Herním redaktorem s Doupětem – Freak Out

Vítejte u našeho nového pravidelného článku. U článku, který vás naučí, jak má psát herní redaktor. Stačí dát na naše fórum nějakou svou recenzi a pak doufat – a dost možná, že příště to budete vy, na jehož práci nezůstane nit suchá! Dnes hodnotí bývalý šéfredaktor Doupěte, Martin Boček.
Herním redaktorem s Doupětem – Freak Out

Autor: includes
Zdroj:
http://forum.doupe.cz/viewtopic.php?p=213153#213153

Freak Out: Extreme Freeride aneb nebojte se lyží …

Co dělat, když není to hlavní, na co v zimě nejen děti čekají? Dvě slova: Freak Out !

Sněhu jsme se tentokrát nedočkali a ani ti největší milovníci v něj už asi ani nevěří, a proto jako jedna z mála věcí, co nám, lyžařům, zvedla náladu, je Freak Out: Extreme Freeride - simulátor extremního lyžování. O to je to zajímavější hra, protože samo o sobě extrémní lyžování není častý žánr, se kterým se můžeme setkat na monitorech počítačů. Myslím, že při vyslovení Freak Out by měli zpozornit všichni, protože ač jste možná „nelyžař“, u tohoto se opravdu odreaguje a určitě chvíli zapomene na své každodenní starosti každý.

V menu hry se zorientuje každý a hned přijde na to, že kromě volné jízdy je zde na výběr i kariéra, ve které budete dokazovat své umění na 4 druzích hor. Pro začátek se můžete projet jen po prvních, k dalším se musíte dostávat sami svými výkony, což ne vždy jde jako po másle. Při startu nové kariéry si vyberete svého jezdce, vývojáři zde nezapomněli i na hráče něžného pohlaví, obléknete si ho a řádně vybavíte pro freeride. Postupem času budete mít na výběr další doplňky – oblečení, lyže, helmy … takže svého jezdce do konce hry určitě několikrát převléknete, aby odpovídal nejnovějším trendům. Dále už je to jen a jen na vaší zručnosti.

  

V kariéře se Vám budou postupně odemykat další a další tratě poté, co dokončíte ty předešlé. Sjezdy jsou rozděleny do dvou typů; v prvním se budete snažit udělat co nejlepší trik, co nejrychleji sjet sjezdovku a ukázat na svahu pořádné freeride kousky. V druhém budete plnit úkoly, které po čase začínají být dost stereotypní, např. sbírání hvězdiček, hledání ztracených psů, triky za určité body, sladování po spadlých kmenech stromů, hranách ledovců a snažit se, aby na konci sjezdovky bylo vaše konto bodů co nejtučnější, protože i to je jeden z úkolů, překonat určitý počet bodů. Ze začátku hry se bude zdát, že triky je snad nemožné udělat na malých skokáncích, ale při správném odrazu lze udělat lepší triky než na opticky mnohem větším skoku, které lákají mnohem více. Triků je na výběr dost málo, než bych i já osobně čekal, ale s pomocí směrových šipek lze udělat solidní a dost dobře hodnocený trik. Každá osoba, kterou si v modu kariéry vyberete má svůj speciální skok, ten dokáže jako nikdo jiný. Skoky se časem naučíte a zjistíte, že jde udělat dobrý trik i při sjíždění hran stromů, což nejen vypadá efektivně, ale s porovnáním přibylých bodů na tabuli se skóre i efektně. Postupem času, se váš jezdec bude zdokonalovat v balancu, tricích a odolnosti, tzn. při dopadu z větší výšky se hned nebude klátit k zemi, ale skok ustojí, než tomu bylo třeba doposud.

Freak Out je pro každého, myslíte si, že ovládat lyžaře na strmém kopci plném nástrah je těžké? Mýlíte se, k ovládání vám postačí směrové šipky a vystačíte si s dalšími pěti tlačítky, tři jsou pro skoky, jedno pro sjíždění kmenů stromů, hran ledovců a poslední, páté, na odraz. Takže během tří minut naučíte Freak Out hrát například i svoji pětiletou sestru. Z hlediska hratelnosti by se umístil velmi vysoko, ale k zemi ho sráží sem tam nějaký ten bug a grafika, která by si zasloužila vylepšit některé textury, jinak je hra zpracována velmi solidně. Říkáte si, jaký bug? Nestalo se Vám ještě, že jste se z ničeho nic projeli po skále bez pádu? No tak vidíte … Za zmínku stojí velmi kvalitní pop-rock-punkový soundtrack, který při sjedu kopce dokáže až vyburcovat k rychlejší jízdě a odvážnějším trikům.

Pokud patříte mezi fanoušky zimních sportů a adrenalinu, tato hra by Vám zcela jistě neměla uniknout, protože za zahrání určitě stojí a uvidíte, jak se ještě pobavíte. To samé bych řekl asi i pro oddychové hráče, protože u Freak Out se dá bezvadně „vyblbnout“ a odreagovat. Pokud patříte mezi slušné lyžaře, kteří by v životě nevjeli mimo sjezdovku do lesa, mezi stromy, raději tuto hru ani neinstalujte, protože nejednomu ochránci přírody by se při divoké jízdě mezi stromy udělalo pár vrásek na čele, ale proto se tomuto sportu říká freeride !

Světlé stránky hry
  • Extrémní lyžování i na monitorech PC
  • Skvělý pop-rock-punkový soundtrack
  • Jednoduché, ale efektivní ovládání
  • Odreagování
Temné stránky hry
  • Stereotypní
  • Málo skoků, málo tratí, málo hor
  • Občasný bug ve hře

Martin Boček hodnotí

Hned pro začátek musím pochválit úvod. Zaujme, vtáhne do recenze – a to je to, proč jej vůbec píšeme. Dá se mu vytknout jen jedna drobnost - de facto zde přebývá věta "O to je to zajímavější hra...". Úvod by dával smysl i bez ní a – alespoň podle mého názoru – by byl i čtivější. Uvedená věta zde totiž trochu neodpovídá souvislostem a vypadá jako do textu dodatečně dopsaná.

Co se mi ale líbí již méně je fakt, že hned za úvodem následuje popis menu. Je to jako studená sprcha po ránu. Kde je nějaký obecný popis hry? Úvod do problematiky? Ne každý ví, co si pod hrou s názvem Freak Out představit – a pokud se to nedozví v úvodu, pak nejpozději nyní je ta správná chvíle rozvést toto téma.

"...budete dokazovat své umění na 4 druzích hor. Pro začátek se můžete projet jen po prvních..." Toto je typická ukázka základní chyby mnoha začínajících recenzentů. Je potřeba si uvědomit, že čtenář není žádný idiot a že nejenže má minimálně nějaké obecné povědomí a základní znalosti, ale že je to dokonce i tvor chápavý. Věty jako "na začátku vás čekají první protivníci", "cílem hry je dostat se do posledního levelu", "závod vyhrává ten, kdo dojede do cíle první" atp. jsou nejen pro recenzi zcela zbytečným balastem ubíjejícím pozornost čtenáře, ale především možná nenápadným, leč i přes to urážlivým zpochybněním čtenářovy inteligence.

  

Také bych doporučil dávat si pozor na příliš dlouhé věty, protože je-li věta příliš dlouhá – a hlavně pokud se v ní mění příliš často podmět, pak je to opravdu extrém, to mi věřte – mají čtenáři tendenci se v ní ztrácet, čtení je unavuje a celkově je odrazuje od zbytku článku, což rozhodně není něco, co bychom chtěli; proto je třeba si na takovéto věty dávat velmi dobrý pozor a rozhodně se jich pečlivě vyvarovat – a když už je v textu musíme použít (ano, výjimečně se to stát může, i když by nemělo), je třeba se pečlivě zamyslet nad tím, proč takovouto šílenost vůbec tvoříme a jestli je opravdu nemožné rozdělit ji na víc kratších vět. A ano, má předchozí věta je nejen popisem, ale současně i ukázkou toho, o čem mluvím.

Ale pokročme dále, konkrétně k odstavci o kariéře. I ten použijeme jako příklad toho, na co by si měl každý recenzent dávat pozor. Řeč je o logice textu; platí, že každá věta by měla obsahově navazovat na tu předchozí; a totéž platí i pro jednotlivé odstavce. Chceme-li změnit téma, je zapotřebí tak učinit přirozeně, tak, aby byl přechod plynulý a pro čtenáře stravitelný. K tomu se obvykle používají společné body obou témat. Rozhodně je ale zapotřebí si hlídat, aby celý text byl logický a ne aby – jak je tomu v druhé polovině zmíněného odstavce – skákal z tématu na téma a zase zpátky. Typickým příkladem je věta "Skoky se časem naučíte a zjistíte, že jde udělat dobrý trik i při sjíždění hran stromů, což nejen vypadá efektivně, ale s porovnáním přibylých bodů na tabuli se skóre i efektně." Tato věta má tři různé podměty, mluví o třech různých věcech a z nich jen dvě na sebe logicky navazují. Takhle rozhodně ne, vážení redaktoři. Ostatně, uvedené ostatně platí i o větě "Freak Out je pro každého, myslíte si, že ovládat lyžaře na strmém kopci plném nástrah je těžké?“. (Mimochodem používate-li cizí slova, buďte si jisti jejich významem - jinak to dopadne jako u prohození slov "efektně" a "efektivně" ve větě o skocích.)

  

Ostatně logika a přirozený vývoj textu chybí i předposlednímu odstavci. Ten začíná povídáním o ovládání, pak je řeč o jeho zvádnutelnosti. Pak je řeč o chybách a grafice následovaný rozborem grafiky – jen aby se pak autor vrátil obloukem zpět k bugům, o nichž ale de facto nic neřekne. Pak je ale najednou řeč o soundtracku, ale přechod je takový, že z logiky textu by plynulo, že soundtrack samotný je bugem...

Co se týče obsahové stránky, vytknul bych uvedené recenzi její popisnost, která jde zcela na úkor dojmům ze hry. Takovýto text by bylo možné akceptovat u preview na hru, která ještě nevyšla, ale recenze? Kde jsou nějaké dojmy ze hry, pocity z jejího hraní? Popis zážitků a zkušeností?

Includova recenze není rozhodně špatná – obzvláště na začátečníka. Obsahuje sice celou řadu chyb, ale většina z nich pramení z faktu, že její autor je možná náruživým hráčem s velkými znalostmi o hrách, ale také hráčem, který recenze v časopisech čte, přičemž nepřemýšlí o nich, ale jen o v nich popsaných hrách.

Přitom právě čtení recenzí od zkušených autorů je tou nejlepší školou, jakou můžete dostat. Chce to jen se soustředit nikoli na obsah recenze, ale na její styl, sloh, logiku, vývoj... Prostě na její formu. Věřte mi, že takhle se dokážete naučit opravdu hodně.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

včera | | 36 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |