Hornado - skvěle zpracovaná arkáda

Zatímco předností některých her je skvělý nápad a jiných třeba vtipné zpracování, na světě se vyskytují také hry, které lákají hráče na skvělou grafiku a vůbec technické zpracování. A světe div se, občas se takové kousky objeví i v oblasti freewaru. Za dnešní plnou hru by se co se zpracování týče nestyděli snad ani profesionální vývojáři her.
Hornado - skvěle zpracovaná arkáda

Akční 2D arkády byly odjakživa jedním z nejúspěšnějších herních žánrů. Jen si vzpomeňte na své oblíbené hry ze svých počátcích na Atari, Amize či dalších prehistorických herních mašinkách a vsadím se, že mezi nimi určitě nějaká arkáda bude. Bohužel po čase vládu nad herním světem převzalo PC, které po několika letech přineslo na svět magicky znějící slovo Voodoo a s nimi období 3D akcelerátorů. A od této doby se datuje počátek ústupu 2D her ze scény. Ti, kdož nemohou na své oblíbené kousky z mládí zapomenout mají dvě možnosti. Zkusit rozchodit svou dávnou modlu pomocí nějakého emulátoru anebo využít vcelku rozmanité nabídky freewarových titulů. Jedním z nich je právě Hornado.

Cheaty

Aby vaše herní zkušenost nedopadla jako ta moje (postupem nanejvýš do druhého levelu:-), nabízíme vám pár cheatů, které by vám měly snažení ulehčit. V menu napište „i need help“ (bez uvozovek) a budete se těšit z 15 životů a po zničení vám zůstanou všechny dosažené zbraně. Pokud se přesto nebudete schopni s hrou vypořádat, stiskněte (opět v menu) [S], [B], [levý SHIFT], [C], [NUMPAD6], [NUMPAD4]. Potom mačkejte během hry :

F1 - level++ (při použití v posledním levelu skryje video)
F2 - level--
1 - plný rozptyl
2 – maximální obrana
3 - plný faser
4 - zpětný výstřel
5 - všechny satelity
6 - satelitní střela
7 - nikdy neztratíte energii (aktivujte v každém levelu znova) 8 - ztrácíte energii (normální mód)

Zdroj: Scorpion´s Cheater (www.cheater.cz)

Princip hry

Hornado je klasická futuristická střílečka, ve které ovládáte kosmickou raketku eventuálně jakýsi pokročilý typ ponorky. Vaším cílem je v každém levelu překonat všechny nástrahy, jež na vás autoři připravili a zdárně jej dokončit. V tom se vám snaží zabránit spousta nepřátel, díky kterým značně zahřejete palubní kanón vašeho stroje (naštěstí s nekonečným počtem nábojů). Jedná se o stovky nepřátelských raketek, naváděných střel či meteoritů. A aby toho nebylo málo, po jejich úspěšném zdolání se musíte vypořádat i s finálním bosem, který se narozdíl od ostatních nedá zničit jednou či dvěma střelami.

  

  

Shání se Rambo!

Hra má dohromady osm úrovní a bez otáček se přiznávám, že na toto číslo jsem se musel podívat na oficiálních stránkách hry. Obtížnost hry je totiž nastavena velice vysoko. Když se za vámi najednou vynoří šest naváděných střel a zepředu na vás směřuje dalších deset letadýlek, je čas pomalu se poohlédnout po místě, kde pohřbíte svůj další (herní) život. Autoři jsou pravděpodobně hodně hard-core fandové všelijakých stříleček, nicméně trochu pozapomněli na normální smrtelníky, kterým dělá víc jak dvacet nepřátel na ploše velké problémy. Korunují to souboje s finálními bosy, které vyžadují opravdu velkou dávku zručnosti a umění.

Naštěstí soupeře nemusíte ničit jen základním režimem střelby. Pokud si budete dobře všímat bonusů roztroušených po každém levelu a střílet určitý typ protivníků, hra vám nadělí určité bonusy. Lepší střelu, možnost střelby do stran a dozadu či štít z neustále rotujících kuliček kolem raketky. 

  

Skvělá podívaná

Co autoři nezvládli v level-designu, to nahradili technickým zpracováním. Grafika vypadá opravdu parádně, pozadí jsou povedená (nicméně trochu přeplácaná) a i efekty výbuchů a střel vypadají k světu. Navíc hra disponuje opravdu povedenou a chytlavou hudbou, která se k danému tématu opravdu hodí.

Pokud si chcete nostalgicky zavzpomínat na svůj oblíbený žánr a nevadí vám jeho novotou vonící kabátek a místy přehnaná obtížnost, račte stahovat.


Související informace (Machine Ball):

Homepage: http://www.hornado.de
Velikost: 26 MB kompletní, 11,6 MB verze bez zvuků a videí
Download: kompletní verze, verze bez zvuků a videí  
 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma