Herní novinky: Stronghold 2 – tentokrát za Vikingy!

vytisknout velikost písma
Mezi tím nespočtem válečných strategií z druhé světové války se občas najde i originální titul z mnohem staršího období, řekněme třeba středověku. Před třemi lety se našel Stronghold, dnes je tu již jeho pokračování s dvojkou v názvu. Vzkřísí mladší bratříček zapomenutého sourozence, nebo ztropí rodině ostudu?
Herní novinky: Stronghold 2 – tentokrát za Vikingy!

Výrobce: Firefly Studios
Vydavatel: CENEGA
Datum vydání: Q1 2005

Budovatelských strategií, které jsou zasazeny do středověku, není zrovna mnoho. Na jednu si ale zajisté vzpomeneme všichni. Stronghold se stal po právem legendou žánru a ambice jeho nástupce nejsou o nic menší. Herní námět zůstal zcela zachován a bez nic neříkajících klišé mohu s jistotou říct, že mu ani po letech neubylo na výjimečnosti. Opět se zhostíte role hradního pána a v zhruba dvacítce misí si prožijete to, co se mnohým nepoštěstilo za celý život; postavením samotného hradního komplexu počínaje a dobýváním cizích tvrzí konče.

   

Bitvy nabírají opravdu epochálních rozměrů * Kdo asi vyhraje? * Centrum podhradí

Novinka sem, novinka tam

Jistě nejvýraznější změnou je nový 3D engine. Ten vypadá prostě skvěle a hra s ním nabývá nejen na přehlednosti, ale i na atraktivitě. Ne že by původní 2D zpracování nebylo přehledné, ale autoři se dušují, že by jim engine právě v tomto ohledu měl pomoci vyřešit původní nedostatky. Možnost libovolné rotace nejen skvěle zní, ale jak naznačují první in-game videa i okolní obrázky, náležitě ji využijeme i v praxi. Za skvělý můžeme považovat i příběh a ačkoli v strategiích bývá děj až na posledním místě, u Stronghold 2 je tomu právě naopak.

Tentokráte se ocitnete v severských zemí a jako vikingský král budete muset zastavit revoltující šlechtu, jejíž snahy vyústili až ve váš odchod ze země. Zůstalo vám naštěstí nemalé bohatství, obrovské pozemky a hlavně pomstychtivá armáda. To by ovšem samo o sobě také nestačilo, nehledě na nelineárnost celého děje… Dočkáme se mnoha překvapivých zvratů a konců, za něž si bude moct hráč sájm. 

   

Obléhání může trvat i roky * Račte vstoupit * Tajemný hrad v Karpatech

Samozřejmě nebudete dávat svůj krk jen tak pro nic za nic. Budete bojovat za blaho poddaných a nebo v opačném případě za váš diktátorský chtíč. Hranice mezi těmito dvěma cestami je tak tenká, že budete muset promýšlet každičký krok. Obyvatelé podhradí se vás jako panovníka mohou obávat, anebo uctívat jako boha. Obojí má nesporné výhody, ale i nevýhody. Vždy jde ale o to samé - nenechat se sesadit, ovládnout co nejvíce cizích panství a, jak již bylo řečeno, starat se o blahobyt poddaných. (Vyjímaje případ, kdy se vydáte „zlou“ cestou, to vás asi obyčejní obyvatelé podhradí zajímat nebudou. :-)

Barbaři!

Kromě vaší armády a nepřítele nemohu opomenout ani přítomnost barbarských kočovníků, u nichž nikdy nevíte, co můžete očekávat. Vliv na neutrální kmeny budou mít především vaše politické aktivity. Předem si budete muset rozmyslet, zda chcete vytvořit silné impérium za pomoci cizích složek, anebo pěkně sami. První nabízená možnost zní o něco lépe, ovšem pouze za ideálních podmínek, kdy na vás nebude nikdo tlačit. Ono není všechno zlato, co se třpytí – svolíte-li spolupracovat s jednou stranou, ta druhá se urazí a možná na vás zaútočí atp.

   

Vaše chlouba… * …z ptačí perspektivy… * … a z vlastních očí

Bylo nás…. osm!

Hlavní náplň hry, tedy bitvy, zůstala zcela zachována. Důležitou roli v bojích sehrávají hlavně formace, na něž má velký vliv i morálka bojovníků. Aby těch propojení nebylo málo, na řadové vojáky mají vliv i speciální hrdinové. Celkem osm herojů se nám postará o toliko důležité oživení a přinese do bojů patřičný nadhled. Chybět by neměl ani nejeden odlehčující vtípek. Doufejme ale, že to autoři s pokusy o vtip nepřeženou na úkor autentičnosti. Jak by to asi vypadalo, kdyby si středověký rytíř utahoval z George Bushe?

Autentické atmosféře přidává i přítomnost pětadvaceti dobových jednotek a nesčetně dalších k obléhání nutných zařízení. Kromě formací bude záležet i na taktice, kterou zvolíte. Při obléhání si můžete kupříkladu vybrat mezi položením obléhacích žebříků a nebo dát přednost katapultům s trebuchety.

Těšíme se
  • Přechod do 3D
  • Zpracování bitev
  • Politika
Bojíme se
  • Vtipy – jak se je autorům podaří zakomponovat do hry?

Už troubí…

Jisté rezervy by se na Stronghold 2 daly určitě najít, hlavně pak v grafickém zpracování. Bohatě nám to však vynahradí hratelnost s bitvami v čele. Do bojů by se stejně jako posledně mělo zapojit hned několik stovek vojáků a jak ukazují nám přístupné materiály, jedná se o parádní podívanou. Jenže nyní by se měly, právě díky nové kameře, jednotky ovládat lépe a přehledněji. Nakonec to ještě ani zdaleka není všechno, autoři se nechali slyšet, že mají ještě nějaké to eso v rukávu. Ovšem odpověď na otázku, co je tím triumfem a jak budou vypadat kompletně vyložené karty, se dozvíme až za několik měsíců.

Jak se těšíme: 80%

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A