Heavy Gear 2

Planeta Terra Nova žije občanskou válkou mezi jižní a severní polokoulí. Ani jedna strana neví o třetí, která stojí v pozadí a spřádá tajné plány, jak planetu získat pod svá uzurpátorská křídla. Ale jednoho dne se obyvatelé Peace River již nevzbudí a dvě na smrt znepřátelené strany se spojí proti silnějšímu nepříteli, proti samotné Zemi. Staňte se vůdcem malé skupiny Gearů, která má invazi zabránit.

Žánr: 3D akce
Minimální konfigurace: P150, 16 MB RAM, 3D karta
3D akcelerace:
OpenGL
Výrobce: Activision
Vydavatel: Activision

Zapůjčil:
JRC


Hra Heavy Gear 2 spadá do skupiny tzv. mechovek. Přesto bych ji sem příliš neřadil, protože jediné, co má Heavy Gear 2 a MechWarrior a podobné ságy společného, je vzhled mechů. Ale ani to není zcela přesné. Ve světě MechWarriora se po planetách prohánějí třicetimetrové kolosy (tzv. OBRy), které jsou vybavené těmi nejničivějšími zbraněmi a obalené mnoha tunami pancíře, a v kokpitech těchto OBRů sedí lidé a tyto stroje řídí. Avšak v Heavy Gearu 2 je tomu jinak – Geara zde chápejme jako oblek nebo skafandr, do něhož se člověk obleče – stává se tak obrněnou bytostí tři až čtyři metry vysokou. Tím pádem si zachovává takřka všechno z lidské pohyblivosti. Ta mu umožňuje plížit se lesem i pustinou, schovávat se za různé překážky a přírodní útvary, běhat, skákat, dělat úkroky, střílet v kleče a spoustu dalších věcí. Stává se z něj smrtící atlet. Herní styl obou typů her je úplně odlišný.

Dobrý nepřítel je mrtvý nepřítel      Laserový paprsek dokáže cizího Geara během chvíle vymazat z povrchu planety

Jak jsem již naznačil, Heavy Gear 2 není jen holé chození a ničení všeho pohyblivého odpalováním vrhačů částic, laserů, raket dlouhého či krátkého doletu nebo tříštivé munice. Zde již nevyhrává ten těžší OBR s vyšší palebnou silou a mohutnějším pancířem, jako tomu je u MechWarriora. Je to vaše chytrost, důvtip, schopnost klást léčky, které zamezí nepřátelským pozemšťanům zcela ovládnout bojiště. Autoři plně rozvinuli strategickou stránku hry, kterou ještě umocnili možností použít v dané chvíli vždy jen jednu zbraň – tu, kterou držíte v ruce.

Zbraně (vybaveni jste maximálně čtyřmi) smíte libovolně měnit, pokládat, případně zvedat. To však neplatí pro rakety, jenž jsou zabudovány do Geara (obleku) v oblasti hrudníku. Určitě jste si u podobných her zvykli na omezenost munice, nicméně u HG 2 si budete muset zvyknout i na to, že také laserové zbraně mají svoji maximální energii. Může se tak jednoduše stát, že budete zrovna uprostřed zuřící bitvy a bez munice. V takové chvíli je vaše smrt velice blízko a jen čeká, než si vás nějaký nepřítel zaměří.

Samotný Gear pak má šest ojedinělých vlastností, mezi něž patří i rychlost jízdy – každý mech může vysunout jakési “kolečkové brusle” a uhánět šílenou rychlostí vstříc svému osudu (nebo naopak od něj). Oblek lze vybavit nejrůznějšími doplňky, zbraněmi, štíty na zbraně, zaměřovači apod. Každá mise je však limitována určitou vahou, proto si nikdy nebudete moci vzít všechno, co byste chtěli. A tak nestačí jen ničit, ale i taktizovat a plánovat.

Naváděné rakety mohou lehce zvrátit rovnováhu sil      Opravdu dokonalé stromy

Po zničení jednoho z největších měst na Terra Nově, Peace Riveru, odhalí vaše skenery další nálož a pravděpodobné umístění záškodnické základny pozemšťanů. Po chrabrém vyplenění základny jste vy a vaše komando okamžitě vysláni znovu do akce, tentokráte do soustavy Caprice. Ta je svým strategickým umístěním velmi důležitá pro každý vpád na Terra Novu a svoji pozici musíte udržet za každou cenu. Ale jak to v takových hrách bývá obvyklé, stojíte proti mnohonásobné přesile. Budete muset zatraceně hodně přemýšlet, než se vydáte do boje, ve kterém stačí jeden úder vašeho srdce, jedno špatné rozhodnutí a odsoudíte tím svůj tým k neúspěchu a smrti.

Určitě se vám nestane to, co je pro MechWarriora tak samozřejmé – že dohrajete celou hru naprosto sám bez svých wingmanů. Právě komunikace se spolubojovníky, jejich vlastnosti a použitelnost, má v Heavy Gearu nový rozměr, kterému se ani nejnovější MechWarrior 3 nemůže rovnat. Každý z jedenácti pilotů má své specifické vlastnosti, filozofii, minulost i chování v boji. Časem je budete rozeznávat nejen podle vizáže, ale i podle hlasu – někteří při boji klejí, jiní jsou trochu víc upovídaní nebo mluví dialektem. Sice máte pod svým velením jedenáct odvážlivců, bohužel (anebo bohudík?) si do jednotlivých misí můžete vybrat maximálně čtyři z nich.

Právě posnídal svěží dávku vysoce výbušných raket      Skákání na nepřátelské vznášedlo se stalo moji kratochvílí

Spolubojovníky můžete velice přehledně řídit, a to dokonce i na taktické mapě, nebo jen navigovat jednoduchými příkazy jako “Změň formaci, Zaútoč, apod.” Případně jim můžete zadat samostatné úkoly nebo je ovládat přímo pomocí klávesových zkratek. Snad jedinou nevýhodu, kterou HG 2 má, je příliš mnoho kláves pro ovládání hry (jen pro manipulaci s vlastním mechem jich je přes dvacet).

Během vzrušujících čtyřiceti misí povedete útoky na města a základny, pod pláštěm tmy si budete s nepřítelem hrát “na kočku a myš”, zachraňovat důležitá rukojmí, spolupracovat s nespokojenými povstalci, sabotovat výzkumy, napadat vesmírné lodě a bojovat v nulové atmosféře, ničit generátory silových polí, ničit a opět ničit. Také přijdete o výsadkovou loď, a to se pak musíte pěkně ohánět, abyste si zajistili cestu domů. Všechny scénáře jednotlivých misí tvoří mohutnou kostru celé hry a postupně vás budou vtahovat do hry, až vám bude připadat jako skutečnost a všední život jako strašlivá noční můra.

5/5

Grafika ŚŤŽŹ
Zvuky ŚŤŽŹ…
Hudba ŚŤŽŹ…

ŚŤŽŹ

Hratelnost ŚŤŽŹ

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce