze připojit dva procesory. Může tak vzniknout počítač s desítkou i více procesory.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 5 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A