Hlas lidu: MMORPG na konzolích

vytisknout velikost písma

Co by to bylo za neděli, kdyby se s námi o svá moudra nepodělil i harcovník našeho fóra, N.Marko. Tentokráte na velice zajímavé téma MMORPG na konzolích, ve kterém reaguje na novinku o přípravě Age of Conan na X360.

N.Marko

nmarko.jpg

Datum registrace: 28.6. 2006 20:00
Počet příspěvků: 3 005
Podpis:
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství. -Solomon Short
To že jsi paranoidní neznamená, že nemáš pravdu.
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Shor

MMORPG. Kouzelná zkratka, pod níž se skrývá jedna z nejvíce „časožroutských“ činností na světě. Tisíce až miliony hráčů se denně noří do různých univerz, aby s přáteli plnili úkoly, zabíjeli draky, zachraňovali celé říše a já nevím, co ještě. Na PC jde o hodně zavedenou zábavu která s WOW v čele generuje neskutečné zisky, pokud je hra úspěšná a neskutečné dluhy když není. Každou chvíli je ohlášené nebo spuštěné nové MMORPG, ale v záři nedostižného WOW mnohá z nich usychají, jen pár přežívá a ještě menšímu počtu se daří.

aocrecenze_22.jpg aocrecenze_23.jpg
aocrecenze_24.jpg aocrecenze_27.jpg

Jedním z doslova panenských teritorií pro MMO můžou být konzole - vždyť na nich se do dneška hraje pouze FFXI, takže víme, že to jde, ale z nepochopitelných důvodů se ještě nikdo nerozhoupal a nic nevydal. Konzole by mohl být jakýsi tichý kout, kam WOW nezavítá, aby je připravil o hráče a tím o platící zákazníky.

Mělo by to mnoho výhod. Unifikovaný a dostatečně výkonný hardware, nové konzole mají (většinou) harddisk, mnohdy jsou připojené na internet a hráčská komunita v této generaci konzol je doslova vyhladovělá po RPG. Proto mi hlava nebere proč se ještě nikdo do tohohle byznysu pořádně nepustil.

Oznámení, že se AoE stále připravuje mě osobně potěšilo, o to více když víme, jak těžký život toto jistě kvalitní RPG na PC má. Nezbývá než věřit, že tým svou práci dodělá a vydavatel najde odvahu spustit servery i pro X360. Ten má milionovou základnu hráčů s internetem, takže potenciálních zákazníků je více než dost. Pakliže by se uchytil, je tu větší šance, že i jiné firmy se dají přesvědčit, aby buď „portovaly“ své hry nebo rovnou vytvořily nové světy. Ví se, že Sony již nějaký čas pracuje na asi třech MMO hrách, bohužel, jak je u ní obvyklé, datum vydání je více než v nedohlednu. Proto se modlím k videoherním božstvům aby osvítili i jiné vydavatele.

Jako středoevropan zde vidím ještě jednu překážku. Mám temné podezření, že když nějaké MMMO na konzole přeci jen vyjde, budeme na Evropskou verzi zase čekat nejméně půl roku. Vydavatelé totiž vycházejí z jakési pochybné filozofie, že amerika je ta nejdůležitější. Na jednu stranu mají jistě pravdu. Něco vydat v USA je mnohem snazší, protože zde máte hodně přes tři sta milionů potencionálních kupujících mluvících jedním jazykem v rámci jednoho státu a tudíž i legislativní (autorská práva) problémy se dají vyřešit rychleji. Evropa (EU) má přes čtyři sta milionů zákazníků, ale je jak jazykově tak i legislativně roztříštěná a distribuce do takového chaosu může způsobit pořádný bolehlav. Na stranu druhou, jako člověk ochotný zaplatit si nějaký produkt nebo službu se cítím celkem oprávněně opomíjen nebo rovnou ignorován (hrajete někdo Metal Gear Online? Jestli ano, víte o čem mluvím!). V Evropě JE trh a JE velký, ale přes častá ujišťování Amerických a Japonských vydavatelů, jak moc pro ně jsme důležití, stále hrajeme poslední housle. Jsme tak častými svědky zpožděných vydání (krásný příklad je FFVII:CC - více než půl roku odklad) nebo rovnou zrušení verze pro Evropu (naposledy Yakuza 3).

Takže shrnutí. MMO na konzole časem jistě budou - ať už tedy AoE nebo jiné. Co vidím v temných barvách, je datum jejich spuštění a spuštění v Evropě o to více.

Zdroj: forum.doupe.cz

 

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |