Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní

Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst.
Herní konzole měly skvělý rok a letošek má být opět rekordní
Zatímco pro velkou většinu ekonomických odvětví znamenalo jedenácté září okamžitou studenou sprchu, která ještě zvýraznila negativní efekt zhoršující se ekonomické situace, přinejmenším v jednom segmentu se slavilo. Podle výzkumné firmy NPD totiž průmysl herních konzolí (včetně vlastních her, příslušenství atd.) zaznamenal loni nejenže rekordní obrat, ale navíc doslova neslýchaný nárůst. Zatímco v roce 1999 se v USA utratilo v této oblasti 6,9 miliard dolarů a v roce 2000 byl dokonce malý pokles na 6,6 miliard dolarů (určený hlavně tím, kdy na trh přišly nové verze herního hardware, jako je PlayStation či GameBox), loňský rok si polepšil o 43 % na 9,4 miliard! Vloni se na trhu objevily tři velké hardwarové novinky, tj. XBox od Microsoftu a Game Boy Advance a GameCube od Nintenda, lídr trhu Sony ale prodávala PlayStation 2 už od roku 2000. Protože navíc novinky přišly většinou až v závěru roku, svědčí obrovský vzestup o raketově vzrůstající oblibě konzolí a her pro tato zařízení.

Konzolový trh byl před PC hrami už i v předchozích letech, ale rozdíl byl vždycky poměrně těsný (v roce 2000 činil 5,4 miliard vs. 6,6 miliard); loni se ale konzole odtrhly a mají dnes o více než padesát procent vyšší tržby než pécéčka (6,0 miliard v roce 2001). Dodejme ale, že na rozdíl od konzolí se PC oblast daleko hůře sleduje, protože hry se jednak ve velkém kradou a jednak se nikdy nedá přesně říci, zda se počítač kupuje „pro hry“ nebo pro něco jiného, hranice je zcela rozmlžená, použití počítače je mnohostranné. Záleží tedy na nastavení kritérií – pokud by (extrémní příklad) se za herní počítač označil ten, na kterém se alespoň jednou za rok zahrála nějaká hra, třeba pasiáns z Windows, vypadala by čísla zcela jinak.

Rovněž hry pro konzole se začínají ujímat vedení v řebříčcích. Za loňský rok vedla ještě hra The Sims s 2,6 milióny prodaných (nikoli ukradených) kopií během svého dvouletého života, ale jediná hra pro PlayStation 2, a to Grand Theft Auto 3, dosáhla dvoumiliónové hranice už za tři měsíce od začátku svého prodeje (!). Otázka pirátského trhu a snadnosti psát hry pro pécéčka a konzole je stále důležitější: herní vývojář bude volit tu cestu, která mu zabezpečí větší zisky při menších nákladech, a pokud bude v celosvětovém měřítku i v příštích letech bojovat s gigantickou mírou pirátství, dá se čekat, že bude z logických důvodů dávat přednost programování pro konzole.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Wargaming pod palbou kritiky: podvodník jako kontributor World of Tanks?

Wargaming pod palbou kritiky: podvodní…

Českou a slovenskou komunitou světoznámého MMO World of Tanks otřásá skandál. Co se stalo?

24.  5.  2018 | | 20 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
Detroit Become Human: co stojí svoboda? (recenze)

Detroit Become Human: co stojí svoboda…

Quantic Dream opět přináší příběhový epos z žánru, ve kterém je špičkou. Podařil se úspěšný návrat?

24.  5.  2018 |
Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si boty železné (recenze)

Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si bo…

Dohráli jste všechny tři díly videoherního Zaklínače a ságu i s povídkami znáte stránku po stránce? Pak je na čase vyzkoušet deskovou hru Zaklínač: Dobrodružná hra, která vás přenese do zaklínačského světa plného strig, graveinů, ghúlů a dalších starých známých.

22.  5.  2018 | | 8 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A
State of Decay 2: už jsou tady zase (recenze)

State of Decay 2: už jsou tady zase (r…

Další zombie apokalypsa je tu, jste na ni připraveni?

21.  5.  2018 | | 1 N/A