Hardwarová poradna ZDARMA: Vy se ptáte, náš technik odpovídá!

Poslední předprázdninová Hardwarová poradna ZDARMA je tady. Přinášíme vám odpovědi na vaše minulé dotazy a uvnitř článku pak očekáváme nové otázky, na které bude opět odpovídat zkušený počítačový technik, a to jako vždy - úplně ZADARMO!
Hardwarová poradna ZDARMA: Vy se ptáte, náš technik odpovídá!

Ve spolupráci s plzeňskou počítačovou firmou M+H vám přinášíme naši bezplatnou hardwarovou poradnu. Na vaše dotazy odpovídá technik Pavel Kuncl, ovšem pozor: Otázky jsou výhradně z oblasti PC herního hardwaru! Nechceme zde tedy řešit problémy ohledně tiskáren, scannerů, síťových karet (pokud nesouvisí s hraním), specifického softwaru apod. Vítány jsou naopak dotazy o herních zařízeních (joysticky, gamepady...), grafických a zvukových kartách, základních deskách, procesorech, monitorech, herním příslušenství apod.

Pokud jste minulý týden přehlédli speciální poradnu se zbývajícími odpověďmi, naleznete ji v tomto článku.

Nové dotazy vkládejte do diskusního fóra, které je na této stránce umístěno úplně dole; odpovědi z poradny před dvěma týdny jsou zde...


[WINDOWS PADAJÍ PŘI KOPÍROVÁNÍ]
[?] Při náročnější operaci (např. kopírování velkých souborů) padají Windows XP. Předtím se objeví modrá obrazovka v textovém režimu, ale na velice krátkou chvíli, takže není možné přečíst text. Sestava: AMD AthlonXP 2000+, Soltek KT400A, DDR PC400 512MB OCZ CL2.5, ATI Radeon 9100 64MB DDR, HDD WD400JB CaviarXL 40GB 8MB.

[!] Se stejným případem na této desce jsem se již setkal, ale po nahrání posledního BIOSu a ovladačů VIA bylo po problému, CPU bylo XP 2400+ a paměť nastavena na 333MHz (Kingston 512) a vše běželo OK - možná, že vám dělají problémy paměti - nejlepší by bylo nastavit vše do základního nastavení a postupně otestovat.


[KVALITNÍ OBRAZ A VYSOKÝ VÝKON]
[?] Mám kvalitní monitor 19“ (1600x1200 100Hz) a starou grafickou kartu Matrox G550. Jelikož kvůli hrám plánuji něco výkonnějšího, půjčil jsem si od kolegy ATI Radeon 9000 a byl jsem šokován kvalitou obrazu - i na ploše ve Windows byly fonty rozmazané. Chci si přesto pořídit výkonnou kartu, ale chtěl bych mít co nejkvalitnější obraz. Co mi poradíte?

[!] Při tak vysokém rozlišení vám kvalitu obrazu zvládne nejlépe asi jen Matrox. Asus má obraz srovnatelný, ale myslím si že i na 19“ monitoru je takové rozlišení příliš - 1280x1024 při 100Hz je podle mého názoru optimum. U Radeonů jsou docela velké rozdíly mezi výrobci - nejlepší obraz jsem viděl u Herculesu, ale bohužel v 1600x1200 při 75Hz, takže těch 100Hz jsem neměl možnost vyzkoušet.

[PŘETAKTOVÁNÍ AMD DURON 950 MHZ]
[?] Chtěl jsem přetaktovat můj Duron 950 MHz přepnutím FSB ze 100 na 133 MHz. U starého CPU Duron 650 MHz to šlo v pohodě, u 950 mi to ale napíše „BIOS ROM CHECKSUM ERROR“. Teplota CPU se přitom nepřehoupne přes 47 stupňů. Nový BIOS také nepomohl. Sestava: ECS K7VZA, AMD Duron 950 MHz, 256 MB SDRAM 133MHz, GeForce3 Ti, 300W zdroj.

[!] Bohužel - 950MHz Duron nezvládne 133MHz, je to už vysoká frekvence, bylo by lepší jej odemknout a změnit násobič.

[DESKA PRO AMD BARTON]
[?] Chtěl bych si pořídit nový procesor AMD AthlonXP 2500+ (Barton). Hodí se k tomu deska ESC L7VTA KT400? Jaký byste mi doporučil větráček?

[!] Deska ho zvládne (stačí nahrát nový BIOS s podporou Bartona), sice bych si vybral jinou, např. Epox 8RDA+, ale je to vaše volba, jinak doporučuji chladič SPIRE L3.

[PROBLÉMY S DETONATORY XP]
[?] Mám GeForce 4 MX460 a ovladač Detonator 30.82. Po instalaci DetonatorXP (40.xx) se při startu Windows (při přechodu do grafického rozhraní) vypne na 10 sekund monitor, poté vše běží OK. Co s tím?

[!] U karet GF4 MX460 používáme ovladač 28.90 a ten to nedělá - navíc mi připadá, že běží nejlépe. Ovladače 40.xx mají podle mě smysl až u GeForce FX.

[SESTAVENÍ PC A ČTENÍ NTFS]
[?] Uvažuji o koupi nového počítače a chtěl bych si ho sestavit sám. Na co si mám dávat největší pozor při výběru komponent nebo samotném sestavování? Rád bych se také zeptal, je-li nějaká možnost, jak ze spouštěcí diskety „vidět“ soubory uložené na disku, který je naformátován v NTFS.

[!] Nejdůležitější komponenty jsou: základní deska, paměť a zdroj - pokud si pak vyberete sestavu s Intelem nebo Athlonem, to už záleží na Vás, co na PC budete chtít dělat. Pokud jste ale nikdy neskládal sestavu, je dobré se samozřejmě poradit. Soubory NTFS jsem vždy prohlížel na jiném PC s Windows 2000... Jelikož už NTFS dlouho nepoužívám, neporadím vám, jestli na to existuje nějaká utilita.

[PROBLÉM S TV-OUT]
[?] V balení ke grafické kartě byly staré ovladače Detonator 30.xx, ale když nainstaluji novější (MSI i nVidia), nefunguje mi TV-výstup. Televize zmodrá ve Windows 98 i XP. Nepomáhá ani nastavení jiné TV normy...

[!] Pokud instalujete nové ovladače, musíte mít nainstalované WDM drivery, jinak vám video vstup a výstup fungovat nebude. Při instalaci grafiky od MSI ten výběr máte, takže se podívejte do systému, zdali tam nemáte otazníky u ovladačů na video. Jinak si myslím, že originální ovladače od MSI vám musí stačit, novější verze nic výrazného pro tyto karty nepřinášejí...

[PŘI MP3 NEHRAJE ZADNÍ REPRO]
[?] Mám základní desku s integrovanou zvukovkou 6.1. Zapojil jsem na ní 4.1 reprosoustavu (na front a rear - center jsem nechal volný). Při přehrávání audio CD ve WinAmpu je vše OK, ale při přehrávání MP3 fungují jenom přední repráky...

[!] Tuším, že ve WinAmpu musíte mít nastaveno ve výstupním zařízení wave-out a přímo zvolenou zvukovku - pak by to mělo jít. (Pokud se jedná o zvukovou kartu z čipsetu nForce2, zkuste zapnout ve WinAmpu výstup DirectSound, snížit buffery na minimum a pohrát si s hlasitostí zadních reproduktorů v Control panelu k nVidia Audio. -pozn. editora-)

[A OPĚT TV-VÝSTUP...]
[?] Mám MB MSI KT3V, CPU AthlonXP 2000+, 256MB RAM, grafickou kartu ATI Radeon 9100 (CLUB 3D), Windows 2000 SP3 a nemůžu rozběhnout TV-výstup. Při propojení proběhnou na TV jenom nějaké šmouhy a nastavení obrazovek nelze zvolit TV.

[!] Po připojení TV zkuste počítač restartovat, pak by se měl výstup chytit a vy si můžete nastavit pak parametry.

RESETOVÁNÍ PŘI KOMPRESI FILMŮ A HUDBY]
[?] V poslední době se mi během komprese filmů nebo dlouhých MP3 počítač sám resetuje - jinde se chyby neprojevují. Teplota procesoru je maximálně 50 stupňů. Konfigurace: AthlonXP 2100+ @ 2700+, MB Asus A7N8X DeLuxe, 2x 256 MB RAM Kingston 333MHz, zdroj Chieftec 360W.

[!] Enkodování může být náročnější než hry - jestli PC restartuje i na 2100+ při 266MHz FSB, tak je to divné a chyby tak možná způsobují paměti Kingston po zahřátí. Vyzkoušejte jen jednu paměť, případně zkuste paměti prohnat PC Memtestem 3.0. Chyba může být rovněž ve zdroji, ale to už není tak pravděpodobné.

[PROBLÉM S NASTAVENÍM VYŠŠÍ FREKVENCE]
[?] Od určité doby mi nejde ve Windows 98 nastavit vyšší frekvence obrazu než 75 Hz (grafická karta GF2 MX400, monitor EIZO F56). Zkoušel jsem několik verzí ovladačů grafiky i monitoru, ale bez úspěchu. Frekvenci si přitom můžu měnit, Windows nastavení „přepnou“, ale v OSD monitoru se stále ukazuje jen 75 Hz.

[!] Zkuste použít nějaký program na nastavení frekvencí ve Windows, např. PowerStrip 3.0 - s ním můžete natvrdo nastavit frekvenci monitoru jakou chcete. Používám ho na Radeony, u kterých je ten známý problém s fixní frekvencí 60 Hz.

[HOUKAJÍCÍ POČÍTAČ]
[?] Pokud zapnu počítač, ihned začne "houkat" signalizace (asi přehřátí procesoru) a počítač nenaskočí ani do BIOSu. Po stisku RESET (při houkání) počítač normálně naběhne. Čím to je?

[!] Musíte specifikovat desku, jinak nevím, co vám mám poradit. Maximálně byste mohl zkusit BIOS vyresetovat (na desce), pak možná houkání přestane.

[POJEDE DISK 120 GB?]
[?] Mám MB Abit BF6, PIII/600 Slot1, HDD IBM 45 GB. Chtěl bych si pořídit disk 120 GB, ale nevím, zdali jej BIOS bez problémů zdetekuje. Mohl  by případné problémy vyřešit externí řadič disků?

[!] Nejlepší by byl přídavný řadič do PCI, 120 GB byste ale měl zprovoznit, ale na této desce jsem to nezkoušel, pomocí utilitky od WD by možná šel detekovat.

[PC SE NECHCE SPOUŠTĚT...]
[?] Mám MB Asus K7V, Duron 800 MHz, big-tower. Pokud přijdu k PC po delší době a zkusím jej zapnout, jen probliknou kontrolky a počítač se nespustí. Musím pak PC úplně odpojit ze sítě (aspoň na minutu) a teprve pak se rozjede...

[!] Problém bude rozhodně ve zdroji, jaký tam máte? Dejte tam jiný, např. Fortrona a uvidíte.

[TIKÁNÍ V PC]
[?] Někdy se z hlubin mého hardware ozývá nepravidelné "tikání", zní to jakoby lopatky větráků o něco škrtaly, nebo možná disk... Vyčištění nepomohlo.

[!] To tikání může dělat disk, možná je zralý na RMA.

[NFORCE2 + ATI = ?]
[?] Máte zkušenosti se „spoluprací“ čipsetu nForce2 a grafiky ATI, a doporučil byste do těchto desek např. Radeon 9700 nebo raději nVidii?

[!] Mám ty nejlepší zkušenosti, tyto desky maximálně prosazuji, protože jejich kvalita je mnohem vyšší než VIA, kompatibilita s R9700 je naprosto bezproblémová.

[UPGRADE BIOSU]
[?] Jak nainstalovat nový BIOS
?

[!] Možností je více: utilitou přímo od výrobce / v DOSu / vyndání čipu a externí naflešování... Napište přesný typ desky a já se pokusím napsat návod.

[NOVÝ DISK NA RAID NEBO ATA?]
[?] Mám MB Asus P4C800 s RAID řadičem Promise. Chci do něj koupit 120GB disk. Je lepší tento disk zapojit na RAID nebo na klasický ATA?

[!] Mám stejnou desku, takže bych doporučil 2x 120GB Seagate 7200.7 8MB SATA.

To je z dnešních odpovědí vše. Své nové dotazy pište do diskusního fóra pod tímto článkem, my pak opět vybereme maximálně 30 až 40 dotazů, na které technik odpoví přesně za dva týdny, tedy v pondělí 7. července na Doupě.cz.

O prázdninách bude Hardwarová poradna ZDARMA vycházet pouze jednou za měsíc – čekejte ji  tedy přesně v pondělky 7. července a 4. srpna.

Snažte se formulovat své dotazy co nejpodrobněji, nejsrozumitelněji a nejspisovněji – tedy nejlépe včetně popisu počítačové sestavy, použitého operačního systému a softwaru, s diakritikou a bez chyb. Dotazy nekonkrétní nebo mimo oblast herního hardwaru bohužel nezodpovíme.

Uzávěrka vašich příspěvků je příští pondělí 30. června ve 8:00, článek s řešením vašich problémů pak vyjde v pondělí 7. července a do jeho diskusního fóra pak budete zadávat dotazy do dalšího vydání (tentokrát budete mít na dotazy více času díky prázdninám)!

Nové dotazy pište do následujícího diskusního fóra:


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce