Herní Blesk – multi-žánrové NFS

V dalším díle NFS si nejen zajezdíme, ale také zaplaveme a zalétáme. * Battlefield 2142 bude zřejmě bez fyzikálního modelu! Důvodem jsou úspory a neuvěřitelné výmluvy. * Přestárlé, přesto však ještě nenarozené dítě až v roce 2009 - S.T.A.L.K.E.R. a další odklady!
Herní Blesk – multi-žánrové NFS

Letadla, lodě a motorky v novém NFS!

Jistě vám neunikla skutečnost, že další nový přírůstek do notoricky známé série NFS bude mít podtitul Carbon. Letošní E3 holt přinesla mnohé, a leckdy neočekávané, novinky, přičemž další díl slavné série NFS nebyl rozhodně výjimkou. Zapomeňte na honičky s policisty, zběsilou jízdu a jiné šarvátky pouze na čtyřech kolech.


Nápis NFS zmítající se v jakémsi oparu? Trochu zavádějící, až tajemné...

Teď nastala doba změn. Do hry totiž s největší pravděpodobností zavítají také motorky, letadla a dokonce i lodě. Málo kdo tomu při neoficiální prezentaci na E3 věřil. Avšak v uzavřené místnosti, kde bylo natáčení a focení striktně zakázáno, se všichni zúčastnění mohli přesvědčit o pravém opaku, když před hlavním představením jiné hry od EA probleskla krátká reklama na NFS Carbon. Příslib mlčenlivosti, jímž byli všichni přítomni zavázáni, někteří přesto po skončení nevydrželi a své zážitky publikovali o pár hodin později ve všemožných médiích. Samozřejmě, mnozí raději anonymně.

Čtenáři si ťukali při prohlížení takovýchto zpráv na čelo, ale nakonec pravda vyšla z útrob samotných EA najevo – je to tak! Nový díl NFS: Carbon nebude jen o autech, ale i o motorkách, lodích a (ne)dá-li bůh, také se do něj začlení letadla. Těžko však soudit, jak moc tohle zarytí fanoušci překousnou. Proč předělávat léty osvědčený koncept, který šlapal jako švýcarské hodinky? Proč se tvůrci uchýlili k tak drastickým změnám? Zatím nám nezbude, než trpělivě čekat. Snad si z nás pánové z EA nedělají legraci.

Battlefield 2142 bude bez fyzikálního modelu

Může tohle být pravda? V dnešních dobách snad hra bez simulace pokročilé fyziky ani existovat nemůže, jenže jak to vypadá, Battlefield 2142 bude zřejmě pravým opakem. Na E3 byla uveřejněna sada vcelku vábných screenshotů, takže o grafické podobě by ani nemohlo být pochyb. Avšak z obrázků vše vyčíst nelze, což asi řada z nás poté, co dostane pod ruku třeba jen demoverzi tohoto akčního trháku, zjistí.

  
Jojo, další Battlefield vypadá hezky. Ale grafika není vše.

Právě fyzikální model má být naprosto vypuštěn. Samozřejmě nemám teď namysli skákání postav, jízdu auty a podobné samozřejmosti, kterými disponovaly i tituly staré více jak deset let dozadu. Spíše neočekávejte nic podobného tomu, s čím jste se mohli setkat třeba v Half-Life 2, F.E.A.R., Doom 3, Far Cry apod. Autoři se odvolávají na fakt, že celá hra má být jen a pouze o čisté akci, kterou by nemělo nic jiného rušit. Podle jejich názoru může kolize objektů okolního prostředí ovlivnit dění na mapě více, než by si přáli a chtějí tudíž ukázat světu, že se i současné tituly dokáží obejít bez jakýchkoliv hrátek s prostředím.

Trochu riskantní, nemyslíte? Snad až postavené na hlavu, jenže důvodů je vícero. Například v budoucnu má být – snad - na grafický kartách umístěna jednotka PPU, jež bude obstarávat výpočet fyziky. Jenže ne každý si takovéto kovové zařízeníčko bude moci ihned po uvedení na trh dovolit (v horizontu jednoho roku). A to je pravda. „Battlefield 2142 si zahraje relativně každý“, tvrdí autoři. A důvod je jasný - poběží i těm, kdo PPU mít nebudou. 

S.T.A.L.K.E.R. až v roce 2009!

Kolik že to je let, kdy poprvé spatřilo světlo světa jméno této chystané FPS akce? No, jisté asi je, že by se mnohým při výpočtech zřejmě udělalo trochu nevolno. Jenže není divu, sáhodlouhý vývoj vzal za své a neustálé odklady pomalu, ale jistě ohryzávají jinak pevný kmen stromu. Jak dlouho to však bude pokračovat? Dočkáme se vůbec někdy S.T.A.L.K.E.Ra? Dokáže za ta léta ještě pořád nenarozený stařec nějak zaujmout?

  
Snad tento nenarozený dědula neumře dříve, než se narodí.

Tvůrci z GSC Game World se ale opět bohužel netají tím, že vydání hry se zase odloží, a to až dokonce na rok 2009! Proč? Technická zastaralost by totiž v současné době mnohým z nás asi neudělala radost, přestože je hra po své vizuální stránce vskutku výborná, alespoň co je tedy patrné při pohledu na screenshoty a videa. Zcela jinak na tom je ale údajně AI nepřátel. Mimo jiné se přišlo na další nemilou věc hovořící o jakýchsi mezerách v příběhu, které vykazují nelogičnosti a kazí celkový dojem z hraní. Nikdo si ale netroufá tvrdit, co to má vše vlastně znamenat... Nikdo na to už totiž nemá za ta léta chuť. Jestli se tedy někdy S.T.A.L.K.E.Ra dočkáme, budeme mít asi pádný důvod k oslavě a vybrání dovolené.

Upozornění: tento článek je založen na neoficiálních, spekulativních, neověřených, ne-li přímo smyšlených informacích. Neberte je proto ani trochu vážně.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |