Herní blesk, díl šestý: Windows ve 3D otázkou času?

3D dobývá svět. Co není „třidé“, jako by nebylo. Čeká nás temná budoucnost trojrozměrných Windows? * Pokrytectví okolo 11. září – pamatujete si také aféru s Flight Simulatorem? Co na to akční hra Kuma: War * Mumie se vrací: Lara Croft se chystá na E3 * Válka mezi EA a duem Sega, Take 2 – kdo nabídne víc za méně peněz?
Herní blesk, díl šestý: Windows ve 3D otázkou času?

Windows ve 3D otázkou času?

Rozvoj grafických technologií s sebou přináší neuvěřitelný pokrok ve vizuální stránce moderních her. Stačí se podívat na obrázky her pět let starých her a porovnat je s překrásně vymodelovaným ostrovem Far Cry, děsivou atmosférou posledního Doomu nebo realističností Hidden and Dangerous 2. To, co jsme před deseti lety horko těžko spouštěli na nabušených 386kách dnes funguje na každé chytřejší kalkulačce a brzy si díky PSP nebudeme muset ani k hraní moderních kousků pořizovat „velké a nemotorné“ konzole.

  X

Anno 1503 x Anno 3

Tento vývoj má však také své negativní stránky. Zprvu pomalé a nenápadné, následně však nezastavitelné šroubování moderních technologií kamkoliv. Do stříleček, do adventur, do strategií a možná, kdyby se kolem nachomýtli tvůrci Windows, dostali by za úkol předělat Miny do 3D. 3D je v dnešním herním světě mocné zaklínadlo. Žádný renomovaný vydavatel se neodhodlá vydat hru bez „nového plně trojrozměrného enginu“.

Což o to, v takových střílečkách, simulátorech a sportech je to pochopitelné, ale doba už si nežádá technologickou daň jen tam, kde je jí opravdu potřeba, ale vstoupila i do vod, z nichž by byla ještě před několika lety vyhnána s posměchem. Adventury, ekonomické strategie, taktické strategie... Série Anno, symbol německé obliby komplikovaných budovatelských strategií, končí s pověstnou 2D vypiplanou grafikou a přechází na nový (trojrozměrný) engine. RollerCoaster Tycoon 3, dva jeho předchůdci patřili i přes svou lehce archaickou grafiku mezi nejprodávanější hry všech dob, přesto se chystá nový díl s úplně novým enginem. Pochopitelně 3D.

  

RollerCoaster Tycoon 3

Nejde o to, že by se mi hezká grafika nelíbila, bohužel s příchodem svobodného otáčení kamerou, možností sledovat mapu z desítek různých úhlů a obdivováním detailů se zákonitě musí ubrat na druhé straně. Na propracovanosti. Trojrozměrná hra neobnáší jen přidání jednoho dé do staré hry a výrobu nové krabice se senzačními screenshoty. To, co je ve 2D běžné, to se s přidáním dalšího rozměru stává nesnesitelné, nepřehledné, nehratelné. Z RollerCoaster Tycoonu 3 se stane jakýsi inovovaný Theme Park, totéž potká Zoo Tycoon 2 a tuny dalších, denně oznamovaných, titulů. Bezpochyby zajímavé a zábavné kousky, ale už úplně jiné hry. Broken Swordu 3 vydavatel taky říkal adventura...

P.S.: Jestli je budoucnost opravdu tak černě trojrozměrná se dozvíme v nejbližších dnech. Mimochodem jak se vám líbí grafika Locomotion?

  

Locomotion


Pokrytecké 11. září

Nedávno jsme si připomněli výročí tragické události, která změnila svět a podle mnohých komentátorů zahájila 21. století – útoků na World Trade Center a Pentagon. Tento teroristický atak zasáhl celou společnost a dotkl se i herního průmyslu. Nedá mi to, abych nevzpomněl na onu hysterii kolem Flight Simulatoru, který měl problém, neboť v intru tohoto jinak civilního pacifistického simulátoru byl záběr na letadlo, kterak naráží do mrakodrapu. V důsledku 11. září se pozdrželo několik her, například World War 3. A taky se mnohde stáhl z obchodů už tenkrát postarší Command and Conquer: Red Alert 2 a to proto, že se v jedné misi bojuje právě o Pentagon a další symboly americké státnosti. Nutno dodat, že v boji s diktátorským Ruskem.

  

Kuma: War - průměrná až podprůměrná hra, jejímž hlavním cílem je vydělávat na "aktuálnosti"

Uplynuly tři roky a co tu člověk nevidí? Máme tu filmy dokumentující, jak to bylo, máme tu propagandistické filmy a knihy žalující, kdo za to mohl a máme tu také hru (Kuma: War), v níž si kliďánko zahrajete v „kooperativním multiplayeru“ s americkou armádou dobíjející iráckou Faludžu. A dřív nebo později vznikne titul, v němž se po vzoru dnešního módního vylodění v Normandii vtělíte do role cestujícího letu 93 mířícího na Bílý dům. V reálu cestující letadlo svrhli do pole v Pensylvánii, ale třeba bude mít hra více konců.....

 

Mumie se vrací – Lara se chystá na E3

Plastické operace jsou dávno pasé. Kdo má peníze, investuje do exhumace. Několikrát pohřbená Lara (naposledy zákazníky v obchodech po děsu zvaném Angel of Darkness) se nevzdává, opět vylézá ze své kobky a vydává se bojovat o přízeň svých exfanoušků. Vydavatel, britský Eidos, po předchozím propadáku svěřil práci na sedmém dílu studiu Crystal Dynamics. To plánuje oficiálně předvést hru na příští výstavě E3, která se koná jako vždy v květnu. Nic víc o hře není známo.

Tedy pardon, ještě něco. Eidos se pochlubil, že k vývoji se přidal i jeden z původních tvůrců série, jehož poslední projekt Galleon zkrachoval. Jestli toto má dělat projektu reklamu, tak se radši před příští E3 pokřižuji – mumie se totiž vrací.

  

Take 2 + Sega vs. EA – cenová válka?

Jedná se o USA, navíc o hry pro konzole PS2 a Xbox. Přesto by situace kolem nich mohla ovlivnit i domácí trh. Nevěříte?

Už od počátků ohlášení spolupráce vydavatelských společností Sega a Take 2 Interactive v oblasti sportovních simulátorů bylo jasné, že z tohoto kroku rozhodně nebudou mít v Electronic Arts radost. Ještě víc však muselo hlavouny v sídle největší herní firmy rozlítit následné ohlášení ceny jejich výrobků. Nejenže se někdo odvážil hned na několika výsostných frontách EA zaútočit na modly od divize EA Sports, navíc si k tomu přizval velkého spojence – cenu.

  

ESPN NHL 2k5 (Take 2 + Sega)

Všechny tři hlavní hry pro americký trh totiž prodává Sega za neuvěřitelnou budgetovou cenu 20 dolarů. A to je dost velká síla i na naše poměry – v přepočtu zhruba 550 Kč. Přitom segácký hokej, americký fotbal či basketbal nejsou nějaká béčková ořezávátka – průměrná hodnocení se pohybují v pásmu nad 80%.

EA Sports se k cenovému boji vyzvat nenechali a se sebevědomě ponechali ceny na 40 dolarech. Podle vlastních prohlášení jsou s prodejem Maddenu v létě spokojeni, oficiální výsledky ale zatím k dispozici nejsou. Navíc virtuální sportovní sezóna se teprve rozbíhá, NHL vyjde v nejbližší době a dalších pár týdnů si budeme muset počkat na nové ročníky NBA. Válka teprve začíná.

  

A klasika - NHL 2005 od EA Sports

Nebudeme si tu věšet bulíky na nos. Situace bude asi stejná jako v případě Pro Evolution Socceru 3. I kdyby třeba recenzenti hru vychválili do nebes, stejně si mainstream koupí FIFU. A nejinak tomu bude v případě amerického trhu. Nicméně neustálý tlak dovedně spojený se slušnou kvalitou a dobrou cenou by konečně mohl EA Sports popohnat k větším inovacím ve všech sportovních oblastech. Z toho by měli profitovat hlavně hráči. A to nejen ti američtí.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce