Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní

Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst.
Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní
Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září okamžitou studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí (včetně vlastních her, příslušenství atd.) zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst. Zatímco v roce 1999 se v USA utratilo v této oblasti 6,9 miliard dolarů a v roce 2000 byl dokonce malý pokles na 6,6 miliard dolarů (určený hlavně tím, kdy na trh přišly nové verze herního hardware, jako je PlayStation či GameBox), loňský rok si polepšil o 43 % na 9,4 miliard! Vloni se na trhu objevily tři velké hardwarové novinky, tj. XBox od Microsoftu a Game Boy Advance a GameCube od Nintenda, lídr trhu Sony ale prodávala PlayStation 2 už od roku 2000. Protože navíc novinky přišly většinou až v závěru roku, svědčí obrovský vzestup o raketově vzrůstající oblibě konzolí a her pro tato zařízení.

Konzolový trh byl před PC hrami už i v předchozích letech, ale rozdíl byl vždycky poměrně těsný (v roce 2000 činil 5,4 miliard vs. 6,6 miliard); loni se ale konzole odtrhly a mají dnes o více než padesát procent vyšší tržby než pécéčka (6,0 miliard v roce 2001). Dodejme ale, že na rozdíl od konzolí se PC oblast daleko hůře sleduje, protože hry se jednak ve velkém kradou a jednak se nikdy nedá přesně říci, zda se počítač kupuje „pro hry“ nebo pro něco jiného, hranice je zcela rozmlžená, použití počítače je mnohostranné. Záleží tedy na nastavení kritérií – pokud by (extrémní příklad) se za herní počítač označil ten, na kterém se alespoň jednou za rok zahrála nějaká hra, třeba pasiáns z Windows, vypadala by čísla zcela jinak.

Rovněž hry pro konzole se začínají ujímat vedení v řebříčcích. Za loňský rok vedla ještě hra The Sims s 2,6 milióny prodaných (nikoli ukradených) kopií během svého dvouletého života, ale jediná hra pro PlayStation 2, a to Grand Theft Auto 3, dosáhla dvoumiliónové hranice už za tři měsíce od začátku svého prodeje (!). Otázka pirátského trhu a snadnosti psát hry pro pécéčka a konzole je stále důležitější: herní vývojář bude volit tu cestu, která mu zabezpečí větší zisky při menších nákladech, a pokud bude v celosvětovém měřítku i v příštích letech bojovat s gigantickou mírou pirátství, dá se čekat, že bude z logických důvodů dávat přednost programování pro konzole.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |