Hitman 3: do třetice všeho zavražděného | Recenze

Agent 47 se znovu vrátil, aby zakončil svou moderní trilogii. Jeho oběťmi jsou opět prachatí záporáci, které zabíjí nejrůznějšími způsoby. Moc novinek však nepřinesl.

Co baví

  • Hravý svět
  • Pestré prostředí
  • Příjemná atmosféra
  • Vysoká znovuhratelnost
  • Hromady odlišných úkolů/možností

Co vadí

  • Minimum inovací
  • Spousta technických chyb
  • Pouze 6 misí
8/10
Hodnocení

Známé herní značky mají v této době zajímavou tradici. Resetují se a začnou úplně od začátku. S novou technologií a novými vývojáři (ať mluvíme o úplné změně studia nebo jen nových lidech v něm), přichází také nové nápady a pohled na sérii. Nám pak nezbývá než vyhodnotit, jak se to podařilo.


Hitman nasadil skvělé tempo, které udržel. Jak však ukazuje třetí díl, snažil se běhat stále stejně. Neměnil cestu či tempo samotné. Našel něco, co funguje a co je dobré. Třetí díl vlastně nemusel být vyloženě nový, aby se podařil. Nesměl však nic zvorat.

Ve světě vrahů

Že se nejedná o nic vyloženě nového, pocítíte hned na začátku hry. Všichni noví Hitmani jsou zobrazení na herním menu a pokud je vlastníte, můžete si mise ze starších dílů rovnou zapnout. Člověk má pocit, že vyšla jen jedna hra Hitman a zbytek jsou pouhá rozšíření. To, že se jedná o trilogii, se snaží připomínat hlavně příběh.

Hitman (6).pngHitman (7).pngHitman (9).png
Hlavní příběh mě moc nezaujal, příběh misí ano

Je komické, že jsem zapomněl, že Hitman nějaký příběh měl, dokud jsem neviděl shrnutí předchozích dílů. Závěr trilogie mi připomíná spíš takového Johna Wicka. Vím jen, že mu zabili psa a on kvůli tomu začal všechny vraždit. No Agenta 47 speciálně upravili a vycvičili k vraždění lidí a nyní to dělá. Jen teda místo kosení nepřátel volí promyšlený stealth. Neberte to však tak, že bych příběh bral jako vyloženou břečku. Nevidím však v něm ten magnet a konec mi nepřišel dostatečně výmluvný, abych cítil, že skončila epochální trilogie.

 

Člověk má pocit, že vyšla jen jedna hra Hitman a zbytek jsou pouhá rozšíření.

 

Krása hry je vskutku zejména v misích. Každá má svůj menší příběh s dostatečným množstvím informací, přičemž jejich prozkoumávání hra odměňuje. S větším množstvím znalostí získáváte další inspiraci, jak svůj cíl co nejlépe zabít. Plnění úkolů je občas zábavnější než vražda samotná. Misí je sice pouze 6, ale díky jejich pestrosti a hravosti dokáže být každý průchod velmi originální.

Procestujte svět

Už od první misi víte, že se bude jednat o majestátní hru. Váš cíl se nachází v luxusním paneláku v Dubaji, tyčícím se až nad mraky. Při procházce vidíte více zlata, než kolik má piercingů Xerxes z 300: Bitva u Thermopyl a příležitosti, jak vraždit, se jen hemží. Každou chvíli můžete narazit na významnou osobnost, která má s vaším cílem meeting či se můžete vydávat za osobního strážce. Převlékání tu opět hraje hlavní roli.

Hitman (10).pngHitman (13).pngHitman (19).png
Hra odměňuje prozkoumávání lokací odhalováním nových způsobů, jak někoho zabít

Hitman 3 se hlavně nebál. Mise umístil až překvapivě různorodě. Máte tu Dubaj, Anglii, Berlín, Čínu či Argentinu. Celá úroveň se vedle vyobrazené lokace liší plány vašeho cíle. Potkáte jak aktivního podnikatele, tak vědce zakopaného hluboko pod zemí. Je znatelně rozdílným zážitkem, když se snažíte v berlínském nočním klubu likvidovat skryté agenty nebo když v Číně pronikáte do tajné základny s nespočtem bezpečnostních procedur.

 

Celá úroveň se vedle vyobrazené lokace liší plány vašeho cíle. Potkáte jak aktivního podnikatele, tak vědce zakopaného hluboko pod zemí.

 

Obzvláště musím pochválit roli soukromého detektiva. Možnost se za něj přestrojit a vyšetřovat vraždu v Anglii hra vyloženě zdůrazňovala a jedná se o jednu z nejzábavnějších misí, co jsem v Hitmanovi zažil. Skoro jak v románu od Agathy Christie máte chuť jednu vrazit každému z podezřelých a vykreslování obrázku o motivech vraha a celém sídle zvládla hra na jedničku.

Hitman (21).pngHitman (23).pngHitman (26).png
Převléknutí se za detektiva a řešení vraždy patří k nejlepším aktivitám v celé sérii

Není to však zdaleka jediná příležitost, kdy jsem s nadšením objevoval možnosti hry. Stejně jako v předchozích dílech hra staví na znovuhratelnosti. Nový průchod odemyká předtím skryté možnosti. Máte možnost jiné startovní pozice či jiného vybavení. Ačkoli základní hra, tedy první průchod misemi, zabere do 10 hodin (záleží na každém průzkumníkovi), všechny průchody misemi tento čas znásobí.

Hospodský guláš ve videoherní edici

Jestli se však ptáte vyloženě na nové věci, asi hledáte marně. Hra pouze zvýšila množství a dokončila svůj rozjetý příběh. Hitman opět staví na mechanice převlékání, na hravém světě, který však je i logický. Na šroubování potřebujete šroubovák, na otrávení jídla jed, na otevření zamčených dveří klíč či páčidlo – to však přiláká pozornost kolemjdoucích.

Hitman (30).pngHitman (31).pngHitman (32).png
Herní principy jsou stejné. Hra ve výsledku působí spíše jako povedené DLC

Zajímavý je foťák, kterým můžete blíže prozkoumávat předměty či na dálku (pomocí vašich kumpánů na telefonu) některé věci hackovat. Nebo si můžete užít pistoli s tlumičem a vraždění řeznickým nožem. Možností je spousta.

 

Ve hře jsem našel hromadu bugů a designerských přešlapů, které skutečně zasáhly do mého hráčského prožitku.

 

Taková spousta, že mi ta stejnost ani moc nevadila. Je to jak oblíbená pizzerie, která kuchaře moc často nemění. Dokud jste však s nimi spokojeni, rádi se vracíte, ochutnáváte nové pizzy či si připomínáte ty, co vám chutnaly dříve. Hrozí jen, že se kuchaři zhorší, uberou množství příloh na pizze a vy do restaurace přestanete chodit. To se Hitmanovi naštěstí nestalo. Hra je provedena řemeslně skvěle, tedy s výjimkami…

Agent 47 nechybuje, ale hra ano

Ve hře jsem našel hromadu bugů a designerských přešlapů, které skutečně zasáhly do mého hráčského prožitku. Číslo jedna jsou rozhodně uložené pozice, které často špatně uloží data. Platí to zejména o těch automatických, kdy jste třeba ve správné lokaci, ale chybí vám některé předměty a úkol vás navádí zpět.

Hitman (34).pngHitman (35).pngHitman (36).png
Všechny lokace mají své kouzlo a každá se liší možnostmi, jak se k cíli dostat

Stalo se mi, že mě hlídači chtěli prohledat pětkrát, postava, která mě následovala, se ztratila či se mi zasekly předměty a zbraň nechtěla mířit ani střílet. A abych nezapomněl, online služby mi po celou dobu hraní nefungovaly.

Hitman (38).pngHitman (39).pngHitman (44).png
Technické problémy jsou všudypřítomné. Nejhorší jsou špatně nahraná data v uložených hrách

Zde se sluší říct, že hraji hru na Xbox One X. Možná tím jiné platformy tolik netrpí. Jinak však vypadá hra skvěle. Horší detaily obličejů člověku sice připomínají, že… no třetí díl je spíš DLC na hru z roku 2016. Přesto jsem si užíval osvětlené čínské ulice, do detailu vykreslenou restauraci či tajuplnou atmosféru anglického sídla. Není to „next-gen“, ale rozhodně jsem si každou úroveň hrozně rád prohlédl.

Verdikt

Stejně jako se nezměnilo, že se lidé bojí smrti, se nezměnila ani hra, kde tento strach roznášíte. Hitman 3 dělá to samé, co předchozí díly, ale dělá to skvěle. Každá úroveň má svůj příběh a hravost je maximálně odměňována. Hru budete chtít opakovat, zkoušet různé možnosti a užívat si atmosféru i prostředí. Celé to však působí spíše jako vydařené DLC než jako nová hra.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Hry zadarmo nebo se slevou: strategie Wargame a Ratchet & Clank zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: strategie Wargame a Ra…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

5.  3.  2021 | |2 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Sunless Sea zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Su…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Tom Holland není s Uncharted filmem příliš spokojený.

3.  3.  2021 | |2 N/A
Martin Havel
UnchartedFilm
AMD předvádí ray tracing v nových záběrech z Resident Evil Village

AMD předvádí ray tracing v nových záběrech z Resid…

Očekávané pokračování hororové série se pochlubí ray tracingem.

5.  3.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
Resident Evil VillageVideo
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Razer Opus: skvělý poslech bez šílené cenovky | Recenze

Razer Opus: skvělý poslech bez šílené cenovky | Re…

Razer rozhodně nemíří pouze na hráče, Opus jsou skvělá sluchátka pro všechny případy.

4.  3.  2021 | |3 N/A
Michal Maliarov
RazerSluchátka