Hardwarová poradna ZDARMA: Odborné řešení vašich problémů!

Před námi je další týden roku 2004 a na jeho počátku nechybí nové vydání rubriky Hardwarová poradna ZDARMA. Jako ostatně vždy, i tentokrát vás čeká várka řešení vašich potíží, v diskusním fóru vám pak nabízíme prostor pro vkládání nových otázek. Odpovědí se opět zhostí technici DXT ComputerS s.r.o. a to jako vždy ZDARMA!
Hardwarová poradna ZDARMA: Odborné řešení vašich problémů!

DXT ComputerS s.r.o. Ani v roce 2004 nebude na stránkách Doupěte chybět pravidelná a oblíbená rubrika Hardwarová poradna ZDARMA. Znovu tak můžete pokládat kvalifikovaným technikům vaše všední i nevšední dotazy – nově však odpovídají zaměstnanci firmy DXT ComputerS s.r.o., jejíž pobočky a střediska lze najít v mnoha městech České republiky. Technici této společnosti vám tak pomohou vyřešit veškeré problémy z oblasti PC a s hrami souvisejícího hardwaru. Vítány jsou dotazy o herních zařízeních (joysticky, gamepady...), grafických a zvukových kartách, základních deskách, procesorech, monitorech, herním příslušenství apod., na dotazy z "neherních" oblastí týkající se tiskáren, scannerů, síťových karet (pokud nesouvisí s hraním), specifického softwaru apod. se však odpovědí nedočkáte.

DXT ComputerS s.r.o.

Dotazy vkládejte v co nejpřijatelnější formě do diskusního fóra, které najdete na konci článku. Připomínám, že největší šanci na výběr mají dotazy podrobné, srozumitelné a co možná nejspisovnější - nejlépe tedy včetně popisu PC, systému i použitého software. Otázky se snažte psát s diakritikou a bez pravopisných chyb.

Nyní již přichází čas na odpovědi na vaše nevyřešené problémy:

[?] Dobrý den. Uvažuji o koupi nové desky s podporou DualChannel DDR pamětí (JetWay J-865PEDAP) a chtěl jsem se zeptat, jestli je možné do ní použít starší typ paměti DDR266, která není D.Channel. Děkuji.

[!] Jistě lze tuto paměť použít, avšak pouze se staršími typy procesorů. Pro uvedenou základní desku je ideální kombinace procesoru Intel Pentium 4 s FSB 800MHz a s dvojicí pamětí DDR400.

[?] Dobrý den, rád bych se vás zeptal, jak se nastaví napevno obnovovací frekvence monitoru pro různá rozlišení. Většinou se při hraní her v jiném rozlišení než v tom, jenž je nastaveno ve Windows, zvolí 60 Hz a někdy i v tomto rozlišení přepíná na 60 Hz. S tímto problémem jsem se setkal na různých PC. Někdy lze nastavit ve Windows obnovovací frekvenci na „optimální“, ale někdy tato možnost chybí.

[!] Uvedený problém lze vyřešit například pomocí programu Rivatuner, který umožňuje zafixovat obnovovací  frekvenci monitoru pro jednotlivá rozlišení, popřípadě uvedené řeší obdobným způsobem i nejnovější verze ovladačů pro grafické karty ATI a nVidia.

Relevantní odkazy:
http://www.nvworld.ru/
http://www.nvidia.com/
http://www.ati.com/

[?] Ježíšek mi přinesl LCD monitor Acer AL1751w s širokoúhlou obrazovkou, jehož pracovní rozlišení má být 1280x768.  Po jeho připojení k PC a spuštění systému ho WindowsXP rozpoznají jako Monitor PlugAndPlay a dají mi na výběr dvě rozlišení – a sice 640x480 a 800x600. Žádná další. Podotýkám, že v balení monitoru nebyly dodány ovladače. Ze stránek Aceru jsem si tedy ovladače (údajně pro tento typ) stáhnul a nainstaloval. Žádná změna. Restartuju jak blázen, ale pořád nic nového. Zkoušel jsem ten monitor xkrát odebrat ze Správce zařízení, několikrát jsem přeinstaloval ovladače, ale nic nezabírá. Ještě mě napadlo připojit starý monitor (CRT 17 palců Hansol) a nastavit na něm rovnou 60 Hz a rozlišení 1280x1024 (což by měly být přesně ty parametry u mého LCD), což se mi jevilo jako rozumné řešení. Po opětovném připojení LCD mi Windows nastavil rozlišení 848x480 (???) a na výběr ještě přidal 800x600 a 1024x768. To ale pořád není to pravé ořechové – takže zase nic. Mě už nic jiného nenapadá, prosím o radu. Díky.

[!] Doporučuji nejprve zcela odinstalovat veškeré ovladače VGA a monitoru, následně nainstalovat nejnovější ovladače grafické karty a restartovat PC. Monitor bude poté rozpoznán jako Monitor Plug and Play (neinstalujte ovladač stažený od výrobce) a znovu restartujte, režim 1280x768 by měl být aktivní.

[?] Dobrý den. Mám Barton 2500+(200x11), takže se tváří jako 3200+ na desce Asus A7N8X, paměti jsou Corsair ValueSelect 2x256 MB DDR400 CL2.5. Když ale dám paměti synchronně s CPU na 200, tak memtest86 úplně zatuhne v 50%, po spuštění 3Dmark 2003 počítač ihned zatuhne, ale nevypne se a na monitoru se objeví OUT OF FREQUENCY. Po restaru mi Windows XP napíšou, že došlo k chybě ovladače Radeon 9500. Když ale paměť dám jen na 333, vše jede perfektně (ale kvůli tomu jsem si mohl nechat svoji starou 333 Kingston a nekupovat novou). Proto prosím o radu, kde může být chyba - jestli v paměti nebo jinde. Děkuji.

[!] 1. První revize MB ASUS A7N8X neměly oficiální podporu 400MHz FSB. Odzkoušejte tedy stabilitu systému při vysoké frekvenci FSB, avšak nižší frekvenci procesoru (např. 2000MHz - 10x200MHz)

2. Procesor již možná nezvládá tak vysoké taktování, je vhodné otestovat stabilitu systému (např. programem prime95)

[?] Mám základní desku MSI K7N2 Delta-L s integrovanou zvukovou kartou a mám následující problém. Pokud propojím zvukovou kartu do věže (Sony) a zároveň připojím k věži TV, tak mi repráky ve věži hrčí. Nevím, jestli je to problém věže nebo integrované zvukovky.

Pak mám druhý problém. Pokud propojím TV s grafickou kartou Gigabyte Radeon 9200, tak mi při koukání na TV (PC) projíždí bílý pruh odshora dolů. Dá se tohoto pruhu nějak zbavit? Nastavení regionu příjmu TV mám pro Českou republiku. Nebo jestli existuje nějáký univerzální program na zobrazení PC na TV. Díky za odpověď.

[!] Oba problémy mají společného původce – rušení od jiných zařízení. K většímu komfortu při zobrazení na TV Vám může pomoci program TV-tool.

[?] Hardware: doska Abit KR7A, XP1600+, 2x256MB Corsair, SB Audigy 2, GeForce3Ti/200, dx9, detonatory 45.xx, PCTV-Pro, 2 disky (seagate a maxtor), dvd-/+rw liteon, zdroj Enermax 350W. Obcas sa mi stava, ze pocitac sa mi natvrdo restartne: Ozve sa akesi "cvaknutie" a uz aj bootujem. Vacsinou pri hrach, ale obcas aj pri videu a beznej praci. Vypozoroval som, ze ak pozriem hocijaky videoklip (staci par MB) a potom spustim nejaku hru, na 99% do pol hodiny nasleduje tvrdy samovolny restart. Ak pred spustenim hry pocitac sam korektne restartnem, vsetko je OK. BTW: bol by som v pokuseni verit, ze zdroj je slaby, ale s tymto zdrojom (a len velmi mierne menenou konfiguraciou - miesto cdrw teraz dvdrw) mi pocitac chodil dobre cca 2 roky. Menil som ovladace (detonatory), dx8/9/9a vsetko jedno. Grafika je mierne pretaktovana (z Ti200 na full GF3), ale aj pri standartnej frekvencii (dokonca aj podtaktovanej) to bolo rovnake. Chladenie zdroja som dal na maximum (su tam 2 vetraky, jeden je regulovatelny). Cim mozu byt tie restarty sposobene???

[!] Obdobný problém jsem řešil na své vlastní konfiguraci (která byla v té době velmi obdobná popisované), kde jej způsobovala nekompatibilita modulů RAM.

Otestujte paměť programem memtest86 (nejlépe ji však zkuste na čas vyměnit za jiný typ), eliminujte vlivy ostatního HW – vymontujte veškeré přídavné karty a zkontrolujte, zda se nepřehřívají klíčové komponenty a nainstalujte nejnovější ovladače čipsetu základní desky a grafické karty.

[?] Dobrý den. Je možné použít u chipsetu nForce2 procesor s FSB 333 MHz a DDR RAM s frekvencí 266MHz? Díky.

[!] Jistě, čipset nVIDIA nForce2 umožňuje použití pamětí DDR 266 při jakékoliv rychlosti FSB.

[?] Dobrý den. Vlastním DVD mechaniku Toshiba SD-1802 (16x) a při kopírování instalačních souborů (demoverze z herního časopisu) a následném spuštění zahlásí chybu v některém souboru instalace (CRC failed). I při opakovaném kopírovaní a spuštění nastává to samé (ale u jiného souboru, ne však nezbytně). U koprimovaných souborů je archiv v pořádku. Zkoušel jsem přeinstalovat ovladače na desku, ale nic se nezměnilo. Dokonce jsem několikrát flashnul BIOS, problém na nějakou dobu přestal, ale vrátil se. Také jsem se pokusil mechaniku dát do jiného počítače - na něm běhalo vše v pořádku. Co s tím? Můj počítač: AMD 2000+, MSI KT4V v1.0 - BIOS v1.7, HDD WD80 - 2MB cache, mechanika je na IDE2 master.

[!] Jedná se pravděpodobně o HW chybu některého komponentu CPU/MB/RAM/HDD/DVD – popřípadě kabeláže, vzhledem k pracnosti a časové náročnosti opravy/nalezení vady doporučuji svěřit opravu profesionálnímu servisu (BIOS v 1.7 CRC chyby IDE zař. řešil, avšak ojediněle se vyskytují).

[?] Mám v počítači nainstalované dvě mechaniky - jednu CD-RW a jednu DVD ROM. Z počátku jsem si všiml zvláštních výpadků v systému (Windows XP Pro). Například při přehrávání ve Windows Media playeru se na cca 3 vteřiny všechno zasekne, nic nereaguje, zvuk ale běží dál, pak je zas vše v pořádku…To hlavní je, že obě mechaniky čtou maximálně kolem rychlosti 12x, přitom jsou 56x rychlostní, vypalovačka vypaluje, ale nezkoušel jsem rychlosti vyšší. Co je zajímavé, že Task Manager ukazuje při práci mechanik 100% vytížení CPU a rychlost ostatních aplikací tomu nasvědčuje. V hardwarových profilech mi nejde na sekundárním kanálu IDE (kde se domnívám, že mám mechaniky, na primárním hardisk) nastavit režim Ultra DMA, systém vykazuje jen režim PIO. Připomenu, že si nejsem jistý, zdali je to tak od samotného začátku užívání počítače, všiml jsem si později. Čím to může být? Vir (nejnovější antivir nic nenajde), fyzický problém řadiče, špatné zapojení mechanik, něco jiného?

[!] Je pravděpodobné, že uvedenou chybu způsobuje právě deaktivovaný DMA přístup, doporučuji nainstalovat nejnovější verze ovladačů čipsetu základní desky, prověřit zapnutí DMA v BIOSU a OS. Následně odzkoušet funkčnost při zapojení jen jediné mechaniky.

Ještě chci zmínit, že mám problém s grafickou kartou. Mám ATI Radeon 9600 Pro od Saphire a musím ji používat na AGP 4x, při podporované AGP 8x (karta i deska) 3D akcelerace spadne a většinou zbývá jen tvrdý restart. Nemůže to mít nějakou souvislost? Nějaká rada, či řešení? Předem díky!!!

Vzhledem k faktu, že rozdíl výkonu grafických karet zapojených na sběrnici AGP 4x/8x je zanedbatelný, bych tuto kosmetickou chybu neřešil.

[?] Při sestavě Athlon 1800+, základní deska K7VAT, paměť 192 MB SDRAM a GeForce4 440 se mi při hraní GTA objevují v menu místo písmen jen barevné obdélníky ve velikosti slov. Jinak hra běží svižně. Poraďte prosím, kde je chyba.

[!] Řešením je instalace nových ovladačů grafické karty.

Tím jsou dnešní odpovědi vyčerpány a mě nezbývá, než vás odkázat na naše diskusní fórum, do kterého libovolně vkládejte nové dotazy. My pak z otázek vybereme maximálně 20-30 nejlepších, na které technici společnosti DXT ComputerS odpoví. Odpovědi by se měly na stránkách Doupěte objevit 16. února.

Uzávěrka příspěvků a dotazů je v neděli 8.2. v 8:00 večer. Nové otázky pište do NÁSLEDUJÍCÍHO DISKUSNÍHO FÓRA - zároveň však upozorňujeme, že vzhledem k problémům s nekalou konkurencí a anonymním napadáním v diskusích minulých dílů budeme od tohoto dílu poradny MAZAT jakýkoliv příspěvek v diskusi, který se nebude přímo týkat poradny, potažmo problémů s HW. V případě potřeby něco nám sdělit využijte rubriku "Vzkazy" na horní liště Doupěte nebo napište přímo do redakce.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nového roku

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nov…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

1.  1.  2021 | |6 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
10 největších zklamání odcházející generace aneb co se opravdu nepovedlo

10 největších zklamání odcházející generace aneb c…

Odcházející generace nejen herních konzolí, ale i her, nás v mnoha věcech potěšila, ale i v mnohých zklamala. Vybrali jsme největší zklamání posledních let.

2.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma