Herní platforma Apple Arcade: prémiové zážitky bez tahání peněz

Mobilní herní trh je dnes mikrotransakcemi doslova zavalený. Apple ale vyrukoval s prémiovým předplatným, které myslí hlavně na hráče.

Mobilní herní odvětví se za posledních několik let neuvěřitelně zvedlo a díky výkonným přístrojům téměř úplně nahradilo klasického handheldy. Na telefonech si nyní zahrajeme vše, od malých hříček až po obrovské AAA projekty i adaptace her z velkých platforem. Z finančního hlediska však trh stále balancuje mezi plnohodnotnými tituly za stovky korun a zdarma dostupnými kousky, které jsou prolezlé mikrotransakcemi. 

Apple se rozhodl inspirovat předplatnými službami z konzolí a PC a před několika lety vyrukoval s platformou Apple Arcade. Ta je tu s námi už nějakou dobu, dokázala projít dostatečnou proměnou a našla svůj směr i svou klientelu. Jde o předplacenou službu, ve které za částku 139 Kč měsíčně získáte přístup k obrovské knihovně více než 180 špičkových her. Zkrátka podobně jako v případě např. filmového Netflixu či herního Game Passu. 

Žádné reklamy, žádný balast

Pokud se mezi mobilními hrami pohybujete už nějakou dobu, pak nám jistě dáte za pravdu, že je občas nadlidský úkol najít skvělou hru, která by vás nezavalila množstvím reklam a neustálé buzerace ohledně dalších plateb, bonusů a výhod. Nepočítáme-li některé velké hry za větší částky, které jsou reklam zproštěny, většina her využívá populární obchodní strategii "stáhni zdarma a pak tě umučíme reklamou". Tento systém umí totálně zabít i jinak velmi slibné herní kousky a bohužel je dominantní. 

Apple-introduces-apple-arcade-on-iPad-iPhone-apple-tv-Macbook-Pro-03252019.jpg.og.jpg
Apple Arcade je synchronizován napříč všemi vašimi zařízeními

Jak je ale u Applu zvykem, když už něco na trh vypustí, musí to striktně dodržovat pravidla a být vypiplané. Arcade není výjimkou. Za své předplatné dostanete přístup ke všem titulům bez jediné reklamy, mikrotransakce a dalšího balastu, který by vám mohl kazit herní zážitek. Stačí si vybrat jakoukoliv z her (nebo rovnou všechny) a hrát, zdržovat ani přemlouvat vás nikdo do ničeho nebude. 

2021-04-29 16.07.12.png2021-04-29 16.08.31.png2021-04-29 16.08.49.png
Výběr her je opradu široký a v mnoha případech jde i o úplné exkluzivity platformy

Další výhodou platforem Applu je maximální propojení a synchronizace. Hru tedy můžete hrát a sdílet postup napříč všemi svými zařízeními, od iPhonu a iPadu až po Mac či dokonce televizi. Platforma podporuje také rodinné sdílení, takže jedno předplatné si můžete užívat až 5 členů rodiny. A pokud tomu stále nevěříte, není problém si vyzkoušet 1 měsíc zcela zdarma a pak se rozhodnout. K nově zakoupeným zařízením Apple dokonce dostanete rovnou 3 měsíce zdarma, takže opravdu není důvod si herní službu nevyzkoušet. 

Pestrá škála titulů pro všechny

Proč ale sáhnout zrovna po předplatném, když má AppStore dostatek skvělých malých her, kterými si zkrátíte jízdu v autobuse? Je to jednoduché - kvalita. Arcade se totiž může pochlubit celou řadou opravdu plnohodnotných velkých titulů, jak jsme zvyklí z konzolí nebo například Steamu. Spousta her dokonce překočírovala na iOS právě z velkých platforem. Namátkou třeba skvělý basket NBA 2K21, kultovní historická adventura The Oregon Trail či populární hříčka Don't Starve. 

2021-04-29 16.07.41.png2021-04-29 16.08.10.png2021-04-29 16.09.42.png
Největším lákadlem jsou velké hry z velkých platforem

Pak je tu celá řada exkluzivit platformy. Tím je myšleno, že tyto hry jsou nejvyšší možné kvality a neuvidíte je v klasickém AppStore, nýbrž pouze v sekci Arcade. Za všechny mohu jmenovat pokračování fantasy RPG Oceanhorn 2, které patří k tomu nejlepšímu, co lze na iOS vůbec najít. A co takhle kultovní Sonic Racing? Žádný problém.

Všechny tyto hry mají jedno společné. Jsou kompletní, velké, vypiplané a nemají ani píď mikrotransakcí či reklam. S předplatným dostanete kompletní herní zážitek se vším všudy, je tedy naprosto jasné, že Arcade míří především na ostřílené hráče, své si tu ale najdou i příležitostní cestovatelé. S ohledem na ceny některých velkých her se předplatné rozhodně vyplatí, pokud hrajete alespoň trochu aktivně. Po několika letech je také vidět, že se Apple snaží neustále rozšiřovat knihovnu her a míří především na velké značky, známé z konzolí a PC, což nás jakožto hráče těší. Výhledově se máme na co těšit, prozatím se ale pojďme v další kapitole podívat na to nejlepší z her, co Apple Arcade nabízí právě teď. 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

9.  5.  2021 | |51 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Returnal: na hraně zítřka s příchutí Vetřelců | Recenze

Returnal: na hraně zítřka s příchutí Vetřelců | Re…

Housemarque opět zabodovali ve sci-fi žánru a tentokrát budete umírat rádi.

29.  4.  2021 | |3 N/A
Michal Maliarov
ReturnalRecenze
Hry zadarmo nebo se slevou: festival polských her a RPG Pine zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: festival polských her …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  5.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy zlatého týdne a balíček Lego her

Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy zlatého týdne a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

30.  4.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Dostupnost PS5 se letos nezlepší. Konzole bude těžko k sehnání i příští rok

Dostupnost PS5 se letos nezlepší. Konzole bude těž…

Stále čekáte na nový PlayStation? Dostupnost se blízké době určitě nezlepší

10.  5.  2021 | |7 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Microsoft nechá vývojářům PC her více peněz a chystá velké novinky

Microsoft nechá vývojářům PC her více peněz a chys…

Microsoft srovnal krok s Epic Games Storem a vývojářům také nechá 88 % tržeb

29.  4.  2021 | |3 N/A
Lukáš Václavík
Windows 10MicrosoftPC
Hrajte na chytrých hodinkách: 9 tipů na nejlepší herní zážitky mimo telefon

Hrajte na chytrých hodinkách: 9 tipů na nejlepší h…

Kdo říkal, že na hraní mobilních her potřebujete mobil? Máme pro vás skvělé tipy ke hraní na chytrých hodinkách.

11.  5.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
Mobilní hryTéma
Herní filosofie: jak se hrálo před čtvrt stoletím aneb počínající krize průmyslu

Herní filosofie: jak se hrálo před čtvrt stoletím …

Máte rádi nostalgické vzpomínání? My ano a dost věcí jsme si díky tomu uvědomili.

6.  5.  2021 | |20 N/A
Ladislav Novák
Retro