Tak je to konečně tady, nejoblíbenější období každého hráče, podzim! Zase jednou se můžete těšit na výběr toho nejlepšího, co za uplynulý měsíc vyšlo, a že tentokrát bylo z čeho vybírat. Je libo nějaké RPGčko, pořádnou FPS střílečku nebo spíš patříte mezi závodníky? Každý si tady tentokrát najde to svoje.
South Park: The Fractured But Whole
Pokračování jedné z mála úspěšných South Park her bylo odložené několikrát, nyní nám ale už neunikne. Fantasy svět už je pasé, elfové a čarodějové zdejší děti nezajímají. V tomto díle se podíváme do světa superhrdinů.



The Stick of Truth je hrou, která zvládla převést koncept South Park do hry naprosto skvěle. Kam se tedy mohli tvůrci v dalším díle posunout? Inu, Matt Stone a Trey Parker dokázali opět vymyslet takové věci, které by normálního člověka snad nemohly ani napadnout. Začíná to už u výběru obtížnosti. Po vytvoření postavy si musíte vybrat barvu pleti. Čím tmavší máte pleť, tím vyšší bude obtížnost. Kontroverze je propletená skrz celou hru.
Graficky je hra totožná s předchozím dílem. Přeci jenom se není není moc kam posouvat. South Park má opravdu jednoduché zpracování. Soubojový systém ale doznal větších úprav. Především už to není o tom, že stojíte a jen vybíráte akce. Tentokrát se můžete po bojišti pohybovat a provádět i plošné útoky. Arzenál schopností opět záleží na vaší třídě. Dostanete také možnost si třídy nakombinovat a nabýt tak nových schopností.
South Park je zkrátka takový, jaký byste očekávali. Sprostý, kontroverzní a zatraceně zábavný. Snad jen těch soubojů tam nemuseli vývojáři z Ubisoftu cpát tolik. Stereotyp se v tomto směru totiž dostaví ještě před polovinou hry. Jinak si ale není na co stěžovat.
Wolfenstein 2: The New Colossus
B. J. Blazkowicz se sice dokázal vypořádat s Deathsheadem, ale stále zůstává spousta nepřátel, kteří se jeho i zbytku odboje chtějí co nejrychleji zbavit. I když je ale na vozíku, nebudou to s ním mít vůbec lehké. Blazko je totiž i přes nedostatek síly pořád jednou z největších hrozeb pro třetí říši v alternativní budoucnosti.



Zatímco v The New Order jsme řádili v Evropě, tentokrát se vydáme na západní kontinent. Bohužel tam ale také nenalezneme nic jiného než nácky. Ti totiž v této realitě ovládli celou Zemi a žádný kout světa před nimi nezůstal skrytý. I tam ale narazíme na spojence. Zdejší odboj k vám sice má ze začátku odpor, ale po tom, co jim předvedete svoje dovednosti už si vás od sebe nepustí.
V předchozím díle bylo převedení futuristické Evropy do nacistického kabátku zvládnuto skvěle, o Ameriku se v tomto směru tedy nemusíte vůbec bát. Nemůže chybět ani skvěle zvolený soundtrack, který dokonale dokresluje celou atmosféru.
Už The New Order byl skvělou střílečkou, The New Colossus ho ale trumfne snad ve všech ohledech. Ať už je to arzenál zbraní, grafika nebo samotná hratelnost. Snad jen ten hrad Wolfenstein mi tam bude chybět. Ale bez toho se holt v Americe budeme muset obejít.
The Evil Within 2
Sebastian si toho po prvním díle Evil Within ještě nevytrpěl dost, a tak se vydává na cestu za záchranou své nebohé dcerky. Nebude to ale vůbec jednoduché. Aby toho mohl docílit, musí se vydat do vysněného města, ve kterém rozhodně návštěvníky nevítají s otevřenou náručí.



Druhý díl hororovky Evil Within je otevřenější. Už se totiž nepohybujeme jen v interiérech ústavu Beacon Mental Hospital. Vydáme se do mystického města Union, které si podle všeho vysnila Sebastianova dcera, o které si myslel, že už je po smrti. Pravdou ale je, že je pod vlivem organizace Mobius. Vašim úkolem je tedy dostat ji ze spárů těchto lotrů.
Krom hlavní příběhové linie jsou tady i vedlejší mise, které vás zavedou k novým informacím, ale hlavně k lootu, který byste jinak nedostali. Vyplatí se tedy mapu prozkoumávat, i když vám to zabere trochu víc času, než kdybyste plnili jen hlavní mise.
Vašim pojítkem se skutečným světem je Sebastianova bývalá parťačka Juli Kidman. Chce mu pomoct, protože toho pro ni v minulosti hodně udělal. Dá mu zařízení, které umožňuje navázat spojení mezi Union a realitou. Rozhodně to ale nebude to jediné, co ve hře dostanete do rukou. Připravte se na široký arzenál zbraní. Někdo se s těmi potvorami přece jenom musí vypořádat. Šindži Mikami opět dokázal, že je králem tohoto žánru. Zpracování a atmosféra se mu opět povedly na jedničku. Pokud hledáte nějaký kvalitní akční horor, už jste ho našli.
Assassin's Creed Origins
Origins je jedním z nejočekávanějších dílů série Assassin's Creed. Je to z toho důvodu, že už to má konečně být zase jednou něco jiného. Z trailerů a různých ukázek to tak sice nemusí vypadat, ale už to není jen kopírka minulých dílů v jiném prostředí a s jinou hlavní postavou. Ta roční pauza asasínům opravdu prospěla.



Jak název napovídá, podíváme se do doby, kdy celé bratrstvo bylo ještě v plenkách, konkrétně do starověkého Egypta. Hlavní roli hraje medžaj Bayek a jeho orel Senu. Řídí se především svým smyslem pro čest, a proto ho mají zdejší lidé v lásce. Všude se ale najde někdo, kdo druhým nedopřeje chvíli klidu. I o takové se musí Bayek postarat, protože medžaj je něco jako staroegyptský strážce zákona.
Pojďme se podívat na ty novinky. Největšími změnami prošel jednoznačně soubojový systém. Přiblížil se více hrám od studia FromSoftware, takže už nestačí jen stisknout jedno tlačítko pro efektní popravu nepřítele. Do soubojů také přináší novou dynamiku štít. Abyste se vypořádali s přesilou, už se musíte trochu snažit. Bayek to taky skvěle umí s lukem. Může střílet ve skoku, zvládne vypálit několik šípů najednou, a dokonce umí šípy ovládat myslí. Ano, je to trochu sci-fi, ale to asi každý díl Assassin's Creed.
AC Origins má ale jeden velký problém. Ubisoft si nedal pokoj a musel tam nacpat lootboxy a mikrotransakce. Nevím, co se to teď rozšířilo za trend, že bedničky za peníze musí být v každé druhé singleplayerové hře. Očividně jim nestačila kritika na podobné manýry v Assassin's Creed Unity. Člověk by řekl, že už se za tu dobu poučili.
Destiny 2
Tak konečně je to tady, i hráči na počítačích se dočkali velmi úspěšné hry od studia Bungie. Sice si museli počkat o měsíc déle než konzolisti, ale i tak čekání stálo za to. Podobných her totiž na žádné z platforem zase tolik není.



Je to premiéra Destiny na počítačích, takže pokud jste první díl nehráli, asi budete ohledně příběhu z počátku trochu zmatení. Nic tak složitého to ale není. Přichází nový nepřítel, který všem Strážcům vezme jejich moc. Obsadí poslední město na Zemi a spolu s ním i tajemného Travelera, který vám poskytoval zvláštní schopnosti pomocí takzvaného světla.
Uvidíme, jak se povede optimalizace. Bungie nemá s PC hrami moc zkušeností. Je to ale přece jenom Activision, takže tohle by si měli ohlídat. Blizzard by si také na svoji platformu nepustil žádnou nedodělanou hru. Zatím totiž na Blizzard App nenajdete jedinou, která by mezi hráčskou komunitou neslavila úspěch.
Super Mario Odyssey
Regulérní pokračování kultovní série Super Mario už jsme tady pár let neměli, proto je také Super Mario Odyssey tak očekávanou hrou. Také je to vůbec poprvé, co se náš italský instalatér podívá na konzoli Nintendo Switch v podobě čistokrevné skákačky.



Super Mario Odyssey je opravdu velkou hrou. Vývojáři stále přicházejí s něčím novým, tentokrát je tou největší novinkou Mariova žijící čepice Cappy. Díky ní se může převtělit prakticky do čehokoliv. Máte tak opravdu hodně cest řešení hádanek a úkolů, protože k dosažení vašeho cíle můžete využít zkrátka všechno.
Mario se zase jednou vydává na výpravu za záchranou princezny Peach. Bowser si s ní plánuje svatbu a na vás je ji překazit. Na své cestě Mario zavítá do celé řady světů. Nebudou chybět klasiky jako džungle, pouštní nebo vodní svět. Poprvé za svojí historii se ale podívá i do našeho světa, konkrétně do New Donk City.
Po stránce hratelnosti to zase bude ten starý dobrý Mario, kterého má každý Nintendo fanoušek rád. Cappy sice do hry přinese nové prvky a udělá ji více variabilní, stále ale půjde hlavně o hopsání a záchranu princezny Peach.
Middle-Earth: Shadow of War
V Middle-Earth: Shadow of Mordor jsme se vydali na Sauronovo území, abychom rozložili jeho armádu skřetů zevnitř. Tentokrát ale nebudeme ničit, nýbrž budovat. Byl ukován zcela nový prsten moci, který vám s tím pomůže. Opět je to dílo legendárního elfského kováře Celebrimbora, který má na svědomí i vznik původních prstenů. Tento je ale jiný, vložil totiž do něj svoji duši, takže silou by měl překonat jeho kterýkoliv předchozí výtvor.



Nemesis systém, který byl v předchozím díle použitý jen na skřetí generály, se rozrost do nevídaných rozměrů. Tentokrát se vztahuje na dobývání pevností a celou vaši armádu. Od rekrutování nových členů až po jejich možné funkce. Pevnosti budete obsazovat klidně několikrát, protože se může stát, že ji nepřítel získá zase zpět. Proto je dobré vybrat jako jejich správce někoho zodpovědného a ne vojáka, který po spatření nepřítele bere nohy na ramena.
Shadow of War je hrou opravdu velkých rozměrů. Obsah vám vydrží na několik desítek hodin. Má ale také jeden neduh, který se nám tady v poslední době objevuje stále častěji. Ano, ani Shadow of War neunikl lootboxům. Ještě bych pochopil, kdyby se jednalo jen o kosmetické věci, ale můžete z nich získat i loot, který vám usnadní průchod hrou. Dokonce i některé schopnosti můžete získat touto cestou.
Osobně doufám, že tento trend s bedničkami co nejrychleji upadne v zapomnění. Tohle patří do free-to-play her, ne do AAA singleplayerovek.
Gran Turismo Sport
Na nové Gran Turismo se čekalo opravdu dlouho. Poslední regulérní díl s číslovkou 6 vyšel ještě na minulou generaci konzolí a úspěch to zrovna nebyl. Ne z toho důvodu, že by to byla špatná hra, ale vyšla na samotném konci konzolového cyklu, kdy už všichni byli uchvácení novou generací. Od GT Sport se toho tedy očekávalo hodně jakožto od prvního dílu série na Playstation 4.



Z názvu se může zdát, že je Sport tak trochu výplň, než přijde další regulérní díl. Autoři ale hráče ujišťují, že je to plnohodnotná hra, které klidně mohli dát další číslovku v pořadí, jen jim prý v tomto případě přišlo vhodnější použít označení Sport.
Na GT Sport se pracovalo dlouhou dobu, ale bohužel to na hře není zase až tak vidět. Nebál bych se říct, že v tomhle směru ujel Sony v porovnání s konkurencí vlak. Už jen nabídka vozů, jejichž počet se pohybuje kolem 150 je oproti nové Forze docela ošizená. Na druhou stranu se s GT Sport v oblasti detailního zpracování nemůže rovnat takřka nikdo.
Ani graficky hra nijak nevyniká, i když nabízí bezkonkurenční modely vozů a skvělou technologii pro simulování světla a stínů. Jde tak veskrze o propracovaný závodní simulátor, který je ale bohužel v některých ohledech poněkud ošizen.
Forza Motorsport 7
Microsoft nezahálí a ani letos na jeho platformách nemůže chybět nový díl ze série Forza. Tentokrát tedy z větve Motorsport, která se zaměřuje spíše na simulaci. Stále je ale dost arkádová na to, aby si ji užili i běžní hráči, kteří závodní hru hrají párkrát do roka.



Na první pohled si musíte všimnout, že nová Forza vypadá opravdu skvěle. Dynamické počasí je snad na ještě větší úrovni, než tomu bylo v tolik opěvovaném Driveclubu. A není jen pro okrasu, na jízdu to má opravdu nějaký vliv. Vozidla jsou navíc všechna vymodelována naprosto parádně. Jejich počet se pohybuje okolo 700, což je několikanásobně více, než u konkurenčního Gran Turisma Sport.
Jen je škoda, že na velké množství obsahu musíme ještě čekat. Je sice pěkné, že takhle se máme na co těšit, ale ty zašedlé položky v hlavní nabídce nevypadají vůbec dobře. Nemůžu zapomenout zmínit, že ani Forza není výjimkou, takže i tady jsou lootboxy. Najdete v nich kosmetické věci, ale například i karty, které vám mohou odemknout k některé z tratí jiné počasí. Po použití karta ale zase zmizí, takže nezbývá než doufat, že vám padne příště zase.
Budu se opakovat, ale už aby tohle období se všudypřítomnými lootboxy bylo za námi.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium