Hráli jsme Generation Zero: lidé vs roboti v ledovém Švédsku

Zkušené studio Avalanche svému projektu Generation Zero očividně hodně věří. Na Gamescomu nám hru představili ještě v pre-alpha verzi a s nadšením zodpověděli všechny otázky.

Když spojíte herní titul a lidé vs roboti, vzpomenete si nejspíš na Horizon Zero Dawn. Z úplně jiné perspektivy se lidé s roboty utkají v titulu Generation Zero. I když ho tvoří zkušené studio Avalanche, vývojáři chtějí dát o hře vědět co nejdříve. Proto nás pozvali, ať si hru vyzkoušíme a zeptáme se na cokoliv.

Ztracen v nebezpečných krajinách

Příběh hry je v základech jednoduchý. Jste student, který jede do Švédska, jenomže nemůžete jet zpátky. Jste tu uvěznění spolu s jinými přeživšími a hlavně s roboty. Cílem hry je tedy přežít. Přes jednoduchou a možná trochu stereotypní zápletku si ale vývojáři věří. Prý chystají zajímavý příběh, který ale budete prozkoumávat postupně.

generation_zero_1.jpg
Ve hře se nacházíte v roboty zamořeném Švédsku

Žádná pevně stanovená dějová linie ani silné postavy. Pochybuji, že bychom mohli Generation Zero považovat za příběhovou hru. Jak známo, tajemství celkem přitahuje. Právě na tajuplnost a touhu zjistit, co se tady stalo a co jsou ti roboti zač, sází i vývojáři. Příběh bude vyprávěn formou průzkumů, kdy vaše nálezy budou vyprávět o tom, co se tady stalo. Sami vývojáři ale přiznávají, že Generation Zero je zajímavé z jiných důvodů.

 

Příběh bude vyprávěn formou průzkumů, kdy vaše nálezy budou vyprávět o tom, co se tady stalo.

 

V první řadě vás má zaujmout samotný boj o přežití. Prohledávání opuštěných domů a temné krajiny, ve které číhají robotí zabijáci, považují za pevný základ. Postupně nacházíte zbraně a jiné příslušenství a jejich kombinací můžete tvořit různé strategie na poražení robotů.

Najděte si přátele

Důležité upozornit, že hra podporuje kooperaci až pro čtyři hráče. Vývojáři samozřejmě tvrdí, že si hru můžete užít i jako vlk samotář… tyhle řeči ale známe, že? Neříkám, že to není možné, věřím však, že celkově multiplayer jako takový je možná i hlavním tahounem titulu. To, jak se s kámošem domluvíte, abyste byli schopni proti robotům obstát.

generation_zero_2.jpg
Jedná se o FPS zaměřující se na kooperaci

Ve hře je mnoho druhů robotů. Jsou zde ti obří, které vidíte na logu hry, ale najdete zde například i menší pavouky nebo průzkumníky, kteří se vás snaží najít a upozornit ostatní. Již v rané fázi vývoje ukázali vývojáři rovnou několik potyček. Rambo styl s kulometem nebo rovnou s bazukou sám o sobě vypadal zajímavě, ale vždy to takhle nejde.

Užitečným nástrojem je například světlice. Hodíte ji a tím přilákáte roboty. Zde se přímo nabízí strategie odlákej a propliž se kolem. Rovnou jsem se zeptal, zda je možné například umístit minu a světlicí na dané místo přilákat roboty. Vývojáři tvrdí, že nechají hráčům prostor vymýšlet různé strategie. Nejsem si sice jist, zda mi vývojáři ukázali něco výjimečného v tomto žánru, přesto mě začala docela lákat možnost si s prostředím trochu vyhrát.

Těžká ale bez trestu

Lokace nemají být pevně stanovené a umístění některých robotů je víceméně náhoda. Tím vývojáři uvedli jednu z věcí, která jim přijde zajímavá, ale zároveň zdůraznili, že hra kvůli tomu může být těžká - nepředvídatelnost. Není zde totiž ani automatické léčení, ale musíte používat lékárničky, které samozřejmě může být problém najít. Průzkum je skutečně základem jakéhokoli stylu hraní, ostatně otevřený svět Švédska k tomu přímo vybízí. 

 

Průzkum je základem jakéhokoli stylu hraní.

 

Dle mého názoru je dobře, že hra netrestá. Sice zde nejsou uložené pozice, takže smrt není příjemná, každopádně po respawnu neztratíte nic ze svých těžce získaných věcí. Samozřejmě velkou pomocí jsou i spoluhráči, kteří vás mohou vyléčit či oživit.

Domácí prostředí

Ve hře nebude chybět ani customizace. Vaší postavě budete moci nasadit jiný kabát, změnit účes či čepici. Za to jsem rád, protože postava, kterou mi ukázali, vypadala jako mladý člen newyorského gangu.

generation_zero_3.jpggeneration_zero_5.jpggeneration_zero_6.jpg
Jelikož je průzkum důležitý, slibují vývojáři zajímavé a hlavně propracované prostředí

Jak bylo zmíněno, hra se odehrává ve Švédsku. Rovnou jsem se zeptal, zda je herní svět čirým výmyslem fantasie nebo inspirován skutečností. Vývojáři řekli, že samotný ostrov samozřejmě neexistuje, ale jinak je svět inspirován místem, kde sami žijí. Doufám, že je prostředí domova donutí na hře ještě pořádně zapracovat. Je sice pravda, že podobných her máme hromady. Nic to však nemění na tom, že by Generation Zero mohla být velmi zábavná hra.

Generation Zero se chystá na Xbox One, PS4 a PC. Zatím sice nemá přesně stanovené datum vydání, ale již na podzim tohoto roku si budete moc vyzkoušet betu. Registrovat se můžete na tomto odkazu.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily