Herní filosofie: jak ženské postavy dobývají herní svět

Vydobyly si již ženské postavy své místo v herním průmyslu a jak na ně nahlíží vývojáři spolu s hráči?

Při pohledu na věc, jakou je počítač si většina z nás uvědomí, že hraní her je dnes považováno za spíše mužskou doménu. Podle výzkumů Entertainment Software Association (ESA) z roku 2013 ale ženy tvoří přibližně 42% z celkové hráčské populace. A to je nezanedbatelná část, která se za poslední dekádu solidně promíchala a ještě navýšila. 

Řada článků psaných v minulosti také hovoří o výzkumu Nicka Yeeho, který zkoumal, jak velké zastoupení hráček je v MMORPG hrách a zjistil, že přibližně 15%. Pro některé ženy je hraní mnohdy jediným způsobem, jak se svým partnerem trávit volný čas, což se určitým lidem může zdát divné. Pro jiné je to zase standard.

S tématem genderové problematiky ve hrách souvisí i pojetí ženských postav, čemuž se v minulosti věnoval web Game Art. Zde se uvádí, že "chlapci pohlížejí na počítač jako na zábavnou rekreační hračku, se kterou je možné dělat všechno možné, experimentovat a bavit se; oproti tomu děvčata počítač vidí „negativněji“ a „omezeněji“ především jako prostředek, aby byl splněn nějaký úkol, napsán text, vytvořena tabulka v editoru atd.“ (Helena Bendová: Genderové hry her, 2013). Z toho lze vyvodit, jak budou k tvorbě her a samotných postav přistupovat sami jejich tvůrci.

Na tomto tvrzení snad pochopíme, z jaké perspektivy jsou hry vytvářeny a posléze i proč postavy vypadají spíše hyperrealisticky. Bendová zde čerpala z knihy Beyond Technology Promise a její tvrzení se opírá o názory autorů publikace, které dál ve svém článku rozvádí. Zajímá–li vás problematika více, ZDE je odkaz na celý článek Heleny Bendové.

Screen shot 2011-07-16 at 09.37.48.jpg   Faith.jpg top10badasswomenofvideogames_10.jpg 

Předimenzovaná hyper realita

Asi vám neuniklo, že ženské postavy ve většině her jsou poněkud předimenzované, co se vnad a křivek týká. Mají přebujelá poprsí mnohdy odhalená pod taktovkou motta ,,čím víc je vidět, tím víc to táhne“, bývají spoře oděné, což v bojových hrách mnohdy působí komicky a většinou mívají i vysoké podpatky, z čehož se za ta léta stala doslova norma.

Ženy tak ve hrách působí jako sexuální objekty, které dříve mívaly pouze „dekorativní“ roli, jelikož se na scénu, kde byly, dívalo zkrátka lépe. Tento trend tedy celkem dost posiloval stereotypy o ženách v prostředí her jako vilných a křehkých bytostí, které musí zachránit mužný drsoň. 

alyx-vance.jpg

Z toho plyne, že hry jsou tvořeny převážně z mužské perspektivy pro muže a za účelem eskapismu, tedy úniku z reality. Ženský pohled na hry by vypadal odlišněji. (více informací k tomuto tématu najdete ve zmiňovaném článku o genderové problematice na Game Artu)

Problém je také v tom, co si tvůrci myslí, že by mohlo hráče zaujmout. Ženské hrdinky, překvapivě, táhnou spíše mužskou populaci, a teď nemám na mysli MMORPG nebo hry, kde výběr ženské role představuje pouze změnu skinů a na hru to nemá prakticky žádný vliv. 

Asscreedlib-TQ.jpg

Abych jen neházel kameny do vody, tak dobrým příkladem může být například BioWare, v jejichž hrách se podle volby muž/žena generuje odlišný příběh, dialogy a přístup k určitým věcem. Opačným příkladem (ne nutně špatným) jsou třeba hry od Blizzardu a téměř všechna MMORPG.

Je ale také nutno dodat, že předimenzované nejsou ve hrách pouze ženy. I mužské postavy jsou hyper realistické. Tento diskurz tedy vytváří jakýsi sexuální vzor, který se standardizoval a všechno se aktuálně točí kolem něj.  Na trhu prakticky neexistuje hra s hlavní hrdinkou nad třicet bez dlouhých vlasů a přiléhavého oblečení. Pokud ano, modeři a grafici z řad hráčů to vždy napraví. A ačkoliv jsme se za posledních několik let i vlivem společnosti jako takové relativně úspěšně pohnuli směrem ke smysluplnějším ženským hrdinkám (např. Aloy ze série Horizon), bujaré poprsí stále vládne.

Důvod, proč je ženských hrdinek stále málo je, že mužští hrdinové na rozdíl nich mají podstatně více možností, co se týká variability rolí. Na druhou stranu je pozoruhodné, kolik prostoru se ženským hrdinkám v hlavních rolích věnuje v Asii, konkrétně u anime, kde ženské postavy tvoří podstatnou (ne-li většinovou) část tamní herní produkce.

361ee8_bbe08191fcb14d84b7960d14ece96673.jpg

Nyní se podíváme blíže na jednotlivé postavy spíše z herního retra, které se v průběhu posledních let prohnaly herním světem a zjistíme, jak velkou stopu některá z nich po sobě zanechala. Budu se ale zaměřovat pouze na ty hry, kde výběr ženské role představuje více, než jen změnu skinu, proto vynechám MMORPG a některé další tituly.

Tomb Raider (1996-2018)

Byl by hřích hned na úvod nezmínit nejpopulárnější ženskou postavu v hlavní roli. Je až k nevíře, jak tato kráska dokázala s herním průmyslem zatočit. Díky Laře se vývojáři her více odpoutali a začali do popředí stavět obdobné ženské charaktery, které se zpočátku Lařině archetypu docela podobaly.

photos-of-lara-croft-from-tomb-raider-4.jpg

Poprvé v roce 1996 se mohli hráči vnořit do její kůže a tím si ženský aspekt ve hře oblíbili natolik, že se studia přestala bát hlavních ženských rolí. S každým dalším dílem (celkem 11 dílů na PC platformu) se skin Lary měnil a do jisté míry i sama její postava určovala směr pro ostatní.

Po restartu série v roce 2013 se z Lary stala opět mladá dívka, zatímco hra se posunula více do hororové atmosféry s prvky přežití. Nejznámější filmovou představitelkou této postavy je herečka Angelina Jolie a čerstvě také Alicia Vikander. 

Bloodrayne (2002-2011)

Hlavní postavou série Bloodrayne podle stejnojmenného komiksu, na jehož motivy hra vznikla, je Rayne, která se nejdříve objevila ve hře Nocturne. Je dhampírkou, což je podle starobalkánských pověstí z poloviny člověk a z poloviny upír obdařený mocí obou svých rodů.

Postava Rayne je poměrně přímočará a ve hrách není oproti předloze příliš vykreslená, jelikož se jedná převážně o akčně laděný titul. Má celkem 3 díly z toho první se odehrává ve třicátých letech minulého století, zatímco díl druhý se odehrává již v přítomnosti.

205714-fapaster.jpg

Značka patřila studiu Terminal Reality, která produkuje i zmíněné komiksové předlohy. Série Bloodrayne měla v historii poměrně pozitivní hodnocení, a to kolem 70%. Filmového zpracování se titul též dočkal hned ve dvou dílech z roku 2005 a 2007. Rayne měla dvě představitelky Kristannu Loken v prvním a Natassii Malthe ve druhém dílu. Už jméno režiséra by vám ale mělo napovědět, jak to dopadlo s hodnocením. Jedná se o Uwe Bolla.

Drakan: Order of the Flame (1999-2002)

Hra oproti Tomb Raiderovi přinesla jednu zásadní změnu, a to ovládání pomocí myši, bez které by bojovnice Rynn, za kterou zde hrajete, neměla moc šancí.

Rynn-Drakan-Order-of-the-Flame-5.jpg

Archetyp hlavní hrdiny jako by z oka vypadl Laře Croft, jen změnila outfit a odněkud vyhrabala draka chrlícího oheň. Místo pistolí začala používat meč a další chladné zbraně. Hru si fanoušci oblíbili hlavně díky Rynninu drakovi Arohkovi a velké inspiraci podobně laděným filmovým projektům (např. Xena). Hra patří studiu Surreal Software.

Heavy Metal: F.A.K.K. 2 (2000)

Poměrně zajímavá hra se sci-fi tématikou. Hlavní hrdinkou je Julie. Děj hry navazuje na starší díl Heavy Metal 2000, kde Julie byla jen jako vedlejší postava.

Wolf_Pasticcio_0145_WolfScans_LuisRoyo_IIIMillennium_FAKK2_T.jpg

Ve hře se ocitáte na nově kolonizované planetě jménem Eden a žijete ve stínu štítu FAKK2. (Federation-Assigned Ketogenic Killzone to the second level) Ten chrání kolonii před vnějším nebezpečím až do chvíle, kdy na planetu příjde bytost zvaná Gith, která rozjede hyperkorporaci a když se jí podaří prolomit štít, je Julie vyslána, aby hrozbu odvrátila. Hru vytvořilo studio Ritual Entertainment.

No One Lives Forever (2000-2002)

James Bond v ženském provedení od Monolith Production, ve kterém si zahrajete za agentku tajné organizace UNITY, slavil obří úspěch. Postava hlavní hrdinky Cate Archer je ve srovnání s těmi předchozími poměrně odlišná a především dokazuje, že lze předhodit ústřední roli ženské hrdince se ctí a šarmem sobě vlastním.

No-One-Lives-Forever-2.jpg

Hlavně díky tomu, že její facelift je značně retro, což má na svědomí tématika hry a její časové zasazení do šedesátých let dvacátého století. Příběh se točí kolem vraždy jistého agenta UNITY a řešení vraždy dostane na starosti právě zmiňovaná Cate.

Vampire: The Masquerade - Bloodlines (2004)

V této hře máte na výběr z více typů postav. Celý design je zabalen do upírské tématiky světa World of Darknes známého z předlohy deskových a karetních her Vampire: The Masquerade. Zde si lze vybrat jak mužskou tak ženskou postavu a tento počáteční výběr má (stejně jako výběr klanu a schopností) značný vliv na průběh celé hry.

ca9f08883b8e7975f6c112089d31b0ab.jpg

V té jde o to, že se po své iniciaci v upíra stáváte členem tohoto společenství a učíte se v něm fungovat skrze sérii úkolů, které vám odhalují skrytá zákoutí temného světa Maškarády. Hru vyvinulo studio Troika Games a celá série bohatě čerpá ze sexuálních podtextů a zvrácené tématiky podsvětí. Ostatně, zcela pochopitelně.

Fallout (1997-2015)

Už od prvního dílu zde byla volba hrát za muže či ženu a výběr značně ovlivňoval další průběh hraní, kdy jste měli například jiné možnosti odpovědí v dialozích nebo jste měli přístup k perkům, ke kterým se za opačné pohlaví nešlo dostat.

FNV_Wallpaper_12_1920x1200.jpg

Tvůrcem série je původně studio Black Isle Studios pod pokličkou Interplay. Posléze značku koupila firma Bethesda, která dělala díly 3 a 4. Obsidian Entertainment má zase na svědomí Fallout: New Vegas.

Mass Effect (2007-2015)

Stejný případ jako u Bloodlines nebo Falloutu. Výběr pohlaví zde rapidně ovlivňuje minimálně vedlejší děj a styl hry. Kromě toho hra ještě nabízí možnost sexuálních vztahů, a to i napříč oběma pohlavími, což je prvek, kterým je studio BioWare známé.

mass-effect-3-the-real-female-shepard.jpg

Především ve třetím dílu je pak na roli Fem Sheparda kladen velký důraz, a to jak ze strany marketingu a reklamy, tak hry samotné. Tento trend se ostatně přenesl také do Andromedy, i když ne v tak razantním měřítku. 

Dragon Age (2008-2013)

Stejný případ jako Mass Effect, opět z rukou BioWare. Na rozdíl od chytře poskládaných sexuálních hrátek z Mass Effectu tu však mnohdy vztahy mezi stejným pohlavím a především narážky postav překračují únosnou mez. 

c91309301913aec78adbb522fa302861.jpg

A jaké ženské hrdinky máte v oblibě právě vy? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem!

Diskuze (5) Další článek: Arma odhaluje svoji budoucnost. Reforger je ukázkou nové technologie Enfusion

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní

Aktuality

11:59 | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách