Hardwarová poradna ZDARMA: Ptáte se, zkušený technik odpovídá!

Další vydání našeho pravidelného článku Hardwarová poradna ZDARMA je zde a s ním přichází také nová várka řešení vašich všedních i nevšedních problémů! Do diskuse pod článkem pak můžete libovolně vkládat nové dotazy, na které odpoví technici české společnosti DXT ComputerS s.r.o. a to jako vždy zcela ZDARMA!

DXT ComputerS s.r.o. S příchodem podzimu se na stránky Doupěte navrátila pravidelná a oblíbená rubrika Hardwarová poradna ZDARMA. Znovu tak můžete pokládat kvalifikovaným technikům vaše všední i nevšední dotazy – nově však odpovídají zaměstnanci firmy DXT ComputerS s.r.o., jejíž pobočky a střediska lze najít v mnoha městech České republiky. Technici této společnosti vám tak pomohou vyřešit veškeré problémy z oblasti PC a s hrami souvisejícího hardwaru. Vítány jsou dotazy o herních zařízeních (joysticky, gamepady...), grafických a zvukových kartách, základních deskách, procesorech, monitorech, herním příslušenství apod., na dotazy z "neherních" oblastí týkající se tiskáren, scannerů, síťových karet (pokud nesouvisí s hraním), specifického softwaru apod. se však odpovědí nedočkáte.

Dotazy vkládejte v co nejpřijatelnější formě do diskusního fóra, které najdete na konci článku. Připomínám, že největší šanci na výběr mají dotazy podrobné, srozumitelné a co možná nejspisovnější - nejlépe tedy včetně popisu PC, systému i použitého software. Otázky se snažte psát s diakritikou a bez pravopisných chyb.

DXT ComputerS s.r.o.

Nyní již přichází čas na odpovědi na vaše nevyřešené problémy:

[?] Zdravím, pro upgrade PC jsem vybral MSI KT6Delta-FISR + Sapphire Radeon 9600 Pro. Někde na webu jsem našel zmínku, že desky MSI nemají ATI karty rády. Je to pravda? Lze očekávat problémy? Diky za odpověď!

[!] V tomto případě se opravdu nemusíte vzájemné nekompatibility obávat, základní desky MSI jistě žádné problémy tohoto druhu nemají. Samozřejmě se vyskytují jednotlivé problémy (např. MSI K7N Delta/nVidia FX5900), avšak ty jsou u kvalitních výrobců záhy řešeny úpravou BIOSU, popř. ovladačů.

K Vašemu výběru základní desky MSI KT6Delta proto nemám jedinou výtku, tento výrobek patří k tomu nejlepšímu, co lze pro platformu AMD/Socket A pořídit.

[?] Jakým výkonnějším procesorem (cca 1000 - 1500 MHz) mohu nahradit K6-2 - je to vůbec možné bez výměny základní desky?

[!] Bohužel, takové navýšení výkonu CPU není možné, a ani výhodné, protože za výkonem počítače nestojí jen hodnoty MHz procesoru, ale minimálně i paměťová propustnost základní desky, RAM a CPU, rychlost pevného disku a v 3D především výkon grafické karty.

[?] Dobrý den, mám počítač se základní deskou ABIT SA6R, procesor Celeron 800(100), paměti 2x 128 PC133 SDRAM, grafika ATI All-In-Wonder Radeon 7200, DVD Creative, CD-RW Plextor 16/10/40A. Operační systém Windows 2000. V poslední době mám problém - při zapnutí nenaběhne monitor a na DVD bliká kontrolka busy. Po několika zapnutích (nebo po vytažení kabelu ze zdroje a jeho opětovného zasunutí) dojde k správnému náběhu systému, ale i tak se stane, že systém zamrzne a nebo dojde i k několikanásobnému samovolnému restartu. Zkusil jsem vyměnit zdroj, ale bohužel v tom to asi nebylo. Prosím o radu, kde hledat problém!

[!] Bohužel, na popsaný problém neexistuje bez podrobnějšího zkoumání 100% odpověď, z mého pohledu nejpravděpodobnější je HW vada základní desky, avšak „podezřelými“ jsou i paměti či grafická karta s procesorem.

[?] Dobrý den, mám Athlon XP1700+, desku MSI KT4V, 256 RAM, Win98SE. Používám bezdrátovou klávesnici s myší Chicony s připojením přes USB port. Nevím z jakého důvodu, ale po restartu nebo špatném vypnutí počítače při následném Scandiscu klávesnice ani myš nereaguje. Musím připojit svou starou klávesnici PS2, ukončit Scandisc a po přihlášení je vše v pořádku. Nevíte prosím, jak z toho ven?

[!] Pravděpodobně nemáte v BIOSU povolenou podporu klávesnice USB pro starý dobrý DOS.

[?] Na viacerych PC sa stretavam s rovnakym problemom a to vypinanie PC pod Windows 98 SE. Su to rozne konfiguracie s Pentiom, Pentiom II, Athlonom XP 2000+, so zdrojom AT aj ATX, vacsinou cipsety na doske su VIA ak sa nemylim. Teda nevie niekto poradit, ci je to problem cipsetu, alebo Windows? Instaloval som aj patch riesiaci problem s vypinanim PC pod W98, instaloval som VIA ovladace, neinstaloval ovladace a aj tak sa PC zaseknu pri vypinani na obrazku Win 98 sa vypina.

[!] Bohužel vyjma známých problémů, které řeší Vámi zmiňovaná oprava, existuje celá řada špatně identifikovatelných příčin a to jak HW tak SW. Proto bych navrhoval provést instalaci OS, pokud obtíže přetrvají (závada se projeví okamžitě po nainstalování OS), je problém HW rázu. Pokud však závada alespoň na čas pomine, jedná se o SW problém, jehož odstranění je bohužel spíše otázkou štěstí (Microsoft totiž další podporu Windows 98 zastavil).

[?] Dobrý den, mám Athlon XP1800, desku Asus A7V8X, paměť 256 MB DDR 333 MHz. Koupil jsem si Ati Radeon 9600 Pro a když mi běží na 8x AGP, PC se mi po několika minutách (i sekundách) hraní kousne. Deska 8x AGP podporuje. Na 4x AGP vše běží bez problémů. Čím by to mohlo být?

[!] Je bohužel pravdou, že některé kombinace karet ATI s podporou AGP 8x a základních desek obdobné problémy vyvolávají, pokud je však provoz PC při AGP 4x příkladně stabilní, nemusíte být smutný, protože k žádnému faktickému poklesu výkonu nedošlo, současné grafické karty totiž šířku sběrnice AGP 8x ani zdaleka nevyužívají.

[?] Dobrý den. Mám nový PC Barton 2500+, RAM 512/400, ZD M7NCD, HDD 80 GB/8Mb, GeForce FX 5200, Windows XP Home. Mám PCI Radio Link. Je funkční, nelze však ovládat hlasitost. Objevují se nápisy Error apod., v servisu si s tím neporadili. Druhý dotaz je nějaký program, kterým by šel rozdělil HDD za provozu. Děkuji.

[!] Odpověď na první otázku by vyžadovala praktické zkoumání vašeho HW, protože odpověď je pravděpodobně skryta ve vlastní konfiguraci a nastavení. Ideálním programem pro správu pevných disku je program Partition Magic (www.powerquest.com)

[?] Dobrý den, mám grafickou kartu GeForce 4 MX440 (výrobce Inno3D). Mám na ní problém s TVoutem. Ať dělám cokoliv, tak je obraz na televizi pořád černobílý. Už jsem zkoušel snad všechny verze ovladačů a všechny možné formáty (PAL B, NTSC atd.). Také jsem zkoušel použít jiný kabel i jinou televizi, ale obraz zůstává černobílý. Nevíte prosím, v čem může být problém?

[!] Problém je skryt ve vlastním přístupu starších karet s čipy nVidia k televiznímu výstupu, dobrým pomocníkem je program Tv-tool, a použití nejnovějších ovladačů, avšak možností je vskutku mnoho a nastavení je individuální.
 
[?] Poraďte mi - potřebuji nový větrák k Celeronu 1 GHz (jádro Coppermine), aby ho pořádně uchladil a moc nehlučel - otáčky cca 2500/min, 25 dB hlučnost, měděná vložka/jádro.V nabídce na internetu jsem trochu zmatený - obchod má v popisu produktu, že je větrák i pro Socket 370, kouknu k výrobci (např. SPIRE FalconRock ll 5F271B1L3 nebo WhisperRock lV SPA04B4) a výrobce tam má ve specifikaci, že je jen pro Socket A (AMD). Ještě jsem našel Coolemaster SP5-8ID2E-0L. Jaký větrák je nejvhodnější? Předem díky za radu.

[!] Drtivou většinu chladičů určených pro procesory AMD K7 lze alternativně použít na procesory řady Intel Pentium III/Celeron FCPGA/FCPGA 2, z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit chladič Arctic Cooling Copper Silent (http://www.dxt.cz/detail.php?ID=169).

[?] Zdravim – mam problem s kartou Sapphire Ati Radeon 9000 VIVO. V kazdom programe na zachytavanie videa mi vypise "no capture device". Skusil som uz hadam vsetky ovladace, ale toto zariadenie sa do systemu nenainstaluje. Skusal som kartu pouzit aj v inej MB - to iste. Moje PC: MB MSI KT4VL, XP1800+, 256DDR, WD80GB.

[!] Pravděpodobně máte nainstalovány klasické ovladače „Catalisty“, avšak pro zprovoznění video vstupů je nutno nainstalovat wdm ovladače, ty naleznete na stránkách www.ati.com  a zde je jejich aktuální verze - http://www2.ati.com/drivers/tv-capture-wdm-6-14-10-6217v1.exe

[?] Při instalaci Windows XP PRO CZ (i při Windows XP PRO corp. CZ) se mi PC sekne a na modré obrazovce se napíše "irql_not_less_or_equal". Moje PC má následující konfiguraci: deska Aopen AK79D400 – max. firmware R1.04 (při instalaci R1.01), procesor AMD Athlon XP 2500+ BARTON (333) BOX, paměť Kingmax 128 MB, 256 MB obě CSL 2,5 (266), grafika G4MX 440 64 MB (zkoušel jsem předtím také Radeona 8500 64 MB), harddisk SEAGATE 114 GB (rozdělený na dva 10GB a 104GB). PC nepřetaktováno, jen jsem zvýšil napětí RAM a procesoru. Procesor jsem zkoušel v druhé desce (ECS K7S6A) a tam šel 18 hodin bez problémů, bohužel deska neumí asynchronně FSB (procesor 333 a RAM 266), takže jeli CPU i paměti na 266 – nevím tedy, jestli jsem procesor otestoval nebo pouze podtaktoval. Podle mě zbývá pouze deska – tu však bohužel neotestuji, nemám další procesor Barton – mohl bych jí otestovat také s nějakým Duronem či Athlonem XP? Díky za odpověď a vaši pomoc.

[!] Tento problém není specificky způsoben závadou konkrétní komponenty, bylo by proto zapotřebí Váš PC důkladně otestovat. 

Tím jsou dnešní odpovědi vyčerpány a mě nezbývá, než vás odkázat na naše diskusní fórum, do kterého libovolně vkládejte nové dotazy. My pak z otázek vybereme maximálně 20-30 nejlepších, na které technici společnosti DXT ComputerS odpoví. Odpovědi by se měly na stránkách Doupěte objevit 17. listopadu.

Uzávěrka příspěvků a dotazů je v neděli 9.11. v 8:00 večer. Nové otázky pište do NÁSLEDUJÍCÍHO DISKUSNÍHO FÓRA - zároveň však upozorňujeme, že vzhledem k problémům s nekalou konkurencí a anonymním napadáním v diskuzích minulých dílů budeme od tohoto dílu poradny MAZAT jakýkoliv příspěvek v diskusi, který se nebude přímo týkat poradny, potažmo problémů s HW. V případě potřeby něco nám sdělit využijte rubriku "Vzkazy" na horní liště Doupěte nebo napište přímo do redakce.

Diskuze (65) Další článek: STAHUJTE UKÁZKY Z FILMU VETŘELCI VERSUS PREDÁTOR !

Témata článku: , , , , ,