Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní

Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst.
Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní
Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září okamžitou studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí (včetně vlastních her, příslušenství atd.) zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst. Zatímco v roce 1999 se v USA utratilo v této oblasti 6,9 miliard dolarů a v roce 2000 byl dokonce malý pokles na 6,6 miliard dolarů (určený hlavně tím, kdy na trh přišly nové verze herního hardware, jako je PlayStation či GameBox), loňský rok si polepšil o 43 % na 9,4 miliard! Vloni se na trhu objevily tři velké hardwarové novinky, tj. XBox od Microsoftu a Game Boy Advance a GameCube od Nintenda, lídr trhu Sony ale prodávala PlayStation 2 už od roku 2000. Protože navíc novinky přišly většinou až v závěru roku, svědčí obrovský vzestup o raketově vzrůstající oblibě konzolí a her pro tato zařízení.

Konzolový trh byl před PC hrami už i v předchozích letech, ale rozdíl byl vždycky poměrně těsný (v roce 2000 činil 5,4 miliard vs. 6,6 miliard); loni se ale konzole odtrhly a mají dnes o více než padesát procent vyšší tržby než pécéčka (6,0 miliard v roce 2001). Dodejme ale, že na rozdíl od konzolí se PC oblast daleko hůře sleduje, protože hry se jednak ve velkém kradou a jednak se nikdy nedá přesně říci, zda se počítač kupuje „pro hry“ nebo pro něco jiného, hranice je zcela rozmlžená, použití počítače je mnohostranné. Záleží tedy na nastavení kritérií – pokud by (extrémní příklad) se za herní počítač označil ten, na kterém se alespoň jednou za rok zahrála nějaká hra, třeba pasiáns z Windows, vypadala by čísla zcela jinak.

Rovněž hry pro konzole se začínají ujímat vedení v řebříčcích. Za loňský rok vedla ještě hra The Sims s 2,6 milióny prodaných (nikoli ukradených) kopií během svého dvouletého života, ale jediná hra pro PlayStation 2, a to Grand Theft Auto 3, dosáhla dvoumiliónové hranice už za tři měsíce od začátku svého prodeje (!). Otázka pirátského trhu a snadnosti psát hry pro pécéčka a konzole je stále důležitější: herní vývojář bude volit tu cestu, která mu zabezpečí větší zisky při menších nákladech, a pokud bude v celosvětovém měřítku i v příštích letech bojovat s gigantickou mírou pirátství, dá se čekat, že bude z logických důvodů dávat přednost programování pro konzole.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 17 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Playstation přichází se speciální nabídkou oblíbených herních titulů

Playstation přichází se speciální nabí…

Vánoce se blíží, tak šup do obchodu pro pořádné PS4 hity.

27.  11.  2017 | | 4 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A