Historie Evropy ve vašich rukou

Objevení Ameriky. Francouzská revoluce. Nástup Napoleona. To vše jsou události, které se staly v rozmezí 15. až 18. století. Zasáhly většinu evropských států, ať již ve smyslu dobrém či špatném. Právě v tomto převratném období se bude odehrávat i nová hra vývojářů Paradox Entertainment s názvem Europa Universalis.
Historie Evropy ve vašich rukou
Jistě vás teď napadá srovnání např. s Civilizací, jen v trochu konkrétnějším měřítku a poloze. Jenže to jste docela dost vedle. Zaprvé, Europa Universalis nebude turn-based strategie, nýbrž REAL-TIME. Máte to? A za druhé, tady nepůjde o města, nýbrž o provincie, na které je celá novověká Evropa velice jemně rozdrobena. Z obou těchto vlastností plyne, že se konečně budete moci doopravdy vcítit do osoby monarchy, který musel každou malou stížnost svých nejvyšších představitelů "zpracovávat" v reálném čase a s ohledem na další části země. Budete diplomatem, generálem, knězem, státníkem, a vším dalším, čím bude zrovna potřeba být. Samozřejmě, že bude možné hru kdykoliv zastavit a všechno si pořádně rozmyslet (myslím, že to bude poměrně často).

Europa UniversalisEuropa Universalis

Herní svět, který je přesnou kopií historické Evropy, je rozdělen na více jak 700 (slovy: SEDM STOVEK) oddělených provincií. Každý národ se skládá z menších oblastí, tudíž je velice snadné, aby se hranice mezi jednotlivými státy ze dne na den měnily, podle toho, jak se vám bude dařit vládnout svým panstvím či vést války. Celkem se ve hře nalézá přes 75 zemí (a tudíž jsou zde zahrnuty i ty nejmenší a časově nejomezenější státečky), které jsou ovládány buďto vámi či počítačem. Vaším úkolem bude vytvářet armády, budovat ekonomiku a vyjednávat s dalšími zeměmi. Ovšem nejen to - realismus hry jde tak daleko, že s budete muset starat i o náboženství, vědu, a objevné cesty. Podobně jako většina ostatních "her na budování impéria" nemá jasně daný cíl, nemá ho ani Europa Universalis. Jediným cílem je přežít a prosperovat, jak toho dosáhnete, to už je pouze a jen na vás. Ovšem tvůrci mysleli i na ty z nás, kteří mají rádi pevně daný cíl mise, a vytvořili početné scénáře, které mají jasně dané podmínky vítězství. Jednou budete muset nasbírat co největší počet tzv. vítězných bodů, jindy obsadit ten a ten počet provincií, a tak dále.

Europa UniversalisEuropa Universalis

Vojenství je v tomto případě na první pohled poněkud omezeno. K dispozici je totiž celkově pouze šest (slovy: ŠEST) jednotek - pěchota, kavalerie, artilerie (na zemi) a galéry, válečné lodě a transporty (na vodě:). Jenže to je pouze první pohled. Ten druhý odhalí, jak dokonale promyšlená armáda v této hře je. Všechno totiž záleží na vyspělosti vašeho impéria - cena, doba "výroby", technická dokonalost. Armáda je také měsíčně vyplácena a klíčem ke každé armádě jsou zásobovací cesty (pro vás tedy platí, že je musíte maximálně chránit a ty cizí maximálně ohrožovat). Vše je navíc ovlivněno morálkou, která je navíc všeobecně nízká. Komu by se taky chtělo jen tak umírat pro nějakého blba tam nahoře, že ... A nakonec je možné si vybrat z neskutečného množství "historických" (ale i fiktivních) armádních velitelů.

Europa UniversalisEuropa Universalis

Jak jste si už nepochybně povšimli z okolních obrázků, hra je 2D (jak jinak, také ... už jste někdy viděli "imperiální" hru ve 3D?). Trochu to celé vypadá jako nějaká desková hra, a možná to dokonce i byl záměr. Nechybí tedy ani multiplayer, kterého se může zúčastnit až osm hráčů. Hra má vyjít v únoru tohoto roku.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A