Hot Springs Story – nejezděte do lázní, postavte si je (recenze)

Budovatelské strategie na mobilech moc prostoru nemají. Naštěstí je tu Kairosoft. Chcete si postavit ty nejroztomilejší lázně? Máte možnost.

Game Dev Story byla pro nás pár dnů jako droga. Neskutečně chytlavá budovatelská strategie nutila neustále zírat do displeje a zběsile klepat do ikonek ve snaze vytvořit hru s absolutním hodnocením 40/40. Hot Springs Story je druhá dávka fetu. Tentokrát však místo toho zatraceně nejlepšího herního studia budete muset vybudovat ty zatraceně nejlepší lázně.

Hot Springs Story 03.jpg

Nebo, jak by řekli Japonci, onsen (spíš než lázně by to mělo bát horký pramen, ale to je v zásadě jedno).

Základní principy jsou ďábelsky prosté, tu máš rozpočet, omezený prostor a pár počátečních typů zařízení a snaž se

Druhá hra studia Kairosoft  je poněkud víc japonská než jejich prvotina a teoreticky by pro našince mohlo být prostředí plné kimon, automatů na čaj a zenových zahrádek trochu cizí, ale pokud se povznesete nad styl, odhalíte (opět) pekelně chytlavou budovatelskou strategii. Na začátku se sice tváří prostince, ovšem jakmile se do hry ponoříte, odhalíte celou řádku zapeklitostí a výzev.

Hot Springs Story 01.jpg Hot Springs Story 02.jpg

Základní principy jsou ďábelsky prosté, tu máš rozpočet, omezený prostor a pár počátečních typů zařízení a snaž se. Pro začátek tak postavíte pár pokojů na ubytování hostů, jedno koupaliště pro muže, jedno pro ženy, nějaký automat na občerstvení a může se otvírat. Pixeloví lidičkové budou chodit do vašich lázní, cachtat se v horké vodě a ráno po zaplacení nějaké té tisícovky jenů odejdou (snad) spokojení a odpočatí. Vy získané peníze investujete do nových pokojů a nových koupališť, aby těch lidičků a chechtáků bylo příště ještě víc. Prosté.

Aby to zase nebylo až tak jednoduché, do hry přichází prostředí. Nejde jen tak ledabyle nacpat místnosti vedle sebe a hotovo. Návštěvníci se během koupání rádi kochají, takže kolem horkého pramenu se hodí vysázet pár stromků a umístit nějaký pěkný kámen. Zároveň jednotlivé typy místností mají mezi sebou určitou kompatibilitu – například ubytovací pokoje se hodí stavět vedle sebe, s hlučnými automaty pachinko se moc nekamarádí. Musíte se tak rozhodnout, co na omezeném prostoru kde postavit, abyste správně dokázali vybalancovat počet ubytovaných lidí a líbivost prostředí, protože od spokojenosti návštěvníků se odvíjí jejich platba a rostoucí věhlas vašeho rekreačního centra.

Hot Springs Story 04.jpg Hot Springs Story 05.jpg

Kromě toho se hodí věnovat i spektru návštěvníků, kteří k vám chodí. Studenti jsou nenároční, ale zase málo zaplatí, zatímco manažeři si za kvalitní služby rádi připlatí. Pomocí reklamní kampaně se můžete pokusit zaujmout bohatší klientelu, ale zároveň to znamená další investici. Peníze lze vložit i do různých investicí ve městě, kde je vaše lázně jsou, plus tu narazíte na soutěže v časopisech a tak dále.

Nejde jen tak ledabyle nacpat místnosti vedle sebe a hotovo

Vítěžství znamená větší prestiž, z toho plynoucí vyšší zisky, nové typy místností, více prostoru na stavbu. Ovšem než se z vašich malých lázní stane rozlehlý komplex s bazénem, několik prameny, hernami a obchody, pár hodin to potrvá. Zábavných hodin, by se mělo říct.

Hot Springs Story není možná na první pohled tak přitažlivá hra, jak Game Dev Story (zvlášť pro hráče), na druhou stranu nabízí víc a komplexnějších prvků. Tradiční nevýhodou je, že po uplynutí 16 let hra končí (můžete pokračovat, ale nepočítá se skóre) a nemá moc jak už nalákat na nový pokus. Všechny triky znáte, vybavení též a kromě honby za lepším skóre není jiná motivace. Žehrat by se dalo i nad otravnou hudbou a ne zcela vyladěném ovládání, kdy si na začátku postavíte pár místností jinde, než byste zrovna chtěli.

Investice těch pár dolarů do hry za to ale rozhodně stojí, protože nenajdete tak zábavnou budovatelskou strategii. Možná kromě dalších her Kairosoftu, na iPhone je ještě venku budovaní školy v Pocket Academy a na Androidu se v Grand Prix Story staráte o svůj závodní tým. Ale o tom až zase jindy.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Kairosoft | Webové stránky hry
 • Roztomilá grafika
 • Jednoduché principy
 • Velmi chytlavé
 • Poměrně komplexní
 • Otravná hudba
 • Nedotažené ovládání
 • Chybí motivace pro nové hraní
Související články
 1. BackStab – pirát z Karibiku (recenze)
 2. Monster Hunter Dynamic Hunting – lovci dinosaurů (recenze)
 3. Jak bude vypadat iPhone 5?
 4. Order & Chaos Online – mobilní World of Warcraft (recenze)
 5. Golden Axe 2 – populární trpaslík se vrací (recenze)

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

včera | | 47 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 7 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A