Harry Potter and The Deathly Hallows, part 2 (recenze)

Bitva o Bradavice (TM), v níž se Harry Potter (copyright & TM) utká s lordem Voldemortem (pouze TM). Velká licencovaná legrace!

Asi každý máme osobní sny a nenaplněné ambice, které se v člověku se střídavou intenzitou ozývají. Domluvit se pořádně francouzsky, napsat knihu, naučit se hrát na kytaru… Pokud nejste obzvláště protivný a nechutně ambiciózní člověk (a to nejste, protože právě čtete Doupě, místo abyste louskal(a) Bídníky v originále), zůstanou tyto plány v kategorii ROZPRACOVÁNO. Nikdy se nedokopete k tomu, abyste svůj sen zrealizovali a zodpovědně se třeba rok připravovali v jazykovce. Ale rozumíte, stejně byste to prostě chtěli umět.

 


Nebojte, i s takovým přístupem se můžete ve vysněném oboru uživit! Třeba jako vývojář počítačových her s logem Harry Potter.

Při přestřelkách přivřete oči… a nepoznáte rozdíl od Star Treku

Finální herní ztvárnění ságy (Harry Potter and The Deadly Hallows, part 2) totiž od začátku vypadá jako by ho spíchl po večerech tým nadšenců, který nikdy neslyšel o level designu, vyprávění a gradaci děje a neviděl žádnou hru od launche Playstationu 2.

art02.jpg

Sedmapůltý herní Harry Potter je neuvěřitelně amatérský projekt, který pohromadě drží jen díky tomu, že všichni víme, kdo je kdo, o co jde a jak to dopadne.

Vážně? Oni za to chtějí čtrnáct stovek?

HP 7,5 je ve skutečnosti spíše souborem akčních sekvencí než plnohodnotnou hrou. Neustálá vřava, kterou sledujete zpoza postavy hrdiny (či hrdinky), je prokládána pouze videi. A ani ty vám občas nejsou schopné zprostředkovat zcela elementární informaci jako „kde se sakra vzala tady tahle postava a proč za ni hraju“. Ono to vlastně ani není podstatné. Stejně pořád střílíte (pardon, kouzlíte), kryjete se za překážky a střílíte a střílíte. V podzemí banky, v Bradavicích (TM) a v neuvěřitelně hnusných Prasinkách.

01.jpg 02.jpg

A až dostřílíte, objeví se někde boss, do nějž musíte střílet ještě víc. A když to budete dělat dostatečně dlouho, po zhruba pěti hodinách je konec.

Herr Vy-víte-kdo a jeho blitzkrieg

Chápete-li poslední díly Harryho Pottera mj. jako varování před totalitními režimy, nejnovější hra jde ještě dál než kniha či film. Krom führera a obrazu všeobjímajícího státního dozoru vám nabízí ošklivě a nudně provedené operace Market Garden a obléhání Stalingradu. Tvůrci se ani nesnažili akční vřavu smysluplně naroubovat do prostředí. Oni prostě jen naflákali do Gringottovy banky barikády a tunu strážců s hůlkami o kadenci rotačního kulometu.

03.jpg 04.jpg

Kouzlení je přitom neuvěřitelně tupé a mechanické. Přivřete oči… a nepoznáte rozdíl od Star Treku. Všude se to hemží laserovými paprsky, tamhle někdo vytáhl plazmový kanón a pozor! V dálce má někdo sniperku. Od libovolné scifi akce se to liší opravdu jen tím, že protagonisté nedřímají v rukou a pazourech příslušné zbraně, ale všechny paprsky vyvěrají z jejich hůlek.

Pohádka o nekonečném trápení a jedné hůlce

Kouzla se chvíli „nabíjejí“, takže si procvičíte prstoklad. Použijete jedno kouzlo, rychle překliknete na jiné (přičemž pro silnější kouzla musíte stisknout tlačítko na gamepadu dvojklikem) a pak ještě další laserový paprsek. Je jedno v jakém pořadí a počtu. Hlavně rychle zlikvidovat protivníka, abyste se mohli věnovat dalším. Dalším desítkám. Mimochodem - můžete být Harry, Hermiona či McGonallová - budete mít stejná kouzla. I po této stránce tedy vládne totalitní pořádek, nuda a nenápaditost.

Nejlepší Harry Potter? Ten z lega

Když se ohlédneme za celým herním odkazem dospívajícího čaroděje s kulatými brýlemi, zjistíme, že nejlepším titulem byl Lego Harry Potter: Years 1-4. Tedy žádná oficiální hra podle filmu, ale spíše volně inspirovaná plošinovka, která se na Harryho dobrodružství dívala trochu z nadhledu. Recenzi najdete zde.
 

Hra podle filmu – z roku 2003

Nepřátelé přilétají ze vzduchu ve vlnách, někdy před vás, někdy za vás, což dodává hře roboticky groteskní charakter a naprosto likviduje jakoukoli atmosféru boje o všechno.

Každá salva protivníků, která způsobně počká, až se zbavíte předchozí várky a pak se snese na bojiště odnikud, jen zvýrazňuje zoufalost level designu

Každá salva protivníků, která způsobně počká, až se zbavíte předchozí várky a pak se snese na bojiště odnikud, jen zvýrazňuje zoufalost level designu. TOHLE není hra, to je nanejvýš výsledek neumělé práce s editorem misí.

05.jpg 06.jpg

A to není všechno. Mise jsou zoufale lineární, plné viditelných a neviditelných překážek, přičemž slavný Harry Potter opravdu nepřeskočí ani malou zídku. I v této přímočaré konstelaci jsou jednotlivé úrovně nepřehledné, a tak je tvůrci dovybavili berličkou v podobě svítícího ukazatele, kam se má hráč dostavit. Souboje jsou spíše otravné, protivníci se chovají veskrze nenápaditě a spolubojovníci jsou ve hře do počtu.

07.jpg 08.jpg

Nechci zatracovat obecně hry podle filmů. Mají svůj smysl. Harry Potter and The Deathly Hallows, part 2 je ale blbá hra i na poměry této specifické kategorie. Běžného hráče urazí zastaralým konceptem, na fanouška filmu čeká ne příliš vychytané ovládání a principy. Nezachrání to ani grafika, ani bonusy a nezachránila by to ani fotka nahé Hermiony v HD. Tento kousek prostě neměl vzniknout.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Kouzelnická akce
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
  • Opravdu upřímně nevíme
  • Otřesný level design
  • Nedomyšlené ovládání
  • Minimální vtáhnutí do děje
  • Zastaralé a nudné herní postupy
Související články
  1. Recenze: LEGO Harry Potter: Years 1-4 – kostičková magie
  2. Dvojrecenze: Harry Potter and The Order of the Phoenix - dotkněte se kouzel
  3. Recenze: Harry Potter a Fénixův řád – Grand Theft Bradavice

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 7 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A