Historie série Final Fantasy – stará série část 2.

vytisknout velikost písma
Final Fantasy je synonymem pro nádherný příběh a hlavně dlouho řadu her - v našem podrobném tématu pokračujeme legednárními díly čtyři až šest
Seznam kapitol
  1. Final Fantasy IV a V
  2. Final Fantasy VI

Vítejte zpět u našeho gigantického tematického článku o jedné japonské herní legendě, RPG sérii Final Fantasy. Minule jsme povídání ukončili u dílu třetího, takže bez zbytečných cirátů pokračujme k dalšímu, čtvrtému.

 Historie Final Fantasy - stará série, část 1.

 Historie Final Fantasy - stará série, část 2.

Historie Final Fantasy - zlatá éra, část 3.

Historie Final Fantasy - nová éra, část 4.

Final Fantasy X-2 (2003 – JP, US/2004 - EU, PS2) – první svého druhu

Final Fantasy IV (1991, SNES) – v zajetí lásky, citů a smrti

final fantasy 10.jpgČtvrtý díl Final Fantasy se vyznačoval doslova revolučním pojetím hry jako celku, tedy v rámci série. Byl to druhý titul ságy, který se dostal do Ameriky, kde se prodával jako Final Fantasy II. Hra představila mnoho prvků, pro které je celá série dodnes ceněná. Jako první přinesla opravdu komplexní příběh s vyhraněnými postavami plný citů a emocí.

Jako první přinesla i jednoduchý, avšak geniální soubojový systém Active Time Battle (ATB). V tomto systému se boje odehrávají v reálném čase a postavy jednají na základě svojí rychlosti – rychlejší postava bude na tahu dříve než ta pomalejší.

Hra představila mnoho prvků, pro které je celá série dodnes ceněná

Tehdy se ale nedalo ještě dopředu poznat, kdy se která postava dostane ke slovu. Hra se vyznačovala velkým počtem hratelných postav (celkem 12!) a bojová parta se skládala z pěti postav.

final fantasy 11.jpg final fantasy 13.jpg

Hra představila Zemi, kde na povrchu žijí lidé a v podzemním světě trpaslíci. Okolo planety pak kroužil umělý rudý Měsíc, kde přebývají příslušníci rasy Lunarianů, kteří pocházejí ze zničeného světa. FF IV měla jako hlavní charakter temného rytíře Cecila, který pro svého krále plnil rozličné úkoly. Jednoho dne se vypravil do vesničky Mysidia, kde měl vyzvednout Krystal vody. To se mu povede, i když jeho vojáci musejí povraždit nějaké vesničany. Svědomím nahlodaný Cecil se králi vzepřel, za to byl zbaven velící funkce a odeslán společně s dragounem Kainem a tajemným balíčkem do vesničky Mist. Tak začal opravdu hezký příběh plný citů, lásky i smrti,  za který by se kdejaký hollywoodský biják rozhodně nemusel stydět.

final fantasy 12.jpg

Hra opět byla velmi kladně přijata, v Japonsku se prodalo 1,44 milionu kopií původní verze hry na Super Famicom. Na přelomu let 2007 a 2008 vychází 3D remake FF IV pro NDS; a v květnu 2009 se prodalo něco přes milion kusů tohoto remaku.

Final Fantasy V (1992, Super Famicom) – za záchranou krystalů a světa

final fantasy 06.jpgFF V opět neopustila Japonsko, avšak její anglická verze byla v přípravě – stejně jako v případě FF II. Jenže projekt překladu hry byl nakonec předčasně ukončen. Hlavní překladatel Ted Woosley to vysvětlil vcelku jednoduše a výstižně: „Tahle hra prostě není dostatečně přístupná průměrnému hráči“. Narážel tak na velmi komplexní systém vývoje postav, který se opíral o vylepšený job systém známý z FF III. To, co oficiální překladatelé zahájili a nedokončili, nakonec udělali fanoušci. FF V totiž byla jednou z prvních her, na které vyšel kompletní amatérský překlad vytvořený fanouškovskou komunitou. Poprvé se zde objevil Gilgamesh coby mini-boss.

Příběh hry se točí kolem čtyř krystalů, na kterých stála rovnováha světa a přírodních živlů. Hra začíná pozdvižením v královském městě Tycoon, když najednou přestane vát vítr. Král Tycoonu se vypraví do Wind Shrine, aby zjistil, co se stalo s Větrným krystalem. Jakmile dorazí, krystal se roztříští. Mezitím hlavní hrdina Bartz odpočívá v lese, když tu najednou nedaleko spadne meteorit…

Hlavní překladatel Ted Woosley to vysvětlil vcelku jednoduše a výstižně: „Tahle hra prostě není dostatečně přístupná průměrnému hráči“

Gameplay se takřka nelišil od čtvrtého dílu, navíc přibyla tolik důležitá ATB gauge – byl to postupně plnící se pásek, který ukazoval, kdy nastane tah které postavy. Jakmile se tento pásek některé postavě naplnil, mohla jednat.

final fantasy 07.jpg final fantasy 08.jpg

Final Fantasy V se na Super Famicomu (pochopitelně pouze v Japonsku) prodalo téměř 2,5 milionu kusů, později hra vyšla v Americe coby součást kolekce Final Fantasy Anthology. Evropa se hry dočkala až v roce 2002 na PSX a v roce 2007 na GBA.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

22.  8.  2017 | | 5 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A