Honba za Prstenem: Frodo v nesnázích (preview)

Na jedné straně malý, ale odhodlaný hobit a jeho přátelé, na straně druhé devět Prstenových přízraků v čele s Černokněžným králem Angmaru. Podaří se Frodovi zanést Prsten do Roklinky, nebo upadne do Stínů a vyhraje Devítka? Sami o tom budete moci rozhodnout letos v létě v připravované deskovce Honba za Prstenem.

Je pochopitelné, že takový fenomén jako Pán Prstenů už v portfoliu svých adaptací několik deskových her má. Pro tuzemské hráče je asi nejznámější karetní hra Pán Prstenů, ale existuje také poměrně solidní kostková záležitost jménem Lord of The Rings: Dice Building Game, epická bitevní deskovka War of The Ring nebo třeba „lotrovský“ Risk. Do této vybrané společnosti přišel v loňském roce také titul Hunt for The Ring od autorů WoTR, na jehož překladu v těchto dnech usilovně pracuje brněnské vydavatelství REXhry.

hunt-for-the-ring-3.jpg

Hunt for The Ring (česky Honba za Prstenem) využívá mechanismus skrytého pohybu, jenž má řada hráčů spojený s letitou záležitostí Fantom staré Prahy (ve své době se jednalo o skutečný hit, kterému mohly konkurovat snad jen Dostihy a sázky), ti mladší si možná vzpomenou na rodinnou hru Scotland Yard a ti zkušenější si zase vybavení Běsnění Drákuly. Přestože může tento pojem znít dost složitě, vězte, že je to velmi jednoduchý princip, v němž jeden hráč hraje za nějakou postavu, která se po herním plánku pohybuje tajně a ostatní postavy se ji snaží vypátrat a polapit. Nutno dodat, že zrovna pro Pána Prstenů je tento mechanismus velmi příznačný a je až s podivem, že jej nějaká deskovka implementovala až nyní.

hunt-for-the-ring-46165-p.jpg

Dvě soupeřící strany se zde dělí na Froda a jeho přátele a temné Nazgûly – srdce všech milovníků figurek jistě zaplesá, protože se mohou těšit na plastové hlavní postavy (Nazgûl do každé rodiny!). Patrně vás nepřekvapí, že úkolem Froda a jeho společníků je dostat se v bezpečí i s Prstenem na určité místo, nicméně překvapivé – vzhledem k tomuto typu her – je to, že v roli Devíti jezdců nebude vaším úkolem hnědovlasého hobita polapit; musíte totiž Froda donutit, aby podlehl mámení Prstenu a upadl do Stínů. Ostatně hra v momentě, kdy se přízrakům podaří Froda chytit (a že se to vzhledem k jeho omezeným pohybovým možnostem pravděpodobně stane), nekončí, pouze se sníží hobitova odolnost vůči Prstenu.

hzp4.jpghzp3.jpghzp2.jpg

Hra se skládá ze dvou částí. První se jmenuje Tři dělají společnost a hobité v čele s Frodem se v ní vydávají na nebezpečnou cestu ze Dna pytle do Hůrky. Vzhledem k tou, že Temní jezdci jsou čtyři, bylo by trochu nefér, kdyby Frodo zůstal na všechno sám, a tak v jeho roli můžete využívat speciální schopnosti jeho družiny a jeho přátel, kteří dokážou Nazgûly blokovat, případně narušovat jejich soustředění. Speciální schopnosti mají také Nazgûlové a využívají jich prostřednictvím kostek. Mohou například využít svého tušení a zeptat se Froda, jestli se nachází v dané části desky, vyzvídat od obyvatel Kraje, jestli hobity neviděli a mohou také sesílat kletby.

hzp5.jpg

Pokud se Frodovi podaří dostat se do Hůrky, můžete začít druhou část zvanou Útěk k Brodu (v opačném případě hra končí). V té se zásadně mění způsob hraní za Froda, jehož postavu v této fázi hráč už aktivně neovládají. Froda se totiž ujme Chodec, který ho povede do Roklinky (automaticky generovaný pohyb pomocí vylosované karty) a hráč dostane postavu Gandalfa, s níž se budou pohybovat po hracím poli a chránit Froda před přízraky. Také ti ovšem budou mít k dispozici posilu, v této fázi mohou použít schopnosti mocného Černokněžného krále Angmaru. Zatímco první část tedy nebude nijak výrazně vybočovat z tohoto žánru, druhá by se mohla proměnit ve zběsilou honičku plnou klamných manévrů a pastí. Pokud navíc vlastníte i titul War of The Rings, můžete obě hry propojit tak, že WoTR bude fungovat jako následná partie po dohrání Honby za Prstenem (více o této možnosti se dočtete v pravidlech hry).

hzp6.jpg

V krabici s hrou naleznete spoustu herního materiálu, kromě velkého hracího plánu v podobě Kraje a přilehlých oblastí také zmíněné figurky, či lépe řečeno polofigurky, protože jejich spodní polovinu tvoří podstavec, a také poměrně tlustý sešit. Nejedná se však o nějakou Tolkienovu povídku, ale o pravidla, jež jsou v Honbě za Prstenem opravdu rozsáhlá, v českém překladu mají 40 stran (nutno dodat, že překlad se REXhrám povedl).

Autoři uvádí, že by vám jedna partie měla zabrat kolem 180 minut, podle ohlasů hráčů jsou ovšem mnohem reálnější 3-4 hodiny. Na vlastní kůži se o délce hry budete moci přesvědčit už na přelomu července a srpna letošního roku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |