Historie Evropy ve vašich rukou

Objevení Ameriky. Francouzská revoluce. Nástup Napoleona. To vše jsou události, které se staly v rozmezí 15. až 18. století. Zasáhly většinu evropských států, ať již ve smyslu dobrém či špatném. Právě v tomto převratném období se bude odehrávat i nová hra vývojářů Paradox Entertainment s názvem Europa Universalis.
Historie Evropy ve vašich rukou
Jistě vás teď napadá srovnání např. s Civilizací, jen v trochu konkrétnějším měřítku a poloze. Jenže to jste docela dost vedle. Zaprvé, Europa Universalis nebude turn-based strategie, nýbrž REAL-TIME. Máte to? A za druhé, tady nepůjde o města, nýbrž o provincie, na které je celá novověká Evropa velice jemně rozdrobena. Z obou těchto vlastností plyne, že se konečně budete moci doopravdy vcítit do osoby monarchy, který musel každou malou stížnost svých nejvyšších představitelů "zpracovávat" v reálném čase a s ohledem na další části země. Budete diplomatem, generálem, knězem, státníkem, a vším dalším, čím bude zrovna potřeba být. Samozřejmě, že bude možné hru kdykoliv zastavit a všechno si pořádně rozmyslet (myslím, že to bude poměrně často).

Europa UniversalisEuropa Universalis

Herní svět, který je přesnou kopií historické Evropy, je rozdělen na více jak 700 (slovy: SEDM STOVEK) oddělených provincií. Každý národ se skládá z menších oblastí, tudíž je velice snadné, aby se hranice mezi jednotlivými státy ze dne na den měnily, podle toho, jak se vám bude dařit vládnout svým panstvím či vést války. Celkem se ve hře nalézá přes 75 zemí (a tudíž jsou zde zahrnuty i ty nejmenší a časově nejomezenější státečky), které jsou ovládány buďto vámi či počítačem. Vaším úkolem bude vytvářet armády, budovat ekonomiku a vyjednávat s dalšími zeměmi. Ovšem nejen to - realismus hry jde tak daleko, že s budete muset starat i o náboženství, vědu, a objevné cesty. Podobně jako většina ostatních "her na budování impéria" nemá jasně daný cíl, nemá ho ani Europa Universalis. Jediným cílem je přežít a prosperovat, jak toho dosáhnete, to už je pouze a jen na vás. Ovšem tvůrci mysleli i na ty z nás, kteří mají rádi pevně daný cíl mise, a vytvořili početné scénáře, které mají jasně dané podmínky vítězství. Jednou budete muset nasbírat co největší počet tzv. vítězných bodů, jindy obsadit ten a ten počet provincií, a tak dále.

Europa UniversalisEuropa Universalis

Vojenství je v tomto případě na první pohled poněkud omezeno. K dispozici je totiž celkově pouze šest (slovy: ŠEST) jednotek - pěchota, kavalerie, artilerie (na zemi) a galéry, válečné lodě a transporty (na vodě:). Jenže to je pouze první pohled. Ten druhý odhalí, jak dokonale promyšlená armáda v této hře je. Všechno totiž záleží na vyspělosti vašeho impéria - cena, doba "výroby", technická dokonalost. Armáda je také měsíčně vyplácena a klíčem ke každé armádě jsou zásobovací cesty (pro vás tedy platí, že je musíte maximálně chránit a ty cizí maximálně ohrožovat). Vše je navíc ovlivněno morálkou, která je navíc všeobecně nízká. Komu by se taky chtělo jen tak umírat pro nějakého blba tam nahoře, že ... A nakonec je možné si vybrat z neskutečného množství "historických" (ale i fiktivních) armádních velitelů.

Europa UniversalisEuropa Universalis

Jak jste si už nepochybně povšimli z okolních obrázků, hra je 2D (jak jinak, také ... už jste někdy viděli "imperiální" hru ve 3D?). Trochu to celé vypadá jako nějaká desková hra, a možná to dokonce i byl záměr. Nechybí tedy ani multiplayer, kterého se může zúčastnit až osm hráčů. Hra má vyjít v únoru tohoto roku.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A