Historie série Final Fantasy – stará série část 2.

Final Fantasy je synonymem pro nádherný příběh a hlavně dlouho řadu her - v našem podrobném tématu pokračujeme legednárními díly čtyři až šest
Seznam kapitol
  1. Final Fantasy IV a V
  2. Final Fantasy VI

Vítejte zpět u našeho gigantického tematického článku o jedné japonské herní legendě, RPG sérii Final Fantasy. Minule jsme povídání ukončili u dílu třetího, takže bez zbytečných cirátů pokračujme k dalšímu, čtvrtému.

 Historie Final Fantasy - stará série, část 1.

 Historie Final Fantasy - stará série, část 2.

Historie Final Fantasy - zlatá éra, část 3.

Historie Final Fantasy - nová éra, část 4.

Final Fantasy X-2 (2003 – JP, US/2004 - EU, PS2) – první svého druhu

Final Fantasy IV (1991, SNES) – v zajetí lásky, citů a smrti

final fantasy 10.jpgČtvrtý díl Final Fantasy se vyznačoval doslova revolučním pojetím hry jako celku, tedy v rámci série. Byl to druhý titul ságy, který se dostal do Ameriky, kde se prodával jako Final Fantasy II. Hra představila mnoho prvků, pro které je celá série dodnes ceněná. Jako první přinesla opravdu komplexní příběh s vyhraněnými postavami plný citů a emocí.

Jako první přinesla i jednoduchý, avšak geniální soubojový systém Active Time Battle (ATB). V tomto systému se boje odehrávají v reálném čase a postavy jednají na základě svojí rychlosti – rychlejší postava bude na tahu dříve než ta pomalejší.

Hra představila mnoho prvků, pro které je celá série dodnes ceněná

Tehdy se ale nedalo ještě dopředu poznat, kdy se která postava dostane ke slovu. Hra se vyznačovala velkým počtem hratelných postav (celkem 12!) a bojová parta se skládala z pěti postav.

final fantasy 11.jpg final fantasy 13.jpg

Hra představila Zemi, kde na povrchu žijí lidé a v podzemním světě trpaslíci. Okolo planety pak kroužil umělý rudý Měsíc, kde přebývají příslušníci rasy Lunarianů, kteří pocházejí ze zničeného světa. FF IV měla jako hlavní charakter temného rytíře Cecila, který pro svého krále plnil rozličné úkoly. Jednoho dne se vypravil do vesničky Mysidia, kde měl vyzvednout Krystal vody. To se mu povede, i když jeho vojáci musejí povraždit nějaké vesničany. Svědomím nahlodaný Cecil se králi vzepřel, za to byl zbaven velící funkce a odeslán společně s dragounem Kainem a tajemným balíčkem do vesničky Mist. Tak začal opravdu hezký příběh plný citů, lásky i smrti,  za který by se kdejaký hollywoodský biják rozhodně nemusel stydět.

final fantasy 12.jpg

Hra opět byla velmi kladně přijata, v Japonsku se prodalo 1,44 milionu kopií původní verze hry na Super Famicom. Na přelomu let 2007 a 2008 vychází 3D remake FF IV pro NDS; a v květnu 2009 se prodalo něco přes milion kusů tohoto remaku.

Final Fantasy V (1992, Super Famicom) – za záchranou krystalů a světa

final fantasy 06.jpgFF V opět neopustila Japonsko, avšak její anglická verze byla v přípravě – stejně jako v případě FF II. Jenže projekt překladu hry byl nakonec předčasně ukončen. Hlavní překladatel Ted Woosley to vysvětlil vcelku jednoduše a výstižně: „Tahle hra prostě není dostatečně přístupná průměrnému hráči“. Narážel tak na velmi komplexní systém vývoje postav, který se opíral o vylepšený job systém známý z FF III. To, co oficiální překladatelé zahájili a nedokončili, nakonec udělali fanoušci. FF V totiž byla jednou z prvních her, na které vyšel kompletní amatérský překlad vytvořený fanouškovskou komunitou. Poprvé se zde objevil Gilgamesh coby mini-boss.

Příběh hry se točí kolem čtyř krystalů, na kterých stála rovnováha světa a přírodních živlů. Hra začíná pozdvižením v královském městě Tycoon, když najednou přestane vát vítr. Král Tycoonu se vypraví do Wind Shrine, aby zjistil, co se stalo s Větrným krystalem. Jakmile dorazí, krystal se roztříští. Mezitím hlavní hrdina Bartz odpočívá v lese, když tu najednou nedaleko spadne meteorit…

Hlavní překladatel Ted Woosley to vysvětlil vcelku jednoduše a výstižně: „Tahle hra prostě není dostatečně přístupná průměrnému hráči“

Gameplay se takřka nelišil od čtvrtého dílu, navíc přibyla tolik důležitá ATB gauge – byl to postupně plnící se pásek, který ukazoval, kdy nastane tah které postavy. Jakmile se tento pásek některé postavě naplnil, mohla jednat.

final fantasy 07.jpg final fantasy 08.jpg

Final Fantasy V se na Super Famicomu (pochopitelně pouze v Japonsku) prodalo téměř 2,5 milionu kusů, později hra vyšla v Americe coby součást kolekce Final Fantasy Anthology. Evropa se hry dočkala až v roce 2002 na PSX a v roce 2007 na GBA.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 | | 2 N/A
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 15 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 4 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A