Hardwarový průvodce II – sestavujeme PC do 30 000 Kč

V předchozím díle našeho seriálu jsme se věnovali kompletaci smysluplného počítače za co nejmíň peněz – zvolená hranice představovala 10 000 Kč. Za takto daných podmínek šlo spíše o celkovou vyváženost sestavy než o honbu za výkonem. Výsledkem bylo značně kompromisní řešení, které u ortodoxních hráčů mnoho sympatií nesklidilo. Dnes zvedáme laťku na 30 000 Kč.
Hardwarový průvodce II – sestavujeme PC do 30 000 Kč
Abychom se posledně do cenového limitu vůbec vešli, museli jsme sáhnout po zboží nabízeném v bazarech a aukcích. Ne každému je ale výhodnější cena použitých komponent z druhé ruky dostatečnou kompenzací za absenci záruky, případně i slabší výkon, nehledě na nemožnost využít výhod splátkového prodeje. Proto se v tomto dílu hardwarového průvodce pustíme do sestavování PC z nových dílů, tentokrát s rozpočtem 30 000 Kč. Upozorňujeme ale předem, že ani v tomto případě nepůjde o žádný nadčasový zázrak. Nebude to dokonce ani počítač s nejlepším poměrem cena/výkon – taková sestava by se do našeho cenového limitu bohužel nevešla, takže si ji necháme na příště.

Vybíráme komponenty pro PC do 30 000 Kč
Ještě než se podíváme na jednotlivé komponenty, jedna malá poznámka. V žádném případě si nepřisvojujeme právo vydávat tuto ukázkovou sestavu za jediné správné hardwarové řešení – jde spíše o názorný příklad, jaký počítač můžete v této cenové relaci dostat a co na něm lze provozovat.

Příklad PC sestavy do 30 000 Kč s DPH
Komponenta Typ Cena (Kč bez DPH)
Základní deska MS K7(tm) VIA KT 133 Socket A 3700
Procesor AMD Duron 700 2300
Paměť 128 MB 1700
Grafická karta nVidia TNT 2 Pro AGP 1800
Zvuková karta integrovaná na MB 0
CD-ROM Creative 52x 1300
HDD WD 10 GB 3400
FDD 3,5” 400
Modem interní 56,6k 1200
Klávesnice standard 101 300
Myš Genius NetScroll+ 200
Joystick/gamepad Dexxa 500
Skříň ATX 1000
Monitor 17“ AOC audio 6200
Chladič na CPU/podložka pod myš atd. 300
Cena celkem bez DPH 24300
Cena celkem s DPH 29646

Základní deska + procesor
Tady není co řešit, AMD Duron je jasná volba. Výkonný procesor za málo peněz – co víc si přát? Intel vloni trochu zaspal, ani nová řada Celeronů není konkurenceschopná bez přetaktování, a tak ji zvolí spíše stávající majitelé kompatibilních základních desek coby levný upgrade. Pro Durona je již na trhu dostatek kvalitních základních desek s několika různými čipsety, my jsme vybrali levnou značkovou desku MSI s osvědčenou KT sadou.

Paměti
128 MB RAM bohatě postačí. Pokud se nechystáte přetaktovávat, berte i neznačkové, rozhodně ale upřednostněte paměti schopné provozu na 133 MHz – stojí prakticky stejně, a nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

Grafická karta
Naše volba nakonec padla na nVidia RIVA TNT2Pro 32MB AGP. Někteří z vás asi namítnou, že sestavě se 700 MHz procesorem by lépe slušela GeForce2 MX nebo Radeon SDR. To nepochybně, ale musíme brát v potaz i cenový rozdíl dvou tisíc korun. K desetigigovému harddisku stačí připlatit patnáct stovek a máme doma 30 GB, což se jistě také vyplatí. Tak bychom mohli pokračovat s dalšími komponenty - jenomže to bychom se za chvíli dostali s cenou někam úplně jinam. Naše obstarožní TNT2 s přehledem poskytne plynulé zobrazení drtivé většiny současných 3D her do rozlišení 1024x768 za předpokladu, že se spokojíte s 16-bitovou grafikou. Ve 32 bitech jde výkon hodně dolů, ale za ty peníze …

Zvuková karta
Pokud se rozhodneme využít služeb zvukové karty integrované na základní desce, musíme oželet prostorový zvuk. Na druhou stranu bezproblémový chod a obstojná kvalita zvuku zřejmě uspokojí většinu uživatelů, takže proč ne.

CD-ROM
Z hlediska funkčnosti jsou CD mechaniky různých značek takřka shodné, závody o maximální rychlost ztratily smysl už dávno, cenové rozdíly jsou nepatrné. Proto je dobré soustředit se na parametry, které nás nejvíc zajímají – hlučnost, schopnost číst poškozená CD, kvalita grabování atd.

Pevný disk
Vybrali jsme jeden z nejmenších a nejlevnějších na trhu – 10 GB disk s 5400 otáčkami. Vycházíme z předpokladu, že u běžného uživatele zabere operační systém se standardními kancelářskými aplikacemi maximálně 3 GB. Zbývající sedmigigový prostor se jeví dostatečný jak pro hry, tak pro multimedia (MP3, videoklipy, pornoklipy - však si rozumíme…)

Floppy disk
Jakýkoliv – záruka to jistí.

Modem
Homologovaný interní modem s rychlostí 56k by měl uspokojit internetisty i hráče síťových a on-line her. Pozor na softwarové modemy - ty se pro hraní příliš nehodí, zbytečně zatěžují procesor.

Klávesnice
Zvolte dle vašeho vkusu. V úvahu přichází i multimediální klávesnice - přijde o nějakou tu stovku dráž, ale zase umí pár užitečných věcí – kompletně ovládat CD mechaniku, uspávat počítač, spouštět předvolené programy …

Myš
Rozhodně jděte do myši s kolečkem. Levná a přitom docela kvalitní je Genius Netscroll+.

Joystick/gamepad
Tady se musíte rozhodnout podle toho, jaké hry preferujete. Joystick s analogovým ovládáním se hodí na simulátory, gamepad zase na rychlou akci – hlavně sporty a střílečky. Ovšem upřímně řečeno, opravdu kvalitní herní ovladače se pohybují v cenových relacích nad 1000 Kč, některé (volanty) jdou ještě mnohem výš.

Skříň
Vzhledem k formátu desky (micro ATX) vystačíme s minitowerem. Pokud nehodláme počítač příliš rozšiřovat, neměly by vzniknout problémy.

Monitor
Po patnáctipalcových monitorech přebírají štafetu standardu sedmnáctky. Rozhodování vám usnadní přímé srovnání v prodejně - ten rozdíl je opravdu vidět. Při dnešních cenách je 17“ monitor optimální volbou i pro základní sestavy. S doporučeným rozlišením 1024x768 nemají problémy ani levnější monitory, kvalitu obrazu je ale vhodné posoudit na konkrétním kusu, který si chcete odnést domu. AOC 17" 7VLR audio osazený dvěma reproduktory představuje slušně vybavený monitor za příznivou cenu.

Závěrem malé shrnutí: Tentokrát už máme na stole sestavu s obstojným výkonem, kterou bez problémů využijeme jak k seriózní práci, tak k hraní všech čerstvých her. Náročnějším uživatelům (hráčům) bez potřebných finančních prostředků doporučujeme raději složit za takovýto počítač deset tisíc korun jako akontaci a rok splácet po dvou tisícovkách měsíčně, než si za hotové koupit sestavu z prvního dílu a potom se doma podivovat, odkud všichni protivníci v Areně berou tolik teleportů, když se v jednom snímku před vámi objeví a v druhém zase zmizí (2 FPS totiž na pořádné hraní opravdu nestačí…).

Jak již bylo řečeno, v příštím díle popustíme pomyslnou finanční uzdu ještě o trochu více a sestavíme si počítač, který bude brát ohled nejen na naše momentální potřeby, ale i na cenovou politiku výrobců hardware. Zkrátka a dobře, postavíme PC s optimálním poměrem ceny k jeho výkonu.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce