Hlas lidu: Ohlédnutí za Flower

Diskuze čtenářů k článku

avatar
22. 02. 2009 17:14

Řešit zda-li jsou hry umění je stejně složité, jako vysvětlit technaři, že vážná hudba je pěkná. Každý má na to jiný pohled. Rozdíl je ovšem v tom, jak na hry nahlíží veřejnost a jak hráči. Nehrající veřejnost o hrách neví nic, myslí si, že hry jsou pro malé děti a nepřináší nic smysluplného. Samotní hráči (jak kteří) ovšem dokáží hry ocenit nejenom jako zdroj zábavy, ale také jako nástroj ke komunikaci s ostatními, jako společenskou platformu, jako něco, co rozvíjí debatu nad rámec pouhého hraní si. Pro mě jsou hry od pradávna uměním, protože v nás vyvolávají emoce. Stejně jako knihy, obrazy, nebo filmy.

Pak už jen záleží na obsahu hry - zda-li vyvolává emoce díky netradičnímu grafickému zpracování, příběhu, dialogům či prosté dobré hratelnosti. K tomu se objeví pár kousků, které zmiňuješ a máme zde vizuálně stylizované poklady jako Okami či právě Flower.

Nedávno jsem psal dojmy z 3D akce Zeno Clash, která má prostředí inspirované obrazy Hieronyma Bosche, Johna Blanche či Salvadora Dalího.(http://www.doupe.cz/PC/Zeno-Clash--to-jste-jeste-nevideli/sc-112-sr-1-a-132672/default.aspx). Už jenom pohled na ty kulisy, stavby, nepřátele je něco, co je srovnatelné s návštěvou obrazové galerie.

A na závěr mám jednu vizi, která by se mohla jednou stát skutečností. Představte si muzeum nebo galerii, kde jsou na zdech stovky monitorů, na kterých běží vybrané scény z her jako Final Fantasy, Metal Gear Solid, Okami, nebo třeba klidně Half-Life, BioShocku, Mafie a mnoha dalších, vše ve zpomaleném záběru, k dispozici máte sluchátka a můžete si navolit, jako scénu vám vybraná hra zrovna vyobrazí. Nebudete nic hrát, jenom se dívat na vybrané scény z kultovních her a vychutnávat ty okamžiky, které nás tak uchvátily. Já bych se do takové galerie mile rád podíval.

 |   |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A