Henry Hatsworth in the Puzzling Adventure – skok přes tetris

Neobvyklých her je na NDS spousta, ale není mnoho těch, které se snaží založit nový žánr.
Seznam kapitol
  1. Starý a neperspektivní
  2. Pravý gentleman

Henry Hatsworth je dobrodruh na sklonku kariéry, který už dokázal vše, co se v jeho profesi dalo. Na začátku hry se tak dozvíte, že již prochází ruiny jen tak pro zábavu a pomalu chce pověsit celé řemeslo na hřebík, aby si užil zaslouženého odpočinku. V antické zřícenině však nachází něco, co mu do žil vlije druhou mízu – zlatý klobouk, jenž jej navrátí do mladých let.

 

Spolu se svým pomocníkem pak odhaluje tajemství zlatého obleku, který má jeho nositeli propůjčit zvláštní moc. Jako hladový recenzent se vydává za novou kořistí.

Bohužel hned na úvod svého putování zjišťuje, že nasazením zlatého klobouku otevřel brány do království hádanek, z něhož se vynořila spousta monster. Jeho úkolem tedy již není získat nehynoucí slávu a obdiv mladých slečen, ale záchrana světa. Velice originální námět pro hru, nemyslíte?

henryhatsworthinthepuzzlingadventure_01.jpghenryhatsworthinthepuzzlingadventure_02.jpg

Ke správnému příběhu však mimo vznešeného cíle patří i záporný hrdina, nebo nejlépe několik. V dnes recenzované hře tuto satanolibou úlohu sehrává dobře oblečený gentleman, jenž chce pomocí říše hádanek ovládnout celý svět.

V antické zřícenině však nachází něco, co mu do žil vlije druhou mízu

K tomu mu pak dopomáhají i jeho poskoci, počínaje roztomilými nepřáteli, kterých se budete zbavovat tempem hodným masového vraha a konče obávanými bossy. Tito pánové již nevypadají tak k zulíbání jako řadové potvůrky, ale tento handicap vyvažují hned dvěmi vlastnostmi.

TIP: Vracejte se do předchozích úrovní, abyste odhalili bonusové vstupy do skrytých levelů. Bez těchto zacházek se hra takřka nedá hrát.

Zaprvé jsou souboje s nimi hodně zábavné a potrápí spíše vaše mozkové závity, než trénovaný palec drtící tlačítko A. Zadruhé při jejich vymýšlení projevili tvůrci svůj smysl pro humor, a tak dali vzniknout třeba poněkud menšinově orientovanému opernímu pěvci, který řídí své nebeské vzducholodě a bývá pravidelně válcován davy obdivovatelek.

Kouzelný dědeček

Jak tomu v každém dobrém příběhu musí být, Henry Hatsworth je hrdina každým coulem a překážek se neleká, právě naopak, ladným skokem je překonává. Stejně tak se nedá zastrašit příšerami, jež na něj cení zuby, a místo útěku je svižně přetáhne hůlkou. Tato bohulibá činnost mu umožňuje posunout se v ději, stejně jako je tomu u důchodkyň, které již zmíněným zdrcujícím chvatem obdaří každého, kdo se odváží byť jen špitnout při vysílání nejnovějšího dílu Ordinace v Růžové zahradě.

henryhatsworthinthepuzzlingadventure_art1.jpg

Jen si to představte, vesele si hopsáte zprava doleva, nebo zespodu nahoru, střílíte či mlátíte nepřátele a říkáte si, jak je ta nová hra na NDS fajnová. Pravidelně se v ní objevují noví nepřátelé, nové hádanky a vůbec to celé vypadá tak trochu jako ráj na nebi hopsaček.

Roztomilých nepřátel se budete zbavovat tempem hodným masového vraha

Jenže pokud by se anglický gentleman Henry Hatsworth spokojil s pouhým skákáním a mlácením nepřátel, nebyl by to tak úplně on. A nevyrovnané osobnosti nemá nikdo rád, proto se vývojáři rozhodli do své hry přidat něco navíc, něco, co by Henryho vylepšilo.

henryhatsworthinthepuzzlingadventure_03.jpg henryhatsworthinthepuzzlingadventure_04.jpg

Nechápejte mě špatně, rozhodně si nemyslím, že by plošinovka byla zavrženíhodný žánr, právě naopak, ale jistě se mnou budete souhlasit, že to není žádný svěží vítr, jenž slibuji v perexu. Hra je ozvláštněna poměrně zajímavou hříčkou, a tak zatímco na horním displayi mlátíte roztomilé nepřátele, na tom dolním vás čeká klasická minihra ve stylu „spoj tři.“ Ze začátku působí takovéto spojení poměrně násilně a uměle, postupem času se vám však dostane pod kůži.

Moc kostiček

Možná za to může prostý fakt, že je neuvěřitelně zábavné sledovat, jak jste za vaše snažení na horní obrazovce odměňování v té dolní a naopak. V jednoduché minihře si totiž můžete aktivovat různá krátkodobá vylepšení pro Henryho Hatswortha, který bojuje s monstry tváří v tvář.

TIP: Pokud vás zraní natolik, že zestárnete, nemusíte ještě hned panikařit. Pokud naplníte tzv. puzzle metr, Hatsworth znovu omládne.

Pro začátek je to třeba zrychlení pohybu či instantní zničení nepřátel přítomných na obrazovce, ale postupem času se navyknete používat krátkodobé pomůcky tak, aby vám vydržely co nejdéle a vytrhly trn z paty v těch nejhorších chvílích.

henryhatsworthinthepuzzlingadventure_05.jpghenryhatsworthinthepuzzlingadventure_06.jpg

Nemluvě o tom, že postupným a systematickým likvidováním kostiček se vám nabíjí speciální puzzle metr. V podstatě jde o ukazatel munice pro útoky na dálku, kterými jsou standardní střela, bomba a poněkud zvláštní bumerang. To ale ještě není všechno, pokud tento měřič úspěšnosti při řešení minihry naplníte až po okraj, otevře se vám nevídaný svět super zbraně. Henry se totiž může v takovou chvíli obléct do speciálního robotického obleku, který mu dodá nadlidskou sílu při bojích s nepřáteli.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Arkády | logická plošinovka
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
  • Zajímavý nápad spojení dvou her
  • Souboje s bossy
  • Vtipné dialogy
  • Od čtvrtého světa šílená obtížnost
  • Občas špatně postavená příšera
  • Hráč někdy neví, kudy kam

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hra vs. skutečnost: Podívejte se na místa z Kingdom Come: Deliverance v reálu

Hra vs. skutečnost: Podívejte se na mí…

Kingdom Come je věrohodné nejen z hlediska hratelnosti, ale především zasazení do reálného světa. Podívejte se na místa, která najdete ve hře a přitom je můžete navštívit i ve skutečnosti.

2.  3.  2018 | | 4 N/A
10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 18 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Mobilní RPG Harry Potter: Hogwarts Mystery v prvních záběrech

Mobilní RPG Harry Potter: Hogwarts Mys…

Po nedávném odhalení nové mobilní hříčky z univerza Harryho Pottera tu máme první pořádné záběry ze hry.

3.  3.  2018 |
The Division dosáhlo na 20 milionů hráčů, slaví měsícem nových aktivit

The Division dosáhlo na 20 milionů hrá…

The Division možná na začátku neuhranulo tolik hráčů, kolik Ubisoft plánoval, společnost se ale všemi silami snažila reputaci napravit. A vypadá to, že to klaplo.

3.  3.  2018 | | 1 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A