Herní blesk: Číňané útočí, válka začíná

Číňané útočí na všech frontách, nejlidnatější stát světa brzy nabídne i největší hráčskou populaci * Když se dva hádají, schytá to třetí: Proč se náš elitní CS klan nezúčastnil herní olympiády? * Invex – ukázka zašlé slávy nebo veletrhů snů? * TOP 20 vydavatelů – kolik jich bude za deset let? * Prodej Half-Life 2 – i dnes se dá koupit zajíc v pytli
Herní blesk: Číňané útočí, válka začíná

Číňané útočí, herní válka začíná

Herní analytici doposud přemýšleli ve třech dimenzích: Japonsko, USA, Evropa. Nyní se k nim přidává trh čtvrtý – Asie. Nepočítaje z místních zvyklostí se vymykající Koreu tu máme doslova miliardové trhy. Respektive ne my, ale herní vydavatelé. A ti si toho, soudě dle posledních vyjádření a skutků, jsou dobře vědomi.

Vše začíná nesměle, první herní studio EA v Číně, první onlinovka od Ubisoftu určená primárně pro čínský trh (paradoxně na licenci západního fantasy světa Might and Magic), jak to však jednou skončí? Přesunou svou pozornost vydavatelé na nové lukrativní asijské trhy? Budeme se muset naučit kvůli hraní her čínsky? Myslet čínsky? Hrát čínsky?

 

Final Fantasy - sága, která zaujala i mnohé Evropany

Věc má i své světlé stránky. Podobně jako manga a vůbec japonská kultura vnesla čerstvý vzduch do zatuchlého „zápaďáckého“ umění, dá se očekávat podobné větrání i v případě jejich neméně exotických kontinentálních kolegů. Nové styly příběhů, nové žánry, nová filozofie, netradiční myšlenkové postupy, to vše na nás čeká. Ne nadarmo je Čína jednou z myšlenkových základen současné lidské civilizace.

Na druhou stranu asi nebudu sám, kdo má z nedávné studie skupiny Game Trust, která předpokládá, že do deseti let bude 80% internetu čínský, poněkud ztísněný pocit. Takže Čína ano, ale pokud možno přiměřeně, soudruzi! Vzhledem k míře pirátství (Čína je považována doslova za one-copy-country) a přirozené obezřetnosti vydavatelů se o to možná trh postará sám. Ostatně, všímáte si, že se v souvislosti s Čínou mluví hlavně o online, tedy nevypálitelných hrách?

Zdroj: GameSpot, EA, Ubisoft, Game Trust

E-sports vs. Progamers: Když se dva hádají

Profesionální hráči počítačových her se strašně rádi srovnávají s klasickými sportovci. Odvádějí přece sportovní výkon, tak proč by ne? Bohužel obzvláště česká progamingová scéna spíše než sportovní arénu připomíná rozhádané obchodníky na arabské tržnici. Hádky, neustále napadání, naschvály a obviňování patří do obvyklého koloritu mezi dvěma tuzemskými progamingovými svazy. Nemine měsíc, aby se neřešil problém nezaplacených turnajů, vylučování ze soutěží či něčeho podobného. Místo debat o celkovém zlepšení progamingové scény u nás se vedou hádky kdo co zavinil, kdo je horší, zlejší a škaredější.

  

Loni v Soulu bylo ještě vše v pořádku a republika měla zastoupení i v Counter-Striku

Situace došla tak daleko, že díky „komunikačním“ problémům mezi českým elitním CS klanem AMD Cyber Team (spolupracujícího s Progamers) a pořadatelem české kvalifikace neoficiální herní olympiády, World Cyber Games, společností E-sports entertainment neodcestovali minulý týden do San Franciska na progamingový svátek jedni z našich nejlepších reprezentantů, kteří rozhodně měli šanci uspět.

Ať už se v tomto sporu přikloníte k interpretaci jedné či druhé strany, možnost zúčastnit se prestižního turnaje AMD Cyber Teamu už nikdo nevrátí. Prachy jsou prachy, ale co takhle jednou, pánové svazoví funkcionáři, nechat „sportovce“ hrát?

Zdroj: E-sports, Progamers

TOP 20 vydavatelů – jak dlouho ještě?

Redaktoři Game Developer Magazinne se jako každý rok rozhodli vyhodnotit nejlepší vydavatelské firmy na světě. Rozhodovala nejen finanční kritéria, ale také množství vlastních značek, spokojenost tvůrců atp. Žebříček je velice zajímavý. O tom, jestli si EA zaslouží stanout před Sony a Microsoftem či nikoli, bychom mohli diskutovat dlouho.

Každopádně na žebříčku mě zaujalo něco jiného – TOP 20. Dvacet firem je považováno za třešničku na dortu vydavatelské obce. Kdyby se podobný průzkum prováděl v hudební branži, byl by to žebříček TOP 3 nebo TOP 5, u filmu trochu víc. Martin Horňák z Byte Software nedávno ve Vox Populi uvedl, že vydavatelských společností je momentálně víc než dost. Važme si toho.

  

Krachy Acclaimu, Strategy First, problémy Codemasters, Eidosu a dalších, to vše značí jediné – podobný stav tu nebude věčně. Buďme rádi za tu velkou spoustu různých společností s různými přístupy, vizemi i sortimentem. Buďme rádi za úlety typu lovení jelenů, skákání přes švihadla a další nesmysly. Je to stále lepší než zůstat zaplaveni vlnou Harry Potterů, NHL a Aragornů.

 

Zdroj: IGN

Invex – ležící a spící?

Rok od roku se situace opakuje. Do září se debatuje, v čem bude nový ročník Invexu lepší, zábavnější, užitečnější, v říjnu se zajede nastydnout do Brna (nějakou shodou okolností je vždy zima nebo deštivo) a po zbylého čtvrt roku se utvrzujeme v tom, jak to bylo letos naprosto strašný a že to bylo naposledy.

Oproti loňskému „povýšení“ hráčské obce do pavilonu Z se letos žádná podobná revoluce nekonala. Naopak, distributorské společnosti se pomalu a jistě začali z Invexu vypařovat. A tak jediné, co se letos rozšířilo, je progamingový sektor. Krom některých invexových slev je to také jediný důvod, proč do „zetka“ chodit.

  

Veletržní odvětví prochází krizí. Zvláště v moderních odvětvích pracujících každodenně s internetem je každoroční výstava spíše archaickou vzpomínkou na staré časy. Na výstavy typu E3 či GDC mít Brno nikdy nebude, takže má vůbec herní Invex nějakou budoucnost? Progaming by mohl být jednou z možností.. ale co když nevyjde?

Jako rodilý Brňák musím říct, že nebýt setkání s několika lidmi z branže mi Mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií nestojí ani za jízdu šalinou. Natož vlakem, kdybych byl přespolní. A obávám se, že spousta mých kolegů má podobný pocit. Chce to změnu, jinak nám Invex usne nadobro.

Prodej Half-Life 2 – i dnes se dá koupit zajíc v pytli

Nebyl by to správný herní blesk, abychom tu neřešili Half-Life 2. Podle nejnovějších zpráv se Half-Life 2 totiž již vesele prodává. Tento oficiální prodej má jeden háček – hru si sice koupit můžete, ale stejně ji nedostanete. I když je očekávaná FPS hotová, díky smlouvám s Vivendi, si budete moci zakoupeného Half-Lifa zahrát až v den, kdy hra dorazí do obchodů. A kdy se tak stane, to ví snad opravdu jenom bůh. (A pak možná Gabe Newell, ale ten si to jenom myslí.)

 

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A