Honba za Prstenem: Frodo v nesnázích (preview)

Na jedné straně malý, ale odhodlaný hobit a jeho přátelé, na straně druhé devět Prstenových přízraků v čele s Černokněžným králem Angmaru. Podaří se Frodovi zanést Prsten do Roklinky, nebo upadne do Stínů a vyhraje Devítka? Sami o tom budete moci rozhodnout letos v létě v připravované deskovce Honba za Prstenem.

Je pochopitelné, že takový fenomén jako Pán Prstenů už v portfoliu svých adaptací několik deskových her má. Pro tuzemské hráče je asi nejznámější karetní hra Pán Prstenů, ale existuje také poměrně solidní kostková záležitost jménem Lord of The Rings: Dice Building Game, epická bitevní deskovka War of The Ring nebo třeba „lotrovský“ Risk. Do této vybrané společnosti přišel v loňském roce také titul Hunt for The Ring od autorů WoTR, na jehož překladu v těchto dnech usilovně pracuje brněnské vydavatelství REXhry.

hunt-for-the-ring-3.jpg

Hunt for The Ring (česky Honba za Prstenem) využívá mechanismus skrytého pohybu, jenž má řada hráčů spojený s letitou záležitostí Fantom staré Prahy (ve své době se jednalo o skutečný hit, kterému mohly konkurovat snad jen Dostihy a sázky), ti mladší si možná vzpomenou na rodinnou hru Scotland Yard a ti zkušenější si zase vybavení Běsnění Drákuly. Přestože může tento pojem znít dost složitě, vězte, že je to velmi jednoduchý princip, v němž jeden hráč hraje za nějakou postavu, která se po herním plánku pohybuje tajně a ostatní postavy se ji snaží vypátrat a polapit. Nutno dodat, že zrovna pro Pána Prstenů je tento mechanismus velmi příznačný a je až s podivem, že jej nějaká deskovka implementovala až nyní.

hunt-for-the-ring-46165-p.jpg

Dvě soupeřící strany se zde dělí na Froda a jeho přátele a temné Nazgûly – srdce všech milovníků figurek jistě zaplesá, protože se mohou těšit na plastové hlavní postavy (Nazgûl do každé rodiny!). Patrně vás nepřekvapí, že úkolem Froda a jeho společníků je dostat se v bezpečí i s Prstenem na určité místo, nicméně překvapivé – vzhledem k tomuto typu her – je to, že v roli Devíti jezdců nebude vaším úkolem hnědovlasého hobita polapit; musíte totiž Froda donutit, aby podlehl mámení Prstenu a upadl do Stínů. Ostatně hra v momentě, kdy se přízrakům podaří Froda chytit (a že se to vzhledem k jeho omezeným pohybovým možnostem pravděpodobně stane), nekončí, pouze se sníží hobitova odolnost vůči Prstenu.

hzp4.jpghzp3.jpghzp2.jpg

Hra se skládá ze dvou částí. První se jmenuje Tři dělají společnost a hobité v čele s Frodem se v ní vydávají na nebezpečnou cestu ze Dna pytle do Hůrky. Vzhledem k tou, že Temní jezdci jsou čtyři, bylo by trochu nefér, kdyby Frodo zůstal na všechno sám, a tak v jeho roli můžete využívat speciální schopnosti jeho družiny a jeho přátel, kteří dokážou Nazgûly blokovat, případně narušovat jejich soustředění. Speciální schopnosti mají také Nazgûlové a využívají jich prostřednictvím kostek. Mohou například využít svého tušení a zeptat se Froda, jestli se nachází v dané části desky, vyzvídat od obyvatel Kraje, jestli hobity neviděli a mohou také sesílat kletby.

hzp5.jpg

Pokud se Frodovi podaří dostat se do Hůrky, můžete začít druhou část zvanou Útěk k Brodu (v opačném případě hra končí). V té se zásadně mění způsob hraní za Froda, jehož postavu v této fázi hráč už aktivně neovládají. Froda se totiž ujme Chodec, který ho povede do Roklinky (automaticky generovaný pohyb pomocí vylosované karty) a hráč dostane postavu Gandalfa, s níž se budou pohybovat po hracím poli a chránit Froda před přízraky. Také ti ovšem budou mít k dispozici posilu, v této fázi mohou použít schopnosti mocného Černokněžného krále Angmaru. Zatímco první část tedy nebude nijak výrazně vybočovat z tohoto žánru, druhá by se mohla proměnit ve zběsilou honičku plnou klamných manévrů a pastí. Pokud navíc vlastníte i titul War of The Rings, můžete obě hry propojit tak, že WoTR bude fungovat jako následná partie po dohrání Honby za Prstenem (více o této možnosti se dočtete v pravidlech hry).

hzp6.jpg

V krabici s hrou naleznete spoustu herního materiálu, kromě velkého hracího plánu v podobě Kraje a přilehlých oblastí také zmíněné figurky, či lépe řečeno polofigurky, protože jejich spodní polovinu tvoří podstavec, a také poměrně tlustý sešit. Nejedná se však o nějakou Tolkienovu povídku, ale o pravidla, jež jsou v Honbě za Prstenem opravdu rozsáhlá, v českém překladu mají 40 stran (nutno dodat, že překlad se REXhrám povedl).

Autoři uvádí, že by vám jedna partie měla zabrat kolem 180 minut, podle ohlasů hráčů jsou ovšem mnohem reálnější 3-4 hodiny. Na vlastní kůži se o délce hry budete moci přesvědčit už na přelomu července a srpna letošního roku.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

24.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole