Hostile Waters CZ verze - překvapení roku?

Pokud po přečtení názvu právě recenzované hry zažíváte lehký pocit deja vù, není se čemu divit. Hostile Waters totiž spatřily světlo světa už v dubnu loňského roku. Do českých luhů a hájů se ovšem dostávají až nyní a to dokonce v částečné lokalizaci. Pojďme se tedy podrobněji podívat na tuto 3D akční strategii, protože se nejspíš jedná o jednu z největších strategických pecek tohoto roku.
Hostile Waters CZ verze - překvapení roku?

Platforma: PC
Typ hry: strategie
Multiplayer: není
Minimální konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 700 MHz, 128 MB RAM, 64MB grafická karta
Testovací konfigurace: Duron 880 MHz, 256 MB RAM, GeForce 2 MX 32 MB
Výrobce: Rage (www.rage.com)
Distributor: Rage (www.rage.com)
Distribuce v ČR: TOP Distributor (www.topcd.cz)

Abych poslední větu perexu uvedl na pravou míru – pokud čekáte další nářez jako třeba Warcraft III, tak vás bohužel musím zklamat. HW si zjevně ani takové ambice nekladou. Na druhé straně se nám tu objevila velmi nápaditá a v některých ohledech poměrně originální (to víte, co je dnes původní?) akční strategie, která je svým pojetím nejvíce podobná hře Battlezone.

Jednotky

Scarab Armoured Utility Vehicle – tohle vozidlo je jediné, které je k dispozici od začátku hry, je důležité pro sběr kovu používaného jako energie.

Hornet Attack Chopper – útočná helikoptéra je snadno ovladatelná s rychlým vzletem a proto je velmi účinnou útočnou zbraní, avšak tyto jednotky jsou poměrně snadným cílem, nejsou-li dostatečně podporovány.

Phoenix Super Chopper – je větší a pomalejší než Hornet, ale silněji vyzbrojena - schopná nést přídavné střelivo. Má velmi dobré obranné schopnosti, což je společně s jejíspolehlivostí dobrá deviza pro bojové situace.

Pegasus Lifting Helicopter – nemá žádné zbraňové systémy, avšak dokáže přenést jakoukoli pozemní jednotku na určité místo.

Sentinel Static Platform – tato jednotka se nemůže pohybovat krajinou, pokud není přenášena Pegasem. Jakmile je umístěna na zemi, je schopna účinně bránit okolní krajinu.

Rhino Heavy Tank – těžký tank je velmi pomalý, avšak když se dostane pod palbu, není jednoduché ho zničit.

Behemoth Super Tank – je dokonce ještě větší a odolnější než Rhino - proto je tato jednotka výborným prostředkem pro pozemní síly.

Salamander Hover Tank – na rozdíl od jiných tanků, tento se dokáže pohybovat přes vodu. Je malý a lehký, ale jeho obojživelnost mu dodává strategický význam.

Vulture Fast Reconnaissance Unit – tato jednotka se používá pro přelet oblasti a chová se jako vzdušný vyzvědač. Tuto jednotku nemohou ovládat čipy Soulcatcher. Jednotka je rychlá, levná a zranitelná.

Puma Reconnaissance Buggy – toto vozidlo je malé, lehké a dokáže se rychle pohybovat terénem, čímž odkrývá další oblasti na mapě a poskytuje cenné informace. Avšak nemůže nést žádné střelivo a je velmi zranitelná. Puma je nezachytitelná radarem, což je ideální pro tajný průzkum.

Magpie Dedicated Lifter – ovládá se automaticky z křižníku Antaeus. Proto vám stačí určit místo pro spouštění materiálu či jednotek - Magpie poslušně splní vaše rozkazy.

Antaeus Carrier – tato loď je místem, odkud analyzujete taktiku, plánujete strategii a velíte. Je to nejnovější z adaptivních křižníků - na palubě má nanotechnologii, která je schopna vyrábět zbraně a další jednotky. Loď má omezené bitevní schopnosti - pouze čtyři velká děla.

Ještě před tím, než se pustím do popisů samotných herních principů, bych vás rád seznámil s příběhem. Tak tedy, roku 2012 se země promění v ráj (překvápko, co?). Lidé konečně zničí všechny zbraně, pochopí, že je nesmysl, aby každý národ měl vlastní stát, a tak se rozhodnout spět ke světlým zítřkům společně bez ohledu na vyznání, národnost, barvu pleti a podobné banality. Nu, to se ovšem nelíbí různým exgenerálům, exprezidentům a podobným lidem. Rozhodnou se, že bezbranný svět okoření několika bombovými útoky na velkoměsta a uvrhnou tak zemi zpět to válečného chaosu. To také roku 2032 udělají.

Hostile Waters   Hostile Waters

Hostile Waters   Hostile Waters

Netrvá dlouho a základna teroristů je objevena kdesi v Pacifiku. Svět ovšem veškeré zbraně zavrhl, takže jedinou nadějí jste vy a poslední z adaptivních křižníků – Antaeus. Tato loď ležela dlouhé roky na dně oceánu. Když je tajně vyzdvižena, zjistí se, že je poněkud poškozena a ze začátku nemůžete využívat všechny její schopnosti. Aspoň toho na vás zpočátku není moc. Prioritou se tedy stává dopravit Antaeus do doků kde bude opraven.

Adaptivní křižníky jsou jedním z posledních výkřiků moderní válečné techniky. Jsou poháněny mocnými motory, které jim umožňují v případě nutnosti obeplout zemi během několika dnů, na jejich palubě spokojeně předou obrovská děla se zoufale pomalou kadencí, ale s ničivou silou. A konečně disponují kreativními reaktory – bazény plnými nanobotů, kteří při dostatku energie dokáží během sekund vyrobit třeba tank nebo helikoptéru.

Takže jako novopečený velitel se vydáváte s jedinou zbraní na světě na cestu do doků. Tato cesta vám zabere šest misí z dvaceti. Je to vlastně takový tutoriál – hra vás učí vše, co budete ohledně ovládání potřebovat. Obtížnost těchto misí je poměrně nízká, i začátečník je dohraje s vrtulníkem v nose. Potom ovšem pomalu začíná jít do tuhého. Příběh nabírá na obrátkách a obtížnost strmě stoupá.

Na své cestě do doků se setkáte s hrůzným výsledkem teroristických biologických experimentů - s mimozemskými formami života. Ono se nestává často, abyste rozstříleli letadlo a z něho začali vyrůstat olbřímí chapadla následovaná jakýmisi odpornými brouky velikosti vašich tanků. Časem se budete muset spojit se svými nepřáteli, jinak by nebylo možné proti invazi geneticky upraveného mimozemského svinstva uspět.

Hostile Waters   Hostile Waters

Hostile Waters   Hostile Waters

Tak a teď k vašemu bojovému arzenálu. Antaeus je alfou omegou všeho, co budete chtít udělat. Je to vaše jediná základna a vcelku logicky o něj nesmíte přijít. Na křižníku vyrábíte vše potřebné vybavení. Možná se ptáte, jak se vaše vozidla dostanou na pevninu. V případě obojživelného tanku Salamander není co řešit. Ze začátku musíte těžařské autíčko (jediná pozemní jednotka, již zatím máte) přepravovat pomocí helikoptéry k tomu uzpůsobené. Po opravě křižníku se o vše postará automaticky ovládaný zvedací letoun.

Jednotek není přespříliš druhů (no, vlastně je jich deset). Máte k dispozici několik druhů helikoptér, tanků, těžařské a průzkumné vozidlo a průzkumné letadlo. Většině jednotek můžete přidělit různý zbraňový arzenál. A to je vše. Na první pohled nic moc, ale všechno dostane jiný rozměr, když vám řeknu, že vaše armáda nejspíš nepřesáhne dvacet kousků. Tam, kde uvolnily místo hordy bezejmenných jednotek je hrstka konkrétních vojáků a obrovský prostor pro strategické plánování.

Postavíte-li jednotku jen tak, buďte si jisti, že se ani nepohne, i kdybyste ji zvali na poslední Twister, co zbyl v lodní kuchyni. Do jednotek je potřeba implantovat tzv. Soulcatcher chip. Nejedná se o nový druh brambůrek, ale o unikátní technologii přenosu informací z lidského mozku na silikon… né, počkejte! Nechejte ten obrázek Pamely schovaný – jde o silikonové destičky a ne… něco jiného.

Na každou misi dostanete určitý počet čipů a každý je jen pro jednu jednotku (nikoli však konkrétní). Lapače duší si jistě oblíbíte. Každý skrývá úplnou osobnost. Na loading obrazovkách si můžete přečíst podrobné info o každé z nich. Jednotky po celou dobu hry mezi sebou komunikují, chválí se či komentují počínání těch druhých, mají radost, že jsou zpět na bojišti nebo vyjadřují nespokojenost, že jste např. bývalého velitele tanku umístili do vrtulníku.

Světlé stránky hry
  • grafika
  • malé množství vašich jednotek a moře protivníků
  • akce při vlastním ovládání bojové techniky
  • příběh, animace a vůbec vše, co se ho týká
Temné stránky hry
  • chybí multiplayer
  • po dohrání asi odložíte a nejspíš nebudete mít důvod se k HW vracet

Ovládání jednotek se děje pomocí war roomu v křižníku. Jakmile se tam přepnete, hra se zastaví a vy tak máte klid na promyšlení útoku/obrany. Usnadňuje vám to povedená 3D mapa se zobrazenými jednotkami, jež zachytili senzory Antaeu (které vypadají jako damage amplifier z Unreal Tournamentu :-).

Rozhraní Soulcatcheru je jedinou možností jak rozkazovat vašim jednotkám. Jinak si musíte všechno udělat sami. Ano, čtete dobře. Jak jsem již uvedl na počátku recenze, HW jsou nejvíce podobné Battlezone. Kdykoliv můžete „vstoupit“ do kterékoliv jednotky a vesele ji ovládat. Můžete si zkusit těžit suroviny (z všudypřítomného železného harampádí), létat s rychlým průzkumným letadlem, nebo třeba se projet po hladině oceánu s obojživelným Salamenderem. Kamera je vcelku povedeně umístěná nad vozidlem, jak můžete vidět z okolních obrázků. I když zrovna někde jezdíte uprostřed hor, je možné udílet příkazy ostatním jednotkám, avšak je to komplikovanější než pomocí war roomu v Antaeu. Ještě podotýkám, že lze přímo ovládat i jednotku se Soulcatcherem.

Pravdou je, že možnost osobně zasáhnout do bojů dodává hře nový rozměr. Je velký rozdíl, když pasivně sledujete, jak vaše letka ničí nepřátelský útok, anebo sami vedete obranu. Jak jsem již psal, jednotky s oblibou komentují počínání ostatních. V této souvislosti mě naprosto dostala hláška těžařky, která si v klidu jezdila kdesi v bezpečí se svou buginkou, zatímco já jsem jen tak tak zvládal helikoptérou odrážet nepřátele. Moje pilotské umění ohodnotila slovy: „Yeah, to nebylo zlý, ale ještě pořád se máš co učit od Ransoma.“ Co k tomu dodat?

Hostile Waters   Hostile Waters

Hostile Waters   Hostile Waters

Hostile Waters   Hostile Waters

Nyní bych se rád lehce vyjádřil k lokalizaci. Pokud přehlédnu mizerný manuál, který naštěstí dohromady k ničemu nepotřebujete, máme tu onu „částečnou lokalizaci“. V tom je tak trochu kámen úrazu. Přeloženy jsou brífingy, menu, debrífingy a to je vlastně všechno. To, že jsou ponechány v angličtině hlášky jednotek je ok, zní mně to vcelku přirozeně, ale trochu vadí absence aspoň anglických titulek v animovaných sekvencích. Pokud nemáte na velmi slušné úrovni poslech „in English“ budete mít trochu problémy zjistit, o co vlastně jde. Vzhledem k interesantnímu příběhu je to trochu škoda.

Vůbec příběh je sice nepříliš originální, avšak protkaný mnoha filosofickými myšlenkami, jež ale vůbec nepotřebujete vstřebávat nebo si je vyhledávat, abyste si HW užili. K těm myšlenkám – už jen ta první: je hezké aby nebyly na světě žádné zbraně, ale jak se potom svět bude bránit proti lidem, co si nějaké vyrobí?

HW nejsou hrou, která by vás přimrazila k monitoru při prvním spuštění, jako to dokáže třeba již výše zmiňovaný Warcraft III, ale pokud máte rádi strategie, budete se k ní vracet, ani nebudete vědět proč. Podle mě je to především způsobeno faktem, že hře vlastně není téměř co podstatného vytknout. Je to poctivá pařba, která geniálně kombinuje taktiku a akci a zvláště v pozdějších misích vám dá skutečně zabrat vymyslet optimální strategii vedoucí k vítězství.

Grafika vypadá úchvatně, střídá se den s nocí (soumrak je nádherný – někde by měl být obrázek). Modely jsou pěkné, výbuchy výbušné, co chcete víc? Hudba v samotné hře není, ale díky kvantu dobře zpracovaných zvuků, které se na vás valí ze všech stran to nevadí. Trošku zamrzí absence multiplayeru a hlavně ve hře není nic jiného, než kampaň. HW dohrajete a už vám nemají co nabídnout. Trochu škoda.

Grafika: 10/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10

Hostile Waters mne opravdu překvapily. Čekal jsem ledacos, ale takhle dobrou hru ne. Za šest stovek dostanete skvělou strategii. Vzhůru do nepřátelských vod!

Celkové hodnocení: 9/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |