Hardware: zklamání z nového čipsetu od Intelu

Jako každý týden, jsme tu i dnes s pravidelným přehledem aktuálních novinek, které si na přichystali výrobci procesorů, grafických karet a základních desek. Co tu máme tentokrát? Informace o nových základních deskách s podporou DDR SDRAM pamětí, něco málo novinek okolo Abitu a samozřejmě nechybí ani tradiční várka zpráv o vývoji v oblasti procesorů.
Hardware: zklamání z nového čipsetu od Intelu
Jako každý týden, jsme tu i dnes s pravidelným přehledem aktuálních novinek, které si na přichystali výrobci procesorů, grafických karet a základních desek. Co tu máme tentokrát? Informace o nových základních deskách s podporou DDR SDRAM pamětí, něco málo novinek okolo Abitu a samozřejmě nechybí ani tradiční várka zpráv o vývoji v oblasti procesorů.

První základní desky DDR budou již prvního prosince
Společnost Iwill uvede prvního prosince první základní desky s podporou pamětí DDR SDRAM. Konkrétně půjde o modely KA266 a KA266-R – druhý model bude mít navíc řadič Ultra ATA/100. Obě desky jsou postaveny na čipsetu ALi MAGik 1; první bude stát okolo 170, druhá okolo 190 dolarů. Desky jsou určeny pro procesory AMD Athlon a Duron, obsahuje tři paměťové sloty, do nichž lze osadit až 3 GB paměti PC1600/2100 DDR SDRAM. Na desce najdete pět slotů PCI, slot AMR a AGP a zvukovku. Ve stejné době začne prodávat Micron paměti DDR SDRAM, takže nebojte, do slotů bude co dávat.

Ani ABIT nespí
A uvádí své nové dvě desky, které také umí DDR SDRAM. První je KG-20, druhá VR-20, obě formátu microATX. První je založena na čipsetu AMD-760, podporuje procesory Athlon a Duron, frekvenci sběrnice 200 a 266 MHz, maximální množství paměti je 2 GB a deska obsahuje tři sloty PCI, jeden AGP a jeden CNR. Samozřejmostí je řadič Ultra ATA/100.

Deska VR-20 oproti tomu obsahuje čispet VIA Apollo Pro 266 a je určena pro procesory Pentium III/Celeron. Podporuje sběrnici 66, 100 a 133 MHz, lze osadit až 3 GB paměti DDR. Jinak je výbava stejná.

ATI Radeon VE – pokořitel GeForce2 MX?
Nová karta ATI Radeon VE bude vybavena 64bitovými pamětmi DDR SDRAM oproti standardním 128bitovým – to samozřejmě sníží rychlost přístupu do paměti na polovinu, což znatelně poznamená výkon. Stejné paměti má i GeForce2 MX: 7ns DDR SDRAM Hyundai. Výkon půjde údajně o něco níže než GF2 MX, ovšem zde je jasná konkurenční výhoda. GF2 MX tu už nějaký měsíc je a Radeon VE přijde na trh až někdy v únoru.

Intel 810E2 – více než zklamání
První desky, které budou mít nový čipset Intel 810E2 možná přijdou na trh už v prosinci, tedy o měsíc dřív, než byl původní plán. Naneštěstí nebudou učiněny slíbené změny v čipu severního mostu. Předpokládalo se totiž, že Intel přidá podporu pro paměti SDRAM PC133. jaká je tedy pravda? Severní most bude „vypůjčen“ z původního čipsetu i810E (podporuje sběrnici 133 MHz, ale jen paměti PC100) a nový čip jižného mostu ICH2 z čipsetu i815E. Jinými slovy, jediný rozdíl mezi čipsety i810E a i810E2 bude podpora Ultra ATA/100.

Nové informace o frekvencích procesoru AMD Palomino
Nový procesor s kódovým názvem AMD Palomino, který nahradí původní jádro Thunderbird a bude se prodávat pod zajetým označením Athlon, přijde v prvním kvartále toho roku. Nejprve se ještě objeví klasický Thunderbird 1,33 GHz, který přijde na přelomu roku a bude podporovat 266MHz sběrnici. Poté bude následovat 1,4GHz Athlon s jádrem Palomino, opět bude podporovat 266MHz frekvenci sběrnice. A jak to půjde dál? V druhém kvartále se objeví Palomino na frekvenci 1,5 GHz a v druhé polovině roku pak s frekvencí 1,7 GHz, oba na frekvenci sběrnice 266 MHz. A konečně na začátku roku 2002 bude uveden Athlon s jádrem Thoroughbred, které se bude vyrábět 0,13mikronovou technologií.

Duron s jádrem Morgan začne na 900 MHz
Na začátku příštího roku si budete moci koupit posledního Durona se „starým“ jádrem Thunderbird na frekvenci 850 MHz. Je až s podivem, že AMD stoplo průvodního Durona na tak nízké frekvenci, když s Athlonem, který má stejné jádro, půjde až na 1,33 GHz. Od 900 MHz se Duron začne prodávat už s jádrem Morgan, prodeje začnou někdy ve druhém čtvrtletí příštího roku. V druhé půli roku 2001 přijde 1GHz verze a začátkem dalšího roku (2002) pak 1,1GHz model. Poté se začne Duron vyrábět 0,13mikronovou technologií s jádrem Appaloosa. První testovací kousky tohoto procesoru by mohl být dostupné s předstihem už příští rok.