Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní

Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst.
Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní
Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září okamžitou studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí (včetně vlastních her, příslušenství atd.) zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst. Zatímco v roce 1999 se v USA utratilo v této oblasti 6,9 miliard dolarů a v roce 2000 byl dokonce malý pokles na 6,6 miliard dolarů (určený hlavně tím, kdy na trh přišly nové verze herního hardware, jako je PlayStation či GameBox), loňský rok si polepšil o 43 % na 9,4 miliard! Vloni se na trhu objevily tři velké hardwarové novinky, tj. XBox od Microsoftu a Game Boy Advance a GameCube od Nintenda, lídr trhu Sony ale prodávala PlayStation 2 už od roku 2000. Protože navíc novinky přišly většinou až v závěru roku, svědčí obrovský vzestup o raketově vzrůstající oblibě konzolí a her pro tato zařízení.

Konzolový trh byl před PC hrami už i v předchozích letech, ale rozdíl byl vždycky poměrně těsný (v roce 2000 činil 5,4 miliard vs. 6,6 miliard); loni se ale konzole odtrhly a mají dnes o více než padesát procent vyšší tržby než pécéčka (6,0 miliard v roce 2001). Dodejme ale, že na rozdíl od konzolí se PC oblast daleko hůře sleduje, protože hry se jednak ve velkém kradou a jednak se nikdy nedá přesně říci, zda se počítač kupuje „pro hry“ nebo pro něco jiného, hranice je zcela rozmlžená, použití počítače je mnohostranné. Záleží tedy na nastavení kritérií – pokud by (extrémní příklad) se za herní počítač označil ten, na kterém se alespoň jednou za rok zahrála nějaká hra, třeba pasiáns z Windows, vypadala by čísla zcela jinak.

Rovněž hry pro konzole se začínají ujímat vedení v řebříčcích. Za loňský rok vedla ještě hra The Sims s 2,6 milióny prodaných (nikoli ukradených) kopií během svého dvouletého života, ale jediná hra pro PlayStation 2, a to Grand Theft Auto 3, dosáhla dvoumiliónové hranice už za tři měsíce od začátku svého prodeje (!). Otázka pirátského trhu a snadnosti psát hry pro pécéčka a konzole je stále důležitější: herní vývojář bude volit tu cestu, která mu zabezpečí větší zisky při menších nákladech, a pokud bude v celosvětovém měřítku i v příštích letech bojovat s gigantickou mírou pirátství, dá se čekat, že bude z logických důvodů dávat přednost programování pro konzole.