Herní blesk, díl druhý – GeForce 6 pohromou pro PC hráče

Nahá Lara Croft? Jen za peníze! * GeForce 6800 - je opravdu tak úžasná, jak se povídá? * Apríl a jeho zrcadlo nastavené Českému Telecomu * Cenega Publishing - světová jednička * Těšíme se na N-Gage 4, protože víme jaká bude * Doupě v GamePage - pikantní historky z natáčení

GeForce 6800 - král je zpět, jásejme

Před několika dny nVidia s velkou slávou oznámila detaily o nové generaci grafických akcelerátorů doposud označované jako NV40. Nové čipy ponesou označení GeForce 6800 a hezky tak zapadnou do produktové řady společnosti. Nový akcelerátor bude obsahovat 222 miliónů tranzistorů, bude taktován na 400 MHz, paměť dokonce na 550 MHz (1100 MHz efektivně). Podle vyjádření společnosti se jedna o přelomový čipset, který opět podle prvních testů pomůže zvrátit technologickou převahu v boji s ATi na stranu nVidie. Hurá, hurá...hurá?

Má vlastně cenu něco oslavovat? Je opravdu tak skvělé, že výrobci zběsile chrlí nové grafické karty jak na běžícím pásu? Že se v trhu s grafickými kartami většina uživatelů vůbec neorientuje? Že funkcemi oplývající nablýskaná karta stojí stejně jako průměrný počítač?

Obecně stojí nVidia i ATi v popředí hráčské obliby. Mělo by tomu být ale spíše naopak. Firmy, které dokázaly herní průmysl fascinovat trojrozměrným prostorem a skvělými grafickými efekty, bohužel v poslední době nekontrolovatelně roztočily spirálu neustálých inovací a úžasného hardwarového výkonu. Tím de facto přispěli k likvidaci PC jako herní platformy. Na co je uživatelům PC jejich několikanásobně větší výkon domácího miláčka, když přesto musí svůj stroj upgradovat každé dva roky? Místo optimalizace se praktikuje metoda "hardware to nějak zvládne" k velké radosti výrobců grafických karet, kteří se navíc otevřeně podílejí na výrobě nových her. A kdo si tak chce zahrát Halfa, aby začal hledat kladivo na prasátko, protože jen s novou technologii "Polygon XXL" bude mít hra tu správnou šťávu.

Masový trh ale už Half-Life ani DOOM nezajímají. Obyčejný člověk chtivý hraní raději investuje deset tisíc (nebo míň) do konzole, u které ví, že mu bez problémů bude sloužit několik let než do stroje, jehož životnost se počítá na měsíce. A možná proto vypadají statistiky prodejnosti (PC vs. konzole) tak jak vypadají.

Mimochodem, předpokládaná cena GeForce 6800 je zhruba 12 - 15 tisíc.


Aprílová popularita Českého Telecomu

Prvního dubna se internet každoročně promění v nepřehlednou džungli plnou polopravd, senzačních informací a ulítlých legrácek. Ani ten letošní nebyl výjimkou. Dozvěděli jsme se o chystaném Morrowindu 2 i o tom, jak se hraje DOOM 3. Možná jste se pobavili, možná vás autoři mystifikací pěkně zmátli anebo se vám žertíky nelíbili a nevidíte v nich nic přínosného. Chyba!

Na GameZone se rozhodli čtenáře pobavit zprávou o chystaném zpoplatnění služeb. Nemohli udělat lépe, pokud chtěli zjistit, jakou prestiž má vydavatel webzinu (Český Telecom) mezi hráči multiplayerovek na internetu. Debatu pod článkem si marketingoví poradci Telecomu rozhodně za vizitku nedají. Což o to, na internetu se pohybují lecjaká individua, která si potřebují někde ulevit, počet negativních příspěvků ale hovoří jasně.

Dojde někdy manažerům v Českém Telecomu, že to nebyl jen apríl?

 

Cenega Publishing - světová jednička

Jediná světová vydavatelská společnost z východní Evropy (vyjma Ruska) Cenega Publishing se stala světovou jedničkou. Jako první totiž ohlásila, co bude prezentovat na největší světové výstavě her E3 v Los Angeles. V Kalifornii Cenega představí mimo jiné české adventury Shade: Wrath of Angels (PC) a Gooka: The Mystery of Janatris (PC), polské RPG The Roots (PC) a kolovou strategii Creature Conflict: The Clan Wars.

  

Vyšvihne Cenegu mezi elitu The Roots? Nevypadá špatně, ale spočtěte si, kolik je na světě akčních fantasy RPG?

Velice rád bych na tomto místě prezentoval prvenství takřka domácího vydavatele i v opravdu důležitých oblastech, ovšem při pohledu na vydavatelský plán to vypadá, že si na podobnou zprávu budeme muset ještě dlouho počkat.


N-Gage 2 vs. N-Gage 4

Tak a je to tady. Nokia s velkou slávou pustila do světa druhou N-Gage. Nástupkyni té samé N-Gage, které podle ředitele Ollily měla dostat čas do listopadu 2005. Buď se ve Finsku vlivem polární zimy zrychlilo vnímaní času nebo i ve Skandinávii pochopili, že první N-Gage se zkrátka neprodává a prodávat nebude.

N-Gage QD, jak se nový hanheld jmenuje, je spíše než plnohodnotným pokračováním jakýmsi "jedenapůltým" dílem aneb "odděláváme ty největší chyby". V samotném nitru přístroje se toho moc nezměnilo, zato design se konečně dostal do rukou někomu, kdo má zkušenosti s hrami. Výsledkem je přístroj, který se nemusí vypínat, když se vám zachce po jiné hře, je menší, lépe se drží v rukou a ovládá. Při telefonování nemusíte N-Gage QD držet jak uslintanou kost od psa, ale využijete standardní techniky jako u normálního mobilu.

Na druhou stranu spolu se zmenšením přístroje zároveň zmizelo hned několik zajímavých funkcí. Oželet musíte MP3 přehrávač, FM rádio i mnohé manažerské funkce. Jejich průměrná kvalita sice nezavdává příliš důvodů k velkému smutku, nicméně nebyla hlavní inzerovaná výhoda Nokie N-Gage v multifunkčnosti? Tedy ne že by po ní někdo toužil. Stačilo trochu připlatit a všechny funkce jste měli v lepší kvalitě v samostatných přístrojích. Nová Nokia má být díky absenci rádia a podobných vymožeností jednou tak levnější než její předchůdce.

Teď ještě zbývá odhadnout, kolik verzí N-Gage ještě vyjde než svět spatří plnohodnotný čistě herní N-Gage, které konkurenčnímu Nintendu nebude jen pro smích. Tipuji, že tak N-Gage 4 by mohla stát za hřích.


Nahá Lara? Zaplaťte!

Opravdu originálně se postavila k problematice cheatů společnost Codemasters. Je známo, že cheaty jsou spousty hráčů vyhledávané zboží. Přítomnost několika speciálních stránek založených pouze kvůli shromažďování všelijakých kódů a tajných hesel jen v České republice je toho jasným důkazem. A když je něco vyhledávané a žádané, tak to co? Správně, zpoplatníme!

V nejnovějším pokračování Colin McRae Rally 4 nemusíte vyhrávat v závodech pro získání speciálních bonusových vozů či odemčení tajných tratí. Místo toho stačí zvednout telefon a na speciálním čísle (se speciálním tarifem) získat kód, který po vložení do hry všechny taje hry zpřístupní bez námahy.

  

Bude se platit za horní i spodní část těla zvlášť?

Nevím, jestli se někdo přetrhne jenom kvůli tomu, aby se mohl virtuálně projet v upraveném Peugeotu 206, napadá mě ale jiné využití. Při pohledu na popularitu Lary Croft přemýšlím, kolik lidí by bylo ochotno zaplatit za cheat, který by v novém díle Tomb Raidera hlavní hrdinku úplně obnažil?

 

GamePage - v zákulisí pořadu

I když je redakce Doupěte umístěna v Brně, spanilým jízdám po celé České republice se nebráníme. Na jednu takovou se vydala i naše redaktorka, Katka Bínová. Nekladla si přitom nijak nízké cíle, vydala se totiž dobýt studio jediného českého pořadu o hrách, GamePage. Jak její cesta dopadla a co zajímavého se v zákulisí herního pořadu děje, na to jsme se jí zeptali v krátkém rozhovoru.

 

Jak dlouho probíhá natáčení jednoho dílu GamePage?

Abych se přiznala, i mně je doba natáčení jednoho dílu poněkud záhadou. Mám pocit, že se natáčí několik dílů během tří dnů. Rozhodně to není tak, že by se jeden den udělal jeden díl, druhý den druhý, atd. "Naše" natáčení bylo sfouknuté za čtvrt hodiny. Nikdo se s námi nepáral, takže to bylo učení se za pochodu.

Pro ty co inkriminovaný díl pořadu neviděli, proč jsi tam vlastně byla?

Byly jsme s Lindou ze Score pozvané jako hosti do dílu, kde se mluvilo i o FF X-2, takže jsme vlastně zastupovaly girl power :-) Jinak naším úkolem bylo odpovídat na otázky Lukáše Codra, moderátora pořadu. Vše probíhalo pěkně z placu. bez přípravy, prostě super odvaz pro dvě holky, na které poprvé mrkla televizní kamera.

Jak se ti spolupracovalo s kolegy(němi)?

Kolegové byli úžasní. Byla jsem moc zvědavá na Lindu, protože jsem zatím neměla tu čest a byla jsem velice mile překvapená. Linda je neuvěřitelně sympatická, veselá, mladá holka, navíc moooc hezká, takže absolutně nechápu, proč jsem ještě nezaznamenala její fotky. Během čekání před natáčením jsme splkly o všem možném, včetně práce a školy. Bylo to příjemné setkání a doufám, že ne poslední.

No a Lukáš? Toho snad ani nelze nazvat kolegou, ten už je trošku jiná liga :-) Úžasné na něm ale je, že to nedává najevo, alespoň já jsem ten pocit neměla. Snažil se nám pomoct, i když to v dané situaci zrovna moc nešlo. Takže tam budeme pěkně zasyrova. 

Jelikož jsme v poněkud odlehčenějším pořadu, přidáš k dobru nějakou zajímavou historku ze zákulisí?:-))

Zajímavých historkek ze zákulisí se vám zachtělo? Hmmm, smůla, že se nic pikantního nedělo. Všechno proběhlo tak rychle a bez problémů, že jsme se ani nenadály a stály jsme před vrátnicí ČT směrem ven. Za zmínku snad stojí jen to, jak jsme si dobíraly Lukáše, který přišel na sraz pozdě, protože předtím natáčel nějaký šot s pleší a trval na tom, že na náš rozhovor ji mít nebude. My jsme ovšem trvaly na tom, že si ji měl nechat, protože muži s vysokým čelem působí sečtěle a sexy. O tom, že to čelo nesmí končit vzadu na krku, jsme se už nezmínily.

Líbilo by se ti stát se moderátorkou pořadu jako GamePage?

Moc ráda bych něco podobného vyzkoušela. Myslím, že člověk má posouvat své hranice a využít nabídnutých šancí. Mně tuhle šanci zatím nikdo nenabídl, ale můžu upřímně říct, že bych se dlouho nerozmýšlela.


Zdroje: GameSpot, GamesIndustry, Živě, Gamer´s Hell

Váš názor Další článek: Painkiller - stahujte nový CD patch!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze

Aktuality

11:59 | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách