Herní příručka Aliens Versus Predator 2 – prudce střílej!

Jelikož je AvP2 dle mého názoru jednou z nejlepších her současnosti, velice jsem se na tuto knihu těšil. Čekalo mne ale tvrdé poučení o tom, že ne všechny herní příručky jsou vytvořeny s takovou láskou a pečlivostí, jakou by si zasloužily. A pokud přidáte nepříliš povedený překlad, může výsledek zklamat i hodně zaslepeného fanouška.
Herní příručka Aliens Versus Predator 2 – prudce střílej!

Název příručky: Aliens Versus Predator 2
Nakladatelství: Prima Games (http://www.primagames.com)
Nakladatelství (ČR): Stuare (http://www.stuare.cz)
Autor: Rick Barba
Překlad: Helena Nozarová
Cena: 245,- Kč
170 Stran, ČB

První herní příručka v mojí knihovně byla Doom. Zmiňuji se o ní proto, že se stala nejen mojí modlou (jako samotná hra), ale především vzorem, se kterým jsem porovnával každou z desítek dalších příruček, které jsem si pořídil později. Doom je fantastická kniha, kde původní autor i autor překladu nešetří slovy ani místem, aby rozvedli své úvahy o kouzlu a síle onoho „Dé-fenoménu“. Kniha navíc obsahuje (velmi zajímavý) rozhovor s autory hry a celou hromadu užitečných informací, které nesouvisí se samotným hraním. Když to porovnám s příručkou AvP2, je mi smutno. AvP2 je v podstatě hezky vytištěnou podobou průměrného návodu, jakých můžete na Internetu najít spousty, s nezbytným přídavkem v podobě neosobního popisu herních detailů jako jsou zbraně, ovládání nebo protivníci. Možná chápete již nyní, co mi na AvP2 vadí, to ovšem není to nejhorší z hlediska kvality odvedené práce.

Povězme si ale nejprve něco o obsahu „Oficiální příručky strategie Aliens Versus Predator 2“. 130 stran z celkových 170-ti zabírá nezbytný návod na samotné projití hrou, ke kterému se dostanu později. Nyní si řekněme, co najdete v úvodních 40-ti stranách knihy: první tři kapitoly se zabývají jednotlivými hratelnými postavami (pro ty beznadějné z vás – je to vetřelec, predátor a chodící oběd… totiž člověk), jednotlivé odstavce těchto kapitol popisují zbraně, vybavení a taktiku boje. Čtvrtá kapitola (má osm stránek) vysvětluje druhy multiplayerových módů a nabízí nějaké ty rady (neustále se pohybuj a tak dále).

Zatímco na překladu pozdějšího návodu na hru není asi příliš co zkazit (protože se skládá z technicky jednoduchých vět typu projdi chodbou a zatoč doleva), zmíněný úvod knihy zabývající se vysvětlením jednotlivých postav mne mírně řečeno vyděsil. Nejsem si vůbec jistý, nakolik je autorka překladu zběhlá ve světě filmů potažmo her, ale z jejího překladu jsem měl upřímný pocit, že neviděla ani jednoho z filmových vetřelců, natož pak samotnou hru AvP2. Překlad na mne navíc místy působil dojmem, že šlo o strojovou práci, nad kterou nikdo nepřemýšlel, viz. věta na straně č.11: „Existují tři způsoby, které pomohou mariňákovi lépe vidět v tmavých chodbách výzkumného zařízení a v Hive (aréna).“. Pokud jste pochopili, co tam to slovo „aréna“ v závorce dělá, jste chytřejší než já. A proč tam vlastně není napsáno „…zařízení a ve hnízdě vetřelců“?. Opravdu to na mne působí jako otrocký překlad člověka, který nad ním příliš nepřemýšlel. Nejšílenější pasáž je však bezesporu část popisující taktiku nezbytnou pro hraní všech 3D akcí – kroužení kolem nepřítele. Jak jistě víte, moji mílí hráči, jde o onu bohulibou činnost, při které držíte stisknutou klávesu úkroku na jednu stranu, zatímco myší se otáčíte na stranu druhou, takže vlastně obíháte nepřítele dokola, přičemž jste k němu neustále čelem (a především hlavní). Poslechněte si prosím, jak tento základ ovládání 3D akčních her vysvětluje příručka AvP2: „Udržuj si vzdálenost a prudce střílej! Uhýbej ze strany na stranu nebo dokonce „střílej v kruhu“ – totiž střílej a neustále si udržuj cíl na dohled, takže ho vlastně budeš obíhat v širokém kruhu.“

Autor této pasáže by měl číst zmiňovanou příručku k Doomu nebo třeba tu k Half-Life, autorka překladu by zase měla být schopná udělat víc, než jen bezmyšlenkovitě přeložit pasáž, která má očividné díry. V ideálním světě by příručku ke hře překládal nadšený fanoušek a znalec daného fenoménu, ale stejně jako občas na herních webech píší recenze na hru lidé, kteří k danému titulu nemají žádná vztah (tohle znám z vlastní smutné zkušenosti), dostanou se očividně nesprávné osoby i k překládání herních příruček. Velká škoda.

K návodu na samotnou hru není mnoho co říct. Pokud jste měli problémy s nalezením cesty, návod bohatě doprovázený obrázky vám jistě pomůže z nouze. Poradí vám, kde najít skryté zbraně a pomůcky, kudy nejlépe obejít protivníka a jakou taktiku použít na těžší střety. Občas trochu skřípe konkrétní popis cesty (logicky nejčastěji u popisu cesty vetřelce, který leze po stěnách i stropech), člověk se v tom stručném a neosobním souhrnu obratů „zahni doleva na první křižovatce, pak se vydej podél pravé stěny s trubkami“ občas ztratí, naštěstí ale ne na dlouho.

Co mi ale chybí, jsou mapy úrovní, pořádný úvod a závěr knihy, povídání s autory nebo nějaký bonus v podobě shrnutí vetřeleckých filmů. I taková obrazová galerie, jakou se může chlubit mnohem zajímavější příručka k Medal Of Honor by stačila. Jenže smůla – AvP2 si nehraje na nic jiného, než prostý (takřka vzorově jednoduchý) návod k hraní a projití hrou. Zbývá tedy být vděčný za kvalitní font písma (na rozdíl od takové příručky k Return To Castle Wolfenstein) a samotnou existenci Oficiální příručky strategie Aliens versus Predator 2. To není příliš.

Informační hodnota: 5/10
Kvalita překladu: 4/10
Grafická úprava: 7/10

Velmi jednoduchý herní návod, který vám za vše peníze nenabídne nic navíc, kromě sympatického grafického designu. Neosobní překlad pouze umocňuje chladnou profesionalitu, která poznamenala stránky knihy nudným účelovým textem.

Celkové hodnocení: 5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |