Homefront – a bude hůř (dojmy)

Pokud se chystáte odstěhovat do Ameriky, čekejte do patnácti let stanné právo, popravy na ulici a změnu úředního jazyka. Ruština, čínština, japonština? Ale kdeže.
Seznam kapitol
 1. Budoucnost je rudá
 2. Krásy okupace + galerie

Herní publikum si prošlo snad všemi válečnými konflikty. Bezpočetněkrát se vám jistě zadařilo si smočit uniformu při vyloďování, vyklepávat pouštní písek z hlavně i mrznout v ruské tundře. A to ne jednou. Když se začaly zážitky opakovat, trend zavelel přesunout se na východ za současnými konflikty, případně obsáhnout všechny globální problémy dneška najednou. Je nabíledni, že časovou osu se dá protáhnout i dál za dnešní den, a všimli si toho i vývojáři z Kaos Studios, kteří nám zprostředkovávají svou vizi nejbližších let.

 

Jaká je?

Bod jedna, rok 2012 lidstvo přežilo. Tady si jásavější jedinci minimálně poskočí, ale dopad do tvrdé reality roku 2027 ukáže, že nadšení není tak úplně na místě. Při pohledu na Severní Koreu, kterak přebírá nadvládu nad světem, by přepólování Země nebo střet s planetkou Nibiru nebyl ani takovou katastrofou.

Od prvních minut vás hrou provází silueta města, které ještě nedávno prosperovalo, zoufalost a řev dětí

Za šestnáct let hnula světem nejedna událost, ať už nedostatek ropy, pád dolaru, nadprodukce jaderných hlavic, sílící nepokoje nebo globální epidemie, ale jak se ukazuje, zdaleka největším zlem se stalo úmrtí severokorejského diktátora Kim Čong-ila a nástup jeho syna.

homefront01.jpg homefront02.jpg

Pod jeho vedením Severní Korea zhltnula svou jižní sestru, Indonésii, Malajsii, Thajsko a další přilehlé země, aby se stala světovou mocností a začala konkurovat USA. O sledu událostí vedoucích k okupaci Západu vás informuje brilantní intro hry tak trochu ve stylu CoD World at War. Zčásti v enginu hry, tu prostříhané reálnými záběry nebo názornými grafy vám přehledně shrne světové dění a úžasně namotivuje pro vlastní vstup do hry. Ta se odehrává v Americe, ale podle korejských propagandistických plakátů a všudypřítomné armády byste to tipnuli jen těžko. Atmosféra houstne.

Od prvních minut vás hrou provází silueta města, které ještě nedávno prosperovalo, zoufalost a řev dětí. Herní prostředí hraje na kontrast idylických scenérií a tvrdých změn. K malebnému obydlí přiléhá dvorek s houpačkou, domkem na stromě a sada dětských obrázků, na druhý pohled zpozorujete zabedněná okna, rozstřílenou garáž a auto na střeše. Původní obyvatelé nezvěstní.

Poselství doručeno

Vy se pochopitelně záhy dostáváte na stranu odporu proti režimu. Ne že byste měli na výběr (ostatně vaše postava ani nemluví), členové odporu vám hodí záchranný kruh a vytáhnou ze spárů režimu jednoduše proto, že se jim hodíte do budoucí akce. Stáváte se tak článkem jedné z mnoha buněk, které se snaží koordinovaně svrhnout režim a od začátku máte nevýhodu jak početního, tak technologického rázu. Autoři se nepouštěli do žádných sci-fi představ a servírují hráčům rozumnou vizi budoucích let, ale i tak technologický skok poznáte.

homefront04.jpg homefront05.jpg

Hra bude samozřejmě srovnávána s konkurencí Call of Duty, z jehož konceptu leccos přebírá a nemyslím jen systém samo doplňujícího zdraví. Prostředí se snaží působit otevřeným dojmem, ale stačí se trochu rozhlédnout a linearita brzy začne ztrácet svoje maskování. Při každém uloženém checkpointu se vám přímo za zády uzavře cesta zpět, neviditelné zdi lemují kdejaký nedostupný objekt a s nepotřebnými předměty těžko pohnete. Záleží na vás, jestli je to dobře nebo špatně.

homefront03.jpg homefront09.jpg

Co mi ale ve hře chybělo – kólofdjúty nekólofdjúty – byla nějaká větší podpora fyziky. Přišlo mi, že objekty a zdi neprostřelíte sebeprůraznějším kalibrem, byť trefujete dřevěný plot s laťkami na pěst od sebe, ale Korejec se dočká dávky až jak vystrčí růžky nad něj.

Ze své pozice nováčka se necháváte korigovat a plníte úkoly typu: znič, oběhni, sejmi

Dá se snést, ale u igelitových plachet už neprůstřelnost působí divně, zvlášť pokud díry po kulkách vypadají jako na dřevě a navzdory průvanu zůstávají na místě. Věřím ale, že do finální verze se tvůrci na podobné detaily zaměří a vyladí je.

Ve třech se to lépe střílí

Z mně známé části hry se dost často pohybujete ve společnosti kolegů, nejčastěji dvou. Ze své pozice nováčka se tak necháváte korigovat a plníte úkoly typu: znič, oběhni, sejmi. Poměrně příjemné je, že parťáci nemohou zemřít, takže vaším hlavním posláním je držet naživu sebe a neodmlouvat herním scriptům.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Akce z blízké budoucnosti
Výrobce: Kaos Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. březen 2011
 • Atmosféra okupace
 • Netradiční nepřítel
 • Kvalitní dabing
 • Linearita
 • Přeskriptovanost
 • Krátká herní doba
Související články
 1. Call of Duty: Black Ops - nemyslet, střílet! (recenze)
 2. Medal of Honor – na afghánské střelnici (recenze)
 3. Recenze: Call of Duty: Modern Warfare 2 – kamera, klapka, ááá- akce!
 4. Recenze: Wolfenstein - I want my scalps!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A