Herním redaktorem s Doupětem – Freak Out

Vítejte u našeho nového pravidelného článku. U článku, který vás naučí, jak má psát herní redaktor. Stačí dát na naše fórum nějakou svou recenzi a pak doufat – a dost možná, že příště to budete vy, na jehož práci nezůstane nit suchá! Dnes hodnotí bývalý šéfredaktor Doupěte, Martin Boček.
Herním redaktorem s Doupětem – Freak Out

Autor: includes
Zdroj:
http://forum.doupe.cz/viewtopic.php?p=213153#213153

Freak Out: Extreme Freeride aneb nebojte se lyží …

Co dělat, když není to hlavní, na co v zimě nejen děti čekají? Dvě slova: Freak Out !

Sněhu jsme se tentokrát nedočkali a ani ti největší milovníci v něj už asi ani nevěří, a proto jako jedna z mála věcí, co nám, lyžařům, zvedla náladu, je Freak Out: Extreme Freeride - simulátor extremního lyžování. O to je to zajímavější hra, protože samo o sobě extrémní lyžování není častý žánr, se kterým se můžeme setkat na monitorech počítačů. Myslím, že při vyslovení Freak Out by měli zpozornit všichni, protože ač jste možná „nelyžař“, u tohoto se opravdu odreaguje a určitě chvíli zapomene na své každodenní starosti každý.

V menu hry se zorientuje každý a hned přijde na to, že kromě volné jízdy je zde na výběr i kariéra, ve které budete dokazovat své umění na 4 druzích hor. Pro začátek se můžete projet jen po prvních, k dalším se musíte dostávat sami svými výkony, což ne vždy jde jako po másle. Při startu nové kariéry si vyberete svého jezdce, vývojáři zde nezapomněli i na hráče něžného pohlaví, obléknete si ho a řádně vybavíte pro freeride. Postupem času budete mít na výběr další doplňky – oblečení, lyže, helmy … takže svého jezdce do konce hry určitě několikrát převléknete, aby odpovídal nejnovějším trendům. Dále už je to jen a jen na vaší zručnosti.

  

V kariéře se Vám budou postupně odemykat další a další tratě poté, co dokončíte ty předešlé. Sjezdy jsou rozděleny do dvou typů; v prvním se budete snažit udělat co nejlepší trik, co nejrychleji sjet sjezdovku a ukázat na svahu pořádné freeride kousky. V druhém budete plnit úkoly, které po čase začínají být dost stereotypní, např. sbírání hvězdiček, hledání ztracených psů, triky za určité body, sladování po spadlých kmenech stromů, hranách ledovců a snažit se, aby na konci sjezdovky bylo vaše konto bodů co nejtučnější, protože i to je jeden z úkolů, překonat určitý počet bodů. Ze začátku hry se bude zdát, že triky je snad nemožné udělat na malých skokáncích, ale při správném odrazu lze udělat lepší triky než na opticky mnohem větším skoku, které lákají mnohem více. Triků je na výběr dost málo, než bych i já osobně čekal, ale s pomocí směrových šipek lze udělat solidní a dost dobře hodnocený trik. Každá osoba, kterou si v modu kariéry vyberete má svůj speciální skok, ten dokáže jako nikdo jiný. Skoky se časem naučíte a zjistíte, že jde udělat dobrý trik i při sjíždění hran stromů, což nejen vypadá efektivně, ale s porovnáním přibylých bodů na tabuli se skóre i efektně. Postupem času, se váš jezdec bude zdokonalovat v balancu, tricích a odolnosti, tzn. při dopadu z větší výšky se hned nebude klátit k zemi, ale skok ustojí, než tomu bylo třeba doposud.

Freak Out je pro každého, myslíte si, že ovládat lyžaře na strmém kopci plném nástrah je těžké? Mýlíte se, k ovládání vám postačí směrové šipky a vystačíte si s dalšími pěti tlačítky, tři jsou pro skoky, jedno pro sjíždění kmenů stromů, hran ledovců a poslední, páté, na odraz. Takže během tří minut naučíte Freak Out hrát například i svoji pětiletou sestru. Z hlediska hratelnosti by se umístil velmi vysoko, ale k zemi ho sráží sem tam nějaký ten bug a grafika, která by si zasloužila vylepšit některé textury, jinak je hra zpracována velmi solidně. Říkáte si, jaký bug? Nestalo se Vám ještě, že jste se z ničeho nic projeli po skále bez pádu? No tak vidíte … Za zmínku stojí velmi kvalitní pop-rock-punkový soundtrack, který při sjedu kopce dokáže až vyburcovat k rychlejší jízdě a odvážnějším trikům.

Pokud patříte mezi fanoušky zimních sportů a adrenalinu, tato hra by Vám zcela jistě neměla uniknout, protože za zahrání určitě stojí a uvidíte, jak se ještě pobavíte. To samé bych řekl asi i pro oddychové hráče, protože u Freak Out se dá bezvadně „vyblbnout“ a odreagovat. Pokud patříte mezi slušné lyžaře, kteří by v životě nevjeli mimo sjezdovku do lesa, mezi stromy, raději tuto hru ani neinstalujte, protože nejednomu ochránci přírody by se při divoké jízdě mezi stromy udělalo pár vrásek na čele, ale proto se tomuto sportu říká freeride !

Světlé stránky hry
  • Extrémní lyžování i na monitorech PC
  • Skvělý pop-rock-punkový soundtrack
  • Jednoduché, ale efektivní ovládání
  • Odreagování
Temné stránky hry
  • Stereotypní
  • Málo skoků, málo tratí, málo hor
  • Občasný bug ve hře

Martin Boček hodnotí

Hned pro začátek musím pochválit úvod. Zaujme, vtáhne do recenze – a to je to, proč jej vůbec píšeme. Dá se mu vytknout jen jedna drobnost - de facto zde přebývá věta "O to je to zajímavější hra...". Úvod by dával smysl i bez ní a – alespoň podle mého názoru – by byl i čtivější. Uvedená věta zde totiž trochu neodpovídá souvislostem a vypadá jako do textu dodatečně dopsaná.

Co se mi ale líbí již méně je fakt, že hned za úvodem následuje popis menu. Je to jako studená sprcha po ránu. Kde je nějaký obecný popis hry? Úvod do problematiky? Ne každý ví, co si pod hrou s názvem Freak Out představit – a pokud se to nedozví v úvodu, pak nejpozději nyní je ta správná chvíle rozvést toto téma.

"...budete dokazovat své umění na 4 druzích hor. Pro začátek se můžete projet jen po prvních..." Toto je typická ukázka základní chyby mnoha začínajících recenzentů. Je potřeba si uvědomit, že čtenář není žádný idiot a že nejenže má minimálně nějaké obecné povědomí a základní znalosti, ale že je to dokonce i tvor chápavý. Věty jako "na začátku vás čekají první protivníci", "cílem hry je dostat se do posledního levelu", "závod vyhrává ten, kdo dojede do cíle první" atp. jsou nejen pro recenzi zcela zbytečným balastem ubíjejícím pozornost čtenáře, ale především možná nenápadným, leč i přes to urážlivým zpochybněním čtenářovy inteligence.

  

Také bych doporučil dávat si pozor na příliš dlouhé věty, protože je-li věta příliš dlouhá – a hlavně pokud se v ní mění příliš často podmět, pak je to opravdu extrém, to mi věřte – mají čtenáři tendenci se v ní ztrácet, čtení je unavuje a celkově je odrazuje od zbytku článku, což rozhodně není něco, co bychom chtěli; proto je třeba si na takovéto věty dávat velmi dobrý pozor a rozhodně se jich pečlivě vyvarovat – a když už je v textu musíme použít (ano, výjimečně se to stát může, i když by nemělo), je třeba se pečlivě zamyslet nad tím, proč takovouto šílenost vůbec tvoříme a jestli je opravdu nemožné rozdělit ji na víc kratších vět. A ano, má předchozí věta je nejen popisem, ale současně i ukázkou toho, o čem mluvím.

Ale pokročme dále, konkrétně k odstavci o kariéře. I ten použijeme jako příklad toho, na co by si měl každý recenzent dávat pozor. Řeč je o logice textu; platí, že každá věta by měla obsahově navazovat na tu předchozí; a totéž platí i pro jednotlivé odstavce. Chceme-li změnit téma, je zapotřebí tak učinit přirozeně, tak, aby byl přechod plynulý a pro čtenáře stravitelný. K tomu se obvykle používají společné body obou témat. Rozhodně je ale zapotřebí si hlídat, aby celý text byl logický a ne aby – jak je tomu v druhé polovině zmíněného odstavce – skákal z tématu na téma a zase zpátky. Typickým příkladem je věta "Skoky se časem naučíte a zjistíte, že jde udělat dobrý trik i při sjíždění hran stromů, což nejen vypadá efektivně, ale s porovnáním přibylých bodů na tabuli se skóre i efektně." Tato věta má tři různé podměty, mluví o třech různých věcech a z nich jen dvě na sebe logicky navazují. Takhle rozhodně ne, vážení redaktoři. Ostatně, uvedené ostatně platí i o větě "Freak Out je pro každého, myslíte si, že ovládat lyžaře na strmém kopci plném nástrah je těžké?“. (Mimochodem používate-li cizí slova, buďte si jisti jejich významem - jinak to dopadne jako u prohození slov "efektně" a "efektivně" ve větě o skocích.)

  

Ostatně logika a přirozený vývoj textu chybí i předposlednímu odstavci. Ten začíná povídáním o ovládání, pak je řeč o jeho zvádnutelnosti. Pak je řeč o chybách a grafice následovaný rozborem grafiky – jen aby se pak autor vrátil obloukem zpět k bugům, o nichž ale de facto nic neřekne. Pak je ale najednou řeč o soundtracku, ale přechod je takový, že z logiky textu by plynulo, že soundtrack samotný je bugem...

Co se týče obsahové stránky, vytknul bych uvedené recenzi její popisnost, která jde zcela na úkor dojmům ze hry. Takovýto text by bylo možné akceptovat u preview na hru, která ještě nevyšla, ale recenze? Kde jsou nějaké dojmy ze hry, pocity z jejího hraní? Popis zážitků a zkušeností?

Includova recenze není rozhodně špatná – obzvláště na začátečníka. Obsahuje sice celou řadu chyb, ale většina z nich pramení z faktu, že její autor je možná náruživým hráčem s velkými znalostmi o hrách, ale také hráčem, který recenze v časopisech čte, přičemž nepřemýšlí o nich, ale jen o v nich popsaných hrách.

Přitom právě čtení recenzí od zkušených autorů je tou nejlepší školou, jakou můžete dostat. Chce to jen se soustředit nikoli na obsah recenze, ale na její styl, sloh, logiku, vývoj... Prostě na její formu. Věřte mi, že takhle se dokážete naučit opravdu hodně.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A