Herní blesk, díl druhý – GeForce 6 pohromou pro PC hráče

Nahá Lara Croft? Jen za peníze! * GeForce 6800 - je opravdu tak úžasná, jak se povídá? * Apríl a jeho zrcadlo nastavené Českému Telecomu * Cenega Publishing - světová jednička * Těšíme se na N-Gage 4, protože víme jaká bude * Doupě v GamePage - pikantní historky z natáčení
Herní blesk, díl druhý – GeForce 6 pohromou pro PC hráče

GeForce 6800 - král je zpět, jásejme

Před několika dny nVidia s velkou slávou oznámila detaily o nové generaci grafických akcelerátorů doposud označované jako NV40. Nové čipy ponesou označení GeForce 6800 a hezky tak zapadnou do produktové řady společnosti. Nový akcelerátor bude obsahovat 222 miliónů tranzistorů, bude taktován na 400 MHz, paměť dokonce na 550 MHz (1100 MHz efektivně). Podle vyjádření společnosti se jedna o přelomový čipset, který opět podle prvních testů pomůže zvrátit technologickou převahu v boji s ATi na stranu nVidie. Hurá, hurá...hurá?

Má vlastně cenu něco oslavovat? Je opravdu tak skvělé, že výrobci zběsile chrlí nové grafické karty jak na běžícím pásu? Že se v trhu s grafickými kartami většina uživatelů vůbec neorientuje? Že funkcemi oplývající nablýskaná karta stojí stejně jako průměrný počítač?

Obecně stojí nVidia i ATi v popředí hráčské obliby. Mělo by tomu být ale spíše naopak. Firmy, které dokázaly herní průmysl fascinovat trojrozměrným prostorem a skvělými grafickými efekty, bohužel v poslední době nekontrolovatelně roztočily spirálu neustálých inovací a úžasného hardwarového výkonu. Tím de facto přispěli k likvidaci PC jako herní platformy. Na co je uživatelům PC jejich několikanásobně větší výkon domácího miláčka, když přesto musí svůj stroj upgradovat každé dva roky? Místo optimalizace se praktikuje metoda "hardware to nějak zvládne" k velké radosti výrobců grafických karet, kteří se navíc otevřeně podílejí na výrobě nových her. A kdo si tak chce zahrát Halfa, aby začal hledat kladivo na prasátko, protože jen s novou technologii "Polygon XXL" bude mít hra tu správnou šťávu.

Masový trh ale už Half-Life ani DOOM nezajímají. Obyčejný člověk chtivý hraní raději investuje deset tisíc (nebo míň) do konzole, u které ví, že mu bez problémů bude sloužit několik let než do stroje, jehož životnost se počítá na měsíce. A možná proto vypadají statistiky prodejnosti (PC vs. konzole) tak jak vypadají.

Mimochodem, předpokládaná cena GeForce 6800 je zhruba 12 - 15 tisíc.


Aprílová popularita Českého Telecomu

Prvního dubna se internet každoročně promění v nepřehlednou džungli plnou polopravd, senzačních informací a ulítlých legrácek. Ani ten letošní nebyl výjimkou. Dozvěděli jsme se o chystaném Morrowindu 2 i o tom, jak se hraje DOOM 3. Možná jste se pobavili, možná vás autoři mystifikací pěkně zmátli anebo se vám žertíky nelíbili a nevidíte v nich nic přínosného. Chyba!

Na GameZone se rozhodli čtenáře pobavit zprávou o chystaném zpoplatnění služeb. Nemohli udělat lépe, pokud chtěli zjistit, jakou prestiž má vydavatel webzinu (Český Telecom) mezi hráči multiplayerovek na internetu. Debatu pod článkem si marketingoví poradci Telecomu rozhodně za vizitku nedají. Což o to, na internetu se pohybují lecjaká individua, která si potřebují někde ulevit, počet negativních příspěvků ale hovoří jasně.

Dojde někdy manažerům v Českém Telecomu, že to nebyl jen apríl?

 

Cenega Publishing - světová jednička

Jediná světová vydavatelská společnost z východní Evropy (vyjma Ruska) Cenega Publishing se stala světovou jedničkou. Jako první totiž ohlásila, co bude prezentovat na největší světové výstavě her E3 v Los Angeles. V Kalifornii Cenega představí mimo jiné české adventury Shade: Wrath of Angels (PC) a Gooka: The Mystery of Janatris (PC), polské RPG The Roots (PC) a kolovou strategii Creature Conflict: The Clan Wars.

  

Vyšvihne Cenegu mezi elitu The Roots? Nevypadá špatně, ale spočtěte si, kolik je na světě akčních fantasy RPG?

Velice rád bych na tomto místě prezentoval prvenství takřka domácího vydavatele i v opravdu důležitých oblastech, ovšem při pohledu na vydavatelský plán to vypadá, že si na podobnou zprávu budeme muset ještě dlouho počkat.


N-Gage 2 vs. N-Gage 4

Tak a je to tady. Nokia s velkou slávou pustila do světa druhou N-Gage. Nástupkyni té samé N-Gage, které podle ředitele Ollily měla dostat čas do listopadu 2005. Buď se ve Finsku vlivem polární zimy zrychlilo vnímaní času nebo i ve Skandinávii pochopili, že první N-Gage se zkrátka neprodává a prodávat nebude.

N-Gage QD, jak se nový hanheld jmenuje, je spíše než plnohodnotným pokračováním jakýmsi "jedenapůltým" dílem aneb "odděláváme ty největší chyby". V samotném nitru přístroje se toho moc nezměnilo, zato design se konečně dostal do rukou někomu, kdo má zkušenosti s hrami. Výsledkem je přístroj, který se nemusí vypínat, když se vám zachce po jiné hře, je menší, lépe se drží v rukou a ovládá. Při telefonování nemusíte N-Gage QD držet jak uslintanou kost od psa, ale využijete standardní techniky jako u normálního mobilu.

Na druhou stranu spolu se zmenšením přístroje zároveň zmizelo hned několik zajímavých funkcí. Oželet musíte MP3 přehrávač, FM rádio i mnohé manažerské funkce. Jejich průměrná kvalita sice nezavdává příliš důvodů k velkému smutku, nicméně nebyla hlavní inzerovaná výhoda Nokie N-Gage v multifunkčnosti? Tedy ne že by po ní někdo toužil. Stačilo trochu připlatit a všechny funkce jste měli v lepší kvalitě v samostatných přístrojích. Nová Nokia má být díky absenci rádia a podobných vymožeností jednou tak levnější než její předchůdce.

Teď ještě zbývá odhadnout, kolik verzí N-Gage ještě vyjde než svět spatří plnohodnotný čistě herní N-Gage, které konkurenčnímu Nintendu nebude jen pro smích. Tipuji, že tak N-Gage 4 by mohla stát za hřích.


Nahá Lara? Zaplaťte!

Opravdu originálně se postavila k problematice cheatů společnost Codemasters. Je známo, že cheaty jsou spousty hráčů vyhledávané zboží. Přítomnost několika speciálních stránek založených pouze kvůli shromažďování všelijakých kódů a tajných hesel jen v České republice je toho jasným důkazem. A když je něco vyhledávané a žádané, tak to co? Správně, zpoplatníme!

V nejnovějším pokračování Colin McRae Rally 4 nemusíte vyhrávat v závodech pro získání speciálních bonusových vozů či odemčení tajných tratí. Místo toho stačí zvednout telefon a na speciálním čísle (se speciálním tarifem) získat kód, který po vložení do hry všechny taje hry zpřístupní bez námahy.

  

Bude se platit za horní i spodní část těla zvlášť?

Nevím, jestli se někdo přetrhne jenom kvůli tomu, aby se mohl virtuálně projet v upraveném Peugeotu 206, napadá mě ale jiné využití. Při pohledu na popularitu Lary Croft přemýšlím, kolik lidí by bylo ochotno zaplatit za cheat, který by v novém díle Tomb Raidera hlavní hrdinku úplně obnažil?

 

GamePage - v zákulisí pořadu

I když je redakce Doupěte umístěna v Brně, spanilým jízdám po celé České republice se nebráníme. Na jednu takovou se vydala i naše redaktorka, Katka Bínová. Nekladla si přitom nijak nízké cíle, vydala se totiž dobýt studio jediného českého pořadu o hrách, GamePage. Jak její cesta dopadla a co zajímavého se v zákulisí herního pořadu děje, na to jsme se jí zeptali v krátkém rozhovoru.

 

Jak dlouho probíhá natáčení jednoho dílu GamePage?

Abych se přiznala, i mně je doba natáčení jednoho dílu poněkud záhadou. Mám pocit, že se natáčí několik dílů během tří dnů. Rozhodně to není tak, že by se jeden den udělal jeden díl, druhý den druhý, atd. "Naše" natáčení bylo sfouknuté za čtvrt hodiny. Nikdo se s námi nepáral, takže to bylo učení se za pochodu.

Pro ty co inkriminovaný díl pořadu neviděli, proč jsi tam vlastně byla?

Byly jsme s Lindou ze Score pozvané jako hosti do dílu, kde se mluvilo i o FF X-2, takže jsme vlastně zastupovaly girl power :-) Jinak naším úkolem bylo odpovídat na otázky Lukáše Codra, moderátora pořadu. Vše probíhalo pěkně z placu. bez přípravy, prostě super odvaz pro dvě holky, na které poprvé mrkla televizní kamera.

Jak se ti spolupracovalo s kolegy(němi)?

Kolegové byli úžasní. Byla jsem moc zvědavá na Lindu, protože jsem zatím neměla tu čest a byla jsem velice mile překvapená. Linda je neuvěřitelně sympatická, veselá, mladá holka, navíc moooc hezká, takže absolutně nechápu, proč jsem ještě nezaznamenala její fotky. Během čekání před natáčením jsme splkly o všem možném, včetně práce a školy. Bylo to příjemné setkání a doufám, že ne poslední.

No a Lukáš? Toho snad ani nelze nazvat kolegou, ten už je trošku jiná liga :-) Úžasné na něm ale je, že to nedává najevo, alespoň já jsem ten pocit neměla. Snažil se nám pomoct, i když to v dané situaci zrovna moc nešlo. Takže tam budeme pěkně zasyrova. 

Jelikož jsme v poněkud odlehčenějším pořadu, přidáš k dobru nějakou zajímavou historku ze zákulisí?:-))

Zajímavých historkek ze zákulisí se vám zachtělo? Hmmm, smůla, že se nic pikantního nedělo. Všechno proběhlo tak rychle a bez problémů, že jsme se ani nenadály a stály jsme před vrátnicí ČT směrem ven. Za zmínku snad stojí jen to, jak jsme si dobíraly Lukáše, který přišel na sraz pozdě, protože předtím natáčel nějaký šot s pleší a trval na tom, že na náš rozhovor ji mít nebude. My jsme ovšem trvaly na tom, že si ji měl nechat, protože muži s vysokým čelem působí sečtěle a sexy. O tom, že to čelo nesmí končit vzadu na krku, jsme se už nezmínily.

Líbilo by se ti stát se moderátorkou pořadu jako GamePage?

Moc ráda bych něco podobného vyzkoušela. Myslím, že člověk má posouvat své hranice a využít nabídnutých šancí. Mně tuhle šanci zatím nikdo nenabídl, ale můžu upřímně říct, že bych se dlouho nerozmýšlela.


Zdroje: GameSpot, GamesIndustry, Živě, Gamer´s Hell

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze