Hlas lidu: MMORPG na konzolích

Co by to bylo za neděli, kdyby se s námi o svá moudra nepodělil i harcovník našeho fóra, N.Marko. Tentokráte na velice zajímavé téma MMORPG na konzolích, ve kterém reaguje na novinku o přípravě Age of Conan na X360.

N.Marko

nmarko.jpg

Datum registrace: 28.6. 2006 20:00
Počet příspěvků: 3 005
Podpis:
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství. -Solomon Short
To že jsi paranoidní neznamená, že nemáš pravdu.
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Shor

MMORPG. Kouzelná zkratka, pod níž se skrývá jedna z nejvíce „časožroutských“ činností na světě. Tisíce až miliony hráčů se denně noří do různých univerz, aby s přáteli plnili úkoly, zabíjeli draky, zachraňovali celé říše a já nevím, co ještě. Na PC jde o hodně zavedenou zábavu která s WOW v čele generuje neskutečné zisky, pokud je hra úspěšná a neskutečné dluhy když není. Každou chvíli je ohlášené nebo spuštěné nové MMORPG, ale v záři nedostižného WOW mnohá z nich usychají, jen pár přežívá a ještě menšímu počtu se daří.

aocrecenze_22.jpg aocrecenze_23.jpg
aocrecenze_24.jpg aocrecenze_27.jpg

Jedním z doslova panenských teritorií pro MMO můžou být konzole - vždyť na nich se do dneška hraje pouze FFXI, takže víme, že to jde, ale z nepochopitelných důvodů se ještě nikdo nerozhoupal a nic nevydal. Konzole by mohl být jakýsi tichý kout, kam WOW nezavítá, aby je připravil o hráče a tím o platící zákazníky.

Mělo by to mnoho výhod. Unifikovaný a dostatečně výkonný hardware, nové konzole mají (většinou) harddisk, mnohdy jsou připojené na internet a hráčská komunita v této generaci konzol je doslova vyhladovělá po RPG. Proto mi hlava nebere proč se ještě nikdo do tohohle byznysu pořádně nepustil.

Oznámení, že se AoE stále připravuje mě osobně potěšilo, o to více když víme, jak těžký život toto jistě kvalitní RPG na PC má. Nezbývá než věřit, že tým svou práci dodělá a vydavatel najde odvahu spustit servery i pro X360. Ten má milionovou základnu hráčů s internetem, takže potenciálních zákazníků je více než dost. Pakliže by se uchytil, je tu větší šance, že i jiné firmy se dají přesvědčit, aby buď „portovaly“ své hry nebo rovnou vytvořily nové světy. Ví se, že Sony již nějaký čas pracuje na asi třech MMO hrách, bohužel, jak je u ní obvyklé, datum vydání je více než v nedohlednu. Proto se modlím k videoherním božstvům aby osvítili i jiné vydavatele.

Jako středoevropan zde vidím ještě jednu překážku. Mám temné podezření, že když nějaké MMMO na konzole přeci jen vyjde, budeme na Evropskou verzi zase čekat nejméně půl roku. Vydavatelé totiž vycházejí z jakési pochybné filozofie, že amerika je ta nejdůležitější. Na jednu stranu mají jistě pravdu. Něco vydat v USA je mnohem snazší, protože zde máte hodně přes tři sta milionů potencionálních kupujících mluvících jedním jazykem v rámci jednoho státu a tudíž i legislativní (autorská práva) problémy se dají vyřešit rychleji. Evropa (EU) má přes čtyři sta milionů zákazníků, ale je jak jazykově tak i legislativně roztříštěná a distribuce do takového chaosu může způsobit pořádný bolehlav. Na stranu druhou, jako člověk ochotný zaplatit si nějaký produkt nebo službu se cítím celkem oprávněně opomíjen nebo rovnou ignorován (hrajete někdo Metal Gear Online? Jestli ano, víte o čem mluvím!). V Evropě JE trh a JE velký, ale přes častá ujišťování Amerických a Japonských vydavatelů, jak moc pro ně jsme důležití, stále hrajeme poslední housle. Jsme tak častými svědky zpožděných vydání (krásný příklad je FFVII:CC - více než půl roku odklad) nebo rovnou zrušení verze pro Evropu (naposledy Yakuza 3).

Takže shrnutí. MMO na konzole časem jistě budou - ať už tedy AoE nebo jiné. Co vidím v temných barvách, je datum jejich spuštění a spuštění v Evropě o to více.

Zdroj: forum.doupe.cz

 

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

dnes | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |