Hráli jsme Grounded: zápisky o přežití malého človíčka

Jaké by to bylo přežívat mezi hmyzem? Grounded od Obsidianu je konečně k vyzkoušení a přežít pro nás nebylo snadné.

Již od dětství má člověk v hlavě tu otázku – jaké by to bylo být menší? Filmy jako Mravenec Z ukazují svět hmyzu jako vzrušující místo. Je to vlastně úplně jiný svět, ve kterém platí jiná pravidla. Vývojáře z Obsidianu to očividně nalákalo také a rozhodli se, že tento svět probádají survival hrou Grounded.

No jo, jenomže tento svět opravdu není přátelský. Smrt ve světě hmyzu číhá doslova na každém kroku a to se dělo i mně, když jsem hru zkoušel. Vybaven dvěma přáteli, společně jsme se snažili ve světě hmyzu přežít. Nakonec relativně úspěšně, ale bylo to drsné.

Spíše než běžné dojmy jsem se proto rozhodl podělit o své příběhy z přežívání. Tak jako v každé jiné survival hře tu videa ukazují vzrušení, ale realita je o častém umírání a učení se ze svých chyb.

Nech ty mravence na pokoji!

Začátky bývají trapné. Ehm... objevil jsem se ve startovní jeskyni a nejdřív jsem zkusil friendly fire – funguje! Pak jsem vyšel ven z jeskyně ven a uviděl mravence. Byl docela malý, tak jsem si řekl, že bych ho mohl zabít. Díky momentu překvapení jsou mu ubral cca půlku života, ale pak mě kusadly poslal do věčných lovišť.

grounded (1).pnggrounded (2).pnggrounded (3).png
Jste malí ve světě nebezpečných bezpáteřních tvorů

Přátelé mě oživili, ale mravenci jsou pomstychtiví a čekají, jak na tom budete. Po oživení jsem byl opět zabit. No, přátelé to nevzdali, znovu mě oživili a nyní se mi podařilo utéct. Mravenec mě naštěstí nechal... tedy prozatím.

Sbírej, co se dá

Špatnou náladu z porážky jsem se rozhodl zlepšit sběrem. Sbírat musíte skutečně vše. Je to zajímavý zážitek. Jste malí, nebudete trhat borůvky a kácet stromy. Stromy jsou v podstatě stébla trávy, nyní sbíráte malé kamínky, větvičky, listy a když máte žízeň, napijete se díky kapce vody a hlad uhasíte třeba hmyzím masem. Cesta lovu mě vlastně začala rychle lákat.

grounded (4).pnggrounded (5).pnggrounded (6).png
Sbírat se dá všelicos, ale strom opravdu nepokácíte

Crafting sice vyžaduje, abyste na počítači nové nálezy prozkoumali, ale poté to jde celkem rychle. Já sbíral jako blázen a mohl jsem hned vytvořit sekeru, kladivo či oštěpy. Rychle jsem zjistil, že jsou tu potvory jako mravenci, které se brání, ale také jako nosatci (weevil), kteří jen utíkají.

Zrovna nosatci jsou asi nejvtipnější zvířata, z jejich zvuků jsem se popadal za břicho. Nebo mouchy mají své kouzlo... vydávají zvláštní až erotické zvuky. No po chvilce tvorby a mlácení jsem začal mít nějaké první relevantní zkušenosti, zjistil jsem, že kopí lze použít také jako oštěp a ve hře jsme mohli pokročit trochu dál. Ale nejdřív bylo třeba vyřešit, co se zásobami.

 

Sbírat musíte skutečně vše. Je to zajímavý zážitek. Jste malí, nebudete trhat borůvky a kácet stromy

 

Sbíral jsem opravdu hodně a můj inventář byl plný. Navíc se blížila noc, ta je nebezpečná. Postavili jsme tedy stan. Hra funguje na základě blueprintů, které umístíte na místo a vy a vaše skupina jen dodáváte suroviny. Takhle jsme postavili stan a vedle toho váček na věci, který jsme naplnili k prasknutí a bohužel ho nijak nechránili.

grounded (7).pnggrounded (8).pnggrounded (9).png
Grafický styl dost připomíná The Outer Worlds. Obsidian se hold nezapře

Další den byl krušný, protože si našich zásob všimli mravenci, a to hodně mravenců. Já zjistil, že vrhání kopí je docela účinné a s pomocí kamaráda jsem již jednoho mravence udolal. Ale nyní jich bylo FAKT HODNĚ. Já se držel dál, ale když kolega začal bojovat, můj vnitřní hrdina se probudil v nesprávný čas. Mravenci nás nejen okradli, ale také zabili. Bylo načase začít znovu.

Vyhni se pavoukům

Nyní byly začátky mnohem rychlejší. Za pár minut jsme byli připraveni k boji. Já se nejdřív pustil do trochu většího průzkumu. Ten je ve hře obzvláště zajímavý. V takovém Conan Exiles prozkoumáváte staré chrámy a záhady, zde pohozené plechovky a balíčky od Tik Taku. Je to vlastně fakt super, jen zvláštní. Další bylo zjištění, že design hry je podobný The Outer Worlds. Obsidian je zde znát hodně a cítil jsem se jak ve Stellar Bay.

grounded (11).pnggrounded (12).pnggrounded (13).png
Pavouci jsou děsivé bestie, ačkoli jen jedni z mála, kteří vás chtějí zabít

Dál člověk zjistí, že vedle much a nosatců, kteří se nebrání a neagresivních mravenců, kteří s vámi bojují jen v sebeobraně, jsou tu i agresivní zvířata. Dřevokazi, na které jsme narazili při plnění úkolu, mi moc nevadili. Nicméně pavouci jsou horší. Mé první setkání s pavoukem bylo zpozorování a vyhnutí se obloukem. Druhé bylo strašlivé leknutí.

 

Pavouci ubírají hodně, jsou strašně rychlí a vypadají příšerně! Není divu, že mě nikdo nechtěl zachraňovat

 

Pavouci ubírají hodně, jsou strašně rychlí a vypadají příšerně! Není divu, že mě nikdo nechtěl zachraňovat. Ostatně jedná se nejspíš o křižáka pruhovaného a ten vypadá děsivě i v případě, že nejste skoro tak malí jako kapka vody. Hned poté jsem si všiml, že v nastavení je možnost vypnout děsivě vypadající pavouky, pokud jste arachnofobové a z příšery se může stát dost komická věc vypadající jako dvě levitující bílé koule. No nešel jsem do toho, ačkoli jsem byl na výsledek docela zvědavý.

Země umírajících

Hra má dokonce příběh. Moc z krátké hratelné verze nemám, ale týká se vaší touhy se zvětšit. Naše udatná skupinka bohužel nebyla schopná držet přímo u sebe, jelikož po pár lehkých úkolech jsme se dostali do pavouky zamořené oblasti. Já byl následně oddělen, zatímco mí (ne)věrní kumpáni došli do jeskyně s robotem. Ne, že by mě nechtěli s sebou, ale jen tak tak unikli před pavouky, kteří jeskyni hlídali.

Já na ně čekal, všude kolem sebe viděl pavouky a pokoušel se najít nějaké jídlo a vodu. Vystačil jsem si nějak s lovem nosatců. V této době už bylo celkem pozdě, takže po dodělaném příběhu, který jsem slyšel, jelikož robota slyší celé skupina, i když jste několik kilometrů daleko, jsme šli pomalu spát.

grounded (14).png
Nebezpečný taxík

No ještě jedna věc! Napadlo mě zajezdit si na slunéčku sedmitečném a jde to! Je to docela vtipný taxík, který se po pár vteřinách naštval a všechny nás zabil. Tím naše divoká výprava končí.

Co se týče obecných dojmů, Grounded nepřináší do žánru survival her nic vyloženě nového, ale prostředí je skvělé. Těžko říct, zda to bude stačit, svět hmyzu mě však opravdu zaujal. Má příští výprava snad bude... klidnější.

Diskuze (1) Další článek: Ghost of Tsushima je v Japonsku druhou nejprodávanější PS4 hrou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

Michal Maliarov
Film
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Populární MMO konečně zamířilo i do našich krajů a boří rekordy.

Michal Maliarov
Lost ArkSteam
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony
Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Občas nechcete nejznámější hity. Občas si chcete zahrát něco ulítlého. A my vám poradíme to nejbizarnější.

Martin Nahodil
Téma
Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Obří balík her za pusu. Ale když zaplatíte víc, dobře uděláte

Lukáš Václavík
PC
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie