Herně nejbohatší Invex skončil, stál opravdu za to?

Herně nejbohatší ročník veletrhu Invex se pochlubil zajímavými prezentacemi nejvýznamnějších českých herních firem, nechyběly ani zajímavé soutěže, možnosti zakoupit si hry s patřičnými slevami či autogramiády. Ani my jsme na brněnském výstavišti nemohli chybět a pocítili jste to díky několika článkům, které jsme vám v průběhu týdně přinesli. Čas věnovaný Invexu však byl naplněn. Přichází tak čas bilancování!
Herně nejbohatší Invex skončil, stál opravdu za to?

Letošní ročník nejvýznamnějšího českého veletrhu informačních technologií Invex už je zdárně za námi. Jeho neopominutelnou část letos zastaly také počítačové hry, jejich význam ve vztahu ke všemu ostatnímu značně vzrostl. Co vše se událo v GameHall, invexové Mekce her, ale i na venkovních stáncích, právě to vám odhalí náš dnešní článek

GameHall aneb co bylo k vidění uvnitř

Pondělní příchod na brněnské výstaviště nebyl nikterak výjimečný - opět se před hlavním vchodem tísnily desítky lidí, byť se jich zde letos usídlilo o řád méně než loni. Prakticky stejný byl obraz i v průběhu dne. Pavilóny nebyly narvány k prasknutí, vystavovatelé se snažili připravit své exponáty na pozdější nával davů, zejména ve veřejné dny. Nás tak potěšil především fakt, že všude byl dostatek místa a i GameHall zela do jisté míry prázdnotou.

Invex 2002 Invex 2002

Právě hala L byla samozřejmě po letmém obhlídnutí několika dalších pavilónů s hardwarem (ale o nich až později) mou první a hlavní zastávkou - rychlá prohlídka všech stánků a postupné bližší zkoumání toho, co si pro nás letos významné firmy české herní scény připravily. Asi největší pozornost hned na první pohled po vstupu do celého pavilonu vzbudil stánek společností Cenega a JRC. Je to pochopitelné, protože právě jemu byl věnován největší prostor. Jako vždy jste si mohli zakoupit nové hry s patřičnými slevami, největší zájem však budila obří obrazovka, která byla později svědkem zajímavých prezentací. Jak se již stalo v případě Invexu zvykem, masy lidí se soustředily především okolo všudypřítomných sloupů, z nichž každý se mohl pochlubit čtveřicí nových počítačů. Na rozdíl od minulých let však na nich nebyly prezentovány pouze hry firmy Cenega, ale také ostatních českých distributorů. Ať tak či onak, Cenega se mohla pochlubit zajímavými kousky v čele s dalším ročníkem hokejové série NHL a výbornou českou gangsterkou Mafia.

Invex 2002 Invex 2002

Konkurence na poli českých distribučních společností však roste a pocítili to také hráči. Přehlédnout tak jistě nešlo stánek společnosti Dynamic Systems, která na Invexu prezentovala zatím poslední novinky ve své nabídce (tituly Arx Fatalis a Industry Giant 2) či také doposud u nás nepředváděné hratelné verze her, které by se měly na pultech českých obchodů objevit v průběhu tohoto, či na začátku příštího roku.

Nepřehlédnutelná byla také prezentace firmy AT Computers. Můj zájem vzbudila především hratelná verze čerstvě dokončené hry Age of Mythology, kterou budou moci hráči zakoupit již 31. října letošního roku, navíc v počeštěné verzi. Šťastlivci si však mohli vyzkoušet také zřejmě nelepší RPG letošního nabitého roku The Elder Scrolls III: Morrowind, které u nás distribuuje další velký hráč, firma Playman.

Invex 2002 Invex 2002

V neposlední řadě mě pak zaujala také prezentace herního magazínu GameStar, kterému tentokráte dělala "společnost" služba Juice mobilního operátora Eurotel. Díky mnoha soutěžím mohli návštěvníci již ve dnech určených odborné veřejnosti vyhrát několik zajímavých cen. Oživení celé akce bylo také pondělní vystoupení sympatické a sexy Djky Luccy.

Pozorným očím novináře nemohla uniknout ani kopie světoznámé Lary Croft, kterou si můžete shodou okolností také prohlédnout na našich fotkách. Zájmu nadšených diváků se dočkala také akce herního časopisu Level a výrobce nápojů Kofola - soutěžit jste mohli o půllitrové láhve právě zmiňovaného moku.

Invex 2002 Invex 2002

Bez zajímavosti určitě také není informace, že nesmrtelný Martin Ludvík připravuje další vzkříšení legendárního herního časopisu Excalibur. Těžko říci, zda to myslí vážně a pokud ano, zda se mu to podaří.

Kinosál, hrad, hokejové klání a souboje nelítostných bojovníků

Po opuštění stále více lidmi zamořené haly L a po krátké svačinové pauze, která byla protentokráte věnována pojídání smaženého sýru v housce (nebyl nic moc, ale hlad je nejlepší kuchař, takže jsem ho nakonec spolykal), jsem se přesunul na krátkou, několika minutovou prezentaci nejnovějších videí z her společnosti CD Projekt. Jak možná mnozí tušíte, celý její stánek byl umístěn mimo GameHall, což jisto jistě nebylo na škodu. Pokud jste měli to štěstí prohlédnout si celou prezentaci v menším kinosálu, který stánku CD Projektu vévodil, pak jistě vašim ctěným očím neuniklo několik zajímavých a dosud neuveřejněných ukázek - co více, povětšinou jste se také mohli pokochat českým dabingem, kompletní lokalizaci vám konec konců nabídnou takřka všechny hry z nabídky tohoto českého distributora. Navíc se návštěvníci mohli těšit i z několika zajímavých soutěží, dostalo se i na slibované "invexové" slevy.

Společnost Cenega opět všechny fanoušky ledu a hokeje potěšila umělým kluzištěm, které bylo svědkem mnoha zajímavých klání. Pozornost do jisté míry budilo také klání dvou bojovníků, jejichž souboje měly hráčům připomenout možnost zakoupit si vynikající realtime strategii Wacraft 3, navíc kompletně počeštěnou. 

Invex 2002 Invex 2002

Své příznivce si našel také stánek společnosti Nintenda - pokud patříte mezi fandy konzolí, v jejichž případě toho na Invexu opravdu moc vidět nebylo, pak pro vás bylo toto místo doslova posvátným. Využít jste mohli několika vystavených konzolí firmy Nintendo, stejně jako si zadarmo vzít některé z výtisků časopisu BLABLA.

No a pokud jste na Invexu hledali milovníky rychlých kol, pak jste je mohli najít na dvou místech. Tím prvním byla akce Intel Grand Prix, kde jste se mohli zúčastnit soutěže o zajímavé ceny v čele s volantem, myší a dalšími herními periferiemi. A milovníky těch zhola nejrychlejších kol, tedy závodů formule 1, jistě potěšila také vystavená kopie monopostu stáje BMW Williams.

Na chvíli opustíme prostory pavilonu L a jeho blízkého okolí, protože nejen tam byly k vidění stánky prezentující herní scénu. Všechny návštěvníky, kteří se do prostranství brněnského výstaviště dostali hlavní bránou, jisto jistě na první pohled upoutal stánek společnosti DXT ComputerS. V čem byl tak výjimečný? Autoři se rozhodli pro neformální zpracování středověkého hradu, to vše ze vcelku prostého důvodu - firma DXT ComputerS je českým distributorem připravované hry Legenda - Poselství trůnu 2, která se bude odehrávat ve fantasy světě plném sličných děv, statečných rytířů a potulných dobrodruhů. Všichni tiž, kdož se prodrali až do prostor celého hrádečku pak měli jedinečnou šanci vyzkoušet si tuto hru či si zakoupit výtisky časopisu Pevnost, který se mohl taktéž pochlubit patřičnými slevami.

Invex 2002 Invex 2002

Milan Šteindler a jeho autogramiáda, ničení pirátských CD

Pokud měl někdo z vás to štěstí a na Invex zavítal také v poslední den, pak mu byla odměnou autogramiáda, kterou uspořádala společnost CD Projekt. Vytrvalost v postávání a čekání na vytoužený podpis se vám pak mohla odměnit v podobě autogramu Milana Šteindlera, významného českého režiséra a také herce, znát ho můžete například z výborného snímku "Vrať se do hrobu".

Čtvrtečním zpestřením pak bezpochyby byla také akce ministerstva vnitra, které se rozhodlo právě na největším českém veletrhu informačních technologií, a před zraky stovek přihlížejících, za pomoci těžké techniky zlikvidovat pirátské nosiče - v nabídce CD se objevily nejen hry a programy, ale také pornografické filmy. Celá snaha ministerstva vnitra se však neobešla bez několika vtipných momentů, což konec konců není v našich končinách nikterak výjimečné. Více o této jistě zajímavé "akcičce" najdete v našem rozsáhlejším článku.

Herní mistrovství ČR a kvalifikace World Cyber Games

Neméně velký ohlas než prezentace všech společností, které ve světě her v ČR něco znamenají, vzbudila také poprvé v historii pořádaná soutěž o nejlepšího českého hráče. Soutěžilo se o hodnotné ceny, to vše samozřejmě hned v několika kategoriích - těmi samozřejmě myslím počítačové hry. Pokud jste tedy měli dostatek umu a pověstného štěstí, mohli jste zápolit v takových hrách jako jsou tituly CounterStrike, Unreal Tournament, Quake 3: Arena, Starcraft: Bloodwar či Warcraft III: Reign of Chaos.

Invex 2002 Invex 2002

Zpestřením našeho malého českého mistrovství pak bezpochyby byla také kvalifikace na finále World Cyber Games 2002 v Koreji. Toto populární světové klání nejlepších hráčů a klanů má v herním průmyslu patřičný zvuk. Letos vůbec poprvé budou mít čeští hráči možnost zúčastnit se této významné akce. Konkrétně se můžeme těšit na hráčské zastoupení ve hrách CounterStrike, Unreal Tournament, Quake 3: Arena a Starcraft: Bloodwar.

Zájem diváků byl opravdu veliký a není se čemu divit - podobné akce nejsou v České republice zrovna obvyklé a tak se ta letošní na Invexu dá označit do značné míry jako revoluční. Co více, i v příštím roce se s podobnou akcí počítá - systém turnajů a kvalifikací by však měl být celoroční, konečné vyvrcholení by opět mělo přijít na veletrhu Invex. V přípravě jsou jak offline turnaje (LAN párty), tak i online verze hrané přes Internet.

Invex 2002 Invex 2002

A jaké jsou výsledky? Jak se dalo konec konců očekávat, zazářil zejména tým Neophyte, který má v naších končinách slušné jméno. Objevilo se však i několik nových tváří, které si vypracovaly postup do zmiňovaného finále World Cyber Games 2002. Konkrétní jména všech vítězů včetně kompletního pavouka postupujících můžete najít na oficiálních stránkách akce.

To ostatní, co se jinam nevešlo

Co dalšího mě a mé souputníky na Invexu zaujalo? Bylo by barbarské nezmínit se o prezentaci společnosti ProCa, která připravila zajímavou podívanou v podobě prezentace procesoru AMD Opteron, který do začátku letošního Invexu mohlo spatřit jen několik málo odvážlivců z naší malé země. O ochranu tohoto milounkého zařízení se starala dvojice bodygardů, které obdivovaly především ženy z řad návštěvníků.

Pozornosti všech kolemjdoucích jistě neušla ani DVD Hall - vychutnat jste si zde mohli několik nových filmových pecek (namátkou zmiňme fenomenálního Pána prstenů), to vše na velkých obrazovkách, ve špičkové grafice a perfektním zvuku.

Invex 2002 Invex 2002


No a v neposlední řadě nás samozřejmě zaujala také velká spousta pěkných hostesek a dam, které se po brněnských pavilónech pohybovaly.

Balancování - návštěvnost a chaotický čtvrtek

Na závěr si nechejme snad jedinou závažnější šmouhu na prezentaci her v případě letošního Invexu - byl jím bezpochyby chaotický čtvrtek. Organizátoři se rozhodli v případě letošního ročníku vyhradit veřejnosti pouho pouhé dva dny, což se také projevilo na vytížení dopravy a zacpání všech stánků hned ve čtvrtek. Nejvíce to samozřejmě postihlo prezentace herních firem a především pavilón L, který praskal ve švech. Organizátoři se kupodivu rozhodli k trochu neuváženému kroku a celou GameHall uzavřeli. Vše pak završilo uzavření jednoho ze stánků společnosti Dynamic Systems, který byl během několika málo minut obrán o všechny periferie, plakátů a podobných drobností nevyjímaje. Firma z pochopitelných důvodů již dále nechtěla riskovat poškození jistě nelevného hardwaru. Vyvstává trochu ožehavá otázka. Nevyplatilo by se věnovat hrám do budoucna větší prostor, mám tím namysli rozsáhlejší pavilón?

Pokud jsem se zmiňoval, že ve čtvrtý den výstavy největší expozice doslova zahltily masy návštěvníků, převážně pak z řad brněnských školáků, pak celková návštěvnost se ke zklamání všech nevydala strmě vzhůru. Naopak, jak jsme vás již krátce informovali, pořadatelé opět zaznamenali pokles celkové návštěvnosti z loňských 151 na letošních 130 tisícovek platících návštěvníků. Také počet akreditovaných novinářů klesl, na pouhých dvanáct stovek.

Invex 2002 Invex 2002

Jaká je budoucnost celého veletrhu Invex? Kdo ví… Můžeme se však zaručit za pravdivost následujících slov - letošní ročník stál po stránce her rozhodně za to a jen doufejme, že i do budoucna nás čeká neméně zajímavá prezentace.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A