Hráli jsme Back 4 Blood: jako za starých časů

Občas není od věci se vrátit trochu v čase a střihnout si starou dobrou kooperační řežbu.

Už je to pěkná řádka let, co se na trh dostalo pokračování skvělé týmovky Left 4 Dead, která nastartovala mánii kooperačních vyvražďovaček. Fanoušci po oficiálním pokračování volali skoro 11 let a i když jsme se jej stále nedočkali, kluci z Turtle Rock Studios se rozhodli podat pomocnou ruku. A nejen z toho důvodu, že jsou pod původním Left 4 Dead podepsaní právě oni. 

Back 4 Blood by se dal označit za duchovního nástupce, který inovuje zajeté standardy, a přesto se v mnohém nese čistě na vlně nostalgie. A proč také ne? Občas nemusíte za každou cenu inovovat a hledat revoluci, když něco zkrátka funguje. My jsme se celou redakcí mohli vrhnout na probíhající betu a rozhodli jsme se přinést rychlé postřehy, než k nám dorazí plná verze. 

Left 4 Blood

O tom, že si Back 4 Blood ponese esenci svých předchůdců bylo poznat už z trailerů a beta to víceméně jen potvrdla. Opět je svět zamořen parazitem, který mění obyvatele na krvežíznivé zombie a monstra všeho druhu. Opět zbyla jen hrstka přeživších, kteří se snaží dostat z celého toho chaosu ven. A opět je to na čtyřech hráčích, kteří budou probíhat různorodými mapami ve snaze přežít. 

20210808224532_1.jpg20210808225324_1.jpg20210808230918_1.jpg

Recept je téměř beze změny a vlastně ani není důvod jej moc měnit. Hratelnost stále funguje na jedničku a už z toho mála, co bylo možné v betě vyzkoušet (dvě mapy z kooperační kampaně a dvě mapy z PvP multiplayerového režimu) je jasně vidět, jakou cestou hra směřuje. Na výběr bude celkem z osmi postav, v týmu pak vždy budou pouze čtyři hráči. 

Mapy jsou opět rozděleny na pomyslné sekce, kde každá je ukončená schovkou, ve které naberete síly, pokoupíte vybavení a vyrazíte opět vstříc dalším nebezpečím. Opět je tu střelba do svých a nadávky spoluhráčů, opět je tu silně týmová hra a spolupráce a opět je střílení hordy zombíků neuvěřitelná zábava. Mapy jsou dostatečně pestré a o zábavu se starají především dva velmi důležité prvky. 

20210808224751_1.jpg

Prvním je umělá inteligence Director, která sleduje hráče a jejich počínání a mění podle toho víceméně za chodu hru. Může tak například poslat větší hordu, změnit pozice nepřátel, poschovávat různé poklady nebo naopak přichystat léčky. Každá hra je tak svým způsobem unikátní a i když mapy samy o sobě se víceméně nemění, zážitky v nich jsou neustále jiné a nečekané. To zabraňuje stereotypu a nikdy tak není nouze o moment překvapení. 

 

Každá hra je svým způsobem unikátní a i když mapy samy o sobě se víceméně nemění, zážitky v nich jsou neustále jiné a nečekané

 

Druhým pilířem úspěchu je novinka v podobě karet. Ty jsou jak negativní, tak pozitivní a slouží víceméně jako menší výzvy pro zpestření hratelnosti. Negativní karty se vám snaží v postupu zbránit tím, že např. sníží regeneraci životů, zvýší postih za střelbu do vlastních řad nebo přidají další omezení, na která je třeba dávat pozor. Naopak pozitivní karty si vybíráte před začátkem každého kola a může jít např. o rychlejší regeneraci zdraví, vyšší výdrž, hlubší kapsy pro náboje a další. A právě hrátky s perfektním vyvážením těchto dvou rovin jsou to, co dělají hratelnost tak zábavnou a především málo stereotypní. 

Není všechno zlato

Samozřejmě je jasné, že jde prozatím o betu a vývojáři jasně potvrdili, že právě odezva fanoušků z několika následujících týdnů bude pro vývoj hry stěžejní, je tu ale několik nepříjemností, které doufejme do plné verzi vymizí. Technický stav byl po celou dobu perfektní a nenarazil jsem na žádné zádrhely, propady snímků ani nestabilitu. Vše jelo krásně plynule a titul podporuje také technologii DLSS, díky které je rychlost snímků opravdu svižná. A to je zatraceně potřeba, protože akce je často frenetická a hráč potřebuje na přehled každý snímek navíc. 

20210808222158_1.jpg20210808223055_1.jpg20210808224712_1.jpg

Největší nepříjemností pro mě byl způsob sdílení a sbírání lootu, zbraní a vybavení. Zatímco v Left 4 Dead byla většina nalezených zbraní a vybavení sdílena mezi všemi členy týmu, zde platí pravidlo "kdo dřív přijde, ten dřív poběží s AK47 zatímco ostatní mu posílají do zad nadávky". Pokud hrajete s přáteli, vždy se dá o všem domluvit, zdaleka ne všichni hráči online ale spolupráci respektují a neustálé souboje o to, kdo chce jakou zbraň začínají rychle unavovat. 

 

Zde platí pravidlo "kdo dřív přijde, ten dřív poběží s AK47 zatímco ostatní mu posílají do zad nadávky"

 

To samé platí bohužel také pro vybavení, gadgety pro zbraně samotné a dokonce munici. Ta se dá naštěstí sdílet obyčejným vyhozením určitého počtu nábojů, co ale naplat, když to nikdo nechce dělat a většina má stejně solidní nedostatek. Člověk si možná řekne, že je díky tomu atmosféra a boj o přežití o to intenzivnější, pokud ale nehrajete s celým týmem kamarádů, spíše jde o iritující chvíle, po kterých budete neposedné hráče online střílet do zad. 

20210808225328_1.jpg20210808230448_1.jpg20210808231520_1.jpg

Když už mluvíme o střelbě do vlastních řad, prezentace a dabing jsou na vysoké úrovni, vše je velmi přirozené a nenucené a některé hlášky ústředních postav redakci patřičně rozesmály. Je tedy dobré vidět, že má hra stále říz a svůj svébytný charakter. 

O PvP režimu Swarm se zmíním jen okrajově. Jde o klasický multiplayer, ve kterém si půjdou po krku Cleaners (přeživší) a Ridden (nakažení). Jde ale v zásadě o klasickou hordu, kde se v několika kolech snaží lidé přežít nápor nemrtvých, zatímco mutanti se jim tuto snahu snaží překazit. Rozhodně bychom uvítali spíše Versus kampaň nebo více propracovaný online režim, ale uvidíme, co vývojáři přinesou v plné verzi. 

Back 4 Blood vychází 12. října letošního roku pro PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series X/S. 

Všechny názory a myšlenky si rádi necháme do říjnové recenze, jelikož hra se od betatestu může ještě změnit a doufejme, že i přijde o ty největší nedostatky, které prozatím kazí zážitek. Prozatím lez říci, že jde o skvělou nostalgickou akční jízdu, kterou si rádi v podzimním shonu dáme celou redakcí. A co z toho, že vlastně nejde o nic revolučního. Ne vše musí být. 

Váš názor Další článek: Beta Diabla II Resurrected bude nakonec ještě dříve. Blizzard odhalil oficiální datum

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
17 tipů na nejlepší deskové hry. Párty hry, svižné deskovky i mnohahodinové strategie

17 tipů na nejlepší deskové hry. Párty hry, svižné deskovky i mnohahodinové strategie

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

Vojtěch Malý
TémaDeskové hry
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Humble Bundle na pomoc Ukrajině. Balíček více jak 100 her je plný hitů

Humble Bundle na pomoc Ukrajině. Balíček více jak 100 her je plný hitů

Humble Bundle opět láká a tentokrát jde o opravdu solidní nabídku plnou hitů.

Michal Maliarov
Humble BundleDigitální distribuce
Recenze hry Dying Light 2: Stay Human. Vítejte v ráji

Recenze hry Dying Light 2: Stay Human. Vítejte v ráji

Pokračování úspěšné zombie akce je po krátkém odkladu konečně zde. A rozhodně nezklamalo, ba naopak.

Ladislav Novák
Dying Light 2FPSRecenze
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

Michal Maliarov
Film
Obraz na PS5 se přestane trhat. Ale až za pár měsíců

Obraz na PS5 se přestane trhat. Ale až za pár měsíců

Nová systémová aktualizace přináší drobnosti, ale očekávané VRR zatím nedorazilo

Lukáš Václavík
PlayStation 5PS5Sony
Recenze hry Gran Turismo 7. Nezapomenutelná oslava motorsportu a pravý next-gen

Recenze hry Gran Turismo 7. Nezapomenutelná oslava motorsportu a pravý next-gen

Největší závodní hit letošního roku je konečně tady. A máte se nač těšit.

Ladislav Novák
Gran Turismo 7RecenzeZávodní
Exkluzivní české dojmy ze Songs of Conquest. Nástupce kultovních Heroes of Might and Magic

Exkluzivní české dojmy ze Songs of Conquest. Nástupce kultovních Heroes of Might and Magic

Herní série se vyvíjí, a ne vždy k naší oblibě. A když se to nelíbí talentovaným vývojářům, mohou zkusit vytvořit hru, která se podívá zpět do zlatých časů. Zkusili jsme demo Songs of Conquest a rozhodně jsme na plnou hru zvědaví.

Vojtěch Matušinský
Songs of ConquestDojmy