Hardwarová poradna ZDARMA: Další várka otázek i odpovědí!

Dalších 14 dní je za námi a na stránkách Doupěte se tak objevuje další díl vašeho oblíbeného seriálu Hardwarová poradna ZDARMA. Jako obvykle, i tentokráte najdete v článku odpovědi na poslední dotazy, do diskusního fóra můžete vkládat nové otázky. Na ty odpoví technici společnosti DXT ComputerS s.r.o. a to jako vždy zcela ZDARMA!
Hardwarová poradna ZDARMA: Další várka otázek i odpovědí!

DXT ComputerS s.r.o. S příchodem podzimu se na stránky Doupěte navrátila pravidelná a oblíbená rubrika Hardwarová poradna ZDARMA. Znovu tak můžete pokládat kvalifikovaným technikům vaše všední i nevšední dotazy – nově však odpovídají zaměstnanci firmy DXT ComputerS s.r.o., jejíž pobočky a střediska lze najít v mnoha městech České republiky. Technici této společnosti vám tak pomohou vyřešit veškeré problémy z oblasti PC a s hrami souvisejícího hardwaru. Vítány jsou dotazy o herních zařízeních (joysticky, gamepady...), grafických a zvukových kartách, základních deskách, procesorech, monitorech, herním příslušenství apod., na dotazy z "neherních" oblastí týkající se tiskáren, scannerů, síťových karet (pokud nesouvisí s hraním), specifického softwaru apod. se však odpovědí nedočkáte.

Dotazy vkládejte v co nejpřijatelnější formě do diskusního fóra, které najdete na konci článku. Připomínám, že největší šanci na výběr mají dotazy podrobné, srozumitelné a co možná nejspisovnější - nejlépe tedy včetně popisu PC, systému i použitého software. Otázky se snažte psát s diakritikou a bez pravopisných chyb.

DXT ComputerS s.r.o.

Nyní již přichází čas na odpovědi na vaše nevyřešené problémy:

[?] Prosím o radu - jeden známý se na mě obrátil s prosbou, ať se mu podívám na PC. Chová se mu docela divně - ve Windows 2000 se po nějaké době začnou objevovat "zakázané operace", některé programy se sice jakoby spustí, ale nic se neděje, po chvíli i W2k zatuhne. Zkusil jsem klasiku - memtest86 - ale ten se po 10 - 45 minutách vždy zasekne, aniž najde vadnou paměť. Deska je FIC, procesor Duron (800 MHz). Slyšel jsem, že Durony můžou být "opotřebované“ provozem neboli "vypálené" a že se to teoreticky může stát i při "normálním" provozu, ale obvykle to signalizuje, že byl přetaktovaný (což v tomto případě je docela pravděpodobné). Je toto tvrzení pravda? A pokud ano, jak se dá ověřit - budou na CPU viditelné změny? Pokud ne, čím by toto zatuhnutí mohlo být způsobené / na co se mám zaměřit ? Jako odchovanec Intelu nemám s AMD prakticky žádné přímé zkušenosti…

P.S.: Přehřívání ty problémy IMHO nezpůsobuje - na desce ani ve Windows 2000 sice není měření teploty, ale teplota chladiče je za provozu v rozumných mezích.

[!] Na popisovaný problém bohužel neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpověď, je třeba postupně ověřit celou řadu možných příčin:

  • Je třeba ověřit funkčnost paměti v jiném PC
  • Nepřehřívají se v PC klíčové komponenty (CPU, VGA, MB, RAM)?
  • Odzkoušejte, pokud je to možné, funkčnost s jiným CPU
  • Je v PC dostatečně dimenzovaný zdroj (min 200-250W)?
  • Nebyl počátek problémů spojen s nějakou HW změnou v PC?

[?] Windows XP mi nabíhají hrozně dlouho. Konfigurace: Intel Celeron 1,1 GHz, 128 MB SDRAM, Geforce2 MX400, základní deska (MSI) MS-6337, harddisk 20GB. Nevíte, čím by to mohlo být?

[!] Vaše otázka je velice nespecifická, avšak obecně je 128MB operační paměti pro operační systém Microsoft Windows XP velice málo a druhým důvodem bude pravděpodobná nízká rychlost pevného disku.

[?] Na počítači s deskou Asus a7v266 mi program Aida32 hlásí, že AGP je deaktivováno, vůbec nevím proč. Grafiku jsem vyměňoval a aktuálně mám GeForce2 MX400 64MB; v Biosu mám nastaveno něco jako primární sběrnice AGP, nenapadá mě, kde ho zapnout nebo proč automaticky nefunguje.

[!] Pokud máte grafickou kartu G2 MX400 v AGP slotu a program Aida 32 hlásí, že AGP nefunguje, pak je to problém pouze SW Aida32. Nikoliv Váš, protože tím, že Vám tuto informaci zobrazuje na monitoru, sám sebe usvědčuje ze lži.

[?] Dobrý den, mám P4 2,4 GHz 800 Mhz FSB s HT, Hercules 3D Prophet Radeon 9700 Pro, 512 MB RAM (OCZ CL2, 320 Mhz), základní desku ASUS P4P800. Mám nainstalovaný DirectX 9.0b a ATI Catalyst 3.9. V testu 3DMark03 se mi však podařilo dosáhnout pouze 1896 bodů. V testech na internetu jsem objevil podobnou sestavu té mé, která dosáhla 4598 bodů. Mohli byste mi poradit, jakým nastavením (ovladačem) by to mohlo být?

[!] Pravděpodobně máte ovladače grafické karty nastaveny na maximální kvalitu - tedy anizotropní filtrování a vyhlazování, popřípadě testujete v rozlišení více jak 1024x768. Pokud se tedy chcete svým výsledkem blýsknout, nastavte v možnostech Direct3D na maximální výkon a testujte.

[?] Dobrý den, mám Eurotel Data Nonstop a chci zkusit s kamarády hrát AOE II po internetu. Nevím si ale rady. Mám Siemens S55, originál USB datový kabel DCA-510, poslední verze ovladačů a nemůžu to rozchodit na základní desce EPoX EP-8RGA+ s čipsetem nForce2 a Windows XP + SP1 (USB driver je Microsoft ver. 5.1.2600.0). Hází mi to hlášku "Chyba hardwaru portu" a "Chyba číslo 692". Přes sériový kabel to šlape skvěle. Když jsem přidal další USB 2.0 Jet Hot Controler, tak přes něj to už šlape. Chyba tedy bude nejspíš v USB na základní desce, ale to mám nainstalované správně a např. USB myš tam pracuje správně. Zkoušel jsem to nainstalovat na počítačích kamarádů a tam to pracuje taky skvěle, ale ty nemají základní desky Epox a mají čipset VIA.

[!] S podobným problémem jsme se dosud nesetkali, jedná se pravděpodobně o vzájemnou nekompatibilitu uvedeného zařízení s integrovaným řadičem USB čipsetu nVidia nForce 2 (MCP).

[?] Stalo se mi, že se při startu Windows XP zobrazila hláška „soubor dmboot.sys chybí, spusťte konzolu pro zotavení z instalačního CD-ROM.“ Čím to? V ničem jsem se nevrtal. Díky za odpověď.

[!] Jedná se zřejmě o poškození dat na pevném disku, tento problém může způsobovat přímo vadný disk, avšak i jiný HW, popř. špatné nastavení BIOSU.

[?] Mám P4, 1,5 GHz, 256 MB RAM, GeForce FX5200, LCD Monitor Belinea připojený přes DVI vstup, Windows XP Professional. Zhruba jednou ze tří zapnutí se stane, že se mi kompletně rozhodí grafika, ať už při logu Intel nebo při nabíhání Windows, občas dokonce až ve Windows. Stačí restartovat a napodruhé už je pokaždé vše OK. To samé se stávalo i se starší grafickou kartou a s analogovým připojením monitoru. Tušíte někdo, kde by mohl být problém?

[!] Je možné, že Váš problém způsobuje jiná PCI karta, která sdílí přerušení s grafickou kartou.

[?] Přeji hezký den, mám trochu problém s LCD monitorem Acer AL1531. Při zapojení přes DVI zmizí z OSD menu spousta položek, jako kontrast atd. V ovládacích panelech sice tyto nastavení jsou, ale monitor na ně vůbec nereaguje. Při zapojení přes klasické VGA také ne, ale to se dá nastavit alespoň přímo v OSD menu, i když i při jasu na 0 je stále obraz dosti světlý. Čím to? Je to snad kvůli ovladači, respektive že monitor žádný nemá (není v dodávce a ani na internetu jsem žádný nenašel)?

[!] Popisovaný jev, tedy nemožnost ovlivňování jasu a kontrastu při zapojení přes DVI konektor, není vadou výrobku, ale vlastností digitální technologie.

Technickou podporu pro produkty firmy Acer můžete směřovat přímo na adresu CZ_Info@acer-euro.com.

[?] Mám Matrox G550DH, ASUS A7V. Po čase mi přestal fungovat textový režim – po bootu se PC přepne do grafiky a pak vidím zcela normální obraz. Do Biosu však nemůžu. Monitor se vypne a tváří se, že nemá signál.

[!] Bude zapotřebí postupně najít viníka problému, osobně předpokládám chybu v grafické kartě (popřípadě  monitoru) a na tyto komponenty bych se zaměřil nejdříve. 

[?] Chtěl bych na níže uvedené sestavě vyměnit procesor, ale netuším, jaký druh ze současné nabídky a s jakými parametry (druh patice) mohu použít. Vím jen, že bych chtěl minimální frekvenci přes 2GHz. Při 3D modelování u složitějších sestav vyloženě zdržuje. Navíc cena by se měla maximálně pohybovat kolem 3000,- Kč. Pokud je to tedy možné. Můžete mi dát pár tipů? Děkuji moc.

Sestava:
Základní deska: ATX s chipsetem VIA KX133
Procesor: AMD Athlon TB 1,2 GHz 266
Paměť: 512 MB DDR RAM PC 266

[!] Vaše sestava představuje malý problém, čipová sada VIA KX133 byla používána v dobách „slotových“ procesorů AMD Athlon a výše uváděný procesor nebyl pro Slot A oficiálně uveden - pokud vůbec kdy existoval.  Dosti však hádanek, pravděpodobně Vaše základní deska používá čipset VIA KT133 a procesorovou patici Socket 462 – Socket A. Maximální frekvence procesoru Vás ale zřejmě neuspokojí, je totiž na současnou dobu pouhých 1400MHz.

Tím jsou dnešní odpovědi vyčerpány a mě nezbývá, než vás odkázat na naše diskusní fórum, do kterého libovolně vkládejte nové dotazy. My pak z otázek vybereme maximálně 20-30 nejlepších, na které technici společnosti DXT ComputerS odpoví. Odpovědi by se měly na stránkách Doupěte objevit 15. prosince.

Uzávěrka příspěvků a dotazů je v neděli 7.12. v 8:00 večer. Nové otázky pište do NÁSLEDUJÍCÍHO DISKUSNÍHO FÓRA - zároveň však upozorňujeme, že vzhledem k problémům s nekalou konkurencí a anonymním napadáním v diskusích minulých dílů budeme od tohoto dílu poradny MAZAT jakýkoliv příspěvek v diskusi, který se nebude přímo týkat poradny, potažmo problémů s HW. V případě potřeby něco nám sdělit využijte rubriku "Vzkazy" na horní liště Doupěte nebo napište přímo do redakce.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce