Hardwarový průvodce IV – sestavujeme PC do 100 000 Kč

Za sto tisíc korun českých se dá pořídit ledacos – nábytek do menšího bytu, Felicie z druhé ruky anebo velmi slušný počítač. Nebudeme předstírat, že posledně jmenovaná položka je tou nejlepší investicí, stejně byste nám nevěřili – po pár letech dostanete právě za drahý počítač zdaleka nejméně peněz. Na druhou stranu, z okamžiků strávených za klávesnicí takovéto sestavy budete mít určitě hlubší zážitek než z jízdy za volantem ojeté škodovky.
Hardwarový průvodce IV – sestavujeme PC do 100 000 Kč
Při výběru komponent do dnešní sestavy jsme se neřídili prvoplánově nejvyšší užitnou hodnotou za vynaložené peníze jako v předchozích třech dílech, ale brali jsme v potaz i neměřitelné faktory, které mají vliv na výslednou kvalitu počítače – reference a poskytovanou podporu výrobců hardwaru, potenciál budoucího upgradu, přídavné funkce výrobku nebo jeho design. To se pochopitelně promítlo i do výsledné ceny sestavy - řada výrobců si je své pozice na trhu vědoma a nechá si za ni náležitě zaplatit.

Příklad PC sestavy do 100 000 Kč včetně DPH
Komponenta Typ Cena (Kč bez DPH)
Základní deska ASUS A7V133 5800
Procesor AMD Thunderbird 1000 7500
Paměť 256 MB SDRAM 133 MHz 4000
Grafická karta ASUS V7700 GeForce2 GTS DDR 32 MB, 3D brýle + Video In + Out 9800
Zvuková karta SoundBlaster Live! 5.1 2400
Repro Creative DTT 5.1 2200 3200
CD mechanika CDRW HP SureStore 9505i 32/12/8 5500
DVD mechanika Pioneer DVD 16xDVD, 40xCD 3400
HDD IBM 75GXP 45 GP UDMA100 7200 rpm 5800
FDD 3,5“ 400
Modem Microcom DeskPorte 56K ext 2200
Klávesnie + myš Logitech Cordless Desktop, rádiová 2700
Joystick/Gamepad Microsoft, Logitech 3000
Skříň Midi ATX – 250W 3000
Monitor 19“ Ilyama Vision Master 451 22500
Chladiš na CPU, podložka pod myš atd. 500
Cena celkem bez DPH 81700
Cena celkem s DPH 99674

Základní deska + procesor
Společnost ASUS dominuje trhu s motherboardy nejen co do počtu vyrobených kusů, ale také prvotřídní kvalitou. Po loňském hitu A7V přichází s vylepšenou variantou A7V133. Tato základní deska postavená na chipsetu KT133A poskytuje dostatečně stabilní prostředí i pro námi zvolený AMD Thunderbird 1 GHz. Pokrok zastavit nejde – vždyť kdo by si ještě před rokem pomyslel, že gigahertzový procesor bude tak brzy k mání pod 10 000 Kč vč. DPH.

Paměti
Přestože se na trhu začínají objevovat výkonné paměti typu DDR SDRAM, pro jejich vysokou zaváděcí cenu je zatím doporučit nemůžeme. Přes původní proklamace o cenové dostupnosti jsou momentálně konkurencí spíše pro předražené RIMMy než pro rozšířené DIMMy. (orientační ceny za 128 MB modul: DIMM SDRAM – 1600 Kč, DDR – 6000 Kč, RIMM – 7900 Kč, vše bez DPH). Proto raději investujte do 256 MB kvalitních DIMMů (např. KingMax) – při dnešních cenách se to opravdu vyplatí.

Grafická karta
ASUS V7700 Deluxe je to pravé pro jedince, kteří se nechtějí spokojit pouze s vysokým výkonem, ale mají ambice i při dalších činnostech spojených se zpracováním obrazu. Bohatě vybavený akcelerátor postavený na čipu Nvidia GeForce2 GTS s 32 MB DDR pamětí, video-vstupem a výstupem, podporou DVD, 3D brýlemi a spoustou softwaru vám zajistí pohodové hraní těch nejnadupanějších her minimálně na celou letošní sezónu.

Zvuková karta + reproduktory
Od minule není důvod cokoli měnit – SoundBlaster Live! 5.1 uspokojí i ty nejnáročnější. Pokud nemáte k počítači připojený externí zesilovač s podporou prostorového zvuku, budete potřebovat reproduktory. Creative Labs vyrábí přímo pro tento typ zvukové karty výborný šestikanálový reproduktorový systém DeskTop Theatre 5.1.

CD mechanika
K nejrychlejším CDRW mechanikám na našem trhu patří HP SureStore 9505i s parametry 32/12/8. Hewlett-Packard se dlouhodobě osvědčuje jako solidní výrobce kvalitních a spolehlivých periferií a zálohovací zařízení za přijatelné ceny, chybu nemůžete udělat ani s tímto modelem.

DVD mechanika
Ceny DVD mechanik se již několik měsíců pohybují hluboko pod pěti tisíci korunami, a proto ve spojení s větším monitorem nemusí představovat tak úplně vyhozené peníze. Je pravda, že softwaru využívající kapacity DVD nosiče je v prodeji zatím poskrovnu a filmy jsou stále výrazně dražší než na videokazetách, ale kdo chce špičkovou kvalitu, musí si připlatit. Naše volba padla na sympatický Pioneer s parametry 16xDVD 40xCD.

Pevný disk
Stejně jako v předchozí sestavě, i tentokrát preferujeme velký a rychlý disk IBM 75GXP s kapacitou 45GB a rychlostí 7200rpm.

Modem
Za předpokladu, že zůstaneme odkázáni na komutovanou linku Telecomu, budeme vybírat z nabídky značkových homologovaných modemů. Tentokrát jsme sáhli po externím modemu Microcom DeskPorte 56k.

Klávesnice + myš
Větší svoboda pohybu bez změti kabelů – to jsou hlavní výhody bezdrátové klávesnice a myši. Jedny z kvalitnějších vyrábí společnost Logitech. Pokud dokážete překousnout vyšší cenu, rozhodně neváhejte.

Joystick/Gamepad
Výbornou volbou jsou joysticky a volanty Microsoft s podporou forcefeedbacku – kdysi se dokonce v cenících objevily jako pack za zvýhodněnou cenu. Důstojnou konkurencí jsou produkty Logitechu - rozhodování vám možná usnadní náš nedávný test forcefeedbackových joysticků.

Skříň
Tato neprávem opomíjená část počítače nám při nesprávné volbě může způsobit spoustu problémů, jejichž příčinu budeme často hledat někde jinde. Case musí být dostatečně prostorný s dobrou cirkulací vzduchu a s dostatečně dimenzovaným zdrojem. K počítači za sto tisíc se nebudeme rozpakovat připlatit nějakou tu korunu i za slušný vzhled – výběr je široký, záleží jen na vkusu. Nám padla do oka řada CTC od tuzemské firmy Morex.

Monitor
Pokud to se svýma očima myslíte dobře a používáte je také k něčemu jinému než k zaměřování minometu, dopřejte jim alespoň 19 palců v odpovídající kvalitě. Vysokým nárokům na velikost úhlopříčky i kvalitu obrazu plně vyhovuje například model Vision Master 451 od méně rozšířené značky IIyama. Jestli se chystáte počítač využívat jen ke hraní her a plochu operačního systému vidíte pouze při zapnutí a vypnutí počítače, zřejmě si vystačíte i s levnějším monitorem. Nejlevnější devatenáctky začínají na deseti tisících bez daně a věřte, že Q3 Arena nebo NFS Porsche 2000 na takhle velké obrazovce je zážitek na entou.

Dnešním dílem našeho hardwarového průvodce o výběru vhodných komponent do počítačové sestavy uzavíráme. Původně jsme zamýšleli v seriálu pokračovat díly „sestavujeme PC za 200 tisíc“ a „sestavujeme PC za půl milionu“ s tím, že prodáme reklamní prostor okolo článku Sazce a pořadu Chcete být milionářem. Nakonec jsme se ale po poradě s právníky rozhodli seriál ukončit, jelikož nechceme mít na svědomí zvýšený počet přepadených pošt a oloupených důchodců. Na příště pro vás připravujeme srovnávací test pevných disků.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A