Hardwarový průvodce IV – sestavujeme PC do 100 000 Kč

Za sto tisíc korun českých se dá pořídit ledacos – nábytek do menšího bytu, Felicie z druhé ruky anebo velmi slušný počítač. Nebudeme předstírat, že posledně jmenovaná položka je tou nejlepší investicí, stejně byste nám nevěřili – po pár letech dostanete právě za drahý počítač zdaleka nejméně peněz. Na druhou stranu, z okamžiků strávených za klávesnicí takovéto sestavy budete mít určitě hlubší zážitek než z jízdy za volantem ojeté škodovky.
Hardwarový průvodce IV – sestavujeme PC do 100 000 Kč
Při výběru komponent do dnešní sestavy jsme se neřídili prvoplánově nejvyšší užitnou hodnotou za vynaložené peníze jako v předchozích třech dílech, ale brali jsme v potaz i neměřitelné faktory, které mají vliv na výslednou kvalitu počítače – reference a poskytovanou podporu výrobců hardwaru, potenciál budoucího upgradu, přídavné funkce výrobku nebo jeho design. To se pochopitelně promítlo i do výsledné ceny sestavy - řada výrobců si je své pozice na trhu vědoma a nechá si za ni náležitě zaplatit.

Příklad PC sestavy do 100 000 Kč včetně DPH
Komponenta Typ Cena (Kč bez DPH)
Základní deska ASUS A7V133 5800
Procesor AMD Thunderbird 1000 7500
Paměť 256 MB SDRAM 133 MHz 4000
Grafická karta ASUS V7700 GeForce2 GTS DDR 32 MB, 3D brýle + Video In + Out 9800
Zvuková karta SoundBlaster Live! 5.1 2400
Repro Creative DTT 5.1 2200 3200
CD mechanika CDRW HP SureStore 9505i 32/12/8 5500
DVD mechanika Pioneer DVD 16xDVD, 40xCD 3400
HDD IBM 75GXP 45 GP UDMA100 7200 rpm 5800
FDD 3,5“ 400
Modem Microcom DeskPorte 56K ext 2200
Klávesnie + myš Logitech Cordless Desktop, rádiová 2700
Joystick/Gamepad Microsoft, Logitech 3000
Skříň Midi ATX – 250W 3000
Monitor 19“ Ilyama Vision Master 451 22500
Chladiš na CPU, podložka pod myš atd. 500
Cena celkem bez DPH 81700
Cena celkem s DPH 99674

Základní deska + procesor
Společnost ASUS dominuje trhu s motherboardy nejen co do počtu vyrobených kusů, ale také prvotřídní kvalitou. Po loňském hitu A7V přichází s vylepšenou variantou A7V133. Tato základní deska postavená na chipsetu KT133A poskytuje dostatečně stabilní prostředí i pro námi zvolený AMD Thunderbird 1 GHz. Pokrok zastavit nejde – vždyť kdo by si ještě před rokem pomyslel, že gigahertzový procesor bude tak brzy k mání pod 10 000 Kč vč. DPH.

Paměti
Přestože se na trhu začínají objevovat výkonné paměti typu DDR SDRAM, pro jejich vysokou zaváděcí cenu je zatím doporučit nemůžeme. Přes původní proklamace o cenové dostupnosti jsou momentálně konkurencí spíše pro předražené RIMMy než pro rozšířené DIMMy. (orientační ceny za 128 MB modul: DIMM SDRAM – 1600 Kč, DDR – 6000 Kč, RIMM – 7900 Kč, vše bez DPH). Proto raději investujte do 256 MB kvalitních DIMMů (např. KingMax) – při dnešních cenách se to opravdu vyplatí.

Grafická karta
ASUS V7700 Deluxe je to pravé pro jedince, kteří se nechtějí spokojit pouze s vysokým výkonem, ale mají ambice i při dalších činnostech spojených se zpracováním obrazu. Bohatě vybavený akcelerátor postavený na čipu Nvidia GeForce2 GTS s 32 MB DDR pamětí, video-vstupem a výstupem, podporou DVD, 3D brýlemi a spoustou softwaru vám zajistí pohodové hraní těch nejnadupanějších her minimálně na celou letošní sezónu.

Zvuková karta + reproduktory
Od minule není důvod cokoli měnit – SoundBlaster Live! 5.1 uspokojí i ty nejnáročnější. Pokud nemáte k počítači připojený externí zesilovač s podporou prostorového zvuku, budete potřebovat reproduktory. Creative Labs vyrábí přímo pro tento typ zvukové karty výborný šestikanálový reproduktorový systém DeskTop Theatre 5.1.

CD mechanika
K nejrychlejším CDRW mechanikám na našem trhu patří HP SureStore 9505i s parametry 32/12/8. Hewlett-Packard se dlouhodobě osvědčuje jako solidní výrobce kvalitních a spolehlivých periferií a zálohovací zařízení za přijatelné ceny, chybu nemůžete udělat ani s tímto modelem.

DVD mechanika
Ceny DVD mechanik se již několik měsíců pohybují hluboko pod pěti tisíci korunami, a proto ve spojení s větším monitorem nemusí představovat tak úplně vyhozené peníze. Je pravda, že softwaru využívající kapacity DVD nosiče je v prodeji zatím poskrovnu a filmy jsou stále výrazně dražší než na videokazetách, ale kdo chce špičkovou kvalitu, musí si připlatit. Naše volba padla na sympatický Pioneer s parametry 16xDVD 40xCD.

Pevný disk
Stejně jako v předchozí sestavě, i tentokrát preferujeme velký a rychlý disk IBM 75GXP s kapacitou 45GB a rychlostí 7200rpm.

Modem
Za předpokladu, že zůstaneme odkázáni na komutovanou linku Telecomu, budeme vybírat z nabídky značkových homologovaných modemů. Tentokrát jsme sáhli po externím modemu Microcom DeskPorte 56k.

Klávesnice + myš
Větší svoboda pohybu bez změti kabelů – to jsou hlavní výhody bezdrátové klávesnice a myši. Jedny z kvalitnějších vyrábí společnost Logitech. Pokud dokážete překousnout vyšší cenu, rozhodně neváhejte.

Joystick/Gamepad
Výbornou volbou jsou joysticky a volanty Microsoft s podporou forcefeedbacku – kdysi se dokonce v cenících objevily jako pack za zvýhodněnou cenu. Důstojnou konkurencí jsou produkty Logitechu - rozhodování vám možná usnadní náš nedávný test forcefeedbackových joysticků.

Skříň
Tato neprávem opomíjená část počítače nám při nesprávné volbě může způsobit spoustu problémů, jejichž příčinu budeme často hledat někde jinde. Case musí být dostatečně prostorný s dobrou cirkulací vzduchu a s dostatečně dimenzovaným zdrojem. K počítači za sto tisíc se nebudeme rozpakovat připlatit nějakou tu korunu i za slušný vzhled – výběr je široký, záleží jen na vkusu. Nám padla do oka řada CTC od tuzemské firmy Morex.

Monitor
Pokud to se svýma očima myslíte dobře a používáte je také k něčemu jinému než k zaměřování minometu, dopřejte jim alespoň 19 palců v odpovídající kvalitě. Vysokým nárokům na velikost úhlopříčky i kvalitu obrazu plně vyhovuje například model Vision Master 451 od méně rozšířené značky IIyama. Jestli se chystáte počítač využívat jen ke hraní her a plochu operačního systému vidíte pouze při zapnutí a vypnutí počítače, zřejmě si vystačíte i s levnějším monitorem. Nejlevnější devatenáctky začínají na deseti tisících bez daně a věřte, že Q3 Arena nebo NFS Porsche 2000 na takhle velké obrazovce je zážitek na entou.

Dnešním dílem našeho hardwarového průvodce o výběru vhodných komponent do počítačové sestavy uzavíráme. Původně jsme zamýšleli v seriálu pokračovat díly „sestavujeme PC za 200 tisíc“ a „sestavujeme PC za půl milionu“ s tím, že prodáme reklamní prostor okolo článku Sazce a pořadu Chcete být milionářem. Nakonec jsme se ale po poradě s právníky rozhodli seriál ukončit, jelikož nechceme mít na svědomí zvýšený počet přepadených pošt a oloupených důchodců. Na příště pro vás připravujeme srovnávací test pevných disků.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |